Featured Stories

Tour de Beauce – Stage 4b Report, Full Results – Elken Wins

June 13, 2008 (St-Georges, QC) – Amidst applause from fans riders traversed the streets of downtown Saint-Georges at Friday night’s Stage 4b Criterium as Evan Elken (USA) Jittery Joe’s was first to cross the finish line for the win. Germany’s Sebastien Frey (Team Sparkasse) placed second ahead of Great Britain’s Kristian House (Rapha Condor Recycling.co.uk). Canada’s Dominique Perras (EVA-Devinci) grabbed fifth claiming the best performance by a native Quebecer.

At six laps into the 60km, 40-lap race, 10 riders that were not a threat to the GC broke away and were never caught. The Tour leaders remained in the chasing peloton keeping a close watch on each other. The break moved steadily through the course increasing their lead lap by lap, eventually overtaking the main pack.

There was a crash in the peloton just before the end of the race but it did not affect the overall standings as the riders were all given the same time. With two laps before the finish Elken made his move to escape and take 1st place.

Canada’s Svein Tuft (Symmetrics), victorious in the ITT at the morning Stage 4a maintains his hold on the leader’s jersey, while South African Johann Rabie (South African U23 National Team) holds on to the best young rider’s jersey. Glen Chadwick (Team Type 1) of New Zealand continues to wear the KoM jersey and Mexico’s Bernardo Colex Tepoz (Tecos Trek Uag), in 2nd place overall, leads the sprint classification.

Saint-Georges is the host city again for tomorrow’s 144km Stage 5, the next-to-final stage at the 23rd Edition of the Tour de Beauce.

Results

1. Evan Elken (USA) Jittery Joe’s 1:23:55
2. Sebastian Frey (Ger) Team Sparkasse 0:07
3. Kristian House (Gbr) Rapha Condor Recycling.co.uk
4. Dan Timmerman (USA) Team RACE Pro
5. Dominique Perras (Can) EVA-Devinci
6. Luis Macias Hernandez (Mex) Tecos Trek Uag
7. David O’Loughlin (Irl) Pezula Racing
8. Matt Wilson (Aus) Team Type 1
9. Sylvain Georges (Fra) A-Style Stomn
10. Hichem Chaabane (Alg) Konica-Minolta 0:23
11. Yuriy Metlushenko (Ukr) Amore E Vita-Mcdonald’s 0:46
12. Eric Baumann (Ger) Team Sparkasse
13. Kevin “Buck” Miller (Can) Team RACE Pro
14. Patrique Gama Azevedos (Bra) Garneau-Crocs
15. Christopher Newton (Gbr) Rapha Condor Recycling.co.uk 2:30
16. Cam Evans (Can) Symmetrics
17. Ciaran Power (Irl) Pezula Racing
18. Derrick St-John (Can) Garneau-Crocs
19. Chris Jones (USA) Team Type 1
20. Graham Briggs (Gbr) Rapha Condor Recycling.co.uk
21. Darren Lapthorne (Aus) Team Sparkasse
22. Charles Dionne (Can) Equipe Québec
23. Aristide Ratti (Ita) A-Style Stomn
24. Jacob Erker (Can) Symmetrics
25. Svein Tuft (Can) Symmetrics

26. Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) Colombian National Team
27. Andreas Schillinger (Ger) Team Sparkasse
28. Andrew Randell (Can) Symmetrics
29. Glen Chadwick (Nzl) Team Type 1
30. Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1
31. Tim Hucker (Aus) Garneau-Crocs
32. Lars Wackernagel (Ger) Team Sparkasse
33. Herman Fouche (RSA) Konica-Minolta
34. Ben Kneller (USA) Jittery Joe’s
35. Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombian National Team
36. Christoff Van Heerden (RSA) Konica-Minolta
37. Dustin MacBurnie (Can) Team RACE Pro
38. Michael Stevenson (Swe) Amore E Vita-Mcdonald’s
39. Johann Rabie (RSA) South African U23 National Team
40. Moises Aldape (Mex) Team Type 1
41. Kleber Ramos (Bra) Garneau-Crocs
42. Pascal Bussières (Can) 2peer.Com
43. Siphiwe Sowella (RSA) South African U23 National Team
44. Juan Esteban Arango Carvajal (Col) Colombian National Team
45. Zach Bell (Can) Symmetrics
46. Robert Partridge (Gbr) Rapha Condor Recycling.co.uk
47. Bernardo Colex Tepoz (Mex) Tecos Trek Uag
48. Jean-Michel Lachance (Can) Equipe Québec
49. Ryan Bonser (Gbr) Rapha Condor Recycling.co.uk
50. Jonathan Kinnear (RSA) South African U23 National Team
51. Rob Britton (Can) Trek-Red Truck Racing
52. Tyler Trace (Can) Trek-Red Truck Racing
53. Christian Meier (Can) Symmetrics

54. Fabio Calabria (Aus) Team Type 1
55. Bruno Langlois (Can) Team Volkswagen
56. Dennis Van Niekerk (RSA) Konica-Minolta
57. George-Édouard Duquette (Can) EVA-Devinci
58. Bradley Potgieter (RSA) South African U23 National Team
59. Arnaud Papillon (Can) Team Volkswagen
60. Francisco Javier Matamoros (Mex) Tecos Trek Uag
61. Florencio Ramos Torres (Mex) Tecos Trek Uag
62. Cameron Jennings (Aus) Pezula Racing
63. Guillaume Boivin (Can) EVA-Devinci
64. Mathieu Toulouse (Can) EVA-Devinci

65. Jairo Perez Suarez (Col) Colombian National Team
66. Philipp Mamos (Ger) Team Sparkasse
67. Benjamin Martel (Can) 2peer.Com
68. Gregorio Ladino Vega (Col) Tecos Trek Uag
69. Matt Shriver (USA) Jittery Joe’s
70. Tilo Schuler (Ger) Team Sparkasse
71. Matthew Bell (Can) Equipe Québec
72. Omar Cervantes Diaz (Mex) Tecos Trek Uag
73. Carlos Oyarzun Guinez (Chi) Tecos Trek Uag
74. Jacobus Venter (RSA) South African U23 National Team
75. Morgan Fox (Irl) Pezula Racing
76. Derek Burke (Irl) Pezula Racing
77. Travis Allen (RSA) Konica-Minolta
78. Jean-Sébastien Perron (Can) EVA-Devinci
79. Peter Ladd (Aus) Garneau-Crocs
80. Neil Shirley (USA) Jittery Joe’s
81. Paul Brousse (Fra) A-Style Stomn
82. Alexandre Cloutier (Can) Equipe Québec
83. Andrew Pinfold (Can) Symmetrics
84. Jamie Sparling (Can) Trek-Red Truck Racing

85. Ryan Sullivan (Aus) Jittery Joe’s
86. Randy Reichardt (USA) Rocky Mountain Bikes
87. Martyn Irvine (Irl) Pezula Racing
88. Dave Vukets (Can) Trek-Red Truck Racing
89. Ryan Roth (Can) Team RACE Pro

90. Graziano Gasparre (Ita) Amore E Vita-Mcdonald’s
91. Miguel Martinez (Fra) Amore E Vita-Mcdonald’s
92. Arles Antonio Castro Laverde (Col) Colombian National Team
93. Matt Guse (Can) Equipe Québec
94. Mark Pozniak (Can) Team RACE Pro
95. Jean-François Racine (Can) Garneau-Crocs

96. Ian MacGregor (USA) Team Type 1
97. François Parisien (Can) Team RACE Pro
98. Phil Cortes (Can) Amore E Vita-Mcdonald’s

99. Soren Nissen (Den) Amore E Vita-Mcdonald’s
100. Michael Joanisse (Can) Garneau-Crocs
101. Kevin Noiles (Can) Trek-Red Truck Racing

