Featured Stories

Rund um Köln 2011 – Matthews on Top

by pedalmag.com

April 25, 2011 (Cologne, Germany) – Michael Matthews (Aus) Rabobank Cycling Team won the finishing sprint at the 203.5km Rund um Köln over Marcel Kittel (Ger) Skil-Shimano in second with Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek taking the final spot on the podium.

Results

1. Michael Matthews (Aus) Rabobank Cycling Team 4:50:50
2. Marcel Kittel (Ger) Skil-Shimano
3. Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek
4. David Kopp (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland
5. Aidis Kruopis (Ltu) Landbouwkrediet
6. Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
7. Andreas Dietziker (Sui) Team Netapp
8. Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil
9. Wouter Weylandt (Bel) Leopard Trek
10. Dries Hollanders (Bel) An Post-Sean Kelly
11. Silvan Dillier (Sui) Team Vorarlberg
12. Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand-LRO
13. Kurt Hovelynck (Bel) Donckers Koffie-Jelly Belly
14. Michaël Baer (Sui) Team Netapp
15. Joeri Stallaert (Bel) Landbouwkrediet
16. Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling
17. Sylwester Janiszewski (Pol) CCC Polsat Polkowice
18. Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team
19. Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet
20. Kenny Terweduwe (Bel) An Post-Sean Kelly
21. Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
22. Jacob Fiedler (Ger) Team NSP
23. Pieter Ghyllebert (Bel) An Post-Sean Kelly
24. Blazej Janiaczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice
25. Martin Hunal (Cze) AC Sparta Praha
26. Danilo Hondo (Ger) Lampre-ISD
27. Andreas Hofer (Aut) Tyrol Team
28. Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano
29. Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp
30. Markus Eichler (Ger) Team NSP
31. Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels
32. Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland
33. Alexander Schmitt (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland
34. Ricardo Van Der Velde (Ned) Donckers Koffie-Jelly Belly
35. Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol Team
36. Michaël Vanderaerden (Bel) Donckers Koffie-Jelly Belly
37. Gediminas Bagdonas (Ltu) An Post-Sean Kelly
38. Julian Hellmann (Ger) Team Heizomat
39. Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
40. Luc Hagenaars (Ned) Team Eddy Merckx-Indeland
41. Pim De Beer (Ned) Cyclingteam Jo Piels
42. Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Eddy Merckx-Indeland
43. Mark McNally (Gbr) An Post-Sean Kelly
44. Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels
45. Christian Knees (Ger) Sky Procycling
46. Robert Retschke (Ger) Team Netapp
47. Tomas Okrouhlicky (Cze) AC Sparta Praha
48. Michal Golas (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
49. Marco Haller (Aut) Adria Mobil
50. Alexander Gottfried (Ger) Team Netapp
51. Arne Hassink (Ned) TT Raiko Argon 18
52. Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice
53. Alberto Ongarato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
54. Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil
55. Alexander Nordhoff (Ger) Seven Stones
56. Björn Schröder (Ger) Nutrixxion Sparkasse
57. James Spragg (Gbr) Donckers Koffie-Jelly Belly
58. Jan Oelerich (Ger) TT Raiko Argon 18
59. Primoz Segina (Slo) Adria Mobil
60. Patrick Bercz (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland
61. Bart Dockx (Bel) Landbouwkrediet
62. Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team
63. Edwig Cammaerts (Bel) Landbouwkrediet
64. Kevin Hulsmans (Bel) Donckers Koffie-Jelly Belly
65. Sergej Fuchs (Ger) Nutrixxion Sparkasse
66. Björn Thurau (Ger) Team NSP
67. Thierry Hupond (Fra) Skil-Shimano
68. Mario Schoibl (Aut) Tyrol Team
69. Mario Vogt (Ger) Team Heizomat
70. Norbert Durauer (Aut) Tyrol Team
71. Jens Voigt (Ger) Leopard Trek
72. Bertjan Lindeman (Ned) Cyclingteam Jo Piels
73. Stefan Denifl (Aut) Leopard Trek
74. Fabian Wegmann (Ger) Leopard Trek 0:16
