Featured Stories

Recent Videos

Tour de l’Aude Stage 5 – Mattis Scores

by pedalmag.com

May 19, 2010 (Amelie Les Bains, France) – It was another US stage win at the Tour de l’Aude as Katheryn Mattis (US National Team) soloed in for the victory on Stage 5 in Amelie Les Bains, 104.5km, with Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit in second and team mate Liesbet De Vocht (Bel) in third. Karol-Ann Canuel (Vienne Futuroscope) was the top Canadian in 49th. Emma Pooley (Gbr) Cervelo Test Team continues to lead.

Results

1. Katheryn Mattis (USA) US National Team 3:00:20
2. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 1:00
3. Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit
4. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 1:23
5. Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team
6. Emma Pooley (Gbr) Cervelo Test Team 1:25
7. Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women
8. Sharon Laws (Gbr) Cervelo Test Team 1:38
9. Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team 2:07
10. Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl
11. Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope
12. Carla Swart (RSA) MTN
13. Linda Melanie Villumsen (Nzl) HTC Columbia Women
14. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit
15. Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling
16. Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team
17. Mara Abbot (USA) US National Team 2:09
18. Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team 2:11
19. Ruth Corset (Aus) TIBCO 3:14
20. Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 5:41
21. Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 7:43
22. Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:14:27
23. Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion
24. Elizabeth Armitstead (Gbr) Cervelo Test Team 0:15:08
25. Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara
26. Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu
27. Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara
28. Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox
29. Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team
30. Carmen Small (USA) US National Team
31. Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team
32. Amanda Miller (USA) TIBCO
33. Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women
34. Stephanie Pohl (Ger) Noris Cycling
35. Romy Kasper (Ger) Noris Cycling
36. Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling
37. Rebecca Much (USA) TIBCO 0:15:26
38. Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno 0:15:34
39. Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 0:15:42
40. Sylwia Kapusta (Pol) Safi-Pasta Zara 0:19:54
41. Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team
42. Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
43. Andrea Dvorak (USA) US National Team
44. Irina Molicheva (Rus) Fenixs-Petrogradets 0:22:27
45. Marijn De Vries (Ned) Leontien.nl
46. Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs-Petrogradets
47. Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu
48. Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets
49. Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
50. Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN
51. Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team
52. Angela Hennig (Ger) Noris Cycling 0:24:02
53. Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women
54. Brooke Miller (USA) TIBCO
55. Cashandra Slingerland (RSA) MTN 0:27:52
56. Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.nl 0:28:53
57. Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl
58. Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion
59. Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu
60. Mélanie Bravard (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion
61. Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox
62. Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.nl
63. Robyn De Groot (RSA) MTN
64. Emma Mackie (Aus) TIBCO
65. Laura Dittmann (Ger) German National Team
66. Martina Zwick (Ger) German National Team
67. Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox
68. Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara
69. Yulia Iliynikh (Rus) Fenixs-Petrogradets
70. Denise Zuckermandel (Ger) German National Team
71. Marlen Jöhrend (Ger) Noris Cycling
72. Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno
73. Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu
74. Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu
75. Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno
76. Joanne Kiesanowski (Nzl) TIBCO
77. Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope
78. Audrey Lemieux (Can) Esgl 93-Gsd Gestion
79. Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team
80. Anriette Schoeman (RSA) Lotto Ladies Team
81. Franziska Merten (Ger) German National Team
82. Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara
83. Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team
DNS Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl
DNF Kristin Mac Grath (USA) US National Team
DNF Katharine Carrol (USA) US National Team
DNF Lylanie Lauwrens (RSA) MTN
DNF Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope

GC after Stage 5

1. Emma Pooley (Gbr) Cervelo Test Team 12:45:50
2. Katheryn Mattis (USA) US National Team 2:49
3. Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team 3:13
4. Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women 3:21
5. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 3:38
6. Sharon Laws (Gbr) Cervelo Test Team 3:40
7. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 3:51
8. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 3:55
9. Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit 3:58
10. Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team 4:13
11. Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team 4:21
12. Mara Abbot (USA) US National Team 4:29
13. Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl 5:37
14. Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling 5:52
15. Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope 6:05
16. Linda Melanie Villumsen (Nzl) HTC Columbia Women 7:13
17. Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team 9:31
18. Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 0:10:13
19. Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 0:12:47
20. Ruth Corset (Aus) TIBCO 0:15:03
21. Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 0:16:17
22. Elizabeth Armitstead (Gbr) Cervelo Test Team 0:19:37
23. Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:21:05
24. Carla Swart (RSA) MTN 0:21:52
25. Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 0:30:35
26. Carmen Small (USA) US National Team 0:30:37
27. Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team 0:31:05
28. Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling 0:31:48
29. Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara 0:32:44
30. Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team 0:32:48
31. Amanda Miller (USA) TIBCO 0:32:56
32. Rebecca Much (USA) TIBCO 0:34:22
33. Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 0:36:43
34. Marijn De Vries (Ned) Leontien.nl 0:37:45
35. Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion 0:48
36. Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu 0:40:14
37. Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit 0:40:42
38. Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara 0:41:28
39. Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:41:40
40. Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno 0:42:18
41. Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets 0:42:38
42. Sylwia Kapusta (Pol) Safi-Pasta Zara 0:42:46
43. Anriette Schoeman (RSA) Lotto Ladies Team 0:43:00
44. Andrea Dvorak (USA) US National Team 0:45:30
45. Irina Molicheva (Rus) Fenixs-Petrogradets 0:46:30
46. Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs-Petrogradets 0:46:53
47. Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team 0:48:04
48. Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team 0:48:39
49. Stephanie Pohl (Ger) Noris Cycling 0:48:57
50. Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN 0:50:52
51. Romy Kasper (Ger) Noris Cycling 0:51:28
52. Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 0:52:28
53. Robyn De Groot (RSA) MTN 0:54:17
54. Joanne Kiesanowski (Nzl) TIBCO 0:55:05
55. Martina Zwick (Ger) German National Team 0:55:53
56. Angela Hennig (Ger) Noris Cycling 0:56:25
57. Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope 0:56:49
58. Brooke Miller (USA) TIBCO 0:57:09
59. Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team 0:58:33
60. Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.nl 0:59:02
61. Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.nl 0:59:47
62. Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion 0:59:57
63. Emma Mackie (Aus) TIBCO 1:04:39
64. Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 1:05:20
65. Mélanie Bravard (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion 1:05:32
66. Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox 1:05:34
67. Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team 1:05:35
68. Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno 1:05:36
69. Laura Dittmann (Ger) German National Team 1:07:39
70. Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara 1:08:24
71. Marlen Jöhrend (Ger) Noris Cycling 1:10:27
72. Denise Zuckermandel (Ger) German National Team 1:10:43
73. Audrey Lemieux (Can) Esgl 93-Gsd Gestion 1:11:14
74. Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox 1:11:24
75. Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu 1:13:17
76. Yulia Iliynikh (Rus) Fenixs-Petrogradets 1:13:51
77. Franziska Merten (Ger) German National Team 1:15:26
78. Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl 1:16:00
79. Cashandra Slingerland (RSA) MTN 1:16:51
80. Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu 1:17:07
81. Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope 1:19:34
82. Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno 1:21:47
83. Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara 1:22:01





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.