Featured Stories

Recent Videos

Presidential Cycling Tour of Turkey 2011 Stage 5, Full Results, Photos – Rabottini Wins, Euser 6th

by pedalmag.com

April 28, 2011 (Fethiye, Turkey) – Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli won Stage 5 of the Presidential Cycling Tour of Turkey, out-sprinting Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1-Sanofi Aventis after 218.6km of racing from Denizli to Fethiye. Enrico Magazzini (Ita) Lampre-ISD finished third, trailing the lead duo by 3s.

Canada’s Team SpiderTech Powered By C10 logged an impressive sixth place on the stage, courtesy of Lucas Euser (USA). Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Cervelo, who finished fourth on the stage, has taken over the GC lead. Ryan Anderson (Can) Team SpiderTech Powered By C10 was the top Canadian finisher in 95th place, rolling in with a large chase group at 11:55 back of the winner. Svein Tuft (Can) Team Spidertech Powered By C10 finished 101st in the same group.

Results

1. Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 5:51:25
2. Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1-Sanofi Aventis
3. Enrico Magazzini (Ita) Lampre-ISD 0:03
4. Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Cervelo
5. Thibaut Pinot (Fra) FDJ
6. Lucas Euser (USA) Team SpiderTech Powered By C10
7. Cameron Wurf (Aus) Liquigas-Cannondale
8. Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil-Shimano
9. Andrey Zeits (Kaz) Pro Team Astana 14
10. Eloy Ruiz Pinto (Esp) Andalucia Caja Granada 0:25
11. Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:11:55
12. Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-ISD
13. Stefan Van Dijk (Ned) Veranda’s Willems-Accent
14. Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-Cervelo
15. Juan Jose Lobato Del Valle (Esp) Andalucia Caja Granada
16. Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
17. Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team
18. Egoitz Garcia Echeguibel (Esp) Caja Rural
19. Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli
20. Robin Chaigneau (Ned) Skil-Shimano
21. Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana
22. Anthony Roux (Fra) FDJ
23. Assan Bazayev (Kaz) Pro Team Astana
24. Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
25. Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
26. Jens Debusschere (Bel) Omega Pharma-Lotto
27. Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
28. Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre-ISD
29. Jesús Del Nero Montes (Esp) Team Netapp
30. Jürgen Van Goolen (Bel) Veranda’s Willems-Accent
31. Evert Verbist (Bel) Veranda’s Willems-Accent
32. Diego Milán Jiménez (Esp) Caja Rural
33. Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
34. Wesley Sulzberger (Aus) FDJ
35. Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard
36. Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling Team
37. Rubens Bertogliati (Sui) Team Type 1-Sanofi Aventis
38. Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
39. Arturo Mora Ortiz (Esp) Caja Rural
40. Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto
41. Roman Kireyev (Kaz) Pro Team Astana
42. Damiano Margutti (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
43. Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale
44. Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
45. Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre-ISD
46. Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
47. Adrián Palomares Villaplana (Esp) Andalucia Caja Granada
48. Allan Davis (Aus) Pro Team Astana
49. Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural
50. Jeremy Yates (Nzl) Manisaspor Cycling Team
51. Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1-Sanofi Aventis
52. Antonio Cabello Baena (Esp) Andalucia Caja Granada
53. Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard
54. Luca Barla (Ita) Androni Giocattoli
55. Jean-Pierre Drucker (Lux) Veranda’s Willems-Accent
56. Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano
57. Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
58. Rubén Reig Conejero (Esp) Caja Rural
59. Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Cannondale
60. Sandy Casar (Fra) FDJ
61. Gianfranco Visconti (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
62. Sergey Renev (Kaz) Pro Team Astana
63. Salazar Hugo Sebastian Salazar Castaneda (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
64. Manuel Ortega Ocana (Esp) Andalucia Caja Granada
65. Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Pro Team Astana
66. José Luis Roldan Carmona (Esp) Andalucia Caja Granada
67. Adam Hansen (Aus) Omega Pharma-Lotto
