Featured Stories

Sea Otter DH Men/Women’s Report, Full Results, Photos – Canada’s Miller 3rd

by Tom Moran

April 17, 2011 (Monterey, CA) – With most of the major trade teams already in Pietermaritzburg, South Africa for next weekend’s UCI World Cup MTB opener, the fields were a bit sparse this for this year’s Sea Otter Pro Downhill. But what the women’s field lacked in quantity, it made up for in quality as a pair of World Champions dueled for the win.

Melissa Buhl (USA) KHS, the 4-Cross champ in 2008, bested Jill Kintner (USA) Transitions with a time of 2:28.1 to 2:30.7. Kintner won three consecutive 4-Cross titles from 2005 to 2007 before going to Bejing to claim the bronze in BMX.

This year Kintner is planning to focusing on downhill. Showing great promise with her third place podium finish was 21-year-old Miranda Miller (Can) Santa Cruz/SRAM/Pink Bike. Canadian junior Lauren Rosser (Commencal Young Guns), the 2010 Junior World Downhill champion, took 7th in the 15-strong field on a fast and dusty course.

A total of 130 men took to the line for the 2.5-minute test of nerves and skill. Dual Slalom winner Jared Graves (AUS-Yeti) made it a clean sweep on the weekend, taking the win over Andrew Neethling (RSA-Giant) by the huge margin of almost four seconds.

Results

Elite Women

1. Melissa Buhl (USA) KHS Bicycles 02:28.1
2. Jill Kintner (USA) Transition Racing 00:02.6
3. Miranda Miller (Can) Santa Cruz/SRAM/Pink Bike 00:09.5
4. Cierra Smith (USA) Specialized AllRide Academy 00:11.3
5. Jaime Rees (USA) Loeka/The Bike Hub 00:13.6
6. Joanna Petterson (USA) 00:15.3
7. Lauren Rosser* (Can) Commencal Young Guns 00:21.6
8. Mary Moncorge (USA) Santa Cruz Alliance 00:24.8
9. Darian Harvey (USA) Vixen Racing 00:24.9
10. Adrienne Schneider (USA) Troy Lee Designs 00:27.3
11. Jennifer Wolf (USA) All Mountain Cyclery 00:30.2
12. Katie Holden (USA) Specialized USA 00:34.8
13. Megan Zemny (USA) Santa Cruz Alliance 00:36.7
DNF Mariska Chuse (USA)
DNF Gabriela Williams (USA) TPR Racing

