Featured Stories

Recent Videos

RaboSter Zeeuwsche Eilanden Stage 2 – Blaak Wins, Glaesser 33rd

by pedalmag.com

June 18, 2011 (Vlissingen, The Netherlands) – Chantal Blaak (Ned) AA Drink-Leontien.nl won the Stage 2 from Middelburg to Vlissingen 104.5km, taking the finishing sprint over Sarah Duester (Ger) Nederland Bloeit in second and Amy Pieters (Ned) Skil-Koga Cycling Team in third. Race leader Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit placed 4th. Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC/Horizon Fitness lead the Canadians in 33rd and sits 42nd overall while teammate Jenny Lehman finished 142nd and Jessica Hannah DNF’d.

Results

1. Chantal Blaak (Ned) AA Drink-Leontien.nl 2:32:29
2. Sarah Duester (Ger) Nederland Bloeit
3. Amy Pieters (Ned) Skil-Koga Cycling Team 00:02
4. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 00:13
5. Kirsten Wild (Ned) AA Drink-Leontien.nl
6. Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies CT
7. Liesbeth de Vocht (Bel) Nationale Team België
8. Andrea Bosman (Ned) SRAM-WV Eemland
9. Iris Slappendel (Ned) Ladies CT W.L.D. Garmin
10. Rixt Meijer (Ned) People’s Trust CT
11. Irene van den Broek (Ned) AA Drink-Leontien.nl
12. Sofie De Vuyst (Bel) Nationale Team België
13. Suzanne de Goede (Ned) Skil-Koga Cycling Team
14. Melissa Hoskins (Aus) Australia National Team
15. Willeke Knol (Ned) Jan van Arckel
16. Marieke van Wanroij (Ned) Nederland Bloeit
17. Marlen Jöhrend (Ger) AA Drink-Leontien.nl
18. Lucinda Brand (Ned) AA Drink-Leontien.nl
19. Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Team
20. Annelies Dom (Bel) Steeds Vooraan Kontich
21. Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Team
22. Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
23. Sanne Cant (Bel) Nationale Team België
24. Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
25. Daphny van den Brand (Ned) Het Snelle Wiel
26. Vera Koedooder (Ned) Team Specialized-DPD 00:19
27. Emma Silversides (GBr) Sengers Ladies CT 00:20
28. Bianca van den Hoek (Ned) SRAM-WV Eemland
29. Marijn de Vries (Ned) AA Drink-Leontien.nl 00:23
30. Ymke Stegink (Ned) Team Restore Cycling 00:37
31. Kate Bates (Aus) Abus-Nutrixxion
32. Birgit Lavrijssen (Ned) Dolmans Landscaping Team
33. Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC/Horizon Fitness
34. Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force
35. Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Team
36. Jane Barr (GBr) National Team Scotland
37. Julia Soek (Ned) Batavus Ladies CT
38. Linda Ringlever (Ned) MLT R&TC Groenewoud
39. Sanne Bamelis (Bel) Sengers Ladies CT
40. Daniela Gass (Ger) Team Bike-Import.ch
41. Ines Klok (Ned) Rabo Lady Force
42. Claire Thomas (GBr) Cycling BC/Horizon Fitness
43. Karin Truijen (Ned) Team Specialized-DPD
44. Kimberly Buyl (Bel) Steeds Vooraan Kontich
45. Heleen van Vliet (Ned) AA Drink-Leontien.nl
