Featured Stories

Recent Videos

Tour de Bretagne Féminin Stage 2 ITT Full Results, Photos – Canada’s Shaw Scores

by pedalmag.com

July 16, 2011 (Allaire, France) – Canada was in the spotlight again as Rhae-Christie Shaw (Canadian National Team) won the 16.2km ITT on Stage 2 from Allaire to Allaire dans le Morbihan over Thalita De Jong (Ned) Dura Vermeer Ladies in second and  Aude Biannic (Fra) Bretagne in third.

 

 

Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope placed 8th and Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope was 9th giving Canada three spots in the top ten. Shaw’s win follows fellow Canuel’s second-place finish on Stage 1 and moves her into 5th overall – there are three Canucks in the top 10 on GC.

 

 

Results

1. Rhae-Christie Shaw (Can) Canadian National Team  0:23:58.810
2. Thalita De Jong (Ned) Dura Vermeer Ladies  1:02.500
3. Aude Biannic (Fra) Bretagne  1:21.210
4. Leire Olaberria Dorronsoro (Esp) Debabarrena – Gipuzkoa  1:24.590
5. Yulia Iliynikh (Rus) Russian National Team  1:26.680
6. Coralie Demay (Fra) Bretagne  1:29.740
7. Alexandra Burchenkova (Rus) Russian National Team  1:32.890
8. Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope  1:35.310
9. Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope  1:42.760
10. Jacquelyn Crowell (USA) US National Team  1:43.720
11. Lina-Kristin Schink (Ger) Team GSD Gestion  1:44.650
12. Coryn Rivera (USA) US National Team  1:47.650
13. Elena Utrobina (Rus) Russian National Team  1:49.160
14. Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Esp) Lointek  1:49.280
15. Pauliena Rooijakkers (Ned) Dolmans Landscaping Team  1:51.930
16. Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans Landscaping Team  1:54.730
17. Ashley James (USA) US National Team  1:55.250
18. Rebecca Talen (Ned) Dura Vermeer Ladies  2:01.720
19. Anna Potokina (Rus) Russian National Team  2:05.470
20. Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies Cycling Team  2:05.520
21. Katrien Van Looy (Bel) Steeds Vooraan Kontich  2:08.710
22. Kendall Ryan (USA) US National Team  2:09.810
23. Joanne Duval (Fra) ASPTT Dijon – Bourgogne  2:14.770
24. Annelies Dom (Bel) Steeds Vooraan Kontich  2:18.460
25. Mélanie Bravard (Fra) Team GSD Gestion  2:21.410
26. Kaitlin Antonneau (USA) US National Team  2:21.480
27. Siobhan Horgan (Irl) Team GSD Gestion  2:21.530
28. Lise Olivier (Rsa) MTN Qhubeka  2:24.720
29. Inge Roggeman (Bel) Sengers Ladies Cycling Team  2:24.810
30. Beata Sandström (Swe) Team OCK Ladies  2:25.540
31. Emma Silversides (Gbr) Sengers Ladies Cycling Team  2:29
32. Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope  2:29.860
33. Ludivine Emile Loze (Fra) Debabarrena – Gipuzkoa  2:29.890
34. Marie-Laure Cloarec (Fra) Ile de France  2:30.120
35. Mayuko Hagiwara (Jpn) Asahi  2:35.530
36. Michelle Lauge Jensen (Den) Team OCK Ladies  2:37.330
37. Dorte Lohse Rasmussen (Den) Team OCK Ladies  2:41.290
38. Margot Ortega (Fra) ASPTT Dijon – Bourgogne  2:41.600
39. Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope  2:44.140
40. Véronique Fortin (Can) Canadian National Team  2:50.220
41. Dunja Ceulemans (Bel) Dura Vermeer Ladies  2:52.230
42. Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope  2:52.340
43. Henriette Christensen (Den) Team OCK Ladies  2:55.180
44. Béatrice Thomas (Fra) ASPTT Dijon – Bourgogne  2:57.690
45. Danielle Bekkering (Ned) Dolmans Landscaping Team  2:58.150
46. Kimberly Buyl (Bel) Steeds Vooraan Kontich  3:06.160
47. Cara Gillis (Can) Canadian National Team  3:10.220
48. Roxane Fournier (Fra) ASPTT Dijon – Bourgogne  3:13.370
49. Leah Guloien (Can) Canadian National Team  3:19.650
50. Charlotte Bravard (Fra) Team GSD Gestion  3:23.850
51. Karen Verhestraeten (Bel) Sengers Ladies Cycling Team  3:26.850
52. Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Team  3:27.560
53. Mireia Epelde Bikendi (Esp) Lointek  3:29.600
54. Karen Elzing (Ned) Dolmans Landscaping Team  3:29.710
55. Ana Usabiaga Balerdi (Esp) Lointek  3:31.310
56. Mia Eskebjerg (Den) Team OCK Ladies  3:34.050
57. Amy De Ridder (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen  3:35.900
58. Oriane Niay (Fra) Ile de France  3:36.220
59. Anouk Rockx (Ned) Dura Vermeer Ladies  3:36.270
60. Emilie Blanquefort (Fra) Lointek  3:47.850
61. Elodie Le Bail (Fra) Asahi  3:53.760
62. Tessa De Moyer (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen  3:55.650
63. Nathalie Jeuland (Fra) Bretagne  3:56.310
64. Cinthia Lehner (USA) US National Team  3:57.750
65. Irene San Sebastian Lasa (Esp) Debabarrena – Gipuzkoa  4:00
66. Elien Vercamer (Bel) Steeds Vooraan Kontich  4:01.770
67. Nathalie Cadol (Fra) Team GSD Gestion  4:04.620
68. Jeaun-Mari Breytenbach (Rsa) MTN Qhubeka  4:04.920
69. An-Li Pretorius (Rsa) MTN Qhubeka  4:05.990
70. Liesbeth Verbeeck (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen  4:07.450
71. Annick Van Leuven (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen  4:08.350
72. Belen Lopez (Esp) Lointek  4:09.240
73. Fanny Riberot (Fra) Lointek  4:14.360
74. Izaro Lasa (Esp) Debabarrena – Gipuzkoa  4:20.280
75. Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Debabarrena – Gipuzkoa  4:21.550
76. Stéphanie Viel (Fra) Ile de France  4:23.430
77. Charlotte Van Der Merwe (Rsa) MTN Qhubeka  4:23.730
78. Inma Rafael (Esp) Debabarrena – Gipuzkoa  4:26.790
79. Delphine Rousseau (Fra) Bretagne  4:29.490
80. Kim Wouters (Ned) Dolmans Landscaping Team  4:36.990
81. Olga Demidova (Rus) Russian National Team  4:45.790
82. Ingrid Preteseille (Fra) Ile de France  4:48.680
83. Annette Berg (Den) Team OCK Ladies  4:52.900
84. Mao Chino (Jpn) Asahi  4:53.620
85. Maëll Mainguy (Fra) Bretagne  4:54.160
86. Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer Ladies  5:00.260
87. Ludmila Zhgarova (Rus) Russian National Team  5:17.950
88. Marie-Pierre Thonon (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen  5:20.700
89. Aodez Le Fourn (Fra) Bretagne  5:23.560
90. Inge Alaerts (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen  5:27.520
91. Monique Ludovicy (Lux) Team GSD Gestion  5:32.380
92. Chantal Verstraten (Ned) Dura Vermeer Ladies  5:42.600
93. Geraldine Gill (Irl) Asahi  5:49.270
94. Katy Curtis (Can) Canadian National Team  5:59.010
95. Julia Verwulgen (Bel) Sengers Ladies Cycling Team  9:22.860
DNF  Chisako Harigai (Jpn) Asahi