75. Brian Megens (Ned) Cyclingteam Jo Piels
76. Stefan Poll (Aut) Team Vorarlberg 0:18
77. Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil
78. Troels Ronning Vinther (Den) Glud & Marstrand-LRO 0:19
79. Ladislav Fabisovsky (Cze) AC Sparta Praha 0:20
80. Maxim Belkov (Rus) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
81. Kajetan Fricke (Ger) Team Vorarlberg 0:22
82. René Obst (Ger) Team NSP
83. Lucas Schädlich (Ger) Team NSP
84. Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse
85. Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team
86. Christopher Roth (Ger) Seven Stones
87. Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke
88. Andreas Klier (Ger) Team Garmin-Cervelo
89. Matthias Bertling (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland
90. Dimitri Claeys (Bel) Team Netapp
91. Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels
92. Jarno Gmelich (Ned) Cyclingteam Jo Piels
93. Pawel Charucki (Pol) CCC Polsat Polkowice
94. Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil
95. Martin Pedersen (Den) Leopard Trek
96. Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
97. Dirk Müller (Ger) Nutrixxion Sparkasse
98. Tom Stubbe (Bel) Donckers Koffie-Jelly Belly
99. William Clarke (Aus) Leopard Trek 0:27
100. Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 0:28
101. Huub Duyn (Ned) Donckers Koffie-Jelly Belly
102. Cheng Ji (Chn) Skil-Shimano 0:31
103. Jan Deutschmann (Ger) TT Raiko Argon 18
104. Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team 0:35
105. Nils Plötner (Ger) Team Heizomat
106. Mitchell Docker (Aus) Skil-Shimano 0:38
107. Mathias Belka (Ger) TT Raiko Argon 18 0:46
108. Roger Kluge (Ger) Skil-Shimano
109. Dominic Klemme (Ger) Leopard Trek
110. Martin Reimer (Ger) Skil-Shimano 0:49
111. Blaz Furdi (Slo) Adria Mobil 0:51
112. Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet 1:01
DNF Jos Van Emden (Ned) Rabobank Cycling Team
DNF Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Cycling Team
DNF Jens Mouris (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
DNF Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
DNF Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale
DNF Jonathan Breyne (Bel) Landbouwkrediet
DNF Hans Dekkers (Ned) Landbouwkrediet
DNF Michael Schwarzmann (Ger) Team Netapp
DNF Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice
DNF André Schulze (Ger) CCC Polsat Polkowice
DNF Tomas Smolen (Pol) CCC Polsat Polkowice
DNF Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
DNF Sebastian Körber (Ger) Nutrixxion Sparkasse
DNF Michael Schweizer (Ger) Nutrixxion Sparkasse
DNF Florian Monreal (Ger) Team Eddy Merckx-Indeland
DNF Sven Forberger (Ger) Team NSP
DNF Markus Fothen (Ger) Team NSP
DNF Timo Thömel (Ger) Team NSP
DNF Jan Van Puyvelde (Ger) TT Raiko Argon 18
DNF Dominik Ivo (Ger) TT Raiko Argon 18
DNF David Charles Brown (RSA) TT Raiko Argon 18
DNF Joachim Tolles (Ger) TT Raiko Argon 18
DNF Christian Mager (Ger) Team Heizomat
DNF Marius Jessenberge (Ger) Team Heizomat
DNF Alexander Krieger (Ger) Team Heizomat
DNF Hans Joachim Benning (Ger) Seven Stones
DNF Michael Hümbert Jr (Ger) Seven Stones
DNF Ron Pfeifer (Ger) Seven Stones
DNF Dominik Brändle (Aut) Team Vorarlberg
DNF Matic Strgar (Slo) Team Vorarlberg
DNF René Weissinger (Ger) Team Vorarlberg
DNF Marc Obkircher (Aut) Tyrol Team
DNF Daniel Rinner (Lie) Tyrol Team
DNF Martin Weiss (Aut) Tyrol Team
DNF Sander Helven (Bel) Donckers Koffie-Jelly Belly
DNF Tomas Holub (Cze) AC Sparta Praha
DNF Vaclav Hlavac (Cze) AC Sparta Praha
DNF Tomas Hruby (Cze) AC Sparta Praha
DNF Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha
DNF Jiri Nesveda (Cze) AC Sparta Praha
DNF Mathias Gade Jacobsen (Den) Glud & Marstrand-LRO
DNF Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand-LRO
DNF Michael Berling (Den) Glud & Marstrand-LRO
DNF Christian Moberg Jörgensen (Den) Glud & Marstrand-LRO
DNF Jelle Posthuma (Ned) Cyclingteam Jo Piels
DNF Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.