Featured Stories

Recent Videos

Pro XCT #1 Kenda Cup #3 Results – Gagne Wins, Pendrel 3rd

by pedalmag.com

April 02, 2016 (Fontana, CA) – Canada’s Raphael Gagne (QC) Cannondale 360Fly P/B Sugoi battled to victory at the men’s 6-lap Pro XCT #1 Kenda Cup #3 with Derek Zandstra (ON) Scott 3 Rox Racing landing third on the podium behind Nicola Rohrbach (SUI) Goldwurst-Power/Felt in second. It was Gagne’s first win for his new team.

Men's podium (l-r) (l-r) Wells, Zandstra, Gagne, Rohrbach, Jette [P] Cannondale
Catharine Pendrel (BC) Luna Pro Team was the top Canuck taking third in the women’s 5-lap contest as Larissa Connors (CA) Ridebiker Alliance took the win with Pendrel’s teammate Georgia Gould (CO) Luna Pro Team in second.

Results

Pro Women – 5 laps

1. Larissa Connors (CA) Ridebiker Alliance 1:27:51
2. Georgia Gould (CO) Luna Pro Team 1:30:04
3. Catharine Pendrel (BC) Luna Pro Team 1:31:16
4. Lea Davison (VT) Specialized Racing 1:31:56
5. Kate Courtney (CA) Specialized Factory Racing 1:34:13
6. Rose Grant (MT) Stans Notubes-Pivot 1:35:03
7. Rebecca Beaumont (QC) Cyclone D’Alma 1:35:31
8. Mikaela Kofman (ON) Ridebiker Liv 1:36:27
9. Evelyn Dong (CO) Cannondale 360 Fly 1:37:08
10. Amanda Nauman (CA) Muscle Milk 1:38:32
11. Amy Beisel (CO) Team Ridebiker 1:39:44
12. Jena Greaser (MA) Vo2 Max/Womens Project Pedal 1:39:50
13. Alexis Skarda (CO) Stans Notubes Womens Elite Team 1:41:30
14. Shayna Powless (CA) Liv Cofactory Off Road Team 1:43:24
15. Anne-Julie Tremblay (QC) Equipe Du Quebec/Cyclone D’Alma 1:45:22
16. Hannah Rae Finchamp (CA) Luna Pro Team 1:46:29
17. Nicole Tittensor (UT) Jans Park City/Scott Bikes/Reynolds 1:47:06
18. Kara Lapoint (CA) Sierra Endurance Sports 1:47:33
19. Chloe Cross (BC) Team Whistler 1:48:54
20. Nikki Peterson (CA) Bear Valley Bikes 1:51:43
21. Rebecca Gross (CO)  1:06:40
22. Marine Lewis (QC) Equipe Du Quebec-Bicycles Quilicot 1:07:09
23. Siobhan Kelly (ON)  0:46:40
DNF Karlee Gendron (MB) Trek Red Truck Racing
DNF Maghalie Rochette (QC) Luna Pro Team

Pro Men – 6 laps

1. Raphael Gagne (QC) Cannondale 360Fly P/B Sugoi 1:33:28
2. Nicola Rohrbach (SUI) Goldwurst-Power/Felt 1:33:38
3. Derek Zandstra (ON) Scott 3 Rox Racing 1:34:12
4. Todd Wells (CO)  1:37:25
5. Cameron Jette (ON) Scott-3 Rox Racing 1:38:19
6. Alex Grant (UT) Cannondale 360 Fly P/B Sugoi 1:38:35
7. Marc-Antoine Nadon (ON) Rocky Mountain Bicycles 1:39:41
8. Peter Glassford (ON) Trek Canada 1:40:06
9. Tom Sampson (NH) Vittoria/Yeti Cycles 1:41:52
10. Alexandre Vialle (QC) Specialized Canada 1:42:32
11. Cole Oberman (CA) Team Ridebiker 1:42:42
12. Alex Wild (CA)  1:43:26
13. Ryan Geiger (AZ) Revel Racing 1:43:36
14. Miguel Valadez () Bajamtb 1:43:36
15. Luke Vrouwenvelder (NC) Champion-System/Cannondale 1:44:02
16. Chris Baddick (CO) Boulder Cycle Sport/Yogaglo 1:44:25
17. Pete Karinen (AZ)  1:44:34
18. Jerry Dufour (AL) Bear Development Team 1:44:55
19. Liam Mulcahy (ON) Team Ontario/Team Progressive P/B 3 1:45:58
20. Jose Alfredo Pacheco (CA) Bear Valley Bikes 1:46:18
21. Nicholas Beechan (CA) Trek Test Team 1:46:57
22. Carson Lange (TX) Voodoo Usa 1:47:49
23. Julien Bourdevaire (CA) Bear Valley Bikes 1:48:26
24. Samuel Brehm (CA) Ojio Sport/Np Bikle Shop 1:48:44
25. Tj Woodruff (AZ) Stans Notubes/Pivot 1:49:05
26. Kalan Beisel (CO) Team Ridebiker 1:49:37
27. Kyle Trudeau (AZ) Cz Racing 1:49:54
28. Ryo Takeuchi () Miyata-Merida Biking Team 1:50:04
29. Ernest Watenpaugh (CO)  1:50:18
30. Eli Kranefuss (CA) Bear Development Team 1:51:48
31. Jean-Louis Bourdevaire (CA) Bear Valley Bikes 1:52:56
32. Carson Beckett (KY) Whole Athlete/Specialized 1:53:56
33. Liam Earl (ID)  1:55:06
34. Raphael Auclair (QC) Team Pivot Cycles-Ote 1:27:49
35. Nolan Brady (CO) A-Line Athletes 1:35:36
36. Mitch Bailey (ON) Trek Canada Mountain Bike DNF
37. Gustavo Pedroza () Niner Baja Racing 1:13:23
38. Guillaume Larose-Gingras (QC) Team Pivot Cycles-Ote 1:13:32
39. Zachary Calton (UT) Competitive Cyclist Mtg Team 1:13:47
40. Matthew Turner (UT) Competitive Cyclist Mtb Team 1:13:49
41. Christopher Ganter (ID) Rolf Prima 1:14:24
42. Marc-Andre Fortier (QC) Equipe Quebec 1:14:49
43. Stuart Gonzalez (CA) Bear Valley Bikes/Honey Stinger 1:14:56
44. Jacob Sacket (TX) Cometitive Cyclist Mtb Team 1:15:32
45. Sina Solouksaran (CO) Gian Co-Factory Off Road Team 1:15:59
46. Ronen Ellis () Sigma Asa Technion 1:16:56
47. Stephane Roch (CA) Team Ninja/Apx 1:17:02
48. Ian Wilkey (AZ) Az Devo 0:57:23
49. Nick Thomas (AZ) Az Devo 0:57:23
50. Steffen Andersen (CA) Santa Cruz Factory 0:57:50





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.