Featured Stories

Recent Videos

RaboSter Zeeuwsche Eilanden Stage 3 Final Full Results, Photos – Vos Wins Overall, Glaesser 49th

by pedalmag.com

June 19, 2011 (Westkapelle, The Netherlands) – Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit won the final Stage 3 in Westkapelle, 129km, over compatriots Kirsten Wild (Ned) AA Drink-Leontien.nl in second with Vera Koedooder (Ned) Team Specialized-DPD in third. Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC/Horizon Fitness placed 65th on the final stage to finish 49th overall while teammate Jenny Lehman (Can) did not finish.

Results

1. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 3:44:38
2. Kirsten Wild (Ned) AA Drink-Leontien.nl
3. Vera Koedooder (Ned) Team Specialized-DPD 2:16
4. Andrea Bosman (Ned) SRAM-WV Eemland 2:26
5. Iris Slappendel (Ned) Ladies CT W.L.D. Garmin
6. Irene van den Broek (Ned) AA Drink-Leontien.nl
7. Sarah Duester (Ger) Nederland Bloeit 2:29
8. Liesbeth de Vocht (Bel) Nationale Team België
9. Chantal Blaak (Ned) AA Drink-Leontien.nl 4:04
10. Amy Pieters (Ned) Skil-Koga Cycling Team
11. Melissa Hoskins (Aus) Australia National Team 4:11
12. Lucinda Brand (Ned) AA Drink-Leontien.nl 4:17
13. Nathalie Lamborelle (Lux) Abus-Nutrixxion 4:20
14. Annette Edmondson (Aus) Ais Women’s Track Endurance
15. Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
16. Isabella King (Aus) Ais Women’s Track Endurance
17. Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies CT
18. Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Team
19. Sofie De Vuyst (Bel) Nationale Team België
20. Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Team
21. Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
22. Sanne van Paassen (Ned) Het Snelle Wiel
23. Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force
24. Juliette Wigbold (Ned) SRAM-WV Eemland 4:29
25. Claudia Koster (Ned) Sengers Ladies CT
26. Willeke Knol (Ned) Jan van Arckel 4:31
27. Marieke van Wanroij (Ned) Nederland Bloeit
28. Daphny van den Brand (Ned) Het Snelle Wiel
29. Rixt Meijer (Ned) People’s Trust CT
30. Kate Bates (Aus) Abus-Nutrixxion
31. Emma Silversides (Gbr) Sengers Ladies CT
32. Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies CT
33. Claire Thomas (Gbr) Cycling BC/Horizon Fitness
34. Kimberly Buyl (Bel) Steeds Vooraan Kontich 4:39
35. Inge Roggeman (Bel) Sengers Ladies CT 4:50
36. Marijn de Vries (Ned) AA Drink-Leontien.nl
37. Annelies Dom (Bel) Steeds Vooraan Kontich 4:53
38. Marissa Otten (Ned) Dolmans Landscaping Team 5:11
39. Sandra van Veghel (Ned) SRAM-WV Eemland 8:13
40. Pascale Schnider (Sui) Team Bike-Import.ch
41. Heleen van Vliet (Ned) AA Drink-Leontien.nl
42. Esra Tromp (Ned) Skil-Koga Cycling Team
43. Josien van Wingerden (Ned) AA Drink-Leontien.nl
44. Linda van Rijen (Ned) Skil-Koga Cycling Team
45. Daniela Gass (Ger) Team Bike-Import.ch 0:15:10
46. Joukje Braam (Ned) Rabo Lady Force
47. Bianca van den Hoek (Ned) SRAM-WV Eemland
48. Baukje Doedee (Ned) Rabo Lady Force
49. Marieke den Otter (Ned) Jan van Arckel
50. Sione Jongstra (Ned) Jan van Arckel
51. Manon Klomp (Ned) Jan van Arckel
52. Taryn Heather (Aus) Australia National Team
53. Jessica Glasbergen (Ned) SRAM-WV Eemland
54. Lisanne Soemanta (Ned) Batavus Ladies CT
55. Ingeborg Kreuze (Ned) People’s Trust CT
56. Esther Kortekaas (Ned) Jan van Arckel
57. Jane Barr (Gbr) National Team Scotland
58. Djoeke Donkers (Ned) MLT R&TC Groenewoud
59. Jessie Daams (Bel) Ladies CT W.L.D. Garmin
60. Julia Soek (Ned) Batavus Ladies CT
61. Sanne Cant (Bel) Nationale Team België
62. Joan Boskamp (Ned) Batavus Ladies CT
63. Natalie Creswick (Gbr) Abus-Nutrixxion
64. Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus-Nutrixxion
65. Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC/Horizon Fitness
66. Laura Trott (Gbr) MLT R&TC Groenewoud
67. Lotte van Hoek (Ned) Team Restore Cycling
68. Martina Zwick (Ger) Abus-Nutrixxion
69. Kate Finegan (Aus) Het Snelle Wiel 0:20:10
70. Birgit Lavrijssen (Ned) Dolmans Landscaping Team
