Featured Stories

Recent Videos

Sea Otter Classic Day 2 Short Track XC Report, Results, PHOTOS + Interviews with Men’s Winner Kabush and Pendrel 8th

by Andrew Rogers
Kabush wins [P] Andrew Rogers
April 15, 2016 (Monterey, CA) – Geoff Kabush (Can) Scott-3 Rox Racing raced to victory in the Pro Men’s Short Track XC on Day 2 at the Subaru Sea Otter Classic besting Simon Andreassen (Den) Specialized in second with Stephen Ettinger (USA) Ridebiker p/b Focus Bikes in 3rd. Derek Zandstra (Can) Scott-3 Rox Racing was 6th, Evan Guthrie (Can) Norco Factory Team was 7th and Cameron Jette (Can) Scott-3 Rox Racing finished 10th.

Kabush and Zandstra [P] Andrew Rogers
On a perfect day with light winds Kabush, who has been riding here since 1997, preserved his strength in the pack and waited for the right moment to attack like a seasoned prizefighter winning yet another race here in Laguna Seca in Monterey , California.

“It was a tactical race and so I just waited for the right moment, saved my legs and then hit it hard. I just had more in the tank today,” said Kabush beaming like a kid at the finish. “My Maxxis tires were perfect for rolling on the pavement section at the finish and I was able to deliver.”

Guthrie leading Jette [P] Andrew Rogers
The track, modified from last year, had few climbs and mostly flat punchy straights allowing riders to gain time but several small bridges challenged some who unclipped or fell. Zandstra, who helped his teammate to victory and fell on the last lap, recovered quickly enough to also place in the top ten.

The 20-minute, 3-lap race was fast and furious as Kabush had to bridge to the lead group of five riders and then attacked after the the final bridge at 400 meters before the finish line to claim the win.

Women’s Race

Canada’s Rebecca Beaumont (Cyclone d’Alma) took home her best international result claiming 6th in the Pro Women’s race with fellow Canucks Catharine Pendrel (Luna Pro Team) and Haley Smith (Norco Factory Team) in 8th and 9th respectively.  Chloe Woodruff (USA) Stan’S No Tubes-Pivot took the win over Luna Pro teammates Georgia Gould (USA) in second with Katerina Nash (Cze) in third.

Beaumont [P] Andrew Rogers

“Georgia Gould was kidding me about  staying in the mix, and I tried to close the gap to her for the final lap but she didn’t  wait for me (laughing),” said Beaumont. “Still I’m very happy as I’ve seen better results every week here in California this month.”

The young Quebec rider explained, “I’m living the dream – my boyfriend and I bought a VW van and traveled from Montreal to California, so I had no studies to distract me, and I’ve put a lot more work in here in the hills of California.”

Pendrel [P] Andrew Rogers

Pendrel, who had a rough start, found herself further back than she planned and got stuck behind various clogs as well. Meanwhile Woodruff, Nash, Gould, Erin Huck (USA) Scott 3 Roy, Eva Lechner (Ite) Luna Pro Team and Lea Davison (USA) Specialized formed a strong lead group.

Top Canadian Emily Batty (Trek) was not on the start line opting to head to Australia for the upcoming UCI MTB World Cup in Cairns on April 23-24. With Beaumont ahead chasing the leaders, Pendrel and Smith worked together to make up ground and both landed in the top 10.

Gould with the leaders [P] Andrew Rogers
The former MTB Worlds champ who has won here before and recently had surgery on her finger made no excuses for her ride. “I thought it would be in even better condition after this time (smiling), but I’m glad I bounced back enough to compete here in California. It was pretty fast out there and after a tough start I did climb back into the race and was happy with being able to move up steadily.”

Other notable Canadian performances included Maghalie Rochette (Luna Pro Team) in 17th and Katie Button (Procity Racing) who placed 23rd – results and photos below.