46. Britt Jochems (Ned) Cycling BC/Horizon Fitness
47. Sofie Verdonck (Bel) Dura Vermeer CT
48. Berdienke Paus (Ned) Team Specialized-DPD
49. Samantha van Steenis (Ned) People’s Trust CT
50. Judith Jelsma (Ned) People’s Trust CT
51. Kimberly van den Berg (Ned) Jan van Arckel
52. Nathalie Lamborelle (Lux) Abus-Nutrixxion
53. Josephine Tomic (Aus) Ais Women’s Track Endurance
54. Kate Finegan (Aus) Het Snelle Wiel
55. Joan Boskamp (Ned) Batavus Ladies CT
56. Geerike Schreurs (Ned) Dolmans Landscaping Team
57. Laure Werner (Bel) Nationale Team België
58. Christina Becker (Ger) Skil-Koga Cycling Team
59. Ilona Hoeksma (Ned) Pedaalridders / Stadion
60. Joukje Braam (Ned) Rabo Lady Force
61. Jessie Daams (Bel) Ladies CT W.L.D. Garmin
62. Pascale Schnider (Swi) Team Bike-Import.ch
63. Josien van Wingerden (Ned) AA Drink-Leontien.nl
64. Adriene Snijder (Ned) Batavus Ladies CT
65. Marissa Otten (Ned) Dolmans Landscaping Team
66. Celine van Severen (Bel) Sengers Ladies CT
67. Djoeke Donkers (Ned) MLT R&TC Groenewoud
68. Marieke den Otter (Ned) Jan van Arckel
69. Sara Olsson (Swe) Ladies CT W.L.D. Garmin
70. Kim Wouters (Ned) Het Snelle Wiel
71. Marielle Kerste (Ned) Team Restore Cycling
72. Esra Tromp (Ned) Skil-Koga Cycling Team
73. Sanne van Paassen (Ned) Het Snelle Wiel
74. Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies CT
75. Tara Gins (Bel) Rabo Lady Force
76. Linda van Rijen (Ned) Skil-Koga Cycling Team
77. Marit Huisman (Ned) Batavus Ladies CT
78. Juliette Wigbold (Ned) SRAM-WV Eemland 01:46
79. Ingeborg Kreuze (Ned) People’s Trust CT
80. Jessica Glasbergen (Ned) SRAM-WV Eemland 02:26
81. Aafke Eshuis (Ned) Team Specialized-DPD
82. Ella Sadler-Andrews (GBr) Cycling BC/Horizon Fitness 02:39
83. Dunja Ceulemans (Bel) Dura Vermeer CT
84. Sofie van Horik (Ned) HEPRO-NWVG
85. Lisanne Soemanta (Ned) Batavus Ladies CT
86. Taryn Heather (Aus) Australia National Team
87. Inge Roggeman (Bel) Sengers Ladies CT
88. Sione Jongstra (Ned) Jan van Arckel
89. Petra van Wijgerden (Ned) Jan van Arckel
90. Inge Klep (Ned) Dura Vermeer CT
91. Nathaly van Wesdonk (Ned) HEPRO-NWVG
92. Kim van Dijk (Ned) Team Specialized-DPD
93. Manon Klomp (Ned) Jan van Arckel
94. Mischa Top (Ned) HEPRO-NWVG
95. Sonja Reusser (Swi) Team Bike-Import.ch
96. Elke Bolangier (Bel) Steeds Vooraan Kontich
97. Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer CT
98. Lotte van Hoek (Ned) Team Restore Cycling
99. Nadège Matthey (Swi) Team Bike-Import.ch
100. Sinead Noonan (Aus) Australia National Team
101. Anouk Rockx (Ned) Dura Vermeer CT 02:45
102. Anne Arnouts (Bel) Dura Vermeer CT
103. Elise Karssies (Ned) HEPRO-NWVG
104. Isabella King (Aus) Ais Women’s Track Endurance
105. Goedele van den Steen (Bel) De Sprinter Malderen
106. Laura Trott (GBr) MLT R&TC Groenewoud
107. Noortje de Kort (Ned) Team Restore Cycling
