Featured Stories

RaboSter Zeeuwsche Eilanden Stage 1 – Vos Wins

by pedalmag.com

June 16, 2011 (Middelburg, The Netherlands) – Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit took the win on Stage 1 at the 5km ITT in Middelburg over Kirsten Wild (Ned) AA Drink-Leontien.nl in second and Natalie van Gogh (Ned) Team Specialized-DPD in third. Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC/Horizon Fitness finished 52nd, Jessica Hannah (Can) Cycling BC/Horizon Fitness was 92nd and Jenny Lehman (Can) Cycl BC/Horizon Fitness was 120th.

Results

1. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 6:13
2. Kirsten Wild (Ned) AA Drink-Leontien.nl 0:19
3. Natalie van Gogh (Ned) Team Specialized-DPD 0:22
4. Amy Pieters (Ned) Skil-Koga Cycling Team 0:23
5. Sofie De Vuyst (Bel) Nationale Team België 0:24
6. Vera Koedooder (Ned) Team Specialized-DPD 0:24
7. Sarah Duester (Ger) Nederland Bloeit 0:25
8. Irene van den Broek (Ned) AA Drink-Leontien.nl 0:26
9. Liesbeth de Vocht (Bel) Nationale Team België 0:26
10. Pascale Schnider (Sui) Team Bike – Import.ch 0:26
11. Iris Slappendel (Ned) Ladies CT W.L.D. Garmin 0:27
12. Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Team 0:27
13. Chantal Blaak (Ned) AA Drink-Leontien.nl 0:28
14. Rixt Meijer (Ned) People’s Trust CT 0:29
15. Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit 0:32
16. Ann-Sophie Duyck (Bel) Steeds Vooraan Kontich 0:33
17. Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Team 0:33
18. Jessie Daams (Bel) Ladies CT W.L.D. Garmin 0:33
19. Lucinda Brand (Ned) AA Drink-Leontien.nl 0:35
20. Laura Trott (Gbr) MLT R&TC Groenewoud 0:37
21. Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies CT 0:38
22. Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit 0:38
23. Sanne Cant (Bel) Nationale Team België 0:38
24. Marit Huisman (Ned) Batavus Ladies CT 0:38
25. Claudia Koster (Ned) Sengers Ladies CT 0:38
26. Josephine Tomic (Aus) Ais Women’s Track Endurance 0:38
27. Emma Trott (Gbr) Nederland Bloeit 0:38
28. Aafke Eshuis (Ned) Team Specialized-DPD 0:40
29. Esra Tromp (Ned) Skil-Koga Cycling Team 0:41
30. Kimberly van den Berg (Ned) Jan van Arckel 0:42
31. Mathilde Matthijsse (Ned) Rabo Lady Force 0:42
32. Marie Lindberg (Swe) Abus – Nutrixxion 0:42
33. Birgit Lavrijssen (Ned) Dolmans Landscaping Team 0:42
34. Anisha Vekemans (Bel) Nationale Team België 0:42
35. Lisanne Soemanta (Ned) Batavus Ladies CT 0:43
36. Suzanne de Goede (Ned) Skil-Koga Cycling Team 0:43
37. Juliette Wigbold (Ned) SRAM – WV Eemland 0:43
38. Marieke van Wanroij (Ned) Nederland Bloeit 0:45
39. Inge Roggeman (Bel) Sengers Ladies CT 0:46
40. Kate Bates (Aus) Abus – Nutrixxion 0:46
41. Linda van Rijen (Ned) Skil-Koga Cycling Team 0:47
42. Sandra van Veghel (Ned) SRAM – WV Eemland 0:47
43. Marieke den Otter (Ned) Jan van Arckel 0:47
44. Andrea Bosman (Ned) SRAM – WV Eemland 0:48
45. Ella Sadler-Andrews (Gbr) Cycl BC/Horizon Fitness 0:48
46. Sione Jongstra (Ned) Jan van Arckel 0:49
47. Emma Silversides (Gbr) Sengers Ladies CT 0:49
48. Sanne van Paassen (Ned) Het Snelle Wiel 0:49
