Featured Stories

Recent Videos

Toscana-Terra di ciclismo Stage 3 – Puccio Wins, Harrison 55th

by pedalmag.com

April 21, 2011 (Montecatini, Italy) – Salvatore Puccio (Ita) Team Italy was the winner of Stage 3 from Lucca to Montecatini, 145.1km, with Team Belgium’s Tim Wellens in second and Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) MixedTeam in third. Italy’s Fabio Aru in 5th has taken over the lead. Owen Harrison lead Team Canada in 55th.

Results

1. Salvatore Puccio (Ita) Team Italy 3:30:36
2. Tim Wellens (Bel) Team Belgium 0:17
3. Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) MixedTeam
4. Georg Preidler (Aut) Team Austria
5. Fabio Aru (Ita) Team Italy
6. David De La Cruz Melgarejo (Esp) Team Spain
7. Benjamin Dyball (Aus) Team Australia 0:20
8. Larry Warabasse (USA) Team USA 1:02
9. Christopher Juul-Jensen (Den) Team Denmark
10. Enrico Battaglin (Ita) Team Italy 1:40
11. Romain Bardet (Fra) Team France
12. Philipp Ries (Ger) Team Germany
13. Armindo Fonseca (Fra) Team France
14. Matteo Mammini (Ita) Team Italy
15. Alexander Foliforov (Rus) Team Russia
16. Klemen Stimulak (Slo) Team Slovenia
17. Eliot Lietaer (Bel) Team Belgium
18. Roman Dronin (Uzb) MixedTeam
19. Sebastien Reichenbach (Sui) Team Switzerland
20. Joshua Thomas Edmondson (GBr) Team Great Britain
21. Christian Schneeberger (Sui) Team Switzerland
22. Miras Bederbekov (Kaz) Team Kazakhstan
23. Ramon Domene Reyes (Esp) Team Spain
24. Patrick Schelling (Sui) Team Switzerland
25. Kanstantsin Kliamyankou (Blr) Team Belarus
26. Amaro Antunes (Por) Team Portugal
27. Guilherme Lourenco (Por) Team Portugal
28. Stefan Mair (Aut) Team Austria
29. Jan Hirt (Cze) Team Czech Republic
30. Patrick Honrad (Aut) Team Austria
31. Matvey Zubov (Rus) Team Russia
32. Nathan Brown (USA) USA
33. Bob Jungels (Lux) Team Luxemburg
34. David Wohrer (Aut) Team Austria
35. Victor Marton (Esp) Team Spain
36. Siarhei Novikau (Blr) Team Belarus
37. Florian Gaugl (Aut) Team Austria
38. Omar Fraile Matarranza (Esp) Team Spain
39. Patrick Lane (Aus) Team Australia
40. Maxat Ayazbayev (Kaz) Team Kazakhstan 1:51
41. Ilya Davidenok (Kaz) Team Kazakhstan 3:00
42. Bram Nolten (Ned) Team Netherlands 6:30
43. Jan Polanc (Slo) Team Slovenia 7:16
44. Simon Yates (GBr) Team Great Britain 7:21
45. Sonny Colbrelli (Ita) Team Italy
46. Piotr Gawronsky (Pol) Team Poland 7:22
47. Otto Kristensen (Den) Team Denmark
48. Khangarid Naran (Mgl) MixedTeam 7:24
49. Michel Koch (Ger) Team Germany
50. Jimmi Sørensen (Den) Team Denmark
51. Jose Goncalves (Por) Team Portugal
52. Pavel Stohr (Cze) Team Czech Republic
53. Rudy Molard (Fra) Team France
54. Kenny Elissonde (Fra) Team France
55. Owen Harrison (Can) Team Canada 7:27
56. Jakub Novak (Cze) Team Czech Republic
57. Arman Kamyshev (Kaz) Team Kazakhstan
58. Tomas Danacik (Cze) Team Czech Republic
59. Awit Gebremedhin (Eri) Team Eritrea 7:31
60. Janni Tewelde (Eri) Team Eritrea 7:39
61. Yannick Mayer (Ger) Team Germany 8:50