71. Amanda Bongaards (Ned) Dura Vermeer CT
72. Mathilde Matthijsse (Ned) Rabo Lady Force
73. Britt Jochems (Ned) Cycling BC/Horizon Fitness 0:21:10
74. Sara Olsson (Swe) Ladies CT W.L.D. Garmin
75. Nathalie Nijns (Bel) Sengers Ladies CT
76. Linda Ringlever (Ned) MLT R&TC Groenewoud
77. Laure Werner (Bel) Nationale Team België
78. Jenny Stanning (Gbr) National Team Scotland
79. Anne Ewing (Gbr) National Team Scotland
80. Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Team
81. Valentine Grob (Sui) Team Bike-Import.ch
82. Ilona Hoeksma (Ned) Pedaalridders / Stadion
83. Samantha van Steenis (Ned) People’s Trust CT
84. Kim Wouters (Ned) Het Snelle Wiel
85. Kim van Dijk (Ned) Team Specialized-DPD
86. Ines Klok (Ned) Rabo Lady Force
87. Judith Jelsma (Ned) People’s Trust CT
88. Elise Karssies (Ned) HEPRO-NWVG 0:21:30
89. Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer CT
90. Silke Kogelman (Ned) Team Specialized-DPD
91. Els Belmans (Bel) Nationale Team België
92. Charlotte Lenting (Ned) MLT R&TC Groenewoud
93. Elke Bolangier (Bel) Steeds Vooraan Kontich 0:21:35
94. Nathaly van Wesdonk (Ned) HEPRO-NWVG
95. Ymke Stegink (Ned) Team Restore Cycling
96. Petra van Wijgerden (Ned) Jan van Arckel
97. Tara Gins (Bel) Rabo Lady Force
98. Linda Klein (Ned) Rabo Lady Force 0:22:05
99. Dunja Ceulemans (Bel) Dura Vermeer CT 0:22:15
DNS Suzanne de Goede (Ned) Skil-Koga Cycling Team
DNS Christina Becker (Ger) Skil-Koga Cycling Team
DNS Laura van der Kamp (Ned) Dolmans Landscaping Team
DNS Alie Gercama (Ned) Dolmans Landscaping Team
DNS Noortje de Kort (Ned) Team Restore Cycling
DNS Inge Klep (Ned) Dura Vermeer CT
DNS Marie Lindberg (Swe) Abus-Nutrixxion
DNF Marlen Jöhrend (Ger) AA Drink-Leontien.nl
DNF Irene Stoel (Ned) Pedaalridders / Stadion
DNF Aafke Eshuis (Ned) Team Specialized-DPD
DNF Britt Jansen (Ned) Team Specialized-DPD
DNF Karin Truijen (Ned) Team Specialized-DPD
DNF Berdienke Paus (Ned) Team Specialized-DPD
DNF Marjan Stokman (Ned) People’s Trust CT
DNF Linda de Croon (Ned) People’s Trust CT
DNF Marit Huisman (Ned) Batavus Ladies CT
DNF Adriene Snijder (Ned) Batavus Ladies CT
DNF Tessa van Nieuwpoort (Ned) Batavus Ladies CT
DNF Geerike Schreurs (Ned) Dolmans Landscaping Team
DNF Bernadette Jeremiasse (Ned) Ladies CT W.L.D. Garmin
DNF Goedele van den Steen (Bel) De Sprinter Malderen
DNF Amy de Ridder (Bel) De Sprinter Malderen
DNF Liesbeth Verbeeck (Bel) De Sprinter Malderen
DNF Evi Vervoort (Bel) De Sprinter Malderen
DNF Inge Alaerts (Bel) De Sprinter Malderen
DNF Ingeborg Bremmers (Ned) Het Snelle Wiel
DNF Imke Hartogs (Ned) Het Snelle Wiel
DNF Alike Haanstra (Ned) SRAM-WV Eemland
DNF Nelleke van Twist (Ned) SRAM-WV Eemland
DNF Jessica Smits (Ned) MLT R&TC Groenewoud
DNF Michelle Geoghegan (Irl) MLT R&TC Groenewoud
DNF Marielle Kerste (Ned) Team Restore Cycling
DNF Gerda Koops (Ned) HEPRO-NWVG
DNF Sofie van Horik (Ned) HEPRO-NWVG
DNF Mischa Top (Ned) HEPRO-NWVG
DNF Marlou Eckhardt (Ned) Rabo Lady Force
DNF Kimberly van den Berg (Ned) Jan van Arckel
DNF Sofie Verdonck (Bel) Dura Vermeer CT
DNF Anouk Rockx (Ned) Dura Vermeer CT
DNF Anne Arnouts (Bel) Dura Vermeer CT
DNF Jenny Lehman (Can) Cycl BC/Horizon Fitness
DNF Ella Sadler-Andrews (Gbr) Cycling BC/Horizon Fitness
DNF Claire MacAulay (Gbr) National Team Scotland
DNF Sonja Reusser (Sui) Team Bike-Import.ch
DNF Nadège Matthey (Sui) Team Bike-Import.ch
DNF Celina Carpinteiro (Por) Ouribike / Ccouriquense
DNF Rute Costa (Por) Ouribike / Ccouriquense
DNF Cindy Vandermeulen (Bel) Sengers Ladies CT
DNF Celine van Severen (Bel) Sengers Ladies CT
DNF Sanne Bamelis (Bel) Sengers Ladies CT
DNF Ann-Sophie Duyck (Bel) Steeds Vooraan Kontich
DNF Ashlee Ankudinnoff (Aus) Ais Women’s Track Endurance
DNF Amy Cure (Aus) Ais Women’s Track Endurance
DNF Sarah Kent (Aus) Ais Women’s Track Endurance
DNF Josephine Tomic (Aus) Ais Women’s Track Endurance
DNF Joanne Hogan (Aus) Australia National Team
DNF Sinead Noonan (Aus) Australia National Team
DNF Jessie Maclean (Aus) Australia National Team