49. Marijn de Vries (Ned) AA Drink-Leontien.nl 0:50
50. Natalie Creswick (Gbr) Abus – Nutrixxion 0:50
51. Els Belmans (Bel) Nationale Team België 0:50
52. Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC/Horizon Fitness 0:51
53. Jessie Maclean (Aus) Australia National Team 0:51
54. Sigrid Kuizenga (Ned) Jan van Arckel 0:51
55. Karin Truijen (Ned) Team Specialized-DPD 0:51
56. Amanda Bongaards (Ned) Dura Vermeer CT 0:51
57. Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force 0:52
58. Linda Ringlever (Ned) MLT R&TC Groenewoud 0:52
59. Geerike Schreurs (Ned) Dolmans Landscaping Team 0:52
60. Joukje Braam (Ned) Rabo Lady Force 0:52
61. Ashlee Ankudinnoff (Aus) Ais Women’s Track Endurance 0:53
62. Lotte van Hoek (Ned) Team Restore Cycling 0:53
63. Sarah Kent (Aus) Ais Women’s Track Endurance 0:53
64. Charlotte Lenting (Ned) MLT R&TC Groenewoud 0:54
65. Tessa van Nieuwpoort (Ned) Batavus Ladies CT 0:55
66. Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies CT 0:55
67. Daniela Gass (Ger) Team Bike – Import.ch 0:55
68. Annette Edmondson (Aus) Ais Women’s Track Endurance 0:56
69. Martina Zwick (Ger) Abus – Nutrixxion 0:56
70. Kim Wouters (Ned) Het Snelle Wiel 0:57
71. Baukje Doedee (Ned) Rabo Lady Force 0:57
72. Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus – Nutrixxion 0:58
73. Amy Cure (Aus) Ais Women’s Track Endurance 0:58
74. Annelies Dom (Bel) Steeds Vooraan Kontich 0:58
75. Christina Becker (Ger) Skil-Koga Cycling Team 0:59
76. Isabella King (Aus) Ais Women’s Track Endurance 0:59
77. Marielle Kerste (Ned) Team Restore Cycling 1:00
78. Melissa Hoskins (Aus) Australia National Team 1:00
79. Jessica Smits (Ned) MLT R&TC Groenewoud 1:00
80. Claire Thomas (Gbr) Cycl BC/Horizon Fitness 1:00
81. Josien van Wingerden (Ned) AA Drink-Leontien.nl 1:00
82. Elke Vyncke (Bel) De Sprinter Malderen 1:00
83. Nathalie Lamborelle (Lux) Abus – Nutrixxion 1:01
84. Joanne Hogan (Aus) Australia National Team 1:02
85. Sonja Reusser (Sui) Team Bike – Import.ch 1:02
86. Marissa Otten (Ned) Dolmans Landscaping Team
86. Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Team
88. Danielle Meijering (Ned) Pedaalridders / Stadion 1:02
89. Jane Barr (Gbr) National Team Scotland 1:03
90. Silke Kogelman (Ned) Team Specialized-DPD 1:03
91. Dunja Ceulemans (Bel) Dura Vermeer CT 1:03
92. Jessica Hannah (Can) Cycl BC/Horizon Fitness 1:03
93. Willeke Knol (Ned) Jan van Arckel 1:03
94. Djoeke Donkers (Ned) MLT R&TC Groenewoud
95. Sinead Noonan (Aus) Australia National Team 1:03
96. Elise Karssies (Ned) HEPRO – NWVG 1:03
97. Samantha van Steenis (Ned) People’s Trust CT 1:04
98. Eileen Roe (Gbr) MLT R&TC Groenewoud 1:04
99. Anouk Rockx (Ned) Dura Vermeer CT 1:05
100. Jessica Glasbergen (Ned) SRAM – WV Eemland 1:05
101. Laure Werner (Bel) Nationale Team België
102. Julia Soek (Ned) Batavus Ladies CT 1:06
103. Nathalie Nijns (Bel) Sengers Ladies CT 1:06
104. Katrien van Looy (Bel) Steeds Vooraan Kontich 1:07
105. Sanne Bamelis (Bel) Sengers Ladies CT 1:07
106. Bianca van den Hoek (Ned) SRAM – WV Eemland 1:08
107. Nathaly van Wesdonk (Ned) HEPRO – NWVG
