Featured Stories

Recent Videos

Sea Otter Classic – XC Full Results – Plaxton 3rd, Pendrel 3rd

by pedalmag.com

April 19, 2009 (Monterey, CA) – Canada’s Max Plaxton (Sho-Air/Specialized) hit pay dirt on Sunday placing 3rd in the men’s cross-country race won by MTB World Champ Christof Sauser (Sui) Specialized while Catharine Pendrel (Can) Luna Women’s MTB Team was third in the women’s xc race won by team mate Georgia Gould (USA).

Results

Women

1. Georgia Gould (USA) Luna Pro Team 1:22:45
2. Lene Byberg (Nor) Specialized Factory Ra 01:07.0
3. Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team 01:14.0
4. Kelli Emmett (USA) 03:58.0
5. Willow Koerber (USA) Subaru Gary Fisher 04:09.0
6. Pua Sawicki (USA) 04:15.0
7. Katerina Nash (USA) Luna Pro Team 05:22.0
8. Heather Irmiger (USA) Subaru Gary Fisher 06:17.0
9. Jenna Rinehart (USA) Specialized 07:02.0
10. Lorenza Morfin (Mex) 07:37.0
11. Emily Batty (Can) Trek Store 08:08.0
12. Amanda Sin (Can) 3 Rox Racing 08:46.0
13. Catherine Vipond (Can) Norco Factory 09:11.0
14. Allison Mann (USA) Shoair Specialized Nem 09:15.0
15. Kathy Sherwin (USA) Kenda Tomac Hayes 10:19.0
16. Sue Butler (USA) Monavie-Cannondale 10:22.0
17. Lindsey Bishop (USA) Mafia Racing 10:41.0
18. Judy Freeman (USA) Tough Girl-Scott 11:37.0
19. Sandra Walter (Can) 12:41.0
20. Alice Pennington Velaforma/Zym 13:06.0
21. Natasha Hernday (USA) Amgen 13:18.0
22. Melanie Mcquaid (Can) Mcquaid/Sho-Air 13:18.0
23. Amanda Carey (USA) Kenda Tomac Hayes 13:23.0
24. Mical Dyck (Can) Trektorontostore/Ten 13:47.0
25. Aleksandra Rokita (Pol) Spin Rr Donnelly 14:20.0
26. Erin Huck (USA) Tokyo Joes 14:36.0
27. Rebecca Rusch (USA) 15:16.0
28. Sarah Kaufmann (USA) 15:26.0
29. Krista Park (USA) Incycle/Magura/Notube 16:29.0
30. Maureen Kunz (USA) Lost Coast Brewery 17:10.0
31. Sonya Looney (USA) Topeak Ergon 17:19.0
32. Heather Holmes (USA) Kenda Tomac Hayes 19:23.0
33. Jean Ann Mckirdy (Can) Local Ride Racing 19:32.0
34. Athena Kraus (USA) Ellsworth Bicycles/St 20:03.0
35. Anina Aaron (USA) Kenda Kmc Hayes 21:30.0
36. Shannon Holden (USA) 24:19.0
37. Caitlyn Tuel (USA) Tough Girl/Scott 25:07.0
38. Philicia Marion (USA) Kenda Kmc Hayes 25:47.0
39. Erika Krumpelman (USA) 26:00.0
40. Emma Worldpeace Coast Brewery 26:25.0
41. Jamie Stamps (USA) Another Bike Shop 26:41.0
42. Abigail Strigel (USA) Mafia Racing 30:50.0
43. Jennifer Hanks (USA) Revolution Peak Faste 31:32.0
44. Joy Duerksen (USA) Pass Physical Therapy 43:07.0
45. Danae York 43:14.0
DNF Zephanie Blasi (USA) Kenda Tomac Hayes
DNF Chloe Forsman (USA) Luna Pro Team
DNF Sarah Piccolo (USA) Norcal Specialized
DNF Wendy Simms (USA) Kona
DNS Heather Ranoa (USA)
DNS Sara Bresnick-Zocc (USA)

Men

1. Christoph Sauser (Sui) 2:02:54
2. Sid Taberlay (Aus) 04:07.5
3. Max Plaxton (Can) Shoair Specialized 04:34.1
4. Jeremy Horgan-Kob (USA) Subaru Gary Fisher 05:07.6
5. Sam Schultz (USA) Subaru Gary Fisher 05:35.6
6. Todd Wells (USA) 07:11.1
7. Jeremiah Bishop (USA) Monavie-Cannondale 08:01.9
8. Conrad Stoltz (Rsa) 0:08:02
9. Carl Decker (USA) Team Giant 11:01.6
10. Ken Onodera (Jpn) Subaru Gary Fisher 11:52.7
11. Stefan Widmer (Can) Rocky Mountain Factor 12:26.2
12. Manuel Prado (USA) Sho Air Specialized 14:08.6
13. Dana Weber (USA) Trek World Bicycle Rel 14:20.6
14. Matthew Hadley (Can) Xprezo 14:23.9
15. Derek Zandstra (Can) 3 Rox Racing 15:40.5

