Featured Stories

Recent Videos

Presidential Cycling Tour of Turkey 2011 Stage 4 SpiderTech Report Full Results, Photos – Tuft 35th

report by Steve Bauer/SpiderTech p/b C10

April 27, 2011 – (Pamukkale, Turkey) – Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-ISD scored the win on Stage 4 from Marmaris to Pamukkale, 207km, taking the sprint victory over Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp in second with Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1-Sanofi Aventis in third. Canada’s Svein Tuft (Can) Team SpiderTech Powered By C10 placed 35th and is now 28th overall as Huzarski takes over the race lead.

RACE PERSPECTIVE FROM DIRECTEUR SPORTIF, STEVE BAUER

EXPECTATIONS: On paper, Stage 4 was looking to be “THE” General Classification day of the 47th Tour of Turkey. We expected the race to be wide open with no teams willing to control the tempo. Team SpiderTech would have to be tough as nails to stay in the game over the mountainous terrain for 207 km. The day was wet, windy and descents would be slippery.

THE GAME PLAN: Team SpiderTech powered by C10 would aim to get François Parisien or Will Routley in the first breakaway before the first big first Category climb. If we could launch someone earlier, we could use their strength later in the game. The mid section of the race would be never ending up and down, so the peloton would be selected there. Only the strong men would remain in front for sure. Svein Tuft, Lucas Euser, Pat McCarty would need to be on their game.

HOW IT HAPPENED: From Routley’s first attack at kilometre zero until the final sprint at kilometre 207, the race was on. There was a constant pressure with breaks forming, pelotons chasing and reforming with new breaks. Over the top of the first big climb at the 40-km mark, the race was clearly divided with 60 riders going forward and the rest out of contention. Tuft, McCarty and Ryan Anderson made the front group. Parisien was in difficulty and Bruno Langlois crashed badly on a descent trying to avoid fallen riders on the slippery roads. Langlois abandoned and his nasty knee wound needed to be stitched up at the hospital.

In the front of the race, an important break containing FDJ, Cofidis, Liquidgas, TT1 and Androni made for a tough chase by NetApp and Lampre. As these teams narrowed the 2-minute gap, the race approached the final 40 km. On a wide open, fast descent towards the finish, Svein Tuft sprinted toward the break, leaving the chasers. Tuft bridged to the front, blasted through the lead break and joined the solo leader, Fourchard of Cofidis. The duo raised the gap to 1:20 at 20 km to go. On the run in to the finish, Tuft gave it everything he had to win the stage but the FDJ riders organized and the break was caught within the last kilometer of an uphill finish. Pettachi of Lampre wins.

“The headwind and wide-open road coming to the finish were not ideal for us, but I took my best shot to win a stage,” said Tuf “McCarty and Anderson were also great teammates riding in the front group today. It was one hard day”

“Svein made a huge race today. He gave it a fantastic try to win the race and possibly the overall. It’s too bad we cannot buy a wee bit of fortune (tailwind) that could have made the difference. If one FDJ rider could have stayed with that duo, my gut says that was the race winning move,” remarked Bauer.

