Featured Stories

Tim Hortons Road Nationals 2006 – Junior Men and Women RR Results

June 30, 2006 – Here are the final results from today’s Junior Men’s and Women’s road races at the Tim Hortons Road Nationals 2006 in Quebec City.

Junior Women

1. Karol-Ann Canuel (QC) Équipe du Québec 2:14:52
2. Kenny Danielle (AB) Team Alberta 5:39
3. Shanie Bergeron (QC) Espoirs de Laval 5:39
4. Denise Ramsden (ON) Team Ontario 5:42
5. Julie Beveridge (AB) Bicisport
6. Emily Batty (ON) Team R.A.C.E. 5:53
7. Chelsea Bilsbarrow (BC) Gigabike/La-z-boy
8. Leah Kirchmann (MB) Team Manitoba 6:02
9. Mikaela Kofman (ON) Coach Chris 6:46
10. Arianne Levasseur (QC) Dynamiks de Contrecoeur 9:20
11. Jessica Amanda Kissel (AB) 10:07
12. Janie Fortin (QC) Équipe du Québec 12:00
13. Lindsay Argue (MB) Manitoba Provincial Team 12:01
14. Kylie Morin (SK) 13:06
15. Raphaelle Chrétien (QC) Équipe du Québec 13:30
16. Kelly Foster (NB) Atlantic Cycling Centre 15:55
17. Lysanne Fratelli (QC) Élicycle Sports-Experts 16:20
18. Chloé Saint-Arnaud-Watt (ON) Team Ontario 16:21
19. Émile Ainsley-Perron (QC) Équipe du Québec 23:41
20. Catherine Couture (QC) Lapraicycle 25:48
21. Rachel Canning (BC) DEVO/Powerbar/Ryders/Escape Velo 25:48
22. Kim Lambert Gosselin (QC) Lapraicycle 29:47
DNF Celeste Jones-Baumgardt (ON) Aquila Racing/Racer Sportif
DNF Meghan Read (NB) Atalntic Cycling Centre/Valley Stove