108. Kimberly Buyl (Bel) Steeds Vooraan Kontich 1:08
109. Taryn Heather (Aus) Australia National Team 1:08
110. Kim van Dijk (Ned) Team Specialized-DPD 1:08
111. Judith Jelsma (Ned) People’s Trust CT 1:09
112. Heleen van Vliet (Ned) AA Drink-Leontien.nl 1:09
113. Andrea Ponte (Por) Ouribike / Ccouriquense 1:09
114. Ingeborg Kreuze (Ned) People’s Trust CT 1:09
115. Noortje de Kort (Ned) Team Restore Cycling 1:11
116. Daphny van den Brand (Ned) Het Snelle Wiel 1:11
117. Marlen Jöhrend (Ger) AA Drink-Leontien.nl 1:11
118. Celine van Severen (Bel) Sengers Ladies CT
119. Nelleke van Twist (Ned) SRAM – WV Eemland 1:11
120. Jenny Lehman (Can) Cycl BC/Horizon Fitness 1:11
121. Alie Gercama (Ned) Dolmans Landscaping Team 1:12
122. Esther Kortekaas (Ned) Jan van Arckel
123. Amy de Ridder (Bel) De Sprinter Malderen 1:12
124. Manon Klomp (Ned) Jan van Arckel 1:12
125. Linda Klein (Ned) Rabo Lady Force 1:12
126. Judith Visser (Ned) HEPRO – NWVG 1:13
127. Marjan Stokman (Ned) People’s Trust CT 1:13
128. Anne Ewing (Gbr) National Team Scotland
129. Sara Olsson (Swe) Ladies CT W.L.D. Garmin 1:13
130. Anne Arnouts (Bel) Dura Vermeer CT 1:14
131. Britt Jansen (Ned) Team Specialized-DPD 1:15
132. Jenny Stanning (Gbr) National Team Scotland 1:15
133. Goedele van den Steen (Bel) De Sprinter Malderen
134. Ymke Stegink (Ned) Team Restore Cycling 1:15
135. Ilona Hoeksma (Ned) Pedaalridders / Stadion 1:15
136. Petra van Wijgerden (Ned) Jan van Arckel
137. Evi Vervoort (Bel) De Sprinter Malderen 1:17
138. Cindy Vandermeulen (Bel) Sengers Ladies CT 1:18
139. Tara Gins (Bel) Rabo Lady Force 1:18
140. Ingeborg Bremmers (Ned) Het Snelle Wiel 1:18
141. Nadège Matthey (Sui) Team Bike – Import.ch 1:19
142. Adriene Snijder (Ned) Batavus Ladies CT 1:19
143. Kate Finegan (Aus) Het Snelle Wiel 1:20
144. Elke Bolangier (Bel) Steeds Vooraan Kontich 1:20
145. Inge Alaerts (Bel) De Sprinter Malderen 1:21
146. Inge Klep (Ned) Dura Vermeer CT 1:21
147. Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer CT 1:21
147. Joan Boskamp (Ned) Batavus Ladies CT
149. Gerda Koops (Ned) HEPRO – NWVG 1:22
150. Britt Jochems (Ned) Cycl BC/Horizon Fitness 1:22
151. Laura van der Kamp (Ned) Dolmans Landscaping Team 1:22
152. Berdienke Paus (Ned) Team Specialized-DPD 1:22
153. Linda de Croon (Ned) People’s Trust CT 1:23
154. Liesbeth Verbeeck (Bel) De Sprinter Malderen 1:25
155. Celina Carpinteiro (Por) Ouribike / Ccouriquense 1:26
156. Bernadette Jeremiasse (Ned) Ladies CT W.L.D. Garmin 1:27
157. Mischa Top (Ned) HEPRO – NWVG 1:28
158. Anneloes Stoelwinder (Ned) Batavus Ladies CT 1:31
159. Sofie van Horik (Ned) HEPRO – NWVG 1:31
160. Valentine Grob (Sui) Team Bike – Import.ch
161. Imke Hartogs (Ned) Het Snelle Wiel 1:32
162. Elles Hageman (Ned) People’s Trust CT 1:33
163. Sofie Verdonck (Bel) Dura Vermeer CT 1:34
164. Laura Murray (Gbr) National Team Scotland 1:35
165. Ines Klok (Ned) Rabo Lady Force 1:35
166. Roelinke Lubben (Ned) Pedaalridders / Stadion 1:36
167. Michelle Geoghegan (Irl) MLT R&TC Groenewoud
168. Sylvia Mooijer (Ned) Ladies CT W.L.D. Garmin 1:37