108. Amy Cure (Aus) Ais Women’s Track Endurance
109. Els Belmans (Bel) Nationale Team België
110. Sarah Kent (Aus) Ais Women’s Track Endurance
111. Amy de Ridder (Bel) De Sprinter Malderen
112. Inge Alaerts (Bel) De Sprinter Malderen
113. Tessa van Nieuwpoort (Ned) Batavus Ladies CT
114. Silke Kogelman (Ned) Team Specialized-DPD
115. Laura van der Kamp (Ned) Dolmans Landscaping Team
116. Esther Kortekaas (Ned) Jan van Arckel
117. Joanne Hogan (Aus) Australia National Team
118. Jessie Maclean (Aus) Australia National Team 02:51
119. Claudia Koster (Ned) Sengers Ladies CT 00:13
120. nna Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus-Nutrixxion 02:58
121. Alie Gercama (Ned) Dolmans Landscaping Team 03:27
122. Marjan Stokman (Ned) People’s Trust CT 04:23
123. Natalie Creswick (GBr) Abus-Nutrixxion 05:28
124. Amanda Bongaards (Ned) Dura Vermeer CT
125. Ann-Sophie Duyck (Bel) Steeds Vooraan Kontich
126. Baukje Doedee (Ned) Rabo Lady Force
127. Gerda Koops (Ned) HEPRO-NWVG
128. Sandra van Veghel (Ned) SRAM-WV Eemland
129. Nathalie Nijns (Bel) Sengers Ladies CT
130. Michelle Geoghegan (Irl) MLT R&TC Groenewoud
131. Imke Hartogs (Ned) Het Snelle Wiel
132. Charlotte Lenting (Ned) MLT R&TC Groenewoud
133. Rute Costa (Por) Ouribike / Ccouriquense
134. Jenny Stanning (GBr) National Team Scotland
135. Valentine Grob (Swi) Team Bike-Import.ch
136. Claire MacAulay (GBr) National Team Scotland
137. Celina Carpinteiro (Por) Ouribike / Ccouriquense
138. Britt Jansen (Ned) Team Specialized-DPD
139. Ingeborg Bremmers (Ned) Het Snelle Wiel
140. Bernadette Jeremiasse (Ned) Ladies CT W.L.D. Garmin
141. Linda de Croon (Ned) People’s Trust CT
142. Jenny Lehman (Can) Cycling BC/Horizon Fitness
143. Nelleke van Twist (Ned) SRAM-WV Eemland
144. Annette Edmondson (Aus) Ais Women’s Track Endurance
145. Liesbeth Verbeeck (Bel) De Sprinter Malderen
146. Mathilde Matthijsse (Ned) Rabo Lady Force
147. Cindy Vandermeulen (Bel) Sengers Ladies CT
148. Anne Ewing (GBr) National Team Scotland
149. Irene Stoel (Ned) Pedaalridders / Stadion
150. Jessica Smits (Ned) MLT R&TC Groenewoud
151. Evi Vervoort (Bel) De Sprinter Malderen
152. Linda Klein (Ned) Rabo Lady Force
153. Marlou Eckhardt (Ned) Rabo Lady Force
154. Alike Haanstra (Ned) SRAM-WV Eemland
155. Ashlee Ankudinnoff (Aus) Ais Women’s Track Endurance
156. Martina Zwick (Ger) Abus-Nutrixxion 09:06
157. Marie Lindberg (Swe) Abus-Nutrixxion
DNF Emma Trott (GBr) Nederland Bloeit
DNF Danielle Meijering (Ned) Pedaalridders / Stadion
DNF Roelinke Lubben (Ned) Pedaalridders / Stadion
DNF Sytske Visser (Ned) Pedaalridders / Stadion
DNF Natalie van Gogh (Ned) Team Specialized-DPD
DNF Elles Hageman (Ned) People’s Trust CT
DNF Anneloes Stoelwinder (Ned) Batavus Ladies CT
DNF Sylvia Mooijer (Ned) Ladies CT W.L.D. Garmin
DNF Elke Vyncke (Bel) De Sprinter Malderen
DNF Anisha Vekemans (Bel) Nationale Team België
