Featured Stories

Recent Videos

Saskatchewan MTB Cup #5 – Wascana Challenge

July 31, 2006 — Here are the results from the Wascana Challenge, round #5 of the Saskatchewan MTB Cup, held on Sunday, July 30.

Wascana Challenge Results

Senior Elite Men
1 ZETTERSTROM, CORY (SASKATOON) 2:25:35
2 KERR, BRAD (REGINA) 2:37:13

Senior Elite Women
1 HOOD, SHANNON (SASKATOON) 2:22:58
2 MUSYJ, ERICA (SASKATOON) 2:28:35
3 WENINGER, ALYSSA (SASKATOON) 2:32:14

Senior Expert Men
1 ERDMANN, JEREMY (REGINA) 2:03:51
2 BITSCHY, DAVE (REGINA) 2:20:04

Junior Expert Men
1 THOMAS, ANDREW (LUMSDEN) 1:51:25
2 CHERNEY, JASON (LUMSDEN) 2:09:52
3 KLEER, DANIEL (LUMSDEN) 2:17:05
4 ORYNIK, ADRIAN PA 2:19:14
5 CONLY, CUYLAR GRASSWOOD 2:22:27
6 GOULD, DAVID (LUMSDEN) 2:26:19
7 MCNAUGHTON, SHANE (REGINA) 2:33:52

Master Expert Men 30+
1 TRASK, JEREMY (REGINA) 2:06:35
2 ETIENNE, DEAN (REGINA) 2:06:49
3 SYSING, MEL (SASKATOON) 2:10:30

Master Exp Men 40+
1 ZACK, TERRY (ESTERHAZY) 1:42:58
2 CARON, BRENT (REGINA) 1:52:42
3 PATTERSON, GARTH (SASKATOON) 1:53:23
4 JACKSON, WAYNE (REGINA) 1:54:16
DNF VIRCAUS, RICK (REGINA) DNF
DNF WOLF, TOM (SASKATOON) DNF

U17 Expert Male
1 WINTER, JAMES (LUMSDEN) 1:35:36
2 HARASYN, KARL (PRINCE ALBERT) 1:38:46
3 COOLEY, STEPHAN (SASKATOON) 1:38:50
4 JUNGWIRTH, MORGAN (SASKATOON) 1:59:51
5 CLIFFORD, BRAD (LUMSDEN) 2:11:09
DNF ZACK, CALEB (ESTERHAZY) DNF
DNF WEIST, JORDAN (LUMSDEN) DNF

Junior Sport Male
1 MILLER, KRISTIAN (REGINA) 2:36:48

Senior Sport Men (110-124)
1 VAN GINNEKEN, JAY (REGINA) 1:48:31
2 READY, ALEX 2:05:17
3 STENNES, DANE (REGINA) 2:06:47
4 GIBBONS, JOHN (REGINA) 2:16:11

Master Spt Men 30-39
1 STECHAN, PETER (SASKATOON) 1:52:09
2 BAIROS, TONY (SASKATOON) 1:52:26
3 GURNEY, BRIAN (SASKATOON) 1:57:31
4 BARTH, LYNDSY N BATTLEFORD 2:07:07
5 SCHMIDT, TOM (REGINA) 2:07:49
6 KOKONAS, GEORGE (REGINA) 2:17:38
7 RODRIGUEZ, JUAN (SASKATOON) 2:47:53

Men Master Sport 40+
1 COOLEY,RON (SASKATOON) 1:14:54
2 BACON, MICHAEL (SASKATOON) 1:15:44
3 BURGESS, PETTER S 1:15:55
4 DYCK, DARREN (CENTRAL BUTTE) 1:17:07
5 WALL, KIM (REGINA) 1:19:24
6 LEWIS, RANDY (REGINA) 1:21:08
7 LINFORD, MARK (AJAX, ONTARIO) 1:23:31
8 MCGARITY, MICHAEL (SASKATOON) 1:23:48
9 MARTINOOK, BOB (REGINA) 1:23:56
10 ALDRICH, ORVILLE (REGINA) 1:26:24
11 WALIDUDA, BRENT (REGINA) 1:27:46
12 BERARD, KELVIN (ST. THOMAS, ON) 1:40:40
DNF MEHLHORN, LEE (REGINA)

Junior Exp Women
1 MORIN, KYLIE (SASKATOON) 1:56:33

Mast Expert Wom
1 SUSAN BLADYKO (REGINA) 1:23:21

Under 15 Male
1 ALDRICH, JAYDEN (REGINA) 1:12:42
2 ELEK, BRETT (REGINA) 1:26:25
3 MORIN, AXEL (SASKATOON) 1:30:41
4 STOFFEL, PIETER (SASKATOON) 1:37:20
5 PATTERSON, LUKE (SASKATOON) 1:47:05
DNF JOHNSON, MATT (ESTERHAZY) DNF
DNF HARASYN, PAUL (PRINCE ALBERT) DNF

Under 15 Women
1 MCGARITY, KATHLEEN (SASKATOON) 1:09:42
2 COOLEY, HANNAH (SASKATOON) 1:10:31

Master Spt Wom 30-39
1 ELEK, CORY (REGINA) 1:25:30
2 MARTIN, CHRISTINE (REGINA) 1:46:29

Under 17 Sport Male
1 WALL, KRIS (REGINA) 0:50:18

Citizen Male
1 LACHANCE, YVES 0:51:32
DNF MEBAN, DAVID (REGINA) DNF

Under 13 Male
1 MORIN, LUCAS (SASKATOON) 0:39:09
2 PATTERSON, ERIC (SASKATOON) 0:49:22





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.