169. Irene Stoel (Ned) Pedaalridders / Stadion 1:37
170. Sytske Visser (Ned) Pedaalridders / Stadion 1:38
171. Claire MacAulay (Gbr) National Team Scotland 1:39
172. Alike Haanstra (Ned) SRAM – WV Eemland 1:42
173. Mirjam van Dijk (Ned) Team Restore Cycling 1:43
174. Marlou Eckhardt (Ned) Rabo Lady Force 1:44
175. Irina Coelho (Por) Ouribike / Ccouriquense 1:44
176. Rute Costa (Por) Ouribike / Ccouriquense 1:46
177. Joana Patricio (Por) Ouribike / Ccouriquense 1:56
178. Lopes. Andreia (Por) Ouribike / Ccouriquense 1:58

GC after Stage 1

1. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 6:12
2. Kirsten Wild (Ned) AA Drink-Leontien.nl 0:19
3. Natalie van Gogh (Ned) Team Specialized-DPD 0:22
4. Amy Pieters (Ned) Skil-Koga Cycling Team 0:24
5. Sofie De Vuyst (Bel) Nationale Team België
6. Vera Koedooder (Ned) Team Specialized-DPD 0:25
7. Sarah Duester (Ger) Nederland Bloeit
8. Irene van den Broek (Ned) AA Drink-Leontien.nl 0:26
9. Liesbeth de Vocht (Bel) Nationale Team België
10. Pascale Schnider (Sui) Team Bike – Import.ch 0:27
11. Iris Slappendel (Ned) Ladies CT W.L.D. Garmin
12. Winanda Spoor (Ned) Dolmans Landscaping Team
13. Chantal Blaak (Ned) AA Drink-Leontien.nl 0:28
14. Rixt Meijer (Ned) People’s Trust CT 0:29
15. Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit 0:32
16. Ann-Sophie Duyck (Bel) Steeds Vooraan Kontich 0:33
17. Janneke Ensing (Ned) Dolmans Landscaping Team 0:34
18. Jessie Daams (Bel) Ladies CT W.L.D. Garmin
19. Lucinda Brand (Ned) AA Drink-Leontien.nl 0:35
20. Laura Trott (Gbr) MLT R&TC Groenewoud 0:38
21. Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies CT
22. Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
23. Sanne Cant (Bel) Nationale Team België
24. Marit Huisman (Ned) Batavus Ladies CT
25. Claudia Koster (Ned) Sengers Ladies CT
26. Josephine Tomic (Aus) Ais Women’s Track Endurance 0:39
27. Emma Trott (Gbr) Nederland Bloeit
28. Aafke Eshuis (Ned) Team Specialized-DPD 0:40
29. Esra Tromp (Ned) Skil-Koga Cycling Team 0:41
30. Kimberly van den Berg (Ned) Jan van Arckel 0:42
31. Mathilde Matthijsse (Ned) Rabo Lady Force
32. Marie Lindberg (Swe) Abus – Nutrixxion
33. Birgit Lavrijssen (Ned) Dolmans Landscaping Team 0:43
34. Anisha Vekemans (Bel) Nationale Team België
35. Lisanne Soemanta (Ned) Batavus Ladies CT
36. Suzanne de Goede (Ned) Skil-Koga Cycling Team
37. Juliette Wigbold (Ned) SRAM – WV Eemland 0:44
38. Marieke van Wanroij (Ned) Nederland Bloeit 0:45
39. Inge Roggeman (Bel) Sengers Ladies CT 0:47
40. Kate Bates (Aus) Abus – Nutrixxion
41. Linda van Rijen (Ned) Skil-Koga Cycling Team
42. Sandra van Veghel (Ned) SRAM – WV Eemland
43. Marieke den Otter (Ned) Jan van Arckel 0:48
44. Andrea Bosman (Ned) SRAM – WV Eemland
45. Ella Sadler-Andrews (Gbr) Cycl BC/Horizon Fitness
46. Sione Jongstra (Ned) Jan van Arckel 0:49
47. Emma Silversides (Gbr) Sengers Ladies CT
48. Sanne van Paassen (Ned) Het Snelle Wiel 0:50
49. Marijn de Vries (Ned) AA Drink-Leontien.nl
50. Natalie Creswick (Gbr) Abus – Nutrixxion
51. Els Belmans (Bel) Nationale Team België 0:51