Final GC

1. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 6:23:09
2. Kirsten Wild (Ned) AA Drink-Leontien.nl 0:24
3. Sarah Duester (Ger) Nederland Bloeit 2:58
4. Vera Koedooder (Ned) Team Specialized-DPD 3:05
5. Irene van den Broek (Ned) AA Drink-Leontien.nl 3:15
6. Iris Slappendel (Ned) Ladies CT W.L.D. Garmin 3:16
7. Liesbeth de Vocht (Bel) Nationale Team België 3:18
8. Andrea Bosman (Ned) SRAM-WV Eemland 3:37
9. Amy Pieters (Ned) Skil-Koga Cycling Team 4:32
10. Chantal Blaak (Ned) AA Drink-Leontien.nl
11. Sofie De Vuyst (Bel) Nationale Team België 5:07
12. Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Team 5:10
13. Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit 5:15
14. Lucinda Brand (Ned) AA Drink-Leontien.nl
15. Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Team 5:17
16. Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies CT 5:21
17. Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
18. Rixt Meijer (Ned) People’s Trust CT 5:23
19. Claudia Koster (Ned) Sengers Ladies CT 5:30
20. Melissa Hoskins (Aus) Australia National Team 5:34
21. Marieke van Wanroij (Ned) Nederland Bloeit 5:39
22. Emma Silversides (Gbr) Sengers Ladies CT 5:50
23. Sanne van Paassen (Ned) Het Snelle Wiel 5:57
24. Willeke Knol (Ned) Jan van Arckel
25. Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force 5:59
26. Kate Bates (Aus) Abus-Nutrixxion 6:05
27. Daphny van den Brand (Ned) Het Snelle Wiel
28. Nathalie Lamborelle (Lux) Abus-Nutrixxion 6:09
29. Marijn de Vries (Ned) AA Drink-Leontien.nl 6:13
30. Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies CT
31. Annelies Dom (Bel) Steeds Vooraan Kontich 6:14
32. Claire Thomas (Gbr) Cycling BC/Horizon Fitness 6:18
33. Kimberly Buyl (Bel) Steeds Vooraan Kontich 6:34
34. Marissa Otten (Ned) Dolmans Landscaping Team 7:00
35. Juliette Wigbold (Ned) SRAM-WV Eemland 7:09
36. Isabella King (Aus) Ais Women’s Track Endurance 8:15
37. Inge Roggeman (Bel) Sengers Ladies CT 8:26
38. Pascale Schnider (Sui) Team Bike-Import.ch 9:27
39. Esra Tromp (Ned) Skil-Koga Cycling Team 9:41
40. Linda van Rijen (Ned) Skil-Koga Cycling Team 9:47
41. Josien van Wingerden (Ned) AA Drink-Leontien.nl 0:10
42. Heleen van Vliet (Ned) AA Drink-Leontien.nl 0:10:10
43. Annette Edmondson (Aus) Ais Women’s Track Endurance 0:10:54
44. Sandra van Veghel (Ned) SRAM-WV Eemland 0:14:38
45. Sanne Cant (Bel) Nationale Team België 0:16:11
46. Jessie Daams (Bel) Ladies CT W.L.D. Garmin 0:16:31
47. Marieke den Otter (Ned) Jan van Arckel 0:16:45
48. Bianca van den Hoek (Ned) SRAM-WV Eemland 0:16:48
49. Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC/Horizon Fitness