Junior Men

1. Mark Hinnen (ON) Team Ontario 2:40:14
2. Alexander Korten (MB) J.V.R Betauwers 1:14
3. Vincent Blouin (QC) Équipe du Québec 1:24
4. Simon Lambert Lemay (QC) André Cycles/IdCad
5. Jean-Félix Perreault (QC) Espoirs Laval
6. William Goodfellow (QC) Équipe du Québec
7. Paul Benson (MB) Alter Ego/Trek/Manitoba
8. Geoff O’Toole (NB) Cyclesmith/Atlantic Cycling Centre
9. Andrew Thomas (SK) BC Blind Sports
10. Thomas Devisscher (QC) Vélo Sommet
11. Frédéric Boivin (QC) André Cycles/IdCad
12. François Chabot (QC) CIBC Wood Gundy
13. David Nadeau (QC) CIBC Wood Gundy
14. Pier-Alexan Marquette (QC) CIBC Wood Gundy
15. Mike Bidniak (AB) Team Alberta
16. Garett Mcleod (NS) Atlantic Cycling Centre
17. Graeme Bant. Rocky Mountain/Different Bikes
18. Simon Gagnon-Brassard (QC) SimoAcidose Lactique
19. Olivier Maltais (NB) Atlantic Cycling Centre
20. Antoine Matteau (QC) CIBC Wood Gundy
21. Cédric Bourgeois (QC) André Cycles/IdCad
22. Arnaud Papillon (QC) Vélo Club Longueuil
23. Philippe Boisvert (QC) Les Rouleurs de l’Outaouais
24. Christophe Cornellier (QC) CIBC Wood-Gundy
25. Dale Beaton (ON) Team Ontario
26. Nathan MacDonald (BC) Team BC
27. Timothy Crosby (ON) Coachchris.ca/ted velikonja
28. Louis Mazerolle (FR) Vélo Club Longueuil
29. Charles Bryer (ON) Team Ontario 1:57
30. Spencer Smitheman (AB) Team Alberta 1:59
31. Matthew Potma (BC) Lactic Acid Racing 2:12
32. André Tremblay (QC) Équipe du Québec 2:54
33. Tim Clarke (NB) Atlantic Cycling Centre 2:59
34. Guillaume Boivin (QC) Équipe du Québec 4:36
35. Mitchell Jay (NB) Atlantic Cycling Centre 6:13
36. Tommy Barriault (QC) André Cycles/IdCad 7:07
37. Michael Flavell (ON) Team Ontario 7:49
38. Matthew Mccartney (ON) J & J Cycle/Tabasco 8:00
39. Thomas Hums (ON) Team Ontario 9:09
40. Dave Tower (NB) Atlantic Cycling Centre 11:28
41. Guillaum Blais Dufour (QC) Équipe cycliste Volkswagen/Trek 12:35
42. Andrew Nichol (MB) Manitoba/Olympia 12:48
43. Jonathan Daigle (NB) Atlantic Cycling Centre 13:43
44. Andrew Hunt (ON) Team Ontario 14:32
45. Charles B Thibault (QC) Acidose Lactique
46. David Barry (QC) Vélo Club Longueuil 14:34
47. Ryan MacDonald (NS) Atlantic Cycling Centre 14:36
48. Françoics- Charles Malo (QC) CharleDynamiks de Contrecoeur 14:37
49. Keir Plaice (ON) Ottawa Bicycle Club 14:50
50. Jamie Riggs (ON) Ottawa Bicycle Club
51. Cody Campbell (BC) Team BC 14:53
52. Jefferey Castenmiller (BC) Lactic Acid Racing 16:12
53. Mitchell Armstrong (NB) Atlantic Cycling Centre 19:10
54. Matthew Martyniuk (SK) Moose Jaw Pavers 20:16
DNF Eric Smith (AB) Team Alberta
DNF David Bergeron (QC) Élicycle Sports-Experts
DNF Mike Bolton (NB) Atlantic Cycling Centre
DNF Dominic Cantin (QC) Vélo Club de Longueuil
DNF Stéphane Cossette (QC) Équipe cycliste Volkswagen/Trek
DNF Christian Deshaies (QC) André Cycles/IdCad
DNF Jason Doverspike (MB) Team Manitoba/Woodcock cycle
DNF Marc Dugas (QC) Vélo Club de Longueuil
DNF Etienne Gagnier (QC) Espoirs Laval
DNF Kyle Gendron (MB) Alterego Sports/Manitoba
DNF CharlVélo Gervais LaPierre (QC) CharlVélo Club Longueuil
DNF Neal Gregory (AB) Team Alberta
DNF Dominic Guiver (ON) Serono Cyclelogik
DNF Kevin Hazzard (ON) Team Ontario
DNF Jean-François Helms (QC) Espoirs Laval
DNF Michael Hruska (ON) Brant Cycle
DNF Adrian Huemmer (MB) Manitoba/Olympia
DNF Michael Joanisse (QC) Élicycle Sports-Experts
DNF Maurie Kowalski (BC) Lactic Acid Racing
DNF Stéphan Lambert (QC) André Cycles/IdCad
DNF Ryan MacDonald (NB) Atlantic Cycling Centre
DNF Zach Morris (ON)
DNF Evan Mundy (ON) Cyclissimo Cycling Club
DNF Daniel Peters (MB) Team Manitoba
DNF Michael Rothengatter (BC) Team British Columbia
DNF Marco Sabatino (BC) Team British Columbia
DNF Olivier Savaria (QC) André Cycles/IdCad
DNF Anthony Stadnyk (AB) Team Alberta
DNF Jesse VanOene (BC) Élicycle
DNF Marshall Verbrugge (MB) Team Manitoba
DNF Alexandre Morin (QC)
DNF Marc Allard (QC) Volkswagen/Trek





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.