52. Jasmin Glaesser (Ger) Cycl BC/Horizon Fitness
53. Jessie Maclean (Aus) Australia National Team
54. Sigrid Kuizenga (Ned) Jan van Arckel
55. Karin Truijen (Ned) Team Specialized-DPD 0:52
56. Amanda Bongaards (Ned) Dura Vermeer CT
57. Anne Eversdijk (Ned) Rabo Lady Force
58. Linda Ringlever (Ned) MLT R&TC Groenewoud
59. Geerike Schreurs (Ned) Dolmans Landscaping Team
60. Joukje Braam (Ned) Rabo Lady Force
61. Ashlee Ankudinnoff (Aus) Ais Women’s Track Endurance 0:53
62. Lotte van Hoek (Ned) Team Restore Cycling
63. Sarah Kent (Aus) Ais Women’s Track Endurance 0:54
64. Charlotte Lenting (Ned) MLT R&TC Groenewoud 0:55
65. Tessa van Nieuwpoort (Ned) Batavus Ladies CT
66. Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies CT
67. Daniela Gass (Ger) Team Bike – Import.ch 0:56
68. Annette Edmondson (Aus) Ais Women’s Track Endurance
69. Martina Zwick (Ger) Abus – Nutrixxion 0:57
70. Kim Wouters (Ned) Het Snelle Wiel
71. Baukje Doedee (Ned) Rabo Lady Force
72. nna Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus – Nutrixxion 0:58
73. Amy Cure (Aus) Ais Women’s Track Endurance
74. Annelies Dom (Bel) Steeds Vooraan Kontich
75. Christina Becker (Ger) Skil-Koga Cycling Team 0:59
76. Isabella King (Aus) Ais Women’s Track Endurance 1:00
77. Marielle Kerste (Ned) Team Restore Cycling
78. Melissa Hoskins (Aus) Australia National Team
79. Jessica Smits (Ned) MLT R&TC Groenewoud
80. Claire Thomas (Gbr) Cycl BC/Horizon Fitness
81. Josien van Wingerden (Ned) AA Drink-Leontien.nl
82. Elke Vyncke (Bel) De Sprinter Malderen 1:01
83. Nathalie Lamborelle (Lux) Abus – Nutrixxion 1:02
84. Joanne Hogan (Aus) Australia National Team
85. Sonja Reusser (Sui) Team Bike – Import.ch
86. Marissa Otten (Ned) Dolmans Landscaping Team
86. Nina Kessler (Ned) Dolmans Landscaping Team
88. Danielle Meijering (Ned) Pedaalridders / Stadion 1:03
89. Jane Barr (Gbr) National Team Scotland
90. Silke Kogelman (Ned) Team Specialized-DPD
91. Dunja Ceulemans (Bel) Dura Vermeer CT
92. Jessica Hannah (Can) Cycl BC/Horizon Fitness
93. Willeke Knol (Ned) Jan van Arckel
94. Djoeke Donkers (Ned) MLT R&TC Groenewoud
95. Sinead Noonan (Aus) Australia National Team 1:04
96. Elise Karssies (Ned) HEPRO – NWVG
97. Samantha van Steenis (Ned) People’s Trust CT
98. Eileen Roe (Gbr) MLT R&TC Groenewoud
99. Anouk Rockx (Ned) Dura Vermeer CT 1:05
100. Jessica Glasbergen (Ned) SRAM – WV Eemland
101. Laure Werner (Bel) Nationale Team België
102. Julia Soek (Ned) Batavus Ladies CT 1:06
103. Nathalie Nijns (Bel) Sengers Ladies CT 1:07
104. Katrien van Looy (Bel) Steeds Vooraan Kontich
105. Sanne Bamelis (Bel) Sengers Ladies CT 1:08
106. Bianca van den Hoek (Ned) SRAM – WV Eemland
107. Nathaly van Wesdonk (Ned) HEPRO – NWVG
108. Kimberly Buyl (Bel) Steeds Vooraan Kontich
109. Taryn Heather (Aus) Australia National Team
110. Kim van Dijk (Ned) Team Specialized-DPD
111. Judith Jelsma (Ned) People’s Trust CT 1:09
112. Heleen van Vliet (Ned) AA Drink-Leontien.nl 1:10
113. Andrea Ponte (Por) Ouribike / Ccouriquense
114. Ingeborg Kreuze (Ned) People’s Trust CT
115. Noortje de Kort (Ned) Team Restore Cycling 1:11