DNF Eileen Roe (GBr) MLT R&TC Groenewoud
DNF Mirjam van Dijk (Ned) Team Restore Cycling
DNF Judith Visser (Ned) HEPRO-NWVG
DNF Sigrid Kuizenga (Ned) Jan van Arckel
DNF Jessica Hannah (Can) Cycling BC/Horizon Fitness
DNF Laura Murray (GBr) National Team Scotland
DNF Andrea Ponte (Por) Ouribike / Ccouriquense
DNF Irina Coelho (Por) Ouribike / Ccouriquense
DNF Lopes. Andreia (Por) Ouribike / Ccouriquense
DNF Joana Patricio (Por) Ouribike / Ccouriquense
DNS Katrien van Looy (Bel) Steeds Vooraan Kontich

GC after Stage 2

1. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 2:38:48
2. Chantal Blaak (Ned) AA Drink-Leontien.nl 00:11
3. Sarah Duester (Ger) Nederland Bloeit 00:12
4. Amy Pieters (Ned) Skil-Koga Cycling Team 00:13
5. Kirsten Wild (Ned) AA Drink-Leontien.nl 00:21
6. Sofie De Vuyst (Bel) Nationale Team België 00:30
7. Irene van den Broek (Ned) AA Drink-Leontien.nl 00:32
8. Liesbeth de Vocht (Bel) Nationale Team België
9. Iris Slappendel (Ned) Ladies CT W.L.D. Garmin 00:33
10. Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Team
11. Rixt Meijer (Ned) People’s Trust CT 00:35
12. Vera Koedooder (Ned) Team Specialized-DPD 00:37
13. Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit 00:38
14. Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Team 00:40
15. Lucinda Brand (Ned) AA Drink-Leontien.nl 00:41
16. Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies CT 00:44
17. Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
18. Sanne Cant (Bel) Nationale Team België
19. Claudia Koster (Ned) Sengers Ladies CT
20. Suzanne de Goede (Ned) Skil-Koga Cycling Team 00:49
21. Marieke van Wanroij (Ned) Nederland Bloeit 00:51
22. Andrea Bosman (Ned) SRAM-WV Eemland 00:54
23. Pascale Schnider (Swi) Team Bike-Import.ch 00:57
24. Emma Silversides (GBr) Sengers Ladies CT 01:02
25. Jessie Daams (Bel) Ladies CT W.L.D. Garmin 01:04
26. Annelies Dom (Bel) Steeds Vooraan Kontich
27. Marijn de Vries (Ned) AA Drink-Leontien.nl 01:06
28. Melissa Hoskins (Aus) Australia National Team
29. Marit Huisman (Ned) Batavus Ladies CT 01:08
30. Josephine Tomic (Aus) Ais Women’s Track Endurance 01:09
31. Willeke Knol (Ned) Jan van Arckel
32. Esra Tromp (Ned) Skil-Koga Cycling Team 01:11
33. Kimberly van den Berg (Ned) Jan van Arckel 01:12
34. Birgit Lavrijssen (Ned) Dolmans Landscaping Team 01:13
35. Kate Bates (Aus) Abus-Nutrixxion 01:17
36. Linda van Rijen (Ned) Skil-Koga Cycling Team
37. Daphny van den Brand (Ned) Het Snelle Wiel
38. Marieke den Otter (Ned) Jan van Arckel 01:18
39. Marlen Jöhrend (Ger) AA Drink-Leontien.nl
40. Sanne van Paassen (Ned) Het Snelle Wiel 01:20
41. Bianca van den Hoek (Ned) SRAM-WV Eemland 01:21
42. Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC/Horizon Fitness
43. Karin Truijen (Ned) Team Specialized-DPD 01:22
44. Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force
45. Linda Ringlever (Ned) MLT R&TC Groenewoud