50. Joukje Braam (Ned) Rabo Lady Force 0:16:49
51. Daniela Gass (Ger) Team Bike-Import.ch 0:16:53
52. Jane Barr (Gbr) National Team Scotland 0:17:00
53. Djoeke Donkers (Ned) MLT R&TC Groenewoud
54. Julia Soek (Ned) Batavus Ladies CT 0:17:03
55. Joan Boskamp (Ned) Batavus Ladies CT 0:17:18
56. Ingeborg Kreuze (Ned) People’s Trust CT 0:18:16
57. Lisanne Soemanta (Ned) Batavus Ladies CT 0:18:42
58. Laura Trott (Gbr) MLT R&TC Groenewoud 0:18:43
59. Sione Jongstra (Ned) Jan van Arckel 0:18:48
60. Jessica Glasbergen (Ned) SRAM-WV Eemland 0:18:51
61. Lotte van Hoek (Ned) Team Restore Cycling 0:18:52
62. Taryn Heather (Aus) Australia National Team 0:19:07
63. Manon Klomp (Ned) Jan van Arckel 0:19:11
64. nna Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus-Nutrixxion 0:19:16
65. Esther Kortekaas (Ned) Jan van Arckel 0:19:17
66. Natalie Creswick (Gbr) Abus-Nutrixxion 0:21:38
67. Birgit Lavrijssen (Ned) Dolmans Landscaping Team 0:21:40
68. Baukje Doedee (Ned) Rabo Lady Force 0:21:45
69. Kate Finegan (Aus) Het Snelle Wiel 0:22:17
70. Linda Ringlever (Ned) MLT R&TC Groenewoud 0:22:49
71. Kim Wouters (Ned) Het Snelle Wiel 0:22:54
72. Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Team 0:22:59
73. Samantha van Steenis (Ned) People’s Trust CT 0:23:01
74. Laure Werner (Bel) Nationale Team België 0:23:02
75. Judith Jelsma (Ned) People’s Trust CT 0:23:06
76. Sara Olsson (Swe) Ladies CT W.L.D. Garmin 0:23:11
77. Ilona Hoeksma (Ned) Pedaalridders / Stadion 0:23:13
78. Britt Jochems (Ned) Cycling BC/Horizon Fitness 0:23:19
79. Ines Klok (Ned) Rabo Lady Force 0:23:32
80. Ymke Stegink (Ned) Team Restore Cycling 0:23:37
81. Tara Gins (Bel) Rabo Lady Force 0:23:41
82. Kim van Dijk (Ned) Team Specialized-DPD 0:25:07
83. Els Belmans (Bel) Nationale Team België 0:25:16
84. Martina Zwick (Ger) Abus-Nutrixxion 0:25:23
85. Silke Kogelman (Ned) Team Specialized-DPD 0:25:28
86. Elise Karssies (Ned) HEPRO-NWVG 0:25:29
87. Nathaly van Wesdonk (Ned) HEPRO-NWVG 0:25:32
88. Petra van Wijgerden (Ned) Jan van Arckel 0:25:40
89. Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer CT
90. Elke Bolangier (Bel) Steeds Vooraan Kontich 0:25:44
91. Dunja Ceulemans (Bel) Dura Vermeer CT 0:26:07
92. Mathilde Matthijsse (Ned) Rabo Lady Force 0:26:30
93. Amanda Bongaards (Ned) Dura Vermeer CT 0:26:40
94. Nathalie Nijns (Bel) Sengers Ladies CT 0:27:55
95. Anne Ewing (Gbr) National Team Scotland 0:28:02
96. Charlotte Lenting (Ned) MLT R&TC Groenewoud 0:28:03
97. Jenny Stanning (Gbr) National Team Scotland
98. Valentine Grob (Sui) Team Bike-Import.ch 0:28:20
99. Linda Klein (Ned) Rabo Lady Force 0:28:55

