Featured Stories

Recent Videos

Rio 2016 Paralympic Games Track Day 2 Results – Two SILVER Medals for Canada

by pedalmag.com

September 09, 2016 (Rio de Janeiro, BRA) – Here are some results from Day 2 on the Track at the Rio Paralympic Games where Ross Wilson and Tristen Chernove both made the gold medal final in the Individual Pursuit competitions while Micheal Sametz will race for bronze. In the final Wilson and Chernove both claimed silver medals while Sametz finished 4th for a strong showing for Canada.

Results

Men’s C1 3000m Individual Pursuit Qualifications
1. Zhangyu Li (People’s Republic of China) 3:50.373 Q WR
2. Ross Wilson (Canada) 3:53.666 Q
3. Eric Winkler (Germany) 4:02.658 Q
4. Arnoud Nijhuis (Netherlands) 4:04.052 Q
5. Michael Teuber (Germany) 4:04.105
6. William Lyster (United States of America) 4:08.275
7. Giancarlo Masini (Italy) 4:14.785
8. Rodrigo Fernando Lopez (Argentina) 4:17.966
9. Juan Jose Mendez Fernandez (Spain) 4:19.161

Final for Gold
1. Zhangyu Li (People’s Republic of China)
2. Ross Wilson (Canada) lapped

Final for Bronze
3. Arnoud Nijhuis (Netherlands)
4. Eric Winkler (Germany) lapped

Men’s C2 3000m Individual Pursuit Qualifications
1. Guihua Liang (People’s Republic of China) 3:42.916 Q PR
2. Tristen Chernove (Canada) 3:44.731 Q
3. Alvaro Galvis Becerra (Columbia) 3:49.238 Q
4. Louis Rolfe (Great Britain) 3:49.908 Q
5. Colin Lynch (Ireland) 3:53.300
6. Ivo Koblsa (Czech Republic) 3:55.437
7. Maurice Far Eckhard Tio (Spain) 3:57.786
8. Shota Kawamoto (Japan) 4:06.831
9. Roger Bolliger (Switzerland) 4:13.918
10. Mumuni Alem (Ghana) 4:59.965

Final for Gold
1. Guihua Liang (People’s Republic of China) 3:44.553
2. Tristen Chernove (Canada) 3:47.412

Final for Bronze
3. Louis Rolfe (Great Britain) 3:47.951
4. Alvaro Galvis Becerra (Columbia) 3:49.819

Men’s C3 3000m Individual Pursuit Qualifications
1. David Nicholas (Australia) 3:32.336 Q PR
2. Joseph Berenyi (United States of America) 3:34.394 Q
3. Micheal Sametz (Canada) 3:38.459 Q
4. Eoghan Clifford (Ireland) 3:38.863 Q
5. Masaki Fujita (Japan) 3:39.142
6. Eduardo Santas Asensio (Spain) 3:45.398
7. Kris Bosmans (Belgium) 3:48.308
8. Esneider Munoz Marin (Columbia) 3:50.319
9. Diederick Schelfhout (Belgium) 3:55.645
10. Yongski Jin (Korea) 3:59.070

Final for Gold
1. David Nicholas (Australia)
2. Joseph Berenyi (United States of America)

Final for Bronze
3. Eoghan Clifford (Ireland)
4. Micheal Sametz (Canada)

 





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.