Featured Stories

Recent Videos

Tour de l’Aude Stage 4 – Abbot Wins, Beveridge 27th

by pedalmag.com

May 18, 2010 (Osseja, France) – Mara Abbot (USA) US National Team claimed the win on Stage 4 in Osseja, 97km, as Emma Pooley (Gbr) Cervelo Test Team in second takes over the lead with Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women in third on the podium.

Results

1. Mara Abbot (USA) US National Team 2:41:30
2. Emma Pooley (Gbr) Cervelo Test Team
3. Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women 0:43
4. Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team 1:57
5. Sharon Laws (Gbr) Cervelo Test Team 3:05
6. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 3:15
7. Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team
8. Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope 3:19
9. Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 3:23
10. Katheryn Mattis (USA) US National Team
11. Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women
12. Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox 3:25
13. Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl
14. Elizabeth Armitstead (Gbr) Cervelo Test Team
15. Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling
16. Linda Melanie Villumsen (Nzl) HTC Columbia Women
17. Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team
18. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
19. Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl
20. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 3:35
21. Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit
22. Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 3:43
23. Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team 3:47
24. Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team 4:16
25. Anriette Schoeman (RSA) Lotto Ladies Team 5:13
26. Amanda Miller (USA) Tibco
27. Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope 6:53
28. Ruth Corset (Aus) Tibco 9:22
29. Marijn De Vries (Ned) Leontien.nl 0:12:28
30. Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara 0:16:07
31. Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion
32. Carla Swart (RSA) MTN
33. Sylwia Kapusta (Pol) Safi-Pasta Zara
34. Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox
35. Irina Molicheva (Rus) Fenixs-Petrogradets
36. Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets
37. Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs-Petrogradets
38. Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN
39. Carmen Small (USA) US National Team
40. Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu
41. Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
42. Robyn De Groot (RSA) MTN
43. Andrea Dvorak (USA) US National Team
44. Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu
45. Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team
46. Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team
47. Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling 0:16:20
48. Rebecca Much (USA) Tibco
49. Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno
50. Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno
51. Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women
52. Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team 0:23:36
53. Martina Zwick (Ger) German National Team
54. Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara
55. Romy Kasper (Ger) Noris Cycling
56. Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.nl
57. Joanne Kiesanowski (Nzl) Tibco
58. Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion
59. Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
60. Katharine Carrol (USA) US National Team
61. Brooke Miller (USA) Tibco
62. Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.nl
63. Stephanie Pohl (Ger) Noris Cycling 0:23:40
64. Angela Hennig (Ger) Noris Cycling
65. Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women
66. Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team 0:28:04
67. Kristin Mac Grath (USA) US National Team
68. Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox
69. Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu
70. Emma Mackie (Aus) Tibco
71. Yulia Iliynikh (Rus) Fenixs-Petrogradets
72. Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara
73. Mélanie Bravard (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion
74. Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno
75. Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu
76. Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu
77. Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox
78. Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl
79. Laura Dittmann (Ger) German National Team
80. Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara
81. Denise Zuckermandel (Ger) German National Team
82. Marlen Jöhrend (Ger) Noris Cycling
83. Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope
84. Franziska Merten (Ger) German National Team
85. Audrey Lemieux (Can) Esgl 93-Gsd Gestion
86. Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team
87. Cashandra Slingerland (RSA) MTN 0:29:31
88. Lylanie Lauwrens (RSA) MTN
DNF Elizabeth Hatch (USA) Lotto Ladies Team
DNF Lina-Kristin Schink (Ger) German National Team

GC after Stage 4

1. Emma Pooley (Gbr) Cervelo Test Team 9:44:05
2. Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 2:34
3. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 3:09
4. Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team 3:15
5. Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women 3:21
6. Sharon Laws (Gbr) Cervelo Test Team 3:27
7. Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl 3:28
8. Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team 3:31
9. Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team 3:35
10. Mara Abbot (USA) US National Team 3:45
11. Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 3:55
12. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 3:57
13. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 4:09
14. Katheryn Mattis (USA) US National Team 4:24
15. Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit 4:27
16. Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl 4:35
17. Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling 5:10
18. Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope 5:23
19. Elizabeth Armitstead (Gbr) Cervelo Test Team 5:54
20. Linda Melanie Villumsen (Nzl) HTC Columbia Women 6:31
21. Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox 8:03
22. Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 8:31
23. Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team 8:49
24. Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope 0:12:46
25. Ruth Corset (Aus) Tibco 0:13:14
26. Anriette Schoeman (RSA) Lotto Ladies Team 0:15:32
27. Marijn De Vries (Ned) Leontien.nl 0:16:43
28. Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 0:16:52
29. Carmen Small (USA) US National Team 0:16:54
30. Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team 0:17:22
31. Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling 0:18:05
32. Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara 0:19:01
33. Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team 0:19:05
34. Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu 0:19:12
35. Amanda Miller (USA) Tibco 0:19:13
36. Rebecca Much (USA) Tibco 0:20:21
37. Carla Swart (RSA) MTN 0:21:10
38. Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets 0:21:36
39. Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit 0:22:13
40. Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 0:22:26
41. Sylwia Kapusta (Pol) Safi-Pasta Zara 0:24:17
42. Irina Molicheva (Rus) Fenixs-Petrogradets 0:25:28
43. Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs-Petrogradets 0:25:51
44. Robyn De Groot (RSA) MTN 0:26:49
45. Andrea Dvorak (USA) US National Team 0:27:01
46. Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion 0:27:06
47. Joanne Kiesanowski (Nzl) Tibco 0:27:37
48. Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team
49. Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara 0:27:45
50. Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:27:57
51. Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno 0:28:09
52. Martina Zwick (Ger) German National Team 0:28:25
53. Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team 0:29:35
54. Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN 0:29:50
55. Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 0:29:51
56. Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team 0:31:05
57. Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.nl 0:31:34
58. Katharine Carrol (USA) US National Team 0:32:18
59. Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.nl 0:32:19
60. Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion 0:32:29
61. Angela Hennig (Ger) Noris Cycling 0:33:48
62. Brooke Miller (USA) Tibco 0:34:32
63. Stephanie Pohl (Ger) Noris Cycling 0:35:14
64. Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope 0:35:47
65. Emma Mackie (Aus) Tibco 0:37:11
66. Romy Kasper (Ger) Noris Cycling 0:37:45
67. Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 0:37:52
68. Mélanie Bravard (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion 0:38:04
69. Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:38:06
70. Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team 0:38:07
71. Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno 0:38:08
72. Laura Dittmann (Ger) German National Team 0:40:11
73. Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara 0:40:56
74. Marlen Jöhrend (Ger) Noris Cycling 0:42:59
75. Denise Zuckermandel (Ger) German National Team 0:43:15
76. Audrey Lemieux (Can) Esgl 93-Gsd Gestion 0:43:46
77. Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:43:56
78. Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:45:49
79. Yulia Iliynikh (Rus) Fenixs-Petrogradets 0:46:23
80. Franziska Merten (Ger) German National Team 0:47:58
81. Kristin Mac Grath (USA) US National Team 0:48:25
82. Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl 0:48:32
83. Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:49:39
84. Cashandra Slingerland (RSA) MTN 0:50:24
85. Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope 0:52:06
86. Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno 0:54:19
87. Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara 0:54:33
88. Lylanie Lauwrens (RSA) MTN 0:55:53





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.