NEXT RACE: April 28 – Stage 5, 47th Presidential Tour of Turkey, Turkey

Results

1. Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-ISD 5:36:26
2. Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp
3. Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1-Sanofi Aventis 0:01
4. Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-Cervelo
5. Rubens Bertogliati (Sui) Team Type 1-Sanofi Aventis
6. Egoitz Garcia Echeguibel (Esp) Caja Rural
7. Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli
8. Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
9. Wesley Sulzberger (Aus) FDJ
10. Adam Hansen (Aus) Omega Pharma-Lotto
11. Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
12. Sandy Casar (Fra) FDJ
13. Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Cannondale
14. Assan Bazayev (Kaz) Pro Team Astana
15. Jürgen Van Goolen (Bel) Veranda’s Willems-Accent
16. Jesús Del Nero Montes (Esp) Team Netapp
17. Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
18. Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
19. Arturo Mora Ortiz (Esp) Caja Rural
20. Leopold Konig (Cze) Team Netapp
21. Adrián Palomares Villaplana (Esp) Andalucia Caja Granada
22. Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Cervelo
23. Jonathan Patrick McCarty (USA) Team SpiderTech Powered By C10
24. Gustav Larsson (Swe) Saxo Bank Sungard
25. Anthony Roux (Fra) FDJ
26. Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
27. Andrea Noe (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
28. Rubén Martinez (Esp) Caja Rural
29. Jeremy Yates (Nzl) Manisaspor Cycling Team
30. Jacobus Venter (Rsa) Veranda’s Willems-Accent
31. Victor Hugo Pena Grisales (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
32. Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
33. Cameron Wurf (Aus) Liquigas-Cannondale 0:22
34. Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard 0:26
35. Svein Tuft (Can) Team SpiderTech Powered By C10 0:29
36. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Pro Team Astana 0:31
37. Yann Huguet (Fra) Skil-Shimano 0:33
38. Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:37
39. Sergey Renev (Kaz) Pro Team Astana 0:40
40. Ryan Anderson (Can) Team SpiderTech Powered By C10 0:48
41. Francis Mourey (Fra) FDJ 0:51
42. Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo 0:55
43. Jan Barta (Cze) Team Netapp 1:19
44. Andrey Zeits (Kaz) Pro Team Astana
45. Denys Kostyuk (Ukr) Lampre-ISD
46. Thibaut Pinot (Fra) FDJ 1:57
47. Rémi Pauriol (Fra) FDJ 3:50
48. Aitor Perez Arrieta (Esp) Lampre-ISD 4:35
49. Sep Vanmarcke (Bel) Team Garmin-Cervelo 0:25:33
50. Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard 0:31:36
51. Diego Milán Jiménez (Esp) Caja Rural
52. Travis Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo 0:38:09
53. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-ISD 0:46:54
54. Juan Jose Lobato Del Valle (Esp) Andalucia Caja Granada
55. Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural
56. Eloy Ruiz Pinto (Esp) Andalucia Caja Granada
57. José Luis Roldan Carmona (Esp) Andalucia Caja Granada
58. Rubén Reig Conejero (Esp) Caja Rural
59. Manuel Ortega Ocana (Esp) Andalucia Caja Granada
60. Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto
61. Jose Alberto Benitez Roman (Esp) Andalucia Caja Granada
62. Antonio Cabello Baena (Esp) Andalucia Caja Granada
63. Stefan Van Dijk (Ned) Veranda’s Willems-Accent
64. Bünyamin Özdemir (Tur) Manisaspor Cycling Team
65. Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1-Sanofi Aventis
66. Damiano Margutti (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
67. Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre-ISD
68. Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre-ISD
69. Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
70. Evert Verbist (Bel) Veranda’s Willems-Accent
71. Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
72. Filippo Baggio (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
73. Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Pro Team Astana
74. Roman Kireyev (Kaz) Pro Team Astana
75. Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana
76. Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
77. Gianfranco Visconti (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
78. Rob Goris (Bel) Veranda’s Willems-Accent
79. Vicente David Bernabeu Armengol (Esp) Andalucia Caja Granada
80. Eric Baumann (Ger) Team Netapp
81. Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale
82. Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
83. Marcel Sieberg (Ger) Omega Pharma-Lotto
84. Evgeni Gerganov (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
85. Carlos Andres Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
86. Sven Vandousselaere (Bel) Omega Pharma-Lotto
87. Jens Debusschere (Bel) Omega Pharma-Lotto
88. Enrico Magazzini (Ita) Lampre-ISD
89. Ahmet Akdylek (Tur) Manisaspor Cycling Team
90. Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
91. Igor Romero Etxebarria (Esp) Caja Rural
92. Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1-Sanofi Aventis
93. Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma-Lotto
94. Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1-Sanofi Aventis
95. Marek Canecky (Svk) Manisaspor Cycling Team
96. Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling Team
97. Sergio Lagana (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
98. Fatih Harmanci (Tur) Manisaspor Cycling Team
99. Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
100. Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp
101. Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil-Shimano
102. Wim De Vocht (Bel) Veranda’s Willems-Accent
103. Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini-Neri Sottoli
104. Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli
105. Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank Sungard
106. Feng Han (Chn) Skil-Shimano
107. Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
108. Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
109. Lubos Pelanek (Cze) Farnese Vini-Neri Sottoli
110. Elia Favilli (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
111. Balint Szeghalmi (Hun) Lampre-ISD
112. Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
113. Angelo Pagani (Ita) Colnago-CSF Inox
114. Robin Chaigneau (Ned) Skil-Shimano
115. Sacha Modolo (Ita) Colnago-CSF Inox
116. Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Cervelo
117. Jean-Pierre Drucker (Lux) Veranda’s Willems-Accent
118. Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano
119. Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano
120. Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard
121. Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team
122. Vicente Reynes Mimo (Esp) Omega Pharma-Lotto
123. Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1-Sanofi Aventis
124. Eyup Karagobek (Tur) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
125. André Greipel (Ger) Omega Pharma-Lotto
126. Jure Kocjan (Slo) Team Type 1-Sanofi Aventis
127. Brett Lancaster (Aus) Team Garmin-Cervelo
128. Timon Seubert (Ger) Team Netapp
129. Salazar Hugo Sebastian (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
130. Allan Davis (Aus) Pro Team Astana
131. Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank Sungard
132. Cristiano Benenati (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
133. Andrea Pasqualon (Ita) Colnago-CSF Inox
134. Luca Barla (Ita) Androni Giocattoli
135. Omar Lombardi (Ita) Colnago-CSF Inox
136. Andi Bajc (Slo) Manisaspor Cycling Team
137. Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural
138. Lucas Euser (USA) Team SpiderTech Powered By C10
139. Lucas Sebastian Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard
140. Kasper Klostergaard Larsen (Den) Saxo Bank Sungard
141. Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
142. Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
143. Paolo Locatelli (Ita) Colnago-CSF Inox
144. Thomas Bonnin (Fra) Skil-Shimano
145. Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
146. Will Routley (Can) Team SpiderTech Powered By C10
147. Timothy Duggan (USA) Liquigas-Cannondale
148. Arthur Vichot (Fra) FDJ
149. Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 0:47:12
150. Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo 0:47:15
151. Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli 0:47:22
DNF Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale
DNF Manuel Belletti (Ita) Colnago-CSF Inox
DNF Marco Frapporti (Ita) Colnago-CSF Inox
DNF Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli
DNF Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli
DNF Bruno Langlois (Can) Team SpiderTech Powered By C10
DNF Francois Parisien (Can) Team SpiderTech Powered By C10

