Featured Stories

Tour de l’Aude Stage 3 – Teutenberg Scores

report by HTC-Columbia

May 17, 2010 (Lezignan Corbières, France) – HTC-Columbia’s Ina-Yoko Teutenberg battled through galeforce winds on stage three of the Tour de L’Aude in France to take her twelfth triumph of the season and nineteenth career victory in the race, while teammate Adrie Visser remains in the overall lead.

“I was actually pretty annoyed before the stage started because I’d ridden a poor team time trial the day before, and so I worked hard to forge an early break with three other riders,” Teutenberg said later. “The only problem was it was really windy today. It was blowing at maybe 50 or 60 kmh and we were riding mostly into a headwind. It was crazy. Normally you get one windy day in the Tour de L’Aude, but this time it just hasn’t stopped and this was the worst of the race so far.”

Teutenberg said the break had survived because of strong collaboration, but that it had been a very tough struggle with their advantage at a bare minimum at the finish.
“Cervélo were working very hard behind and after losing one person from the break, we reached the finish with only about 20 seconds on the bunch. It wasn’t much of a gap but we kept working together and we were totally exhausted when it was over. The final sprint was really close at first, but I was able to put some distance between me and the rest of the break at the end. It really made up for what had happened the day before.”

Teutenberg’s win was her nineteenth in the Tour de L’Aude, reinforcing her position as the rider with the greatest number of stage victories ever in the prestigious French race. “It was a really hard day,” added Teutenberg’s HTC-Columbia team-mate Adrie Visser, “but this is my first ever lead in a stage race and it’s really nice to look down and see I’m wearing a yellow jersey. The stage had a really tough start, and later on Cervélo started to chase. But I had a good spot in the bunch and I could hold on ok. Tomorrow [Tuesday] is a lot more mountainous and we’re more here for stage wins than winning the overall, but I won’t let go of the lead without a fight. Whatever happens I won’t forget leading this race, either.”

Teutenberg’s victory is the third for HTC-Columbia in less than 24 hours, following Mark Cavendish’s win in the first stage of the Tour of California and Matt Goss’s victory in the Giro d’Italia.

Results

1. Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 2:53:59
2. Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl
3. Carmen Small (USA) US National Team 0:00:02
4. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 0:00:25
5. Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team
6. Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team
7. Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope
8. Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit
9. Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team
10. Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling
11. Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu
12. Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl
13. Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling
14. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
15. Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team
16. Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team
17. Sharon Laws (GBr) Cervelo Test Team
18. Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women
19. Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo Test Team
20. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit
21. Oxana Kozonchuk (Rus) Safi Pasta Zara 0:01:35
22. Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team
23. Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu
24. Katheryn Mattis (USA) US National Team
25. Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women 0:02:35
26. Inga Cilvinaite (Ltu) Safi Pasta Zara 0:03:00
27. Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team
28. Joanne Kiesanowski (NZl) Tibco
29. Rebecca Much (USA) Tibco
30. Emma Mackie (Aus) Tibco
31. Angela Hennig (Ger) Noris Cycling
32. Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team
33. Martina Zwick (Ger) German National Team
34. Sylwia Kapusta (Pol) Safi Pasta Zara
35. Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team
36. Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.nl
37. Romy Kasper (Ger) Noris Cycling
38. Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.nl
39. Ruth Corset (Aus) Tibco
40. Marijn De Vries (Ned) Leontien.nl
41. Carla Swart (RSA) MTN
42. Mara Abbot (USA) US National Team
43. Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN
44. Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox
45. Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team
46. Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
47. Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women
48. Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno
49. Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 0:03:07
50. Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs Petrogradets 0:04:09
51. Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope  
52. Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 0:07:49
53. Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox
54. Robyn De Groot (RSA) MTN
55. Irina Molicheva (Rus) Fenixs Petrogradets
56. Anriette Schoeman (RSA) Lotto Ladies Team
57. Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox
58. Kristin Mac Grath (USA) US National Team
59. Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93 Gsd Gestion
60. Denise Zuckermandel (Ger) German National Team
61. Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93 Gsd Gestion
62. Andrea Dvorak (USA) US National Team
63. Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu
64. Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Petrogradets
65. Amanda Miller (USA) Tibco
66. Marlen Jöhrend (Ger) Noris Cycling
67. Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl
68. Audrey Lemieux (Can) Esgl 93 Gsd Gestion
69. Brooke Miller (USA) Tibco
70. Rasa Leleivyte (Ltu) Safi Pasta Zara
71. Mélanie Bravard (Fra) Esgl 93 Gsd Gestion
72. Katharine Carrol (USA) US National Team
73. Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team
74. Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope 0:10:02
75. Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu
76. Lina-Kristin Schink (Ger) German National Team
77. Laura Dittmann (Ger) German National Team
78. Lorena Foresi (Ita) Safi Pasta Zara
79. Elizabeth Hatch (USA) Lotto Ladies Team
80. Franziska Merten (Ger) German National Team
81. Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno
82. Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno
83. Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno
84. Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox
85. Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team
86. Stephanie Pohl (Ger) Noris Cycling
87. Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope 0:10:16
88. Cashandra Slingerland (RSA) MTN
89. Lylanie Lauwrens (RSA) MTN
90. Yulia Iliynikh (Rus) Fenixs Petrogradets 0:16:50
91. Florence Girardet (Fra) Vienne Futuroscope 0:20:23
92. Laure Werner (Bel) Redsun Cycling Team 0:21:29
93. Serena Mensa (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:21:56
94. Marta Vila Josana Andreu (Spa) Team Valdarno
95. Saneila Biagi (Ita) Team Valdarno 0:23:44
96. Nadia Triquet-Claude (Fra) Vienne Futuroscope
97. Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNS Loes Markerink (Ned) Nederland Bloeit
DNS Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia Women
DNS Siobhan Horgan (Irl) Esgl 93 Gsd Gestion
DNF Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Petrogradets
DNF Karin Aune (Swe) Fenixs Petrogradets
DNF Eneritz Iturriagae (Spa) Safi Pasta Zara
DNF Laure Werner (Bel) Redsun Cycling Team
DNF Saneila Biagi (Ita) Team Valdarno
DNF Marta Vila Josana Andreu (Spa) Team Valdarno
DNF Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Serena Mensa (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Florence Girardet (Fra) Vienne Futuroscope
DNF Nadia Triquet-Claude (Fra) Vienne Futuroscope