Results

Pro Men

1. Geoff Kabush (Can) Scott 3 Rox
2. Simon Andreassen (Dnk) Specialized
3. Stephen Ettinger (USA) Ridebiker P/B Focus Bikes
4. Todd Wells (USA)
5. Nicola Rohrbach (Sui) Goldwurst-Power/ Felt
6. Derek Zandstra (Can) Scott 3 Rox
7. Evan Guthrie (Can) Norco Factory Team
8. Cole Oberman (USA) Ridebiker P/B Sho-Air
9. Hector Fernando Rive (Col) Evoc/ Qarv Imporls
10. Cameron Jette (Can) Scott 3 Rox
11. Howard Grotts (USA)
12. Benjamin Sonntag (USA) Clif Bar
13. Keegan Swenson (USA) Cannondale/ 360 Fly P/B Sa
14. Cole House (USA) Door County Brewing Co.
15. Spencer Paxson (USA) Kona Bicycles Endurance T
16. Andrew L’Esperance (Can) Norco Factory Team
17. Alex Wild (USA)
18. Stephan Davoust (USA) Giant Co-Factory
19. Raphael Auclair (Can) Team Pivot Cycles- Ote
20. Rotem Ishay (USA)
21. Thomas Sampson (USA) Vittoria Tires/ Yeti Cycles
22. Tim Boehme (USA) Team Bulls
23. Peter Disera (Can) Norco Factory Team
24. Troy Wells (USA) Team Clif Bar
25. Russell Finsterwald (USA) Sram 1 Tld Race Team
26. Georwill Perez (Pur) Puerto Rico National
27. Ryan Woodall (USA) Top Gear Bicycles
28. Jamey Yanik (USA)
29. Kyle Trudeau (USA) Cz Racing
30. Robert Marion (USA) American Classic/Xpedo P/B
31. Felix Belhumeur (Can) Team Pivot Cycles- Ote
32. Santiago Mesa Pietral (Col)
33. Ricky Morales (USA) Puerto Rico National
34. Evan Mcneely (Can) Norco Factory Team
35. Alex Grant (USA) Cannondale 360 Fly P/B Sug
36. Martin Gallardo (Arg) Nuevo Sol Team By Rayo Ra
37. Menso De Jong (USA)
38. Carl Decker (USA)
39. Jason Blodgett (USA) Team Ridebiker
40. Jacob Sacket (USA) Competitive Cyclist
41. Thomas Bender (Uci) Kuhl Race Team
42. Justin Desilets (USA) Team Revolution Cycling
43. Sandy Floren (USA)
44. Tristan Uhl (USA) Ride Biker
45. Jerry Dufour (USA) Bear Development Team
46. Tofor Lewis (USA) Giant Co-Factory Off-Road
47. Pete Karinen (USA) Momentum Endurance
48. Ingvar Omarsson (Nld) Kria Racing
49. Cody Cupp (USA) Steamworks Brewing P/B S
50. Nic Beechan (USA) Trek Test Team
51. Brodie Stringer (USA) Giant Co-Factory Off Road
52. Ryan Ellis (USA) Sponser Me
53. Bryce Lewis (USA)
54. Matthew Turner (USA) Summit Competitive Cyclist
55. Clayton Otto (USA) Giant Co-Factory
56. Eric Bostrom (USA)
57. Levi Kurlander (USA)
58. Kris Sneddon (Can) Kona Endurance Team
59. Payson Mcelveen (USA) Team Ridebiker P/B Sho-Air
60. Billy Melone (USA) Billy Malone
61. Christopher Hamlin (USA) Bicycle Express Racing
62. Mike Sampson (USA) Competitive Cyclist
63. Noah Tautfest (USA) Ans Bicycle Express Racin
64. Marc-Antoine Nadon (Can) Rocky Mountain Bicycles
65. Charles Faucher Robe (Can) Team Pivot Cycles- Ote
66. Justin Sotdorus (USA) The Bike Shak Cycling Team
67. Gustavo Pedroza Sica (USA) Tape/ Niner Mexico
68. Carson Benjamin (USA)
69. Zach Calton (USA)
70. Tyler Fox (USA) Giant Co-Factory Off Road
71. Jim Hewett (USA)
72. Emil Brandt (Den) Danish National Team
73. Kalan Beisel (USA) Team Ridebiker
74. Jon Slaughter (Can) Angry Johnny’S Cc P/B Nor
75. Clint Claassen (USA) Santa Cruz/ Fox
76. Tj Woodruff (USA) Stan’S Notubes – Pivot
77. Samuel Anderson-Mox (USA) Cycle Sport – Specialized P
78. Ricky Willis (USA) Bootdoctors Telluride
79. Gonzalo Artal Lokman (Arg) Argentian National Team
80. Joseph Williams (USA) Giant Co-Factory
81. Raphael Gagne (Can) Cannondale 360 Fly/ Sugoi
82. Leandre Bouchard (Can) Cyclone D’Alma
83. Fabio Hernando Casta (Col)
84. Paolo Cesar Montoya (Cri)
85. Ronen Ellis (Isr)
86. Peter Glassford (Can) Trek Canada
87. Chris Baddick (USA) Boulder Cycle Sport/ Yog
88. Jacob Morales (USA)
89. Eli Kranefuss (USA) Bear Development Team
90. Daniel Johnson (USA) Set Coaching
91. Cole Paton (USA)
92. Alec Pasqualina (USA)
93. Steffen Andersen (USA)
94. Ryan Geiger (USA) Revel Racing
95. Nick Thomas (USA)
96. Ben Senkerik (USA)
97. Trevor Deruise (USA) Ktm Bike Industries
98. Mitch Bailey (USA)
99. Jett Chandler (USA) D.C. 10 Racing
100. Jakub Valigura (USA)
101. Chris Jackson (USA)
102. Ryan Chandler (USA)
103. Barry Wicks (USA) Kona Factory Team
104. Adam Butler (USA)
105. Stephen Flynn (USA)
106. Christopher Kelly (USA)
107. Luciano Caraccioli (Arg) Argebtina National Team
108. Catriel Soto (Arg) Argentina National Team
109. Gasco Dario (Arg) Argentina National Team
110. Besik Gavasheli (Geo) Trek Store Of Cincinnati
111. Sina Solouksaran (Iri) Giant Co-Factory Off-Road
112. Armando Marquez (Mex) Ellin Cycling
113. Stephane Roch (Sui) Team Ninja/Apx
114. Jaime Miranda (Mex) Providencia – Trek Mexico
115. Tom Foxx (USA) A-Line Athlletics
116. Jeff Bender (USA) Kuhl Race Team
117. Abe Goorskey (USA) American Classic/Xpedo Pr
118. Alexandre Vialle (USA) Specialized Canada
119. Filippo Barbieri (Bra) Pfn-Speedlab
120. Gareth Feldstein (USA) Cyclesport Specialized
121. Jose Alfredo Pacheco (Mex) Big Bear Valley Bikes
122. Samuel Brehm (USA) Ojiosport/Npbikeshop
123. Ryan Steers (USA) Pedalers Fork