16. Erik Tonkin (USA) 16:03.1
17. Aaron Olson (USA) Oakley/Sidi 16:44.4
18. Dave Wiens (USA) 17:19.3
19. Chris Sheppard (Can) 17:19.4
20. Brandon Stewart (Rsa) 17:46.4
21. T. Burke Swindlehu (USA) 18:12.2
22. Tj Woodruff (USA) Adventure 212 Specializ 18:29.9
23. Colin Cares (USA) Kenda Tomac Hayes 18:30.0
24. Max Knox (Rsa) 18:54.9
25. Drew Edsall (USA) Scott/Wtb 19:05.7
26. Craig Richey (Can) Blue Competition Cycle 19:11.6
27. Ryan Woodall (USA) Team Dedicated Athlete 19:22.7
28. Travis Livermon (USA) Champion System Canno 19:26.6
29. Sean Babcock (USA) 21:06.9
30. Tad Elliott (USA) Us Nat Mtb Developmen 21:07.4
31. Chris Peariso (USA) Adventure 212 Specializ 21:31.7
32. Robert Marion (USA) Kenda Kmc Hayes 21:50.6
33. Thomas Bender (USA) Adventure 212 Specializ 22:06.8
34. Bryan Alders (USA) Monavie Cannondale 22:22.6
35. Rob Squire (USA) Us Nat Mtb Developmen 22:30.6
36. Ben Thompson (USA) Cannondale Factory r 22:42.2
37. Macky Franklin (USA) Transparent Racing 23:37.6
38. Daniel Sessford (Can) Blue Competition Cycle 23:50.8
39. Eric Batty (Can) 24:06.6