GC after Stage 2

1. Alexandra Burchenkova (Rus) Russian National Team  3:52:28
2. Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope  0:28
3. Jacquelyn Crowell (USA) US National Team  0:41
4. Yulia Iliynikh (Rus) Russian National Team  1:16
5. Rhae-Christie Shaw (Can) Canadian National Team  1:23
6. Mayuko Hagiwara (Jpn) Asahi  1:43
7. Thalita De Jong (Ned) Dura Vermeer Ladies  2:26
8. Aude Biannic (Fra) Bretagne  2:45
9. Leire Olaberria Dorronsoro (Esp) Debabarrena – Gipuzkoa  2:48
10. Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope  2:59
11. Coryn Rivera (USA) US National Team  3:08
12. Lina-Kristin Schink (Ger) Team GSD Gestion
13. Elena Utrobina (Rus) Russian National Team  3:12
14. Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Esp) Lointek  3:13
15. Pauliena Rooijakkers (Ned) Dolmans Landscaping Team  3:15
16. Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans Landscaping Team  3:18
17. Ashley James (USA) US National Team  3:19
18. Rebecca Talen (Ned) Dura Vermeer Ladies  3:25
19. Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies Cycling Team  3:27
20. Anna Potokina (Rus) Russian National Team  3:29
21. Katrien Van Looy (Bel) Steeds Vooraan Kontich  3:32
22. Kendall Ryan (USA) US National Team  3:33
23. Joanne Duval (Fra) ASPTT Dijon – Bourgogne  3:38
24. Mélanie Bravard (Fra) Team GSD Gestion  3:45
25. Kaitlin Antonneau (USA) US National Team
26. Siobhan Horgan (Irl) Team GSD Gestion
27. Lise Olivier (Rsa) MTN Qhubeka  3:48
28. Inge Roggeman (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
29. Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope  3:52
30. Emma Silversides (Gbr) Sengers Ladies Cycling Team
31. Ludivine Emile Loze (Fra) Debabarrena – Gipuzkoa  3:53
32. Marie-Laure Cloarec (Fra) Ile de France
33. Michelle Lauge Jensen (Den) Team OCK Ladies  4:01
34. Dorte Lohse Rasmussen (Den) Team OCK Ladies  4:05
35. Margot Ortega (Fra) ASPTT Dijon – Bourgogne
36. Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope  4:07
37. Véronique Fortin (Can) Canadian National Team  4:14
38. Dunja Ceulemans (Bel) Dura Vermeer Ladies  4:16
39. Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope
40. Henriette Christensen (Den) Team OCK Ladies  4:18
41. Béatrice Thomas (Fra) ASPTT Dijon – Bourgogne  4:21
42. Danielle Bekkering (Ned) Dolmans Landscaping Team
43. Kimberly Buyl (Bel) Steeds Vooraan Kontich  4:29
44. Cara Gillis (Can) Canadian National Team  4:34
45. Roxane Fournier (Fra) ASPTT Dijon – Bourgogne  4:37
46. Leah Guloien (Can) Canadian National Team  4:43
47. Karen Verhestraeten (Bel) Sengers Ladies Cycling Team  4:50
48. Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Team  4:51
49. Mireia Epelde Bikendi (Esp) Lointek  4:53
50. Ana Usabiaga Balerdi (Esp) Lointek  4:55
51. Oriane Niay (Fra) Ile de France  5:00
52. Emilie Blanquefort (Fra) Lointek  5:11
53. Tessa De Moyer (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen  5:19
54. Nathalie Jeuland (Fra) Bretagne  5:20
55. Irene San Sebastian Lasa (Esp) Debabarrena – Gipuzkoa  5:23
56. Elien Vercamer (Bel) Steeds Vooraan Kontich  5:25
57. Jeaun-Mari Breytenbach (Rsa) MTN Qhubeka  5:28
58. An-Li Pretorius (Rsa) MTN Qhubeka  5:29
59. Belen Lopez (Esp) Lointek  5:33
60. Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Debabarrena – Gipuzkoa  5:45
61. Charlotte Van Der Merwe (Rsa) MTN Qhubeka  5:47
62. Inma Rafael (Esp) Debabarrena – Gipuzkoa  5:50
63. Delphine Rousseau (Fra) Bretagne  6:01
64. Olga Demidova (Rus) Russian National Team  6:09
65. Mao Chino (Jpn) Asahi  6:17
66. Aodez Le Fourn (Fra) Bretagne  6:47
67. Chantal Verstraten (Ned) Dura Vermeer Ladies  7:14
68. Beata Sandström (Swe) Team OCK Ladies  9:09
69. Liesbeth Verbeeck (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen  0:10:53
70. Coralie Demay (Fra) Bretagne  0:11:29
71. Mia Eskebjerg (Den) Team OCK Ladies  0:13:33
72. Amy De Ridder (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen  0:13:35
73. Cinthia Lehner (USA) US National Team  0:13:57
74. Nathalie Cadol (Fra) Team GSD Gestion  0:14:04
75. Annick Van Leuven (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen  0:14:08
76. Fanny Riberot (Fra) Lointek  0:14:14
77. Stéphanie Viel (Fra) Ile de France  0:14:23
78. Annette Berg (Den) Team OCK Ladies  0:14:52
79. Maëll Mainguy (Fra) Bretagne  0:14:53
80. Ludmila Zhgarova (Rus) Russian National Team  0:15:17
81. Inge Alaerts (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen  0:15:27
82. Geraldine Gill (Irl) Asahi  0:15:49
83. Karen Elzing (Ned) Dolmans Landscaping Team  0:17:36
84. Ingrid Preteseille (Fra) Ile de France  0:19:29
85. Charlotte Bravard (Fra) Team GSD Gestion  0:25:23
86. Anouk Rockx (Ned) Dura Vermeer Ladies  0:25:36
87. Annelies Dom (Bel) Steeds Vooraan Kontich  0:25:44
88. Elodie Le Bail (Fra) Asahi  0:25:53
89. Kim Wouters (Ned) Dolmans Landscaping Team  0:26:36
90. Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer Ladies  0:27:00
91. Marie-Pierre Thonon (Bel) Wielerclub de Sprinters Malderen  0:27:20
92. Izaro Lasa (Esp) Debabarrena – Gipuzkoa  0:27:46
93. Katy Curtis (Can) Canadian National Team  0:27:58
94. Monique Ludovicy (Lux) Team GSD Gestion  0:28:58
95. Julia Verwulgen (Bel) Sengers Ladies Cycling Team  0:32:48





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.