Pro Women

1. Chloe Woodruff (USA) Stan’S No Tubes- Pivot
2. Georgia Gould (USA) Luna Pro Team
3. Katerina Nash (USA) Luna Pro Team
4. Erin Huck (USA) Scott 3 Roy
5. Eva Lechner (Ite) Luna Pro Team
6. Rebecca Beaumont (Can) Cyclone d’Alma
7. Lea Davison (USA) Specialized
8. Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team
9. Haley Smith (Can) Norco Factory Team
10. Evelyn Dong (USA) Cannondale 360 Fly
11. Rose Grant (USA) Stans No Tubes- Pivot
12. Amanda Nauman (USA) Sdg- Muscle Monster
13. Agustina Apaza (Arg) Argentina National Team
14. Malene Degn (Dnk) Danish National Team
15. Shayna Powless (USA) Liv Co-Factory
16. Hannah Finchamp (USA) Luna Pro Team
17. Maghalie Rochette (Can) Luna Pro Team
18. Jena Greaser (USA) Vo2 Multisport/ Womens P
19. Sofia Gomez Villafane (USA) Competitive Cyclist
20. Andre Waldiss (199) Luna Pro Team
21. Suzanne Snyder (USA) Sierra Endurance Sports
22. Sammi Runnels (USA) Ridebiker P/B Sho-Air
23. Katie Button (Can) Procity Racing
24. Haley Batten (USA) Luna Pro Team
25. Serena Bishop Gordon (USA) Liv Co-Factory
26. Emma Maaranen (USA) Rolf Prima/ Trek
27. Alexis Skarda (294) Stans Notubes Womens Eli
28. Amy Beisel (USA) Team Ridebiker
29. Kayley Burdine (USA) Eastern Shore Cycles
30. Jennifer Malik (USA) Paradise Garage
31. Sarah Kaufmann (USA) Stan’S No Tubes Women’S El
32. Emily Schaldach (USA)
33. Daniela Campuzano (Mex) Daniela Campuzano
34. Chloe Cross (Can) Team Whistler
35. Kristine Contento-Ang (USA) Mtbnj.Com
36. Luciana Roland (Arg) Argentina
37. Nina Baum (USA) Stan’S Notubes Elite W
38. Rebecca Gross (USA) Khs
39. Rachel Pageau (Can) Devinci / Fox Mtb
40. Elizabeth Gruber (USA) Team Lost Coast Brewery
41. Siobhan Kelly (Can) Epic Sports Performance
42. Abbey Grimmer (USA) Bike Like A Girl Elite Team
43. Jennifer Smith (USA) Stans No Tubes Women Elit
44. Erica Tingey (USA) Jamis Cross Country Fact
45. Elizabeth Lurz (USA) Athletes On Track
46. Rebecca Blatt (USA) Van Diessel
47. Kara Lapoint (USA)
48. Nora Richards (284) None
49. Kate Courtney (USA) Specialized
50. Ren Chengyuan (Chn) China Jiangsu Zgl Mtb Team
51. Larissa Connors (USA) Team Ridebiker
52. Cindy Montambault (Can)
53. Mikaela Kofman (Can)
54. Frederique Trudel (Can) Specialized Canada
55. Catherine Fleury (Can)
56. Erin Alders (USA)
57. Karlee Gendron (Can) Trek Red Truck Racing
58. Jane Kerner (USA) Team Baghouse
59. Teal Stetson-Lee (USA)
60. Fairlee Frey (USA)
61. Laura Slavin (USA) Elite Endurance Pro Facto
62. Sophie Giovane (Fra)





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.