GC after Stage 3

1 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 7:01:46
2. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 0:00:23
3. Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl 0:00:52
4. Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team 0:00:56
5. Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team 0:01:03
6. Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team 0:01:09
7. Sharon Laws (GBr) Cervelo Test Team 0:01:11
8. Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 0:01:21
9. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 0:01:31
10. Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 0:01:34
11. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
12. Carmen Small (USA) US National Team 0:01:36
13. Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit 0:01:41
14. Katheryn Mattis (USA) US National Team 0:01:50
15. Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl 0:02:00
16. Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team 0:02:07
17. Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling 0:02:34
18. Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling
19. Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope 0:02:53
20. Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo Test Team 0:03:18
21. Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women 0:03:35
22. Oxana Kozonchuk (Rus) Safi Pasta Zara 0:03:43
23. Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team 0:03:47
24. Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team 0:03:50
25. Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu 0:03:54
26. Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women 0:03:55
27. Ruth Corset (Aus) Tibco 0:04:41
28. Mara Abbot (USA) US National Team 0:04:50
29. Joanne Kiesanowski (NZl) Tibco
30. Rebecca Much (USA) Tibco
31. Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team
32. Inga Cilvinaite (Ltu) Safi Pasta Zara 0:04:58
33. Marijn De Vries (Ned) Leontien.nl 0:05:04
34. Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:05:27
35. Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 0:05:37
36. Martina Zwick (Ger) German National Team 0:05:38
37. Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team 0:05:51
38. Carla Swart (RSA) MTN 0:05:52
39. Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs Petrogradets 0:06:18
40. Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope 0:06:42
41. Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 0:06:55
42. Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
43. Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 0:07:00
44. Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.nl 0:08:47
45. Sylwia Kapusta (Pol) Safi Pasta Zara 0:08:59
46. Katharine Carrol (USA) US National Team 0:09:31
47. Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.nl 0:09:32
48. Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93 Gsd Gestion 0:09:42
49. Emma Mackie (Aus) Tibco 0:09:56
50. Irina Molicheva (Rus) Fenixs Petrogradets 0:10:10
51. Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Petrogradets 0:10:33
52. Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 0:10:37
53. Mélanie Bravard (Fra) Esgl 93 Gsd Gestion 0:10:49
54. Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:10:51
55. Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team 0:10:52
56. Angela Hennig (Ger) Noris Cycling 0:10:57
57. Anriette Schoeman (RSA) Lotto Ladies Team 0:11:08
58. Robyn De Groot (RSA) MTN 0:11:31
59. Andrea Dvorak (USA) US National Team 0:11:43
60. Brooke Miller (USA) Tibco 0:11:45
61. Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93 Gsd Gestion 0:11:48
62. Stephanie Pohl (Ger) Noris Cycling 0:12:23
63. Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno 0:12:38
64. Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:12:39
65. Laura Dittmann (Ger) German National Team 0:12:56
66. Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope 0:13:00
67. Rasa Leleivyte (Ltu) Safi Pasta Zara 0:13:41
68. Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team 0:13:55
69. Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team 0:14:17
70. Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN 0:14:32
71. Amanda Miller (USA) Tibco 0:14:49
72. Romy Kasper (Ger) Noris Cycling 0:14:58
73. Marlen Jöhrend (Ger) Noris Cycling 0:15:44
74. Denise Zuckermandel (Ger) German National Team 0:16:00
75. Audrey Lemieux (Can) Esgl 93 Gsd Gestion 0:16:31
76. Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:16:41
77. Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:18:34
78. Yulia Iliynikh (Rus) Fenixs Petrogradets 0:19:08
79. Franziska Merten (Ger) German National Team 0:20:43
80. Kristin Mac Grath (USA) US National Team 0:21:10
81. Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl 0:21:17
82. Elizabeth Hatch (USA) Lotto Ladies Team 0:21:31
83. Cashandra Slingerland (RSA) MTN 0:21:42
84. Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:22:24
85. Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno 0:22:37
86. Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope 0:24:51
87. Lina-Kristin Schink (Ger) German National Team 0:25:25
88. Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno 0:27:04
89. Lylanie Lauwrens (RSA) MTN 0:27:11
90. Lorena Foresi (Ita) Safi Pasta Zara 0:27:18


Pedal Magazine / SkiTrax Magazine
260 Spadina Ave., #200
Toronto, ON M5T 2E4
416-977-2100
416-977-9200 fx

crystal@pedalmag.com
crystal@skitrax.com
www.pedalmag.com
www.skitrax.com





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.