40. Scott Frederick (USA) Inland Construction 25:28.2
42. Spencer Paxson (USA) 25:39.4
41. Charles Jenkins (USA) Cytomax Khs 25:38.8
43. Ethan Gilmore (USA) Us Nat Mtb Developmen 25:41.7
44. Gian Dalle Angelini (USA) Red Line 25:42.0
45. Brian Asfell (USA) 25:59.7
46. Kalan Beisel (USA) Procycling Cts 26:05.8
47. Thomas Skinner (Can) Specialized Oak Bay 26:07.8
48. Flavio De Luna (Mex) Region Aguaas Caliente 26:29.9
49. Sean Donovan (USA) Cytomax Khs 26:49.6
50. Jan Koles (USA) Mafia Racing 26:49.9
52. Kim Tofaute (Ger) 26:52.5
51. Robert Anderson (USA) Specialized Racing Mas 26:51.8
53. Randall Jacobs (USA) Wheelworks 28:53.5
54. Bart Gillespie (USA) Monavie-Cannondale 29:05.3
55. Brady Kappius (USA) Cliff Bar 29:19.1
56. Kevin Smallman (USA) 29:26.9
57. Simon Happy (Can) Rst Velo Sport 30:03.7
58. Blake Harlan (USA) Jamis 30:23.9
59. Jason Moeschler (USA) Wtb 30:25.4
60. Mike Mooradian (USA) Spin Rr Donnelly 30:48.7
61. Jason Siegle (USA) Team Bear Valley Bikes 31:06.4
62. Aaron Elwell (USA) Crrt/T6 31:24.1
63. Yuki Saito (USA) Topeak-Ergon Racing t 31:33.7
64. James Williams (USA) Cannondale Factory r 31:34.3
65. Roger Bartels (USA) Norcal Bike Sport 31:36.7
66. Chad Stoehr (USA) Blue Competition Cycle 33:16.8
67. Jason Rahlwes (USA) Family Cycling Center 33:40.4
68. Ryan Iddings (USA) 34:07.9
70. Adam Snyder (USA) 3D Racing 34:33.4
69. Ryan Clark (USA) Cynergy Cycles 34:33.4
71. Charlie Pendry (USA) Inland Construction 34:51.9
72. Alex Grant (USA) Monavie-Cannondale 35:02.8
73. Justin Maka (USA) Sdg/Azonic/Tekbolt 36:30.7
74. Bob Delp (USA) Bicycles Plus Sierra Ne 37:04.6
75. Alex Boone (USA) Subaru Gary Fisher 37:36.1
76. Matt Wittler (USA) Lost Coast Brewery/Ma 37:58.3
77. Jacob Mcclelland (Can) Unaffiliated 39:21.8
78. Brent Steinberg (USA) 40:30.3
79. Wes Dickson (USA) Sycamore Cycles 41:07.8
80. Jim Hewett (USA) Summit Bicycles 41:45.2
81. Jason Sager (USA) Jamis 42:11.4
82. Shannon Boffeli (USA) Revolution Mtb Race Ne 42:26.1
83. Steve Larsen (USA) Unaffiliated 42:57.5
84. Ron Castia (USA) Infovista 44:19.5
85. Christopher Everis (Can) 3 Rox Racing 45:23.4
86. Amon Pease (USA) Lost Coast Brewery 45:34.7
87. Kyle Stock (USA) Golden Chain Cyclists 45:56.3
88. Alex Ryan (USA) Champion System Canno 46:47.8
89. Timothy Carson (USA) 48:41.6
90. Anastasio Flores (USA) Anotherbikeshop.Com 49:21.3
91. Travis Mcmaster (USA) Mafia Racing 49:34.9
92. Matthew Beaton (USA) Tokyo Joes 50:37.9
93. Jay Richards (USA) 52:49.4
94. Minhyug Jung (USA) Gloval 7Th Cross 52:57.2
95. Garnet Vertican (USA) Giant Odi 53:11.8
96. Noah Holcomb (USA) Cannondale Factory r 55:03.1
97. Lucas Livermon (USA) Inland Construction 56:21.6
98. Tom Sharp (USA) Contentworks 56:37.2
99. Matt Connors (USA) Fisher 29Er Crew 59:30.8
100. Katriel Statman (USA) Transparent Racing 02:30.8
101. Andrew Rigel (USA) Mafia 04:11.7
102. Seamus Powell (USA) Devo Windham Mt Outfit 06:04.5
103. Zachary Griffin (USA) Finish Line 02:54.3
104. Bryan Vanvleet (USA) Khs Bicycles 02:54.3
105. Daniel Kindregan (USA) Gt Dirt Coalition 02:54.3
106. Matthew Rotroff (USA) Inland Construction 02:54.3
107. Carl Hesselein (USA) Whole Athlete 02:54.3
DNF Alfredo Cruz (Mex) Auto Tech Ensenada Me 02:54.3
DNF Jacques Vanrensbe (Rsa) 02:54.3
DNF Burry Stander (Rsa) 02:54.3
DNF Nitish Nag (USA) Nrl Racing Developmen 02:54.3
DNF John Nobil (USA) Bear Valley Bikes 02:54.3
DNF Nate Byrom (USA) North Star/Wtb 02:54.3
DNF John Bennett (USA) Whole Athlete 02:54.3
DNF Paul Freiwald (USA) Pivot Cycles 02:54.3
DNF Corey Ward (USA) 02:54.3
DNF Benjamin Sonntag (Ger) Monavie-Cannondale 02:54.3
DNF Wiley Mosley (USA) Specialized Riders Club 02:54.3
DNF Jason Lowetz (USA) Bearclaw 02:54.3
DNF Mitchell Peterson (USA) Monavie/Cannondale 02:54.3
DNF Cody Peterson (USA) Dedicated Athlete 02:54.3
DNF Josh Kelley (USA) Shoair 02:54.3
DNF Sam Jurekovic (USA) Sho Air Specialized 02:54.3
DNF Marty Lazarski (Can) Rocky Mtn Bicycles 02:54.3
DNF Stephen Ettinger (USA) Arlberg/Black Diamond 02:54.3
DNF Andy Schultz (USA) Kenda Tomac Hayes 02:54.3
DNF Peter Glassford (Can) Trek Store Racing 02:54.3
DNF Troy Wells (USA) 02:54.3
DNF Ryan Trebon (USA) 02:54.3
DNF Chris Brown (USA) Norcal Specialized 02:54.3
DNF Aaron Bradford (USA) On Site Racing 02:54.3
DNF Steve Carwile (USA) Capital Subaru/Dave’S k 02:54.3
DNF Trevor Downing (USA) Fort Lewis College 02:54.3
DNF Matt Freeman (USA) 02:54.3
DNF Robert Herber (USA) Dixon Art 02:54.3
DNF Mitchell Hoke (USA) Tokyo Joes 02:54.3
DNF Matt Wiebe (USA) Team Co Single Track 02:54.3
DNF Adam Parke (USA) Orange Peel Cyclery 02:54.3
DNF David Juarez (USA) Monavie-Cannondale 02:54.3
DNF Menso De Jong (USA) Santa Cruz Bicycles 02:54.3
DNS Eric Nelson (USA) Fox Racing Shox 02:54.3
DNS Jason First (USA) 02:54.3
DNS Jeff Kerkove (USA) 02:54.3
DNS Ross Schnell (USA) 02:54.3
DNS Wiens Dave (USA) 02:54.3
DNS Ned Overend (USA) Specialized 02:54.3
DNS Greg Carpenter (USA) Devo Giant 02:54.3
DNS Matt Chaney (USA) Contentworks 02:54.3
DNS Adam Morka (Can) Trek Store 02:54.3
DNS Danny Mcnaughton (USA) Contentworks 02:54.3
DNS Seamus Mcgrath (Can) Jamis 02:54.3
DNS Brett Luelling (USA) 02:54.3
DNS Miles Neisser (USA) Artscyclery 02:54.3





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.