Elite Men

1. Jared Graves (USA) Yeti Fox Factory Team 0:02:12
2. Andrew Neething (RSA) Giant Factory Off-Road Team 0:00:03
3. Tyler Immer (USA) Yeti Fox National Team 0:00:04
4. Bryn Atkinson (USA) Transition Racing 0:00:04
5. Eric Carter (USA) GT Bicycles 0:00:05
6. Cody Warren (USA) DRD X-Fusion Intense 0:00:05
7. Eliot Jackson (USA) Yeti Fox National Team 0:00:06
8. Curtis Keene (USA) Specialized Gravity 0:00:06
9. David Klaassenvonoorsch (USA) ODI Southridge 0:00:07
10. Danny Hart (Gbr) Giant Factory Off-Road Team
11. Shaun O’connor (Aus) Yeti Fox Factory Team 0:00:07
12. Kyle Strait (USA) Pivot/SRAM
13. Phillip Kmetz (USA) FTW Factory Racing 0:00:07
14. Logan Binggeli (USA) KHS Bicycles Inc. 0:00:08
15. Richie Rude (USA) Yeti Fox National Team 0:00:08
16. Iii Stephenson (USA) Yeti/Fox/Smith/Schwalbe 0:00:09
17. Lars Sternberg (USA) Transition Racing 0:00:09
18. Jerome Clerentz (Fra) Cannondale
19. Brad Benedict (USA) Specialized 0:00:09
20. Chris Heath (USA) KHS Bicycles Inc. 0:00:09
21. Brian Buell (USA) Team Geronimo/Banshee Bikes 0:00:09
22. Ben Furbee (USA) TRANSITION/FOX/e13/BAYWOOD/
23. Mikey Sylvestri (USA) Specialized AllRide Academy 0:00:10
24. Art Babcock (USA) One Ghost Industries/Novatec Wh 0:00:10
25. Jason Memmelaar (USA) DRD X-Fusion Intense 0:00:10
26. Waylon Smith (Gbr) End the Fed 0:00:10
27. Graeme Pitts (USA) Turner/Dark Horse Racing 0:00:10
28. Jeremy Kneisly (USA) Total Package Racing 0:00:11
29. Steve Wentz (USA) SRAM/Santa Cruz 0:00:11
30. Rick Goldrup (USA) Oakland Republic 0:00:11
31. Jake Payne (USA) 0:00:11
32. Will Rischbieth (USA) TEAM PIVOT CYCLES 0:00:12
33. Daniel Baggs (USA) 0:00:12
34. Ryan Condrashoff (USA) Condro 0:00:12
35. Tim Krentz (USA) SC Alliance
36. Lear Miller (USA) Team Geronimo/Banshee 0:00:12
37. Evan Turpen (USA) Transition Bikes 0:00:13
38. Duncan Riffle (USA) Giant Factory Off-Road Team 0:00:13
39. Ryan Cornilsen (USA) Tuner/Dark Horse Racing Sram 0:00:13
40. Hans Lambert (USA) Team PIVOT CYCLES
41. Ben Cruz (USA) WTB/Cannondale 0:00:13
42. Kevin Aiello (USA) KHS Bicycles Inc. 0:00:13
43. Ian Massey (USA) POINT1/ WTB 0:00:13
44. Troy D’elia (USA) Foes/Marzocchi
45. John Swanguen (USA) DRD X-Fusion Intense 0:00:13
46. Derek Teel (USA) Team Teel/Race Brain
47. Michael Buell (USA) Team Geronimo/Banshee Bikes
48. Mikey Haderer (USA) 0:00:13
49. John Keep (USA) Turner Dark Horse
50. Sam Benedict (USA) Specialized
51. Matt Condrashoff (USA) Oakland Republic 0:00:14
52. Jess Pedersen (USA) Team Geronimo/Banshee Bikes 0:00:14
53. Dennis Dertell (USA) 0:00:14
54. John Hauer (USA) X-Fusion/Shimano
55. Joshua Hubbard (USA) Epicenter cycling/ Evan Turpen 0:00:14
56. Bryan Culp (USA) Marin/WTB 0:00:14
57. Ben Hlebo (USA) ABS 0:00:14
58. Jonathan Watt (USA) SRAM 0:00:15
59. Brad Oien (USA) ODI 0:00:15
60. Ryan Egusquiza (USA) Rockgardn Marzocchi
61. Nathan Riddle (USA) SRAM/Santa Cruz 0:00:15
62. Matt Thompson (USA) SRAM/Santa Cruz
63. Tyler Allison (USA) Marzocchi GoPro 0:00:15
64. Naish Ulmer (USA) Go-ride.com/Spy Optic/Rollic/Dark T 0:00:15
65. Casey Coffman (USA) Felt/WTB 0:00:16
66. Bryson Martin (USA) Marzocchi GoPro 0:00:16
67. Cody Johnson (USA) ODI Southridge 0:00:16
68. Logan Mulally (USA) Specialized/Grom
69. Phil Wheeler (USA) SRAM/Santa Cruz 0:00:16
70. Amado Stachenfeld (USA) amadomtb.com 0:00:17
71. Brad King (USA) DRD X-Fusion Intense 0:00:17
72. Jon Buckell (USA) Foes/Azonic 0:00:17
73. Daniel Cortina (USA) Momentum Coaching Group 0:00:17
74. Andre Bretas (USA) Santa cruz Brazil/Chromag Brazil/Bi 0:00:17
75. Kenneth Jorggensen (USA) Open Air Bicycles 0:00:18
76. Allen Stoddard (USA) Banshee/Point1/Fox 0:00:18
77. Matthew Cipes (USA) Specialized Factory 0:00:18
78. Tyler Gilsdorf (USA) Downhill Zone Racing 0:00:18
79. Bryce Hart (USA) Family Cycling Center 0:00:18
80. Kyle Thomas (USA) 0:00:19
81. John Inglis (USA) Foes 0:00:19
82. Michael Nash (USA) 0:00:19
83. Andrew Cavaletto (USA) SV Cycle Sport 0:00:19
84. Jonathan Widen (USA) Cove Bike, Troy Lee Designs, Elka 0:00:20
85. Chayse Marshall (Can) 0:00:20
86. Quinton Spaulding (USA) KHS Bicycles Inc. 0:00:20
87. Mihai Moga (USA) SRAM/Santa Cruz 0:00:20
88. Dan Kenicki (USA) Santa Cruz Alliance 0:00:20
89. Evan Gilsdorf (USA) Downhill Zone Racing
90. Matson Hunter (USA) Bikeworks/Commencal 0:00:21
91. Evan Ames (USA) Santa Cruz Alliance 0:00:21
92. Sam Powers (USA) Marzocchi/GoPro 0:00:22
93. Taylor Cuisinot (USA) Xtreme Outfitters 0:00:22
94. Zuyen Van (USA) Intense/Troy Lee 0:00:23
95. Nicholas Simcik (USA) Transition 0:00:24
96. Michael Town (USA) 0:00:25
97. Tim Mangini (USA) 0:00:26
98. Nic Hadley (USA) GoRide.com 0:00:26
99. Terry Tenette (USA) Tenette Wellness 0:00:27
100. Aaron Hodgkin (USA) Sette Bikes 0:00:30
101. Josh Stark (USA) Downhill Zone/ Elka 0:00:30
102. Jerry Vanderpool (USA) Supercross Factory/Priority Cycles/ 0:00:34
103. Jeff Kendall-Weed (USA) 0:00:36
DNF Jon Wilson (USA) Northstar/Giant
DNF Jonathan Canfield (USA)
DNF Trevor Trinkino (USA) Yeti RPM
DNF Carter Holland (USA) Black Market
DNF Scott Papola (USA) FOX SHOX/EVIL/SHIMANO/MAXXI
DNF Silas Hesterberg (USA)
DNF Jesse Chuse (USA) Turner Dark Horse Racing
 
*Junior





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.