62. Stanislau Bazhkou (Blr) Team Belarus 9:29
63. Andriy Kulyk (Ukr) Team Ukraine
64. Marek Kulas (Pol) Team Poland
65. Mark Dzamastagic (Slo) Team Slovenia
66. Alexandre Mercier (Sui) Team Switzerland
67. Tim Mikelj (Slo) Team Slovenia
68. Jan Stohr (Cze) Team Czech Republic
69. Martijn Debaene (Bel) Team Belgium
70. Gavin Mannion (USA) Team USA
71. Asbjorn Andersen Gragh (Den) Team Denmark
72. Lukasz Owsian (Pol) Team Poland 14:28
73. Youcef Reguigui (Alg) Mixed Team
74. Bob Schoonbroodt (Ned) Team Netherlands
75. Jasper Ockeloen (Ned) Team Netherlands
76. Nick Aitken (Aus) Team Australia 14:48
77. Emanuel Piaskowy (Pol) Team Poland 15:51
78. Daniil Fominykh (Kaz) Team Kazakhstan
79. Gyung Gu Jang (Kor) MixedTeam
80. Jordi Simon Casulleras (Esp) Team Spain
81. Francisco Garcia Nicolas (Esp) Team Spain
82. Alex Kirsch (Lux) Team Luxemburg
83. Antoine Duchesne (Can) Team Canada
84. Arvin Moazemi Goudarzi (IRI) MixedTeam
85. Evan Mundy (Can) Team Canada
86. Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Russia
87. Maxim Pokidov (Rus) Team Russia
88. Ievgen Filin (Ukr) Team Ukraine
89. Sergiy Klimakov (Ukr) Team Ukraine
90. Yauheni Ivanov (Blr) Team Belarus
91. Daniel Freitas (Por) Team Portugal
92. Simon Nuber (Ger) Team Germany
93. Rob Squire (USA) Team USA
94. Jorn Knops (Ned) Team Netherlands
95. Etienne Tortelier (Fra) Team France
96. Zico Waeytens (Bel) Team Belgium
97. Pavel Gorenc (Slo) Team Slovenia
98. Julian Kern (Ger) Team Germany
99. Alexey Lutsenko (Kaz) Team Kazakhstan
100. Tosh Van Der Sande (Bel) Team Belgium
101. Christian Delle Stelle (Ita) Team Italy 15:57
102. Kristian Jensen Haugaard (Den) Team Denmark 16:39
103. Michael Andersen Valgren (Den) Team Denmark
DNF Alexey Tsatevich (Rus) Team Russia
DNF Andrii Gorkusha (Ukr) Team Ukraine
DNF Dariusz Gluszak (Pol) Team Poland
DNF Diogo Nunes (Por) Team Portugal
DNF Fabio Silvestre (Por) Team Portugal
DNF Harm van der Sanden (Ned) Team Netherlands
DNF Ian Boswell (USA) Team USA
DNF Joseph Kelly (GBr) Team Great Britain
DNF Kindishih Debesay (Eri) Team Eritrea
DNF Loic Aubert (Sui) Team Switzerland
DNF Malcom Rudolph (Aus) Team Australia
DNF Mekseb Debesay (Eri) Team Eritrea
DNF Michal Kadrzynski (Pol) Team Poland
DNF Nejc Bester (Slo) Team Slovenia
DNF Niek Van Geffen (Ned) Team Netherlands
DNF Pit Schlechter (Lux) Team Luxemburg
DNF Remi Pelletier-Roy (Can) Team Canada
DNF Richard Lang (Aus) Team Australia
DNF Sean De Bie (Bel) Team Belgium
DNF Thomas Moses (GBr) Team Great Britain
DNF Timothy Kennaugh (GBr) Team Great Britain
DNF Tobias Lergenmuller (Ger) Team Germany
DNF Tom Thill (Lux) Team Luxemburg
DNF Tomas Koudela (Cze) Team Czech Republic

GC after Stage 3 (brief)

1. Fabio Aru (Ita) Italy
2. Georg Preidler (Aut) Austria
3. David De La Cruz Melgarejo (Spa) Spain
4. Salvatore Puccio (Ita) Italy
5. Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) UCI Mixed Team





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.