102. Sébastien Fournet-Fayard (Fra) A-Style Stomn 5:00
103. Rhys Lloyd (Gbr) Rapha Condor Recycling.co.uk
104. Tomas Roba (Cze) Rocky Mountain Bikes both
HD. John Bairo Casallas (Col) 2peer.Com 7:30
HD Pierre Boilard (Can) 2peer.Com
HD Norman Bryner (USA) Rocky Mountain Bikes
HD Courtney Guck (USA) Rocky Mountain Bikes
HD Mohamed Aoun Seghir (Alg) Konica-Minolta
DNF Chad Hartley (USA) Jittery Joe’s

GC after Stage 4b

1. Svein Tuft (Can) Symmetrics 14:49:04
2. Bernardo Colex Tepoz (Mex) Tecos Trek Uag 0:07
3. Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 0:46
4. Moises Aldape (Mex) Team Type 1 0:48
5. Glen Chadwick (Nzl) Team Type 1 1:05
6. Darren Lapthorne (Aus) Team Sparkasse 1:34
7. François Parisien (Can) Team RACE Pro 2:07
8. Soren Nissen (Den) Amore E Vita-Mcdonald’s 2:25
9. Gregorio Ladino Vega (Col) Tecos Trek Uag 2:36
10. Patrique Gama Azevedos (Bra) Garneau-Crocs 2:44
11. Cam Evans (Can) Symmetrics 2:48
12. Rob Britton (Can) Trek-Red Truck Racing 2:55

13. Christopher Newton (Gbr) Rapha Condor Recycling.co.uk 3:01
14. Miguel Martinez (Fra) Amore E Vita-Mcdonald’s 3:03
15. Michael Stevenson (Swe) Amore E Vita-Mcdonald’s 3:12
16. Johann Rabie (RSA) South African U23 National Team 3:40
17. Kristian House (Gbr) Rapha Condor Recycling.co.uk 3:44
18. Jacob Erker (Can) Symmetrics 3:46
19. Paul Brousse (Fra) A-Style Stomn 4:09
20. Andreas Schillinger (Ger) Team Sparkasse 4:23
21. Christian Meier (Can) Symmetrics 4:34
22. Carlos Oyarzun Guinez (Chi) Tecos Trek Uag 5:03
23. Graziano Gasparre (Ita) Amore E Vita-Mcdonald’s 5:41
24. Chris Jones (USA) Team Type 1 5:42
25. Cameron Jennings (Aus) Pezula Racing 5:57
26. Jacobus Venter (RSA) South African U23 National Team 6:10
27. Dominique Perras (Can) EVA-Devinci 6:15
28. Sylvain Georges (Fra) A-Style Stomn 6:16
29. Ryan Bonser (Gbr) Rapha Condor Recycling.co.uk 6:25
30. Dustin MacBurnie (Can) Team RACE Pro 6:28
31. Aristide Ratti (Ita) A-Style Stomn 6:48
32. Charles Dionne (Can) Equipe Québec 6:49
33. Benjamin Martel (Can) 2peer.Com 7:43

34. Luis Macias Hernandez (Mex) Tecos Trek Uag 7:56
35. Graham Briggs (Gbr) Rapha Condor Recycling.co.uk 8:23
36. Hichem Chaabane (Alg) Konica-Minolta 8:24
37. Ryan Sullivan (Aus) Jittery Joe’s 8:27
38. Arnaud Papillon (Can) Team Volkswagen 8:29
39. Bruno Langlois (Can) Team Volkswagen 8:38