68. Leopold Konig (Cze) Team Netapp
69. Gustav Larsson (Swe) Saxo Bank Sungard
70. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-ISD
71. Marcel Sieberg (Ger) Omega Pharma-Lotto
72. Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank Sungard
73. Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Cervelo
74. Lucas Sebastian Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard
75. André Greipel (Ger) Omega Pharma-Lotto
76. Victor Hugo Pena Grisales (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
77. Rémi Pauriol (Fra) FDJ
78. Rubén Martinez (Esp) Caja Rural
79. Evgeni Gerganov (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
80. Andi Bajc (Slo) Manisaspor Cycling Team
81. Kasper Klostergaard Larsen (Den) Saxo Bank Sungard
82. Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli
83. Igor Romero Etxebarria (Esp) Caja Rural
84. Jacobus Venter (Rsa) Veranda’s Willems-Accent
85. Carlos Andres Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
86. Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp
87. Aitor Perez Arrieta (Esp) Lampre-ISD
88. Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1-Sanofi Aventis
89. Andrea Noe (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
90. Wim De Vocht (Bel) Veranda’s Willems-Accent
91. Jose Alberto Benitez Roman (Esp) Andalucia Caja Granada
92. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Pro Team Astana
93. Denys Kostyuk (Ukr) Lampre-ISD
94. Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1-Sanofi Aventis
95. Ryan Anderson (Can) Team SpiderTech Powered By C10
96. Bünyamin Özdemir (Tur) Manisaspor Cycling Team
97. Jonathan Patrick McCarty (USA) Team SpiderTech Powered By C10
98. Andrea Pasqualon (Ita) Colnago-CSF Inox
99. Vicente David Bernabeu Armengol (Esp) Andalucia Caja Granada
100. Sacha Modolo (Ita) Colnago-CSF Inox
101. Svein Tuft (Can) Team SpiderTech Powered By C10
102. Timothy Duggan (USA) Liquigas-Cannondale
103. Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
104. Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank Sungard
105. Angelo Pagani (Ita) Colnago-CSF Inox
106. Marek Canecky (Svk) Manisaspor Cycling Team
107. Francis Mourey (Fra) FDJ
108. Brett Lancaster (Aus) Team Garmin-Cervelo
109. Yann Huguet (Fra) Skil-Shimano 12:11
110. Feng Han (Chn) Skil-Shimano 12:16
111. Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 12:19
112. Arthur Vichot (Fra) FDJ
113. Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural
114. Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 12:25
115. Balint Szeghalmi (Hun) Lampre-ISD
116. Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp
117. Rob Goris (Bel) Veranda’s Willems-Accent 12:34
118. Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo
119. Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
120. Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 12:37
121. Elia Favilli (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
122. Travis Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo
123. Thomas Bonnin (Fra) Skil-Shimano 13:06
124. Jan Barta (Cze) Team Netapp 13:17
125. Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli 13:38
126. Sven Vandousselaere (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:23
127. Will Routley (Can) Team SpiderTech Powered By C10
128. Ahmet Akdylek (Tur) Manisaspor Cycling Team
129. Fatih Harmanci (Tur) Manisaspor Cycling Team
130. Eric Baumann (Ger) Team Netapp
131. Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
132. Timon Seubert (Ger) Team Netapp
133. Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini-Neri Sottoli
134. Sep Vanmarcke (Bel) Team Garmin-Cervelo
135. Lubos Pelanek (Cze) Farnese Vini-Neri Sottoli
136. Filippo Baggio (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
137. Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
138. Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
139. Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano
140. Cristiano Benenati (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
141. Paolo Locatelli (Ita) Colnago-CSF Inox
142. Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1-Sanofi Aventis
143. Jure Kocjan (Slo) Team Type 1-Sanofi Aventis
144. Eyup Karagobek (Tur) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
145. Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
146. Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
147. Sergio Lagana (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
DNF Vicente Reynes Mimo (Esp) Omega Pharma-Lotto
DNF Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard
DNF Omar Lombardi (Ita) Colnago-CSF Inox
DNF Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli

GC after Stage 5

1. Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Cervelo 22:49:41
2. Cameron Wurf (Aus) Liquigas-Cannondale 0:27
3. Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1-Sanofi Aventis 0:29
4. Andrey Zeits (Kaz) Pro Team Astana 1:42
5. Thibaut Pinot (Fra) FDJ 2:02
6. Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp 11:45
7. Wesley Sulzberger (Aus) FDJ 11:48
8. Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli 11:52
9. Egoitz Garcia Echeguibel (Esp) Caja Rural
10. Jesús Del Nero Montes (Esp) Team Netapp
11. Anthony Roux (Fra) FDJ
12. Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-Cervelo
13. Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
14. Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
15. Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
16. Rubens Bertogliati (Sui) Team Type 1-Sanofi Aventis
17. Jürgen Van Goolen (Bel) Veranda’s Willems-Accent
18. Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
19. Rubén Martinez (Esp) Caja Rural 11:58
20. Assan Bazayev (Kaz) Pro Team Astana
21. Arturo Mora Ortiz (Esp) Caja Rural
22. Leopold Konig (Cze) Team Netapp
23. Adam Hansen (Aus) Omega Pharma-Lotto
24. Jonathan Patrick McCarty (USA) Team SpiderTech Powered By C10
25. Gustav Larsson (Swe) Saxo Bank Sungard
26. Jeremy Yates (Nzl) Manisaspor Cycling Team
27. Andrea Noe (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 12:05
28. Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Cannondale 12:12
29. Sandy Casar (Fra) FDJ
30. Adrián Palomares Villaplana (Esp) Andalucia Caja Granada 12:18
31. Svein Tuft (Can) Team SpiderTech Powered By C10 12:20
32. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Pro Team Astana 12:22
33. Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard 12:23
34. Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 12:28
35. Jacobus Venter (Rsa) Veranda’s Willems-Accent 12:30
36. Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-ISD 12:35
37. Sergey Renev (Kaz) Pro Team Astana 12:37
38. Francis Mourey (Fra) FDJ 13:02
39. Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 13:04
40. Victor Hugo Pena Grisales (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 13:25
41. Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo 14:07
42. Ryan Anderson (Can) Team SpiderTech Powered By C10 14:12
43. Denys Kostyuk (Ukr) Lampre-ISD 14:43
44. Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Colombia Es
Pasion-Cafe De Colombia 0:15:08
45. Rémi Pauriol (Fra) FDJ 15:41
46. Jan Barta (Cze) Team Netapp 16:05
47. Yann Huguet (Fra) Skil-Shimano 16:21
48. Aitor Perez Arrieta (Esp) Lampre-ISD 17:59
49. Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard 43:33
50. Diego Milán Jiménez (Esp) Caja Rural 43:37
51. Lucas Euser (USA) Team SpiderTech Powered By C10 46:59
52. Sep Vanmarcke (Bel) Team Garmin-Cervelo 47:08
53. Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 47:22
54. Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil-Shimano 47:35
55. Eloy Ruiz Pinto (Esp) Andalucia Caja Granada 49:18
56. Enrico Magazzini (Ita) Lampre-ISD 51:20
57. Stefan Van Dijk (Ned) Veranda’s Willems-Accent 58:45
58. Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
59. Andi Bajc (Slo) Manisaspor Cycling Team
60. Jose Alberto Benitez Roman (Esp) Andalucia Caja Granada
61. Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1-Sanofi Aventis
62. Luca Barla (Ita) Androni Giocattoli
63. André Greipel (Ger) Omega Pharma-Lotto
64. Manuel Ortega Ocana (Esp) Andalucia Caja Granada 58:51
65. Rubén Reig Conejero (Esp) Caja Rural
66. Damiano Margutti (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
67. Jean-Pierre Drucker (Lux) Veranda’s Willems-Accent
68. Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto
69. Evgeni Gerganov (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
70. Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano
71. Angelo Pagani (Ita) Colnago-CSF Inox
72. Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo 58:58
73. Marcel Sieberg (Ger) Omega Pharma-Lotto
74. Sacha Modolo (Ita) Colnago-CSF Inox 59:00
75. Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural 59:01
76. Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana 59:17
77. Vicente David Bernabeu Armengol (Esp) Andalucia Caja Granada 59:20
78. Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre-ISD 59:23
79. Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1-Sanofi Aventis
80. Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Pro Team Astana
81. Gianfranco Visconti (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
82. Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank Sungard 59:26
83. Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1-Sanofi Aventis
84. Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 59:27
85. Kasper Klostergaard Larsen (Den) Saxo Bank Sungard
86. Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 59:30
87. Allan Davis (Aus) Pro Team Astana 59:34
88. Robin Chaigneau (Ned) Skil-Shimano 59:40
89. José Luis Roldan Carmona (Esp) Andalucia Caja Granada 0:59:43
90. Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp 59:56
91. Thomas Bonnin (Fra) Skil-Shimano 1:02
92. Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 1:00:18
93. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-ISD
94. Roman Kireyev (Kaz) Pro Team Astana
95. Jens Debusschere (Bel) Omega Pharma-Lotto
96. Bünyamin Özdemir (Tur) Manisaspor Cycling Team
97. Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank Sungard
98. Timothy Duggan (USA) Liquigas-Cannondale
99. Salazar Hugo Sebastian Salazar Castaneda (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 1:00:38
100. Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
101. Igor Romero Etxebarria (Esp) Caja Rural
102. Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural 1:00:49
103. Juan Jose Lobato Del Valle (Esp) Andalucia Caja Granada 1:00:53
104. Carlos Andres Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 1:01:07
105. Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Cervelo 1:01:55
106. Feng Han (Chn) Skil-Shimano
107. Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale 1:02:01
108. Elia Favilli (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 1:02:39
109. Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling Team 1:02:48
110. Andrea Pasqualon (Ita) Colnago-CSF Inox 1:02:56
111. Antonio Cabello Baena (Esp) Andalucia Caja Granada 1:02:59
112. Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre-ISD 1:03:16
113. Balint Szeghalmi (Hun) Lampre-ISD 1:04:20
114. Brett Lancaster (Aus) Team Garmin-Cervelo 1:04:57
115. Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma-Lotto 1:05:06
116. Travis Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo 1:06:09
117. Lucas Sebastian Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard 1:06:27
118. Will Routley (Can) Team SpiderTech Powered By C10 1:07:35
119. Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 1:07:36
120. Arthur Vichot (Fra) FDJ
121. Evert Verbist (Bel) Veranda’s Willems-Accent 1:08:02
122. Ahmet Akdylek (Tur) Manisaspor Cycling Team 1:08:26
123. Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano
124. Sergio Lagana (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia 1:08:36
125. Lubos Pelanek (Cze) Farnese Vini-Neri Sottoli 1:08:46
126. Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini-Neri Sottoli 1:09:23
127. Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team 1:09:46
128. Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli
129. Marek Canecky (Svk) Manisaspor Cycling Team
130. Jure Kocjan (Slo) Team Type 1-Sanofi Aventis 1:10:19
131. Rob Goris (Bel) Veranda’s Willems-Accent 1:10:25
132. Wim De Vocht (Bel) Veranda’s Willems-Accent 1:11:54
133. Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli 1:11:57
134. Timon Seubert (Ger) Team Netapp 1:14:56
135. Paolo Locatelli (Ita) Colnago-CSF Inox 1:15:05
136. Sven Vandousselaere (Bel) Omega Pharma-Lotto 1:15:50
137. Fatih Harmanci (Tur) Manisaspor Cycling Team 1:17:54
138. Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 1:18:00
139. Eric Baumann (Ger) Team Netapp 1:18:04
140. Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
141. Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor-Vivelo 1:18:14
142. Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1-Sanofi Aventis
143. Cristiano Benenati (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
144. Eyup Karagobek (Tur) Konya Torku Seker Spor-Vivelo 1:18:34
145. Filippo Baggio (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia 1:19:02
146. Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 1:21:54
147. Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo 1:22:22





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.