Featured Stories

Recent Videos

Ruta Del Sol 2009 – Stage 1 Full Results – Napolitano in Charge

by pedalmag.com

February 16, 2009 (Humilladero, Spain) – Danilo Napolitano (Ita) Team Katusha scored the win on Monday at Stage 1, from La Guardia to Humilladero, 169.2km, over Tom Veelers (Ned) Skil – Shimano in 2nd with Jurgen Roelandts (Bel) Silence – Lotto in 3rd. Joost Posthuma (Ned) Rabobank who finished 8th today is now leading overall

Results

1. Danilo Napolitano (Ita) Team Katusha 4:31:45 (37.358km/h)
2. Tom Veelers (Ned) Skil- Shimano
3. Jurgen Roelandts (Bel) Silence- Lotto
4. Elia Rigotto (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni- Androni Giocattoli
5. Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team
6. Cyril Lemoine (Fra) Skil- Shimano
7. Bram Tankink (Ned) Rabobank
8. Joost Posthuma (Ned) Rabobank
9. Geert Steegmans (Bel) Team Katusha
10. Martin Müller (Ger) Team Milram 0:03
11. Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
12. Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
13. Fco: José Pacheco Torres (Spa) Contentpolis- Ampo
14. Floris Goesinnen (Ned) Skil- Shimano
15. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia
16. Linus Gerdemann (Ger) Team Milram
17. Ricardo Serrano González (Spa) Fuji- Servetto
18. David De La Fuente Rasilla (Spa) Fuji- Servetto
19. Manuel Vazquez Hueso (Spa) Contentpolis- Ampo
20. Martin Velits (Svk) Team Milram
21. Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
22. Luca Barla (Ita) Team Milram
23. Jesús Del Nero Montes (Spa) Fuji- Servetto
24. Wilfried Cretskens (Bel) Silence- Lotto
25. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne
26. Baden Cooke (Aus) Vacansoleil Pro Cycling Team
27. Javier Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel- Euskadi
28. Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel- Euskadi
29. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
30. Roy Curvers (Ned) Skil- Shimano
31. Arnaud Coyot (Fra) Caisse d’Epargne
32. Koen De Kort (Ned) Skil- Shimano
33. Paul Voss (Ger) Team Milram
34. Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
35. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
36. Bjorn Leukemans (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
37. Servais Knaven (Ned) Team Milram
38. Alberto Benítez Román (Spa) Fuji- Servetto
39. Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel- Euskadi
40. Davide Rebellin (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni- Androni Giocattoli
41. Eros Capecchi (Ita) Fuji- Servetto
42. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
43. Dioni Galparsoro Martínez (Spa) Contentpolis- Ampo
44. David López García (Spa) Caisse d’Epargne
45. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
46. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia
47. David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne
48. Xavier Tondo Volpini (Spa) Andalucia Cajasur
49. Sergio Dominguez Muñoz (Spa) Contentpolis- Ampo
50. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni- Androni Giocattoli
51. Adrián Palomares Villaplana (Spa) Contentpolis- Ampo
52. Gerben Lowik (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
53. Nick Nuyens (Bel) Rabobank
54. Denis Menchov (Rus) Rabobank
55. Íñigo Landaluce Intxaurraga (Spa) Euskaltel- Euskadi
56. Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Cajasur
57. Clement Lhotellerie (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
58. Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji- Servetto
59. Andoni Lafuente (Spa) Euskaltel- Euskadi
60. Javier Moreno Bazán (Spa) Andalucia Cajasur
61. Samuel Sánchez González (Spa) Euskaltel- Euskadi
62. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Cajasur
63. Joaquín Rodríguez Oliver (Spa) Caisse d’Epargne
64. Juan A Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
65. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni- Androni Giocattoli
66. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni- Androni Giocattoli
67. Christian Pfannberger (Aut) Team Katusha 0:15
68. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 0:28
69. Francisco José Martínez Pérez (Spa) Andalucia Cajasur
70. David García Dapena (Spa) Xacobeo Galicia
71. Pedro Fernández Hermida (Spa) Xacobeo Galicia
72. Josep Jufré Pou (Spa) Fuji- Servetto
73. Julian Sánchez Pimienta (Spa) Contentpolis- Ampo
74. José Luis Roldán Carmona (Spa) Andalucia Cajasur 0:43
75. Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni- Androni Giocattoli
76. Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis- Ampo
77. Marlon Pérez Arango (Col) Caisse d’Epargne
78. Mitchell Docker (Aus) Skil- Shimano 1:07
79. Bert De Backer (Bel) Skil- Shimano
80. Sebastian Lang (Ger) Silence- Lotto
81. Mario Aerts (Bel) Silence- Lotto
82. Thomas Dekker (Ned) Silence- Lotto
83. Cadel Evans (Aus) Silence- Lotto
84. Leif Hoste (Bel) Silence- Lotto
85. Delio Fernández Cruz (Spa) Xacobeo Galicia 1:29
86. Iban Mayoz Echeverria (Spa) Xacobeo Galicia
87. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha 1:46
88. Antonio Piedra Pérez (Spa) Andalucia Cajasur
89. Mikel Nieve Iturralde (Spa) Euskaltel- Euskadi
90. Luis A Mate Mardones (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni- Androni Giocattoli
91. Wim Stroetinga (Ned) Team Milram

