Featured Stories

Recent Videos

Presidential Cycling Tour of Turkey 2011 Stage 7 Full Results, Photos – Guardini Scores, McCarty 15th Overall

by pedalmag.com

April 30, 2011 (Manangat, Turkey) – Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli won his second stage at the Tour of Turkey taking Stage 7 from Tekirova to Manangat, 138km, over Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano in second with Garmin-Cervelo’s Tyler Farrar (USA) in third on the podium. Jonathan Patrick McCarty (USA) lead Team SpiderTech Powered By C10 again in 44th followed by teammate Svein Tuft (Can) in 46th. Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1-Sanofi Aventis continues to lead overall while McCarty is 15th overall.

Watch Guardini’s win on Stage 1 and Stage 7 from last year’s Tour of Turkey where a crash in the final kilometres changed the outcome of the stage.

Tour of Turkey 2011 stage 1 final kilometres


Tour of Turkey 2010 – Stage 7 – Final kilometers (w/crash)


Results

1. Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 3:05:37
2. Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
3. Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Cervelo
4. André Greipel (Ger) Omega Pharma-Lotto
5. Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-ISD
6. Lucas Sebastian Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard
7. Stefan Van Dijk (Ned) Veranda’s Willems-Accent
8. Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
9. Sacha Modolo (Ita) Colnago-CSF Inox
10. Allan Davis (Aus) Pro Team Astana
11. Eric Baumann (Ger) Team Netapp
12. Filippo Baggio (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
13. Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
14. Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
15. Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team
16. Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale
17. Diego Milán Jiménez (Esp) Caja Rural
18. Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1-Sanofi Aventis
19. Cristiano Benenati (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
20. Egoitz Garcia Echeguibel (Esp) Caja Rural
21. Luca Barla (Ita) Androni Giocattoli
22. Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
23. Ahmet Akdylek (Tur) Manisaspor Cycling Team
24. Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
25. Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano
26. Juan Jose Lobato Del Valle (Esp) Andalucia Caja Granada
27. Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli
28. Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
29. Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
30. Andrea Pasqualon (Ita) Colnago-CSF Inox
31. Evert Verbist (Bel) Veranda’s Willems-Accent
32. Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini-Neri Sottoli
33. Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana
34. Denys Kostyuk (Ukr) Lampre-ISD
35. Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1-Sanofi Aventis
36. Arturo Mora Ortiz (Esp) Caja Rural
37. Jure Kocjan (Slo) Team Type 1-Sanofi Aventis
38. Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank Sungard
39. Marcel Sieberg (Ger) Omega Pharma-Lotto
40. Roman Kireyev (Kaz) Pro Team Astana
41. Andrey Zeits (Kaz) Pro Team Astana
42. Rubén Martinez (Esp) Caja Rural
43. Rubén Reig Conejero (Esp) Caja Rural
44. Jonathan Patrick McCarty (USA) Team SpiderTech Powered By C10
45. Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Cervelo
46. Svein Tuft (Can) Team SpiderTech Powered By C10
47. Wesley Sulzberger (Aus) FDJ
48. Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre-ISD
49. Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-Cervelo
50. Jean-Pierre Drucker (Lux) Veranda’s Willems-Accent
51. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-ISD
52. Jürgen Van Goolen (Bel) Veranda’s Willems-Accent
53. Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling Team
54. Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp
55. Victor Hugo Pena Grisales (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
56. Sergey Renev (Kaz) Pro Team Astana
57. Jesús Del Nero Montes (Esp) Team Netapp
58. Lubos Pelanek (Cze) Farnese Vini-Neri Sottoli
59. Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
60. Adam Hansen (Aus) Omega Pharma-Lotto
61. Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
62. Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1-Sanofi Aventis
63. Ryan Anderson (Can) Team SpiderTech Powered By C10
