Featured Stories

Saskatchewan Road Race and TT Provincials

August 27, 2007 — Saskatchewan’s Provincial Road Race and Time Trial Championships took place in Saskatoon on the weekend. Here are the results.


Road Race – August 26

Master C Men

1. Jim Large (Moose Jaw) 1:40:42
2. Cornelius Kluge (Saskatoon) at 0:00:01
3. Rob Howse (Saskatoon) 0:00:06
4. Christie Chris (Saskatoon) 0:00:19
5. Mike McGarity (Saskatoon) 0:01:15
6. Martyniuk Terry (Moose Jaw) 0:07:28
7. Bruce Kemp (Saskatoon) 0:23:00

Master B Women

1. Wilma van Niekerk (Moose Jaw) 2:11:30
2. Andrea Grzesina (Saskatoon) at 0:30:50

Master A Women

1. Susan Clarke (Saskatoon) 2:11:27

Master B Men

1. Lawrence Haid (Regina) 2:11:23
2. Sean Kukura (Regina) at 0:00:02
3. Garth Patterson (Saskatoon) 0:00:03
4. Kevin Sutton (Saskatoon) 0:00:03
5. Jeff Hehn (Saskatoon) 0:00:04
6. Mike Power (Saskatoon) 0:00:06
7. Marc Quinnet (Regina) 0:00:07

Master A Men

1. Markel Chernenkoff (Saskatoon) 2:11:22
2. Neil Clarke (Saskatoon) at 0:00:02
3. Roeger Hans (Saskatoon) 0:00:06
4. Peter L’heureux (Swift Current) 0:14:36

Under 17

1. Morgan Jungwirth (Saskatoon) 2:11:36
2. Andre Coutu (Saskatoon) at 0:21:14

Senior Women

1. Erica Musyj (Saskatoon) 2:11:27
2. Alyssa Weninger (Saskatoon) at 0:00:01
DNF Julia Garnet

Senior Men

1. James Spooner (Saskatoon) 2:48:11
2. Kevin Williams (Saskatoon) at 0:00:01
3. Pedro Peralta Elgueta (Regina) 0:00:02
4. Blair Chapman (Saskatoon) 0:00:02
5. Chris McGarity (Saskatoon) 0:00:05
6. Nathan Underwood (Saskatoon) 0:00:06
7. Dave Brooks (Regina) 0:00:07
8. Paul Kowalzik (Prince Albert) 0:00:09
9. Matthew Martyniuk (Moose Jaw) 0:00:10
10. Sean Siever (Saskatoon) 0:00:14
11. Bob Hawboldt (Saskatoon) 0:00:26
12. Frank Matas (Saskatoon) 0:14:36
DNF Miller Kristian (Regina)
DNF Scott Cranston (Saskatoon)

Junior Men

1. Jannes Wessels (Moose Jaw) 2:48:12
2. James Winter (Lumsden) at 0:00:02
3. Cuylar Conly (Saskatoon) 0:00:05
4. Stephen Cooley (Saskatoon)


Time Trial – August 25

Master C Men

1. Rob Howse (Saskatoon) 0:21:36
2. Cornelius Kluge (Saskatoon) at 0:01:14
3. Scott Cranston (Saskatoon) 0:01:23
4. Pitman Stephen (Saskatoon) 0:01:56
5. Christie Chris (Saskatoon) 0:02:23
6. Jim Large (Moose Jaw) 0:03:28
7. Martyniuk Terry (Moose Jaw) 0:04:19

Under 17 Women

1. Rachael Edwards (Saskatoon) 0:24:57
2. Abby Miller (Saskatoon) at 0:01:36
3. Hannah Cooley (Saskatoon) 0:06:34

Master B Women

1. Andrea Grzesina (Saskatoon) 0:24:59
2. Wilma van Niekerk (Moose Jaw) at 0:01:41
One Day Dawn Pritchard (Saskatoon) 0:05:49

Master A Women

1. Susan Clarke (Saskatoon) 0:23:45

Master B Men

1. Kevin Sutton (Saskatoon) 0:23:02
2. Mike Power (Saskatoon) at 0:00:40
3. Jeff Hehn (Saskatoon) 0:01:14

Master A Men

1. Neil Clarke (Saskatoon) 0:23:12
2. Markel Chernenkoff (Saskatoon) at 0:00:07
3. Peter L’heureux (Swift Current) 0:01:52
One Day Jason Tomaz (Saskatoon) 0:01:20

Junior Men

1. Jannes Wessels (Moose Jaw) 0:21:46
2. James Winter (Lumsden) at 0:00:45
3. Cuylar Conly (Saskatoon) 0:00:53

U17 Men

1. Morgan Jungwirth (Saskatoon) 0:24:47
2. Andre Coutu (Saskatoon) at 0:02:37

Senior Women

1. Erica Musyj (Saskatoon) 0:23:50
2. Alyssa Weninger (Saskatoon) at 0:00:38
3. Julia Garnet (Saskatoon) 0:00:39

Senior Men

1. Nathan Underwood (Saskatoon) 0:21:20
2. Williams Kevin (Saskatoon) at 0:00:09
3. Dave Brooks (Regina) 0:00:14
4. Frank Matas (Saskatoon) 0:00:53
5. Matthew Martyniuk (Moose Jaw) 0:01:09
6. Pedro Peralta Elgueta (Regina) 0:01:45
7. Chris McGarity (Saskatoon) 0:01:47
8. Kristian Miller (Regina) 0:03:09





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.