Featured Stories

Record Driedaagse van West-Vlaanderen – Stage 3 Final Full Results

March 9, 2008 (Belgium) – Bobbie Traksel (Ned) P3Transfer – Batavus has won the final Stage 3 from Ardennen to Ichtegem, 185.7km, on Sunday over Nico Eeckhout (Bel) Topsport Vlaanderen in second and Serguei Ivanov (Rus) Astana in third. More results at they become available.

Results

1. Bobbie Traksel (Ned) P3Transfer-Batavus 4:22.11
2. Niko Eeckhout (Bel) Topsport Vlaanderen
3. Serguei Ivanov (Rus) Astana at 0.03
4. Steffen Wesemann (Swi) Cycle Collstrop 1.05
5. Mark Cavendish (GBr) Team High Road 1.14
6. Geert Omloop (Bel) Mitsubishi-Jartazi
7. Koen Barbe (Bel) Topsport Vlaanderen
8. Stefan Van Dijk (Ned) Mitsubishi-Jartazi
9. Koen De Kort (Ned) Astana
10. Pieter Jacobs (Bel) Silence – Lotto
11. Fr̩d̩ric Amorison (Bel) Landbouwkrediet РȚnissteiner
12. Martin Velits (Svk) Team Milram
13. Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet РȚnissteiner
14. Jos Van Emden (Ned) Rabobank Continental 4.4
15. Vytautas Kaupas (Ltu) Mitsubishi-Jartazi
16. Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom 4.43
17. Wouter Weylandt (Bel) Quickstep
18. Bastian Giling (Ned) Cycle Collstrop
19. Jurgen Van Loocke (Bel) Willems Veranda’s Continental Team
20. Sjef De Wilde (Bel) Willems Veranda’s Continental Team
21. Berik Kupeshov (Kaz) Astana
22. Klaas Lodewyck (Bel) Rabobank Continental
23. Assan Bazayev (Kaz) Astana
24. Steffen Radochla (Ger) Elk Haus – Simplon
25. Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental
26. Michael Schär (Swi) Astana
27. Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet РȚnissteiner
28. Francis De Greef (Bel) Silence – Lotto
29. Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental
30. Dominik Roels (Ger) Team Milram
31. Roger Hammond (GBr) Team High Road
32. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team High Road
33. Tony Martin (Ger) Team High Road
34. Matej Jurco (Svk) Team Milram 11.28
35. Josef Benetseder (Aut) Team Volksbank
36. Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental
37. Janek Tombak (Est) Mitsubishi-Jartazi
38. Dieter Cappelle (Bel) Willems Veranda’s
39. Dmytro Grabovskyy (Ukr) Quickstep
40. Yauheni Hutarovich (Blr) Française des Jeux
41. Jarno Van Mingeroet (Bel) Mitsubishi-Jartazi
42. Dennis Haueisen (Ger) Team Milram
43. Jan Kuyckx (Bel) Landbouwkrediet РȚnissteiner
44. Hubert Schwab (Swi) Quickstep
45. Sven Nevens (Bel) Mitsubishi-Jartazi
46. Gregory Henderson (NZl) Team High Road
47. Geert Verheyen (Bel) Mitsubishi-Jartazi
48. Michael Barry (Can) Team High Road
49. Harald Starzengruber (Aut) Elk Haus – Simplon
50. Max Van Heeswijk (Ned) Willems Veranda’s Continental Team
51. Olivier Kaisen (Bel) Silence – Lotto
52. Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team
53. Frantisek Rabon (Cze) Team High Road
54. Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2r – La Mondiale
55. Alexandr Pliuschin (Mda) AG2r – La Mondiale
56. Detlef Moerman (Bel) Willems Veranda’s Continental Team
57. Filip Meirhaeghe (Bel) Landbouwkrediet РȚnissteiner

Final GC

1. Bobbie Traksel (Ned) P3Transfer – Batavus 12:57.01
2. Niko Eeckhout (Bel) Topsport Vlaanderen at 0.04
3. Serguei Ivanov (Rus) Astana 0.15
4. Fr̩d̩ric Amorison (Bel) Landbouwkrediet РȚnissteiner 1.29
5. Koen De Kort (Ned) Astana 1.3
6. Stefan Van Dijk (Ned) Mitsubishi-Jartazi 1.32
7. Koen Barbe (Bel) Topsport Vlaanderen
8. Martin Velits (Svk) Team Milram
9. Pieter Jacobs (Bel) Silence – Lotto
10. Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet РȚnissteiner
11. Aurélien Clerc (Swi) Bouygues Telecom 4.45
12. Michael Schär (Swi) Astana 4.58
13. Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental 4.59
14. Wouter Weylandt (Bel) Quickstep 5
15. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team High Road
16. Klaas Lodewyck (Bel) Rabobank Continental 5.01
17. Roger Hammond (GBr) Team High Road
18. Bastian Giling (Ned) Cycle Collstrop
19. Jurgen Van Loocke (Bel) Willems Veranda’s Continental Team
20. Steffen Radochla (Ger) Elk Haus – Simplon
21. Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet РȚnissteiner
22. Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental
23. Yauheni Hutarovich (Blr) Française des Jeux 11.27
24. Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2r – La Mondiale 11.42
25. Gregory Henderson (NZl) Team High Road 11.44
26. Janek Tombak (Est) Mitsubishi-Jartazi 11.46
27. Filip Meirhaeghe (Bel) Landbouwkrediet РȚnissteiner
28. Matej Jurco (Svk) Team Milram
29. Steffen Wesemann (Swi) Cycle Collstrop 15.43
30. Mark Cavendish (GBr) Team High Road 15.52
31. Geert Omloop (Bel) Mitsubishi-Jartazi
32. Frantisek Rabon (Cze) Team High Road 17.52
33. Dmytro Grabovskyy (Ukr) Quickstep
34. Harald Starzengruber (Aut) Elk Haus – Simplon
35. Dominik Roels (Ger) Team Milram 19.21
36. Francis De Greef (Bel) Silence – Lotto
37. Tony Martin (Ger) Team High Road
38. Assan Bazayev (Kaz) Astana
39. Michael Barry (Can) Team High Road 26.04
40. Jan Kuyckx (Bel) Landbouwkrediet РȚnissteiner 26.06
41. Dieter Cappelle (Bel) Willems Veranda’s
42. Josef Benetseder (Aut) Team Volksbank
43. Geert Verheyen (Bel) Mitsubishi-Jartazi
44. Dennis Haueisen (Ger) Team Milram
45. Hubert Schwab (Swi) Quickstep
46. Max Van Heeswijk (Ned) Willems Veranda’s Continental Team
47. Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental
48. Detlef Moerman (Bel) Willems Veranda’s Continental Team
49. Olivier Kaisen (Bel) Silence – Lotto
50. Jarno Van Mingeroet (Bel) Mitsubishi-Jartazi 27.01
51. Jos Van Emden (Ned) Rabobank Continental 27.03
52. Sven Nevens (Bel) Mitsubishi-Jartazi 29.47
53. Alexandr Pliuschin (Mda) AG2r – La Mondiale 33.51
54. Vytautas Kaupas (Ltu) Mitsubishi-Jartazi 35.43
55. Sjef De Wilde (Bel) Willems Veranda’s Continental Team 35.46
56. Berik Kupeshov (Kaz) Astana
57. Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team 42.19





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.