DNF Andrea Grendene (Ita) Team Type 1-Sanofi Aventis
DNF Hector Leonardo Paez Leon (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
DNF Jarlinson Pantano (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
DNF Juan Villegas (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
DNF Daniel Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
DNF Mustafa Sayar (Tur) Konya Torku Seker Spor-Vivelo

GC after Stage 4

1. Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp 16:58:06
2. Wesley Sulzberger (Aus) FDJ 0:03
3. Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli 0:07
4. Egoitz Garcia Echeguibel (Esp) Caja Rural
5. Jesús Del Nero Montes (Esp) Team Netapp
6. Anthony Roux (Fra) FDJ
7. Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-Cervelo
8. Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
9. Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
10. Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
11. Rubens Bertogliati (Sui) Team Type 1-Sanofi Aventis
12. Jürgen Van Goolen (Bel) Veranda’s Willems-Accent
13. Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Cervelo
14. Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
15. Sandy Casar (Fra) FDJ
16. Rubén Martinez (Esp) Caja Rural 0:13
17. Assan Bazayev (Kaz) Pro Team Astana
18. Leopold Konig (Cze) Team Netapp
19. Adam Hansen (Aus) Omega Pharma-Lotto
20. Arturo Mora Ortiz (Esp) Caja Rural
21. Jonathan Patrick McCarty (USA) Team SpiderTech Powered By C10
22. Adrián Palomares Villaplana (Esp) Andalucia Caja Granada
23. Gustav Larsson (Swe) Saxo Bank Sungard
24. Jeremy Yates (Nzl) Manisaspor Cycling Team
25. Andrea Noe (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 0:20
26. Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Cannondale 0:27
27. Cameron Wurf (Aus) Liquigas-Cannondale 0:34
28. Svein Tuft (Can) Team SpiderTech Powered By C10 0:35
29. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Pro Team Astana 0:37
30. Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard 0:38
31. Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:43
32. Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1-Sanofi Aventis 0:45
33. Jacobus Venter (Rsa) Veranda’s Willems-Accent
34. Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 0:49
35. Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-ISD 0:50
36. Sergey Renev (Kaz) Pro Team Astana 0:52
37. Francis Mourey (Fra) FDJ 0:57
38. Andrey Zeits (Kaz) Pro Team Astana 1:38
39. Victor Hugo Pena Grisales (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 1:40
40. Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo 1:43
41. Thibaut Pinot (Fra) FDJ 2:09
42. Ryan Anderson (Can) Team SpiderTech Powered By C10 2:27
43. Denys Kostyuk (Ukr) Lampre-ISD 2:58
44. Jan Barta (Cze) Team Netapp
45. Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 3:23
46. Rémi Pauriol (Fra) FDJ 3:56
47. Yann Huguet (Fra) Skil-Shimano 4:20
48. Aitor Perez Arrieta (Esp) Lampre-ISD 6:14
49. Sep Vanmarcke (Bel) Team Garmin-Cervelo 0:27:15
50. Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard 0:31:48
51. Diego Milán Jiménez (Esp) Caja Rural 0:31:52
52. Stefan Van Dijk (Ned) Veranda’s Willems-Accent 0:47:00
53. Jose Alberto Benitez Roman (Esp) Andalucia Caja Granada
54. Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1-Sanofi Aventis
55. Andi Bajc (Slo) Manisaspor