46. Geerike Schreurs (Ned) Dolmans Landscaping Team
47. Joukje Braam (Ned) Rabo Lady Force
48. Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies CT 01:25
49. Daniela Gass (Ger) Team Bike-Import.ch 01:26
50. Kim Wouters (Ned) Het Snelle Wiel 01:27
51. Christina Becker (Ger) Skil-Koga Cycling Team 01:29
52. Marielle Kerste (Ned) Team Restore Cycling 01:30
53. Claire Thomas (GBr) Cycling BC/Horizon Fitness
54. Josien van Wingerden (Ned) AA Drink-Leontien.nl
55. Nathalie Lamborelle (Lux) Abus-Nutrixxion 01:32
56. Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Team
57. Marissa Otten (Ned) Dolmans Landscaping Team
58. Jane Barr (GBr) National Team Scotland 01:33
59. Djoeke Donkers (Ned) MLT R&TC Groenewoud
60. Samantha van Steenis (Ned) People’s Trust CT 01:34
61. Laure Werner (Bel) Nationale Team België 01:35
62. Julia Soek (Ned) Batavus Ladies CT 01:36
63. Sanne Bamelis (Bel) Sengers Ladies CT 01:38
64. Kimberly Buyl (Bel) Steeds Vooraan Kontich
65. Judith Jelsma (Ned) People’s Trust CT 01:39
66. Heleen van Vliet (Ned) AA Drink-Leontien.nl 01:40
67. Celine van Severen (Bel) Sengers Ladies CT 01:42
68. Sara Olsson (Swe) Ladies CT W.L.D. Garmin 01:44
69. Ymke Stegink (Ned) Team Restore Cycling 01:45
70. Ilona Hoeksma (Ned) Pedaalridders / Stadion 01:46
71. Tara Gins (Bel) Rabo Lady Force 01:49
72. Adriene Snijder (Ned) Batavus Ladies CT 01:50
73. Kate Finegan (Aus) Het Snelle Wiel
74. Joan Boskamp (Ned) Batavus Ladies CT 01:51
75. Britt Jochems (Ned) Cycling BC/Horizon Fitness 01:52
76. Berdienke Paus (Ned) Team Specialized-DPD 01:53
77. Sofie Verdonck (Bel) Dura Vermeer CT 02:05
78. Ines Klok (Ned) Rabo Lady Force
79. Juliette Wigbold (Ned) SRAM-WV Eemland 02:23
80. Ingeborg Kreuze (Ned) People’s Trust CT 02:49
81. Aafke Eshuis (Ned) Team Specialized-DPD 02:59
82. Lisanne Soemanta (Ned) Batavus Ladies CT 03:15
83. Laura Trott (GBr) MLT R&TC Groenewoud 03:16
84. Inge Roggeman (Bel) Sengers Ladies CT 03:19
85. Ella Sadler-Andrews (GBr) Cycling BC/Horizon Fitness 03:20
86. Sione Jongstra (Ned) Jan van Arckel 03:21
87. Jessica Glasbergen (Ned) SRAM-WV Eemland 03:24
88. Lotte van Hoek (Ned) Team Restore Cycling 03:25
89. Els Belmans (Bel) Nationale Team België 03:29
90. Sarah Kent (Aus) Ais Women’s Track Endurance 03:32
91. Tessa van Nieuwpoort (Ned) Batavus Ladies CT 03:33
92. Sonja Reusser (Swi) Team Bike-Import.ch 03:34
93. Dunja Ceulemans (Bel) Dura Vermeer CT 03:35
94. Jessie Maclean (Aus) Australia National Team
95. Sinead Noonan (Aus) Australia National Team 03:36
96. Amy Cure (Aus) Ais Women’s Track Endurance
97. Isabella King (Aus) Ais Women’s Track Endurance 03:38
98. Joanne Hogan (Aus) Australia National Team 03:40
99. Nathaly van Wesdonk (Ned) HEPRO-NWVG
100. Taryn Heather (Aus) Australia National Team
101. Kim van Dijk (Ned) Team Specialized-DPD
102. Silke Kogelman (Ned) Team Specialized-DPD 03:41