40. Eric Baumann (Ger) Team Sparkasse 8:48
41. Yuriy Metlushenko (Ukr) Amore E Vita-Mcdonald’s 8:53
42. Robert Partridge (Gbr) Rapha Condor Recycling.co.uk 8:59
43. Jairo Perez Suarez (Col) Colombian National Team 9:00
44. Matt Wilson (Aus) Team Type 1 9:37
45. Neil Shirley (USA) Jittery Joe’s 9:46
46. Francisco Javier Matamoros (Mex) Tecos Trek Uag 9:50
47. Travis Allen (RSA) Konica-Minolta 9:57
48. Mathieu Toulouse (Can) EVA-Devinci 10:20
49. Dennis Van Niekerk (RSA) Konica-Minolta 10:32
50. David O’Loughlin (Irl) Pezula Racing 10:45
51. Jean-Sébastien Perron (Can) EVA-Devinci 10:48
52. Ryan Roth (Can) Team RACE Pro 10:53

53. Ramos Kleber (Bra) Garneau-Crocs 10:57
54. Alexandre Cloutier (Can) Equipe Québec 11:17
55. Dave Vukets (Can) Trek-Red Truck Racing 11:35

56. Matt Shriver (USA) Jittery Joe’s 11:37
57. Michael Joanisse (Can) Garneau-Crocs 11:47
58. Florencio Ramos Torres (Mex) Tecos Trek Uag 11:52
59. Siphiwe Sowella (RSA) South African U23 National Team 11:57
60. Ian MacGregor (USA) Team Type 1 12:19
61. Evan Elken (USA) Jittery Joe’s 12:40
62. Zach Bell (Can) Symmetrics 12:50
63. Jamie Sparling (Can) Trek-Red Truck Racing 13:01

64. Ben Kneller (USA) Jittery Joe’s 13:02
65. Ciaran Power (Irl) Pezula Racing 13:36
66. Mark Pozniak (Can) Team RACE Pro 13:38
67. Pascal Bussières (Can) 2peer.Com 13:48
68. Guillaume Boivin (Can) EVA-Devinci 13:53
69. Matthew Bell (Can) Equipe Québec 13:54
70. Matt Guse (Can) Equipe Québec 14:14

71. Jonathan Kinnear (RSA) South African U23 National Team 14:20
72. Peter Ladd (Aus) Garneau-Crocs 14:27
73. Bradley Potgieter (RSA) South African U23 National Team 14:35
74. Jean-Michel Lachance (Can) Equipe Québec 16:10
75. Sebastian Frey (Ger) Team Sparkasse 16:10
76. Sébastien Fournet-Fayard (Fra) A-Style Stomn 16:16
77. Omar Cervantes Diaz (Mex) Tecos Trek Uag 16:29
78. Dan Timmerman (USA) Team RACE Pro 17:06
79. Philipp Mamos (Ger) Team Sparkasse 17:19
80. Kevin Noiles (Can) Trek-Red Truck Racing 17:23
81. Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 17:40
82. Phil Cortes (Can) Amore E Vita-Mcdonald’s 19:33
83. Derrick St-John (Can) Garneau-Crocs 19:59

84. Juan Esteban Arango Carvajal (Col) Colombian National Team 20:23
85. Tilo Schuler (Ger) Team Sparkasse 20:56
86. Rhys Lloyd (Gbr) Rapha Condor Recycling.co.uk 21:14
87. Kevin “Buck” Miller (Can) Team RACE Pro 22:04
88. Lars Wackernagel (Ger) Team Sparkasse 22:37
89. Christoff Van Heerden (RSA) Konica-Minolta 22:47
90. Herman Fouche (RSA) Konica-Minolta 23:38
91. George-Édouard Duquette (Can) EVA-Devinci 23:45
92. Andrew Randell (Can) Symmetrics 23:54

93. Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombian National Team 25:38
94. Martyn Irvine (Irl) Pezula Racing 26:22
95. Andrew Pinfold (Can) Symmetrics 28:45
96. Tomas Roba (Cze) Rocky Mountain Bikes 29:07
97. Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) Colombian National Team 30:45
98. Morgan Fox (Irl) Pezula Racing 30:58
99. Tyler Trace (Can) Trek-Red Truck Racing 36:54
100. Tim Hucker (Aus) Garneau-Crocs





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.