Young Rider Classification

1. Amy Pieters (Ned) Skil-Koga Cycling Team 6:27:41
2. Chantal Blaak (Ned) AA Drink-Leontien.nl
3. Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Team 0:38
4. Lucinda Brand (Ned) AA Drink-Leontien.nl 0:43
5. Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies CT 0:49
6. Claudia Koster (Ned) Sengers Ladies CT 0:58
7. Melissa Hoskins (Aus) Australia National Team 1:02
8. Willeke Knol (Ned) Jan van Arckel 1:25
9. Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force 1:27
10. Marissa Otten (Ned) Dolmans Landscaping Team 2:28
11. Isabella King (Aus) Ais Women’s Track Endurance 3:43
12. Esra Tromp (Ned) Skil-Koga Cycling Team 5:09
13. Annette Edmondson (Aus) Ais Women’s Track Endurance 6:22
14. Sanne Cant (Bel) Nationale Team België 0:11:39
15. Jessie Daams (Bel) Ladies CT W.L.D. Garmin 0:11:59
16. Marieke den Otter (Ned) Jan van Arckel 0:12:13
17. Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC/Horizon Fitness 0:12:16
18. Julia Soek (Ned) Batavus Ladies CT 0:12:31
19. Laura Trott (Gbr) MLT R&TC Groenewoud 0:14:11
20. Lotte van Hoek (Ned) Team Restore Cycling 0:14:20
21. nna Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus-Nutrixxion 0:14:44
22. Birgit Lavrijssen (Ned) Dolmans Landscaping Team 0:17:08
23. Samantha van Steenis (Ned) People’s Trust CT 0:18:29
24. Sara Olsson (Swe) Ladies CT W.L.D. Garmin 0:18:39
25. Ilona Hoeksma (Ned) Pedaalridders / Stadion 0:18:41
26. Britt Jochems (Ned) Cycling BC/Horizon Fitness 0:18:47
27. Ymke Stegink (Ned) Team Restore Cycling 0:19:05
28. Tara Gins (Bel) Rabo Lady Force 0:19:09
29. Martina Zwick (Ger) Abus-Nutrixxion 0:20:51
30. Nathaly van Wesdonk (Ned) HEPRO-NWVG 0:21:00
31. Dunja Ceulemans (Bel) Dura Vermeer CT 0:21:35
32. Nathalie Nijns (Bel) Sengers Ladies CT 0:23:23
33. Charlotte Lenting (Ned) MLT R&TC Groenewoud 0:23:31
34. Valentine Grob (Sui) Team Bike-Import.ch 0:23:48
35. Linda Klein (Ned) Rabo Lady Force 0:24:23

Team Classification

1. AA Drink-Leontien.nl 19:18:06
2. Nederland Bloeit 3
3. Sengers Ladies CT 8:00
4. Dolamns Landscaping Team 8:29
5. SRAM-WV Eemland 0:11:37
6. Skil-Koga Cycling Team 0:15:01
7. Nationale Team België 0:15:57
8. Abus-Nutrixxion 0:22:23
9. Het Snelle Wiel 0:25:17
10. Steeds Vooraan Kontich 0:29:05
11. Jan van Arckel 0:30:28
12. Rabo Lady Force 0:30:48
13. Batavus Ladies CT 0:30:49
14. Ladies CT W.L.D. Garmin 0:34:19
15. People’s Trust CT 0:36:51
16. Cycling BC/Horizon Fitness 0:37:12
17. Team Specialized-DPD 0:39:47
18. Team Bike-Import.ch 0:42:42
19. MLT R&TC Groenewoud 0:49:45
20. National Team Scotland 1:04:26
21. Dura Vermeer CT 1:04:41





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.