64. Damiano Margutti (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
65. Francis Mourey (Fra) FDJ
66. Thibaut Pinot (Fra) FDJ
67. Gustav Larsson (Swe) Saxo Bank Sungard
68. Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
69. Sandy Casar (Fra) FDJ
70. Sergio Lagana (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
71. Brett Lancaster (Aus) Team Garmin-Cervelo
72. Sep Vanmarcke (Bel) Team Garmin-Cervelo
73. Salazar Hugo Sebastian Salazar Castaneda (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
74. Evgeni Gerganov (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
75. Rubens Bertogliati (Sui) Team Type 1-Sanofi Aventis
76. Assan Bazayev (Kaz) Pro Team Astana
77. Cameron Wurf (Aus) Liquigas-Cannondale
78. Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
79. Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural
80. Timothy Duggan (USA) Liquigas-Cannondale
81. Adrián Palomares Villaplana (Esp) Andalucia Caja Granada
82. José Luis Roldan Carmona (Esp) Andalucia Caja Granada
83. Eyup Karagobek (Tur) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
84. Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1-Sanofi Aventis
85. Andi Bajc (Slo) Manisaspor Cycling Team
86. Arthur Vichot (Fra) FDJ
87. Leopold Konig (Cze) Team Netapp
88. Aitor Perez Arrieta (Esp) Lampre-ISD
89. Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma-Lotto
90. Carlos Andres Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 0:15
91. Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1-Sanofi Aventis
92. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Pro Team Astana
93. Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Pro Team Astana
94. Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto
95. Manuel Ortega Ocana (Esp) Andalucia Caja Granada
96. Antonio Cabello Baena (Esp) Andalucia Caja Granada
97. Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli
98. Jacobus Venter (RSA) Veranda’s Willems-Accent 0:19
99. Gianfranco Visconti (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
100. Jeremy Yates (Nzl) Manisaspor Cycling Team
101. Enrico Magazzini (Ita) Lampre-ISD
102. Rémi Pauriol (Fra) FDJ
103. Robin Chaigneau (Ned) Skil-Shimano
104. Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo 0:26
105. Eloy Ruiz Pinto (Esp) Andalucia Caja Granada
106. Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank Sungard
107. Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp 0:27
108. Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Cannondale 0:30
109. Fatih Harmanci (Tur) Manisaspor Cycling Team 0:32
110. Bünyamin Özdemir (Tur) Manisaspor Cycling Team
111. Rob Goris (Bel) Veranda’s Willems-Accent
112. Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural
113. Timon Seubert (Ger) Team Netapp
114. Anthony Roux (Fra) FDJ 0:38
115. Vicente David Bernabeu Armengol (Esp) Andalucia Caja Granada 0:40
116. Marek Canecky (Svk) Manisaspor Cycling Team
117. Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
118. Jan Barta (Cze) Team Netapp
119. Jens Debusschere (Bel) Omega Pharma-Lotto
120. Jose Alberto Benitez Roman (Esp) Andalucia Caja Granada
121. Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
122. Andrea Noe (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
123. Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
124. Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard
125. Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo
126. Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard
127. Igor Romero Etxebarria (Esp) Caja Rural
128. Paolo Locatelli (Ita) Colnago-CSF Inox 0:40
129. Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre-ISD
130. Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
131. Lucas Euser (USA) Team SpiderTech Powered By C10
132. Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano 1:00
133. Angelo Pagani (Ita) Colnago-CSF Inox
134. Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli
135. Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil-Shimano 1:11
136. Thomas Bonnin (Fra) Skil-Shimano
137. Yann Huguet (Fra) Skil-Shimano
138. Wim De Vocht (Bel) Veranda’s Willems-Accent 1:18
139. Elia Favilli (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 1:20
140. Will Routley (Can) Team SpiderTech Powered By C10 1:32
141. Feng Han (Chn) Skil-Shimano 2:10
142. Kasper Klostergaard Larsen (Den) Saxo Bank Sungard 2:28
DNS Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli

GC after Stage 7

1. Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1-Sanofi Aventis 30:22:49
2. Andrey Zeits (Kaz) Pro Team Astana 1:13
3. Thibaut Pinot (Fra) FDJ 1:33
4. Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Cervelo 1:50
5. Cameron Wurf (Aus) Liquigas-Cannondale 2:17
6. Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp 0:11:12
7. Egoitz Garcia Echeguibel (Esp) Caja Rural 0:11:17
8. Wesley Sulzberger (Aus) FDJ 0:11:19
9. Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli 0:11:23
10. Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
11. Jürgen Van Goolen (Bel) Veranda’s Willems-Accent
12. Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
13. Arturo Mora Ortiz (Esp) Caja Rural 0:11:29
14. Leopold Konig (Cze) Team Netapp
15. Jonathan Patrick McCarty (USA) Team SpiderTech Powered By C10
16. Rubens Bertogliati (Sui) Team Type 1-Sanofi Aventis 0:11:39
17. Sandy Casar (Fra) FDJ 0:11:43
18. Assan Bazayev (Kaz) Pro Team Astana 0:11:49
19. Adrián Palomares Villaplana (Esp) Andalucia Caja Granada
20. Sergey Renev (Kaz) Pro Team Astana 0:12:08
21. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Pro Team Astana
22. Andrea Noe (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 0:12:16
23. Francis Mourey (Fra) FDJ 0:12:33
24. Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 0:13:15
25. Jesús Del Nero Montes (Esp) Team Netapp 0:13:42
26. Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-Cervelo
27. Adam Hansen (Aus) Omega Pharma-Lotto 0:13:48
28. Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo 0:14:08
29. Anthony Roux (Fra) FDJ 0:14:20
30. Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Cannondale 0:14:32
31. Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 0:14:39
32. Aitor Perez Arrieta (Esp) Lampre-ISD 0:17:30
33. Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:30:34
34. Gustav Larsson (Swe) Saxo Bank Sungard 0:30:40
35. Jeremy Yates (Nzl) Manisaspor Cycling Team 0:30:59
36. Svein Tuft (Can) Team SpiderTech Powered By C10 0:31:02
37. Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:31:10
38. Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-ISD 0:31:17
39. Jacobus Venter (RSA) Veranda’s Willems-Accent 0:31:31
40. Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard 0:31:45
41. Victor Hugo Pena Grisales (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 0:32:07
42. Ryan Anderson (Can) Team SpiderTech Powered By C10 0:32:54
43. Denys Kostyuk (Ukr) Lampre-ISD 0:33:25
44. Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo 0:33:29
45. Rémi Pauriol (Fra) FDJ 0:34:42
46. Yann Huguet (Fra) Skil-Shimano 0:36:14
47. Rubén Martinez (Esp) Caja Rural 0:38:56
48. Jan Barta (Cze) Team Netapp 0:43:43
49. Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard 0:43:51
50. Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil-Shimano 0:50:46
51. André Greipel (Ger) Omega Pharma-Lotto 0:58:06
52. Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank Sungard 0:58:57
53. Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1-Sanofi Aventis 0:59:09
54. Diego Milán Jiménez (Esp) Caja Rural 1:02:19
55. Sep Vanmarcke (Bel) Team Garmin-Cervelo 1:05:50
56. Lucas Euser (USA) Team SpiderTech Powered By C10 1:06:21
57. Arthur Vichot (Fra) FDJ 1:07:32
58. Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 1:07:47
59. Eloy Ruiz Pinto (Esp) Andalucia Caja Granada 1:08:26
60. Enrico Magazzini (Ita) Lampre-ISD 1:10:21
61. Andi Bajc (Slo) Manisaspor Cycling Team 1:10:36
62. Damiano Margutti (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia 1:10:42
63. Marek Canecky (Svk) Manisaspor Cycling Team 1:12:16
64. Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling Team 1:14:39
65. Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 1:15:00
66. Stefan Van Dijk (Ned) Veranda’s Willems-Accent 1:17:27
67. Luca Barla (Ita) Androni Giocattoli
68. Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1-Sanofi Aventis
69. Rubén Reig Conejero (Esp) Caja Rural 1:17:33
70. Marcel Sieberg (Ger) Omega Pharma-Lotto 1:17:40
71. Sacha Modolo (Ita) Colnago-CSF Inox 1:17:42
72. Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural 1:17:43
73. Manuel Ortega Ocana (Esp) Andalucia Caja Granada 1:17:48
74. Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto
75. Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana 1:17:59
76. Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre-ISD 1:18:05
77. Jose Alberto Benitez Roman (Esp) Andalucia Caja Granada 1:18:07
78. Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1-Sanofi Aventis 1:18:08
79. Allan Davis (Aus) Pro Team Astana 1:18:16
80. Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Pro Team Astana 1:18:20
81. José Luis Roldan Carmona (Esp) Andalucia Caja Granada 1:18:25
82. Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo 1:18:30
83. Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano 1:18:33
84. Angelo Pagani (Ita) Colnago-CSF Inox
85. Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 1:18:52
86. Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 1:19:00
87. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-ISD
88. Roman Kireyev (Kaz) Pro Team Astana
89. Timothy Duggan (USA) Liquigas-Cannondale
90. Salazar Hugo Sebastian Salazar Castaneda (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 1:19:20
91. Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
92. Igor Romero Etxebarria (Esp) Caja Rural
93. Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank Sungard 1:19:26
94. Bünyamin Özdemir (Tur) Manisaspor Cycling Team 1:19:32
95. Jens Debusschere (Bel) Omega Pharma-Lotto 1:19:40
96. Thomas Bonnin (Fra) Skil-Shimano 1:19:55
97. Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural 1:23
98. Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Cervelo 1:20:33
99. Kasper Klostergaard Larsen (Den) Saxo Bank Sungard 1:20:37
100. Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale 1:20:43
101. Andrea Pasqualon (Ita) Colnago-CSF Inox 1:21:38
102. Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre-ISD 1:22:38
103. Brett Lancaster (Aus) Team Garmin-Cervelo 1:23:39
104. Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma-Lotto 1:23:48
105. Lucas Sebastian Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard 1:25:09
106. Nacer Bouhanni (Fra) FDJ 1:25:43
107. Jean-Pierre Drucker (Lux) Veranda’s Willems-Accent 1:25:49
108. Evgeni Gerganov (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
109. Gianfranco Visconti (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia 1:26:40
110. Evert Verbist (Bel) Veranda’s Willems-Accent 1:26:44
111. Robin Chaigneau (Ned) Skil-Shimano 1:26:57
112. Vicente David Bernabeu Armengol (Esp) Andalucia Caja Granada 1:26:58
113. Ahmet Akdylek (Tur) Manisaspor Cycling Team 1:27:08
114. Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp 1:27:21
115. Juan Jose Lobato Del Valle (Esp) Andalucia Caja Granada 1:27:51
116. Carlos Andres Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 1:28:20
117. Antonio Cabello Baena (Esp) Andalucia Caja Granada 1:30:22
118. Elia Favilli (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 1:30:57
119. Feng Han (Chn) Skil-Shimano 1:31:03
120. Paolo Locatelli (Ita) Colnago-CSF Inox 1:34:27
121. Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano 1:35:24
122. Sergio Lagana (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia 1:35:34
123. Lubos Pelanek (Cze) Farnese Vini-Neri Sottoli 1:35:44
124. Will Routley (Can) Team SpiderTech Powered By C10 1:36:05
125. Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini-Neri Sottoli 1:36:21
126. Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team 1:36:44
127. Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli 1:36:59
128. Jure Kocjan (Slo) Team Type 1-Sanofi Aventis 1:37:17
129. Rob Goris (Bel) Veranda’s Willems-Accent 1:37:55
130. Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli 1:39:55
131. Wim De Vocht (Bel) Veranda’s Willems-Accent 1:40:10
132. Timon Seubert (Ger) Team Netapp 1:42:26
133. Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 1:44:52
134. Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia 1:45:02
135. Eric Baumann (Ger) Team Netapp 1:45:12
136. Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
137. Cristiano Benenati (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
138. Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1-Sanofi Aventis
139. Fatih Harmanci (Tur) Manisaspor Cycling Team 1:45:24
140. Eyup Karagobek (Tur) Konya Torku Seker Spor-Vivelo 1:45:32
141. Filippo Baggio (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia 1:46:10
142. Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 1:48:42
Points classification





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.