GC after Stage 1

1. Joost Posthuma (Ned) Rabobank 4:40:17
2. Xavier Tondo Volpini (Spa) Andalucia Cajasur 0:02
3. Jurgen Roelandts (Bel) Silence- Lotto 0:04
4. Martin Velits (Svk) Team Milram 0:05
5. Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 0:07
6. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 0:08
7. Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
8. Davide Rebellin (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni- Androni Giocattoli 0:12
9. Bram Tankink (Ned) Rabobank 0:13
10. Cyril Lemoine (Fra) Skil- Shimano
11. Servais Knaven (Ned) Team Milram
12. Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 0:14
13. Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:16
14. Joaquín Rodríguez Oliver (Spa) Caisse d’Epargne
15. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
16. Jesús Del Nero Montes (Spa) Fuji- Servetto 0:17
17. Juan A Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
18. Denis Menchov (Rus) Rabobank
19. Manuel Vazquez Hueso (Spa) Contentpolis- Ampo
20. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni- Androni Giocattoli 0:18
21. Samuel Sánchez González (Spa) Euskaltel- Euskadi 0:20
22. Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel- Euskadi 0:21
23. David López García (Spa) Caisse d’Epargne
24. Javier Moreno Bazán (Spa) Andalucia Cajasur
25. Clement Lhotellerie (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
26. Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji- Servetto 0:23
27. Nick Nuyens (Bel) Rabobank
28. Arnaud Coyot (Fra) Caisse d’Epargne
29. Koen De Kort (Ned) Skil- Shimano
30. Martin Müller (Ger) Team Milram
31. Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank 0:25
32. Floris Goesinnen (Ned) Skil- Shimano
33. Luca Barla (Ita) Team Milram 0:26
34. Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:28
35. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Cajasur
36. Baden Cooke (Aus) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:29
37. David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne 0:30
38. Tom Veelers (Ned) Skil- Shimano
39. Dioni Galparsoro Martínez (Spa) Contentpolis- Ampo 0:31
40. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni- Androni Giocattoli
41. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
42. Javier Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel- Euskadi 0:32
43. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia
44. Wilfried Cretskens (Bel) Silence- Lotto 0:33
45. Fco: José Pacheco Torres (Spa) Contentpolis- Ampo
46. Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel- Euskadi
47. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni- Androni Giocattoli 0:36
48. Adrián Palomares Villaplana (Spa) Contentpolis- Ampo 0:37
49. Elia Rigotto (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni- Androni Giocattoli 0:38
50. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia
51. Bjorn Leukemans (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:39
52. Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Cajasur
53. Danilo Napolitano (Ita) Team Katusha
54. Sergio Dominguez Muñoz (Spa) Contentpolis- Ampo 0:40
55. Gerben Lowik (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:41
56. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne
57. Roy Curvers (Ned) Skil- Shimano 0:43
58. Paul Voss (Ger) Team Milram
59. Christian Pfannberger (Aut) Team Katusha
60. Alberto Benítez Román (Spa) Fuji- Servetto 0:46
61. Josep Jufré Pou (Spa) Fuji- Servetto 0:47
62. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha 0:48
63. Francisco José Martínez Pérez (Spa) Andalucia Cajasur 0:49
64. David García Dapena (Spa) Xacobeo Galicia 0:52
65. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 0:54
66. Eros Capecchi (Ita) Fuji- Servetto 0:55
67. Julian Sánchez Pimienta (Spa) Contentpolis- Ampo 0:56
68. Andoni Lafuente (Spa) Euskaltel- Euskadi 1:05
69. David De La Fuente Rasilla (Spa) Fuji- Servetto 1:11
70. Geert Steegmans (Bel) Team Katusha 1:12
71. Ricardo Serrano González (Spa) Fuji- Servetto 1:16
72. Marlon Pérez Arango (Col) Caisse d’Epargne
73. Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni- Androni Giocattoli 1:25
74. Thomas Dekker (Ned) Silence- Lotto
75. José Luis Roldán Carmona (Spa) Andalucia Cajasur 1:27
76. Pedro Fernández Hermida (Spa) Xacobeo Galicia
77. Sebastian Lang (Ger) Silence- Lotto 1:30
78. Mario Aerts (Bel) Silence- Lotto
79. Cadel Evans (Aus) Silence- Lotto 1:35
80. Mitchell Docker (Aus) Skil- Shimano 1:36
81. Leif Hoste (Bel) Silence- Lotto 1:38
82. Bert De Backer (Bel) Skil- Shimano 1:52
83. Íñigo Landaluce Intxaurraga (Spa) Euskaltel- Euskadi 1:53
84. Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis- Ampo 2:07
85. Iban Mayoz Echeverria (Spa) Xacobeo Galicia 2:16
86. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha 2:18
87. Delio Fernández Cruz (Spa) Xacobeo Galicia 2:19
88. Antonio Piedra Pérez (Spa) Andalucia Cajasur 2:23
89. Luis A Mate Mardones (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni- Androni Giocattoli 2:29
90. Mikel Nieve Iturralde (Spa) Euskaltel- Euskadi 2:35
91. Wim Stroetinga (Ned) Team Milram 16:08






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.