103. Elise Karssies (Ned) HEPRO-NWVG 03:42
104. Anouk Rockx (Ned) Dura Vermeer CT 03:43
105. Manon Klomp (Ned) Jan van Arckel 03:44
106. Petra van Wijgerden (Ned) Jan van Arckel 03:48
107. Noortje de Kort (Ned) Team Restore Cycling 03:49
108. nna Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus-Nutrixxion
109. Esther Kortekaas (Ned) Jan van Arckel 03:50
110. Amy de Ridder (Bel) De Sprinter Malderen
111. Nadège Matthey (Swi) Team Bike-Import.ch 03:51
112. Anne Arnouts (Bel) Dura Vermeer CT 03:52
113. Elke Bolangier (Bel) Steeds Vooraan Kontich
114. Inge Klep (Ned) Dura Vermeer CT 03:53
115. Goedele van den Steen (Bel) De Sprinter Malderen
116. Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer CT
117. Inge Alaerts (Bel) De Sprinter Malderen 03:59
118. Mischa Top (Ned) HEPRO-NWVG 04:01
119. Laura van der Kamp (Ned) Dolmans Landscaping Team
120. Sofie van Horik (Ned) HEPRO-NWVG 04:04
121. Alie Gercama (Ned) Dolmans Landscaping Team 04:32
122. Marjan Stokman (Ned) People’s Trust CT 05:29
123. Ann-Sophie Duyck (Bel) Steeds Vooraan Kontich 05:54
124. Mathilde Matthijsse (Ned) Rabo Lady Force 06:03
125. Sandra van Veghel (Ned) SRAM-WV Eemland 06:08
126. Natalie Creswick (GBr) Abus-Nutrixxion 06:11
127. Amanda Bongaards (Ned) Dura Vermeer CT 06:13
128. Ashlee Ankudinnoff (Aus) Ais Women’s Track Endurance 06:14
129. Charlotte Lenting (Ned) MLT R&TC Groenewoud 06:16
130. Annette Edmondson (Aus) Ais Women’s Track Endurance 06:17
131. Baukje Doedee (Ned) Rabo Lady Force 06:18
132. Jessica Smits (Ned) MLT R&TC Groenewoud 06:21
133. Nathalie Nijns (Bel) Sengers Ladies CT 06:28
134. Nelleke van Twist (Ned) SRAM-WV Eemland 06:33
135. Jenny Lehman (Can) Cycling BC/Horizon Fitness
136. Linda Klein (Ned) Rabo Lady Force
137. Anne Ewing (GBr) National Team Scotland 06:35
138. Britt Jansen (Ned) Team Specialized-DPD 06:36
139. Jenny Stanning (GBr) National Team Scotland
140. Evi Vervoort (Bel) De Sprinter Malderen 06:38
141. Cindy Vandermeulen (Bel) Sengers Ladies CT 06:39
142. Ingeborg Bremmers (Ned) Het Snelle Wiel 06:40
143. Gerda Koops (Ned) HEPRO-NWVG 06:43
144. Linda de Croon (Ned) People’s Trust CT 06:44
145. Liesbeth Verbeeck (Bel) De Sprinter Malderen 06:47
146. Celina Carpinteiro (Por) Ouribike / Ccouriquense
147. Bernadette Jeremiasse (Ned) Ladies CT W.L.D. Garmin 06:48
148. Valentine Grob (Swi) Team Bike-Import.ch 06:53
149. Imke Hartogs (Ned) Het Snelle Wiel
150. Michelle Geoghegan (Irl) MLT R&TC Groenewoud 06:58
151. Irene Stoel (Ned) Pedaalridders / Stadion
152. Claire MacAulay (GBr) National Team Scotland 07:00
153. Alike Haanstra (Ned) SRAM-WV Eemland 07:03
154. Marlou Eckhardt (Ned) Rabo Lady Force 07:05
155. Rute Costa (Por) Ouribike / Ccouriquense 07:07
156. Marie Lindberg (Swe) Abus-Nutrixxion 09:41
157. Martina Zwick (Ger) Abus-Nutrixxion 09:56





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.