Featured Stories

Tour de l’Aude Stage 1 – Armitstead Scores, Beveridge 44th

report by Cervélo

May 15, 2010 ( Rieux Minervois, France) – Elisabeth Armitstead scored the second victory in a row for Cervélo TestTeam at the Tour de l’Aude. The 21-year-old rider from Great Britain finished first in today’s 117 km race first stage around Rieux Minervois, France, taking over the leader jersey from her teammate Regina Bruins (Ned).

The wind played a big role today enabling 11 riders to go into a break away, which was not chased back by the peloton until the finish line. At the end of the race, Elisabeth Armitstead had the biggest reserves and claimed victory in the sprint ahead of Chantal Blaak (Ned) and Adrie Visser (Ned).

“Another victory and another leader jersey today, that is just amazing,” exclaimed Egon van Kessel, Sport Director, Cervélo TestTeam. “In this first stage, a breakaway of eleven riders including Lizzie Armitstead broke away coming to the finish with an advantage of about 1:20 over the peloton. Lizzie did a great job and won the sprint. We totally fulfilled our goal and didn’t lose too much energy in defending the leader’s jersey. Tomorrow we will race in the team time trial, and we go into that with full confidence. We have trained this race format a lot and I believe we can make it on the podium.”

The 2nd stage tomorrow is over a 34.5 km course around Clermont l’Hérault. The course is a little bit hilly and technical and should suit the riders of Cervélo TestTeam well.

Results

1. Elizabeth Armitstead (Gbr) Cervelo Test Team 3:14:09
2. Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl
3. Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women
4. Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu
5. Brooke Miller (USA) Tibco
6. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit
7. Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion
8. Romy Kasper (Ger) Noris Cycling
9. Katheryn Mattis (USA) US National Team
10. Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team 0:03
11. Emma Mackie (Aus) Tibco 6
12. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 1:16
13. Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara
14. Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team
15. Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling
16. Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara
17. Martina Zwick (Ger) German National Team
18. Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit
19. Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl
20. Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu
21. Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs-Petrogradets
22. Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets
23. Carla Swart (RSA) MTN
24. Emma Pooley (Gbr) Cervelo Test Team
25. Joanne Kiesanowski (Nzl) Tibco
26. Denise Zuckermandel (Ger) German National Team
27. Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope
28. Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara
29. Eneritz Iturriagae (Spa) Safi-Pasta Zara
30. Sylwia Kapusta (Pol) Safi-Pasta Zara
31. Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team
32. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
33. Nadia Triquet-Claude (Fra) Vienne Futuroscope
34. Sharon Laws (Gbr) Cervelo Test Team
35. Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team
36. Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox
37. Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team
38. Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl
39. Marijn De Vries (Ned) Leontien.nl
40. Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling
41. Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.nl
42. Ruth Corset (Aus) Tibco
43. Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno
44. Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope
45. Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women
46. Angela Hennig (Ger) Noris Cycling
47. Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia Women
48. Linda Melanie Villumsen (Nzl) HTC Columbia Women
49. Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team
50. Carmen Small (USA) US National Team
51. Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets
52. Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team
53. Andrea Dvorak (USA) US National Team
54. Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
55. Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox
56. Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox
57. Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox
58. Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu
59. Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women
60. Yulia Iliynikh (Rus) Fenixs-Petrogradets
61. Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu
62. Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team
63. Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu
64. Rebecca Much (USA) Tibco
65. Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
66. Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women
67. Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team
68. Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno
69. Karin Aune (Swe) Fenixs-Petrogradets
70. Irina Molicheva (Rus) Fenixs-Petrogradets
71. Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team
72. Franziska Merten (Ger) German National Team
73. Marlen Jöhrend (Ger) Noris Cycling
74. Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno
75. Mélanie Bravard (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion
76. Stephanie Pohl (Ger) Noris Cycling
77. Mara Abbot (USA) US National Team
78. Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 1:28
79. Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.nl
80. Katharine Carrol (USA) US National Team
81. Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team 1:31
82. Anriette Schoeman (RSA) Lotto Ladies Team 1:34
83. Laura Dittmann (Ger) German National Team
84. Audrey Lemieux (Can) Esgl 93-Gsd Gestion 1:37
85. Robyn De Groot (RSA) MTN 1:57
86. Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion 2:16
87. Amanda Miller (USA) Tibco 2:29
88. Lina-Kristin Schink (Ger) German National Team 5:55
89. Siobhan Horgan (Irl) Esgl 93-Gsd Gestion
90. Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara
91. Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope
92. Kristin Mac Grath (USA) US National Team
93. Laure Werner (Bel) Redsun Cycling Team
94. Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno
95. Marta Vila Josana Andreu (Spa) Team Valdarno
96. Serena Mensa (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 7:05
97. Lylanie Lauwrens (RSA) MTN 9:47
98. Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
99. Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN 9:49
100. Cashandra Slingerland (RSA) MTN
101. Elizabeth Hatch (USA) Lotto Ladies Team
102. Saneila Biagi (Ita) Team Valdarno
103. Florence Girardet (Fra) Vienne Futuroscope
104. Loes Markerink (Ned) Nederland Bloeit
DNF Roxane Fournier (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion

GC after Stage 1

1. Elizabeth Armitstead (Gbr) Cervelo Test Team 3:18:50
2. Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 7
3. Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl 0:14
4. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 0:20
5. Brooke Miller (USA) Tibco 0:23
6. Katheryn Mattis (USA) US National Team 0:27
7. Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 0:36
8. Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team 0:42
9. Emma Mackie (Aus) Tibco 0:53
10. Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion 0:55
11. Romy Kasper (Ger) Noris Cycling
12. Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team 1:23
13. Linda Melanie Villumsen (Nzl) HTC Columbia Women 1:27
14. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 1:28
15. Emma Pooley (Gbr) Cervelo Test Team 1:30
16. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 1:31
17. Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women 1:32
18. Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team 1:34
19. Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team
20. Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women
21. Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team 1:36
22. Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit 1:38
23. Sharon Laws (Gbr) Cervelo Test Team
24. Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara 1:40
25. Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope
26. Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets 1:41
27. Eneritz Iturriagae (Spa) Safi-Pasta Zara 1:42
28. Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women
29. Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team
30. Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno 1:43
31. Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team
32. Ruth Corset (Aus) Tibco
33. Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox 1:44
34. Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno
35. Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope 1:45
36. Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling 1:46
37. Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu
38. Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team
39. Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling
40. Andrea Dvorak (USA) US National Team 1:47
41. Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets
42. Chloe Hosking (Aus) HTC Columbia Women 1:48
43. Nadia Triquet-Claude (Fra) Vienne Futuroscope 1:49
44. Carla Swart (RSA) MTN
45. Denise Zuckermandel (Ger) German National Team
46. Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara 1:50
47. Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.nl
48. Yulia Iliynikh (Rus) Fenixs-Petrogradets
49. Marijn De Vries (Ned) Leontien.nl 1:51
50. Carmen Small (USA) US National Team
51. Joanne Kiesanowski (Nzl) Tibco 1:52
52. Rebecca Much (USA) Tibco
53. Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl 1:53
54. Irina Molicheva (Rus) Fenixs-Petrogradets
55. Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox 1:54
56. Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara
57. Katharine Carrol (USA) US National Team
58. Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team 1:55
59. Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope 1:56
60. Stephanie Pohl (Ger) Noris Cycling 1:58
61. Franziska Merten (Ger) German National Team 1:59
62. Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
63. Martina Zwick (Ger) German National Team 2:00
64. Marlen Jöhrend (Ger) Noris Cycling
65. Sylwia Kapusta (Pol) Safi-Pasta Zara 2:01
66. Mara Abbot (USA) US National Team 2:02
67. Angela Hennig (Ger) Noris Cycling
68. Mélanie Bravard (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion
69. Karin Aune (Swe) Fenixs-Petrogradets 2:04
70. Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu 2:05
71. Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team
72. Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu 2:06
73. Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl 2:07
74. Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team
75. Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.nl 2:08
76. Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox 2:09
77. Anriette Schoeman (RSA) Lotto Ladies Team 2:11
78. Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 2:15
79. Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs-Petrogradets 2:16
80. Laura Dittmann (Ger) German National Team
81. Audrey Lemieux (Can) Esgl 93-Gsd Gestion 2:19
82. Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox
83. Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno 2:24
84. Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu 2:29
85. Robyn De Groot (RSA) MTN 2:39
86. Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion 3:01
87. Amanda Miller (USA) Tibco 3:24
88. Kristin Mac Grath (USA) US National Team 6:28
89. Marta Vila Josana Andreu (Spa) Team Valdarno 6:33
90. Laure Werner (Bel) Redsun Cycling Team 6:37
91. Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope 6:40
92. Lina-Kristin Schink (Ger) German National Team 6:41
93. Siobhan Horgan (Irl) Esgl 93-Gsd Gestion 6:46
94. Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara 6:47
95. Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno 6:51
96. Serena Mensa (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 7:57
97. Elizabeth Hatch (USA) Lotto Ladies Team 0:10:21
98. Cashandra Slingerland (RSA) MTN 0:10:23
99. Lylanie Lauwrens (RSA) MTN 0:10:29
100. Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN
101. Florence Girardet (Fra) Vienne Futuroscope 0:10:35
102. Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:10:40
103. Saneila Biagi (Ita) Team Valdarno 0:11:09
104. Loes Markerink (Ned) Nederland Bloeit 0:11:10





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.