February 15, 2009 (Jaén, Spain) – Xavier Tondo Volpini (Spa) Andalucia Cajasur won the opening 7.3km Prologue ITT in Jaén on Sunday over Joost Posthuma (Ned) Rabobank in second and Martin Velits (Svk) Team Milram in third as the Vuelta a Andalucia, also known as the Ruta Ciclista Del Sol began today in Spain and runs from February 15-19.
Results
1. Xavier Tondo Volpini (Spa) Andalucia Cajasur 8:31 (49.315 km/h)
2. Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0:01
3. Martin Velits (Svk) Team Milram 0:03
4. Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 0:05
5. Jurgen Roelandts (Bel) Silence – Lotto
6. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 0:06
7. Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
8. Davide Rebellin (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni – Androni Giocattoli 0:10
9. Servais Knaven (Ned) Team Milram 0:11
10. Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 0:12
11. JoaquÃn RodrÃguez Oliver (Spa) Caisse d’Epargne 0:14
12. Bram Tankink (Ned) Rabobank
13. Cyril Lemoine (Fra) Skil – Shimano
14. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
15. Jesús Del Nero Montes (Spa) Fuji – Servetto 0:15
16. Juan A Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
17. Denis Menchov (Rus) Rabobank
18. Manuel Vazquez Hueso (Spa) Contentpolis – Ampo
19. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni – Androni Giocattoli 0:16
20. Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:17
21. Samuel Sánchez González (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:18
22. Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:19
23. David López GarcÃa (Spa) Caisse d’Epargne
24. Javier Moreno Bazán (Spa) Andalucia Cajasur
25. Clement Lhotellerie (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
26. Thomas Dekker (Ned) Silence – Lotto
27. Josep Jufré Pou (Spa) Fuji – Servetto 0:20
28. Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji – Servetto 0:21
29. Nick Nuyens (Bel) Rabobank
30. Arnaud Coyot (Fra) Caisse d’Epargne
31. Koen De Kort (Ned) Skil – Shimano
32. Martin Müller (Ger) Team Milram
33. Francisco José MartÃnez Pérez (Spa) Andalucia Cajasur 0:22
34. Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank 0:23
35. Luca Barla (Ita) Team Milram 0:24
36. Sebastian Lang (Ger) Silence – Lotto
37. Mario Aerts (Bel) Silence – Lotto
38. David GarcÃa Dapena (Spa) Xacobeo Galicia 0:25
39. Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:26
40. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Cajasur
41. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 0:27
42. Baden Cooke (Aus) Vacansoleil Pro Cycling Team
43. David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne 0:28
44. Dioni Galparsoro MartÃnez (Spa) Contentpolis – Ampo 0:29
45. Julian Sánchez Pimienta (Spa) Contentpolis – Ampo
46. Cadel Evans (Aus) Silence – Lotto
47. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni – Androni Giocattoli
48. Christian Pfannberger (Aut) Team Katusha
49. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
50. Javier Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:30
51. Mitchell Docker (Aus) Skil – Shimano
52. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia
53. Tom Veelers (Ned) Skil – Shimano 0:31
54. Wilfried Cretskens (Bel) Silence – Lotto
55. Fco: José Pacheco Torres (Spa) Contentpolis – Ampo
56. Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel – Euskadi
57. Leif Hoste (Bel) Silence – Lotto 0:32
58. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha 0:33
59. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni – Androni Giocattoli 0:34
60. Marlon Pérez Arango (Col) Caisse d’Epargne
61. Adrián Palomares Villaplana (Spa) Contentpolis – Ampo 0:35
62. Wim Stroetinga (Ned) Team Milram
63. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 0:36
64. Bjorn Leukemans (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:37
65. Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Cajasur
66. Sergio Dominguez Muñoz (Spa) Contentpolis – Ampo 0:38
67. Antonio Piedra Pérez (Spa) Andalucia Cajasur
68. Elia Rigotto (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni – Androni Giocattoli 0:39
69. Gerben Lowik (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
70. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne
71. Danilo Napolitano (Ita) Team Katusha 0:40
72. Roy Curvers (Ned) Skil – Shimano 0:41
73. Paul Voss (Ger) Team Milram
74. Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni – Androni Giocattoli 0:43
75. Alberto BenÃtez Román (Spa) Fuji – Servetto 0:44
76. Luis A Mate Mardones (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni – Androni Giocattoli
77. José Luis Roldán Carmona (Spa) Andalucia Cajasur 0:45
78. Bert De Backer (Bel) Skil – Shimano 0:46
79. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
80. Iban Mayoz Echeverria (Spa) Xacobeo Galicia 0:48
81. Mikel Nieve Iturralde (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:50
82. Delio Fernández Cruz (Spa) Xacobeo Galicia 0:51
83. Eros Capecchi (Ita) Fuji – Servetto 0:53
84. Pedro Fernández Hermida (Spa) Xacobeo Galicia 1:00
85. Andoni Lafuente (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:03
86. David De La Fuente Rasilla (Spa) Fuji – Servetto 1:09
87. Geert Steegmans (Bel) Team Katusha 1:13
88. Ricardo Serrano González (Spa) Fuji – Servetto 1:14
89. Floris Goesinnen (Ned) Skil – Shimano 1:23
90. Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis – Ampo 1:25
91. Ãñigo Landaluce Intxaurraga (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:51
GC after Prologue
1. Xavier Tondo Volpini (Spa) Andalucia Cajasur 8:31
2. Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0:01
3. Martin Velits (Svk) Team Milram 0:03
4. Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d’Epargne 0:05
5. Jurgen Roelandts (Bel) Silence – Lotto
6. Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 0:06
7. Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
8. Davide Rebellin (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni – Androni Giocattoli 0:10
9. Servais Knaven (Ned) Team Milram 0:11
10. Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 0:12
11. JoaquÃn RodrÃguez Oliver (Spa) Caisse d’Epargne 0:14
12. Bram Tankink (Ned) Rabobank
13. Cyril Lemoine (Fra) Skil – Shimano
14. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
15. Jesús Del Nero Montes (Spa) Fuji – Servetto 0:15
16. Juan A Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
17. Denis Menchov (Rus) Rabobank
18. Manuel Vazquez Hueso (Spa) Contentpolis – Ampo
19. Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni – Androni Giocattoli 0:16
20. Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:17
21. Samuel Sánchez González (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:18
22. Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:19
23. David López GarcÃa (Spa) Caisse d’Epargne
24. Javier Moreno Bazán (Spa) Andalucia Cajasur
25. Clement Lhotellerie (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
26. Thomas Dekker (Ned) Silence – Lotto
27. Josep Jufré Pou (Spa) Fuji – Servetto 0:20
28. Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji – Servetto 0:21
29. Nick Nuyens (Bel) Rabobank
30. Arnaud Coyot (Fra) Caisse d’Epargne
31. Koen De Kort (Ned) Skil – Shimano
32. Martin Müller (Ger) Team Milram
33. Francisco José MartÃnez Pérez (Spa) Andalucia Cajasur 0:22
34. Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank 0:23
35. Luca Barla (Ita) Team Milram 0:24
36. Sebastian Lang (Ger) Silence – Lotto
37. Mario Aerts (Bel) Silence – Lotto
38. David GarcÃa Dapena (Spa) Xacobeo Galicia 0:25
39. Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:26
40. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Cajasur
41. Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 0:27
42. Baden Cooke (Aus) Vacansoleil Pro Cycling Team
43. David Arroyo Duran (Spa) Caisse d’Epargne 0:28
44. Dioni Galparsoro MartÃnez (Spa) Contentpolis – Ampo 0:29
45. Julian Sánchez Pimienta (Spa) Contentpolis – Ampo
46. Cadel Evans (Aus) Silence – Lotto
47. Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni – Androni Giocattoli
48. Christian Pfannberger (Aut) Team Katusha
49. Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
50. Javier Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:30
51. Mitchell Docker (Aus) Skil – Shimano
52. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia
53. Tom Veelers (Ned) Skil – Shimano 0:31
54. Wilfried Cretskens (Bel) Silence – Lotto
55. Fco: José Pacheco Torres (Spa) Contentpolis – Ampo
56. Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel – Euskadi
57. Leif Hoste (Bel) Silence – Lotto 0:32
58. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha 0:33
59. Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni – Androni Giocattoli 0:34
60. Marlon Pérez Arango (Col) Caisse d’Epargne
61. Adrián Palomares Villaplana (Spa) Contentpolis – Ampo 0:35
62. Wim Stroetinga (Ned) Team Milram
63. Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia 0:36
64. Bjorn Leukemans (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:37
65. Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Cajasur
66. Sergio Dominguez Muñoz (Spa) Contentpolis – Ampo 0:38
67. Antonio Piedra Pérez (Spa) Andalucia Cajasur
68. Elia Rigotto (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni – Androni Giocattoli 0:39
69. Gerben Lowik (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
70. Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d’Epargne
71. Danilo Napolitano (Ita) Team Katusha 0:40
72. Roy Curvers (Ned) Skil – Shimano 0:41
73. Paul Voss (Ger) Team Milram
74. Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni – Androni Giocattoli 0:43
75. Alberto BenÃtez Román (Spa) Fuji – Servetto 0:44
76. Luis A Mate Mardones (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni – Androni Giocattoli
77. José Luis Roldán Carmona (Spa) Andalucia Cajasur 0:45
78. Bert De Backer (Bel) Skil – Shimano 0:46
79. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
80. Iban Mayoz Echeverria (Spa) Xacobeo Galicia 0:48
81. Mikel Nieve Iturralde (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:50
82. Delio Fernández Cruz (Spa) Xacobeo Galicia 0:51
83. Eros Capecchi (Ita) Fuji – Servetto 0:53
84. Pedro Fernández Hermida (Spa) Xacobeo Galicia 1:00
85. Andoni Lafuente (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:03
86. David De La Fuente Rasilla (Spa) Fuji – Servetto 1:09
87. Geert Steegmans (Bel) Team Katusha 1:13
88. Ricardo Serrano González (Spa) Fuji – Servetto 1:14
89. Floris Goesinnen (Ned) Skil – Shimano 1:23
90. Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis – Ampo 1:25
91. Ãñigo Landaluce Intxaurraga (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:51