116. Daphny van den Brand (Ned) Het Snelle Wiel
117. Marlen Jöhrend (Ger) AA Drink-Leontien.nl 1:12
118. Celine van Severen (Bel) Sengers Ladies CT
119. Nelleke van Twist (Ned) SRAM – WV Eemland
120. Jenny Lehman (Can) Cycl BC/Horizon Fitness
121. Alie Gercama (Ned) Dolmans Landscaping Team
122. Esther Kortekaas (Ned) Jan van Arckel
123. Amy de Ridder (Bel) De Sprinter Malderen
124. Manon Klomp (Ned) Jan van Arckel
125. Linda Klein (Ned) Rabo Lady Force
126. Judith Visser (Ned) HEPRO – NWVG 1:13
127. Marjan Stokman (Ned) People’s Trust CT
128. Anne Ewing (Gbr) National Team Scotland 1:14
129. Sara Olsson (Swe) Ladies CT W.L.D. Garmin
130. Anne Arnouts (Bel) Dura Vermeer CT
131. Britt Jansen (Ned) Team Specialized-DPD 1:15
132. Jenny Stanning (Gbr) National Team Scotland
133. Goedele van den Steen (Bel) De Sprinter Malderen
134. Ymke Stegink (Ned) Team Restore Cycling
135. Ilona Hoeksma (Ned) Pedaalridders / Stadion 1:16
136. Petra van Wijgerden (Ned) Jan van Arckel
137. Evi Vervoort (Bel) De Sprinter Malderen 1:17
138. Cindy Vandermeulen (Bel) Sengers Ladies CT 1:18
139. Tara Gins (Bel) Rabo Lady Force 1:19
140. Ingeborg Bremmers (Ned) Het Snelle Wiel
141. Nadège Matthey (Sui) Team Bike – Import.ch
142. Adriene Snijder (Ned) Batavus Ladies CT 1:20
143. Kate Finegan (Aus) Het Snelle Wiel
144. Elke Bolangier (Bel) Steeds Vooraan Kontich
145. Inge Alaerts (Bel) De Sprinter Malderen 1:21
146. Inge Klep (Ned) Dura Vermeer CT
147. Suzan Simons (Ned) Dura Vermeer CT
147. Joan Boskamp (Ned) Batavus Ladies CT
149. Gerda Koops (Ned) HEPRO – NWVG 1:22
150. Britt Jochems (Ned) Cycl BC/Horizon Fitness
151. Laura van der Kamp (Ned) Dolmans Landscaping Team 1:23
152. Berdienke Paus (Ned) Team Specialized-DPD
153. Linda de Croon (Ned) People’s Trust CT
154. Liesbeth Verbeeck (Bel) De Sprinter Malderen 1:26
155. Celina Carpinteiro (Por) Ouribike / Ccouriquense
156. Bernadette Jeremiasse (Ned) Ladies CT W.L.D. Garmin 1:27
157. Mischa Top (Ned) HEPRO – NWVG 1:29
158. Anneloes Stoelwinder (Ned) Batavus Ladies CT 1:32
159. Sofie van Horik (Ned) HEPRO – NWVG
160. Valentine Grob (Sui) Team Bike – Import.ch
161. Imke Hartogs (Ned) Het Snelle Wiel
162. Elles Hageman (Ned) People’s Trust CT 1:34
163. Sofie Verdonck (Bel) Dura Vermeer CT 1:35
164. Laura Murray (Gbr) National Team Scotland
165. Ines Klok (Ned) Rabo Lady Force
166. Roelinke Lubben (Ned) Pedaalridders / Stadion 1:37
167. Michelle Geoghegan (Irl) MLT R&TC Groenewoud
168. Sylvia Mooijer (Ned) Ladies CT W.L.D. Garmin
169. Irene Stoel (Ned) Pedaalridders / Stadion
170. Sytske Visser (Ned) Pedaalridders / Stadion 1:38
171. Claire MacAulay (Gbr) National Team Scotland 1:39
172. Alike Haanstra (Ned) SRAM – WV Eemland 1:42
173. Mirjam van Dijk (Ned) Team Restore Cycling 1:43
174. Marlou Eckhardt (Ned) Rabo Lady Force 1:44
175. Irina Coelho (Por) Ouribike / Ccouriquense
176. Rute Costa (Por) Ouribike / Ccouriquense 1:46
177. Joana Patricio (Por) Ouribike / Ccouriquense 1:56
178. Lopes. Andreia (Por) Ouribike / Ccouriquense 1:59





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.