Featured Stories

Recent Videos

Saskatchewan Cup # 6

August 21, 2006 – Here are results from the Saskatchewan Cup # 6, held in Blackstrap:

5 laps Senior Elite Men Time club city
1. ZETTERSTROM, CORY 1:57:57 NBR SASKATOON
2. BUNNIN, SHAWN 2:03:05 CYCLD SASKATOON
3. CLARKE, NEIL 2:15:39 NBR SASKATOON

4 laps Senior Elite Women Time club city
1. MUSYJ, ERICA 2:01:31 NBR SASKATOON
2. HOOD, SHANNON 2:03:07 CYCLD SASKATOON
3. BUNNIN, ANDREA 2:05:34 CYCLD SASKATOON
4. CLARKE, SUSAN 2:05:42 NBR SASKATOON
5. WENINGER, ALYSSA 2:11:13 BCW SASKATOON

4 laps Senior Expert Men Time club city
1. ERDMANN, JEREMY 1:44:09 OFFRD REGINA
2. ABRAHAMSON, KRIS 1:46:06 OFFRD REGINA
3. DUCKERING, MIKE 1:47:45 NBR SASKATOON
4. BITSCHY, DAVE 1:53:18 OFFRD REGINA

4 laps Junior Expert Men Time club city
1. THOMAS, ANDREW 1:35:10 LUMSD LUMSDEN
2. CHERNEY, JASON 1:50:53 LUMSD LUMSDEN
3. MCNAUGHTON, SHANE 2:07:10 RNR REGINA
4. ORYNIK, ADRIAN 2:08:31 RNR PA

4 laps Master Expert Men 30+ Time club city
1. TRASK, JEREMY 1:59:59 OFFRD REGINA

3 laps Master Exp Men 40+ Time club city
1. ZACK, TERRY 1:24:02 EST QU ESTERHAZY
2. VIRCAUS, RICK 1:24:24 RCC REGINA
3. MCKEE, GREG 1:32:52 CYCL SASKATOON
4. CARON, BRENT 1:34:59 OFFRD REGINA
5. PATTERSON, GARTH 1:37:43 NBR SASKATOON

3 laps Sr Expert Women Time club city
1. REID, BRENDA 1:41:40 CYC SASKATOON

3 laps Junior Exp Women Time club city
1. MORIN, KYLIE DNF DNF NBR SASKATOON

3 laps U17 Expert Male Time club city
1. COOLEY, STEPHAN 1:21:44 HOR SASKATOON
2. WINTER, JAMES 1:22:48 LUMSD LUMSDEN
3. HARASYN, KARL 1:28:25 RNR PRINCE ALBERT
4. JUNGWIRTH, MORGAN 1:28:47 NBR SASKATOON
5. MATHESON, JORDAN 1:41:04 RNR PRINCE ALBERT
6. WEIST, JORDAN DNF DNF LUMSD LUMSDEN

3 laps Master Spt Men 30-39 Time club city
1. STECHAN, PETER 1:31:59 CYCLED SASKATOON
2. GURNEY, BRIAN 1:33:14 NBR SASKATOON
3. YEO, CHRIS 1:35:29 NBR SASKATOON
4. BAIROS, TONY 1:36:28 NBR SASKATOON
5. BIMSON, CURT 1:44:18 NBR SASKATOON

2 laps Men Master Sport 40+ Time club city
1. GERRARD, DAVID 0:58:36 ALBERTA
2. DYCK, DARREN 1:00:18 BCW CENTRAL BUTTE
3. BACON, MICHAEL 1:00:39 NBR SASKATOON
4. COOLEY,RON 1:00:59 HOR SASKATOON
5. WOLF, THOMAS 1:01:09 SCC SASKATOON
6. BURGESS, PETER 1:04:59 NBR SASKATOON
7. WALL, KIM 1:06:38 OFFRD REGINA
8. ALDRICH, ORVILLE 1:12:43 OFFRD REGINA
9. MCNAUGHTON, MARK 1:13:42 ONEDAY SASKATOON
10. MINTY, DARRYL 1:19:49 BCW SASKATOON
11. DUDLEY, ALBERT 1:22:37 ONEDAY SASKATOON
12. ORR, KEN 1:27:00 RCC CHURCHBRIDGE
13. SCHAFFER, MARC DNF DNF ONEDAY SASKATOON

2 laps Mast Expert Wom Time club city
1. PATTERSON, CAROL ANN 1:17:16 NBR SASKATOON

2 LAPS Senior Sport Wom Time club city
2. CLARKE, CRYSTAL 1:20:58 NBR SASKATOON

2 laps Under 15 Male Time club city
1. JOHNSON, MATT 0:54:51 EAST QU ESTERHAZY
2. ALDRICH, JAYDEN 1:03:10 OFFRD REGINA
3. COUTU, ANDRE 1:09:15 NBR SASKATOON
4. MORIN, AXEL 1:11:23 NBR SASKATOON
5. STOFFEL, PIETER 1:14:40 NBR SASKATOON
6. PATTERSON, LUKE 1:20:24 NBR SASKATOON
7. HARASYN, PAUL 1:24:16 RNR PRINCE ALBERT
DNF. ELEK, BRETT DNF DNF OFFRD REGINA

1 lap Under 17 Sport Male Time club city
1. WALL, KRIS 1:13:05 OFFRD REGINA
2. LAMBERT, REGAN 1:15:35 RNR PA
3. GIROUX, THOMAS 1:39:11 BCW SASKATOON

1 lap Master Spt Women Time club city
1. THEEDE, KATHRYN 1:14:54 ONEDAY SASKATOON
2. GRANT, KELLIE 1:21:28 NBR SASKATOON

2 laps Under 15 Women Time club city
2. BABICH, KATIE 0:37:02 NBR SASKATOON
3. MCGARITY, KATHLEEN 0:50:32 BCW SASKATOON
4. COOLEY, HANNAH 0:50:43 NBR SASKATOON
5. DEBRAY, STEPHANIE 0:51:32 NBR

2 lap Citizen Male Time club city
1. MARTIN, KELBY 0:45:44 ONEDAY SASKATOON

1 lap Under 13 Male Time club city
1. MORIN, LUCAS 0:32:24 NBR SASKATOON
2. PATTERSON, ERIC 0:38:09 NBR SASKATOON

MINI-RUMBLE
1 lap Mini-Rumble Men (248-250) Time city
1. MORIN, CALEB 0:06:07 SASKATOON
2. KNOLL – TOTTE, MACKINNON, 0:07:36 SASKATOON
1 lap Mini-Rumble Women (248-250) Place Time city
1. MINTY, BRITTANY 0:07:18 SASKATOON




















































































Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.