Featured Stories

Recent Videos

Superprestige Gavere Results – Cant and Nys Win

by pedalmag.com
November 17, 2013 – Sanne Cant (Bel) Enertherm-BKCP took another win taking Superprestige Gavere over Helen Wyman (Gbr) Kona Factory Racing in second and Nikki Harris (Gbr) Young Telenet-Fidea Cycling Team in third. Cant recently won the Jaarmarktcross Niel followed by Bpost Bank Trofee victory. In the men’s race it was Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team besting Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus in the finishing sprint with  Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team in third.

Results

Elite Women

1. Sanne Cant (Bel) Enertherm-BKCP  0:45:51
2. Helen Wyman (Gbr) Kona Factory Racing  0:16
3. Nikki Harris (Gbr) Young Telenet-Fidea Cycling Team  0:29
4. Pavla Havlikova (Cze) Young Telenet-Fidea Cycling Team  2:02
5. Githa Michiels (Bel) Toka Print MTB Team  2:24
6. Gabriella Durrin (Gbr) Rapha-Focus  3:19
7. Christine Majerus (Lux)  3:37
8. Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams  3:38
9. Stephanie De Croock (Bel) Topsport Vlaanderen-Bioracer  5:25
10. Jolien Verschueren (Bel) Cycling Team Drogenboom  6:22
11. Cindy Bauwens (Bel)  6:35
12. Lindy Van Anrooij (Ned) ZRTC Theo Middelkamp   -1 lap
13. Karen Verhestraeten (Bel) Up Cycling Team
14. Axelle Bellaert (Bel) Zannata Lotto CT Menen
15. Ilona Meter (Ned) Giant
16. Mascha Mulder (Ned) Restore Cycling   -2 laps
17. Anja Geldhof (Bel)
18. Cindy Diericx (Bel) Autoglass Wetteren Solar CT   -3 laps

Elite Men

1. Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team  1:02:13
2. Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus  1
3. Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team  0:31
4. Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  0:38
5. Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team  0:44
6. Lars van der Haar (Ned) Rabobank Development Team  0:56
7. Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  1:15
8. Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team  1:48
9. Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team  1:54
10. Niels Wubben (Ned) Rabobank Development Team  2:12
11. Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team
12. Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus Cycling Team  2:29
13. Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  2:51
14. Aitor Hernandez Gutierrez (Esp)  3:04
15. Sven Vanthourenhout (Bel) Crelan KDL Cycling Team  3:16
16. Joeri Adams (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team  3:23
17. Egoitz Murgoitio (Esp) Grupo Hirumet Taldea  3:31
18. Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team  3:44
19. Marcel Meisen (Ger) Kwadro-Stannah Cycling Team  4:31
20. Micki Van Empel (Ned) Crelan KDL Cycling Team  5:13
21. Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team  5:16
22. Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team  5:20
23. Ian Field (Gbr) Hargroves Cycles  5:26
24. Javier Ruiz de Larrinaga Ibanez (Esp) MMR Spiuk  5:40
25. Jonathan Page (USA) Fuji-Spy-Competitive Cyclist  6:59
26. Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah Cycling Team   -1 lap
27. Kenneth Van Compernolle (Bel) DNCS-Pro 2012 Cycling Team
28. Yannick Mayer (Ger) Team Baier Landshut   -3 laps
29. Christoph Amborziak (Ger)
30. Ivan Jovanovic (Srb) DNCS-Pro 2012 Cycling Team   -5 laps
DNF  Davy Commeyne (Bel) Accent Jobs-Wanty Cycling Team
DNF  Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team
DNF  Patrick Gaudy (Bel) The Barracuda Company
DNF  Jim Aernouts (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team
DNF  Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team
DNF  James Spragg (Gbr) Team Bergamont Bicycles by BMC Group
DNF  Radomir Simunek (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team
DNF  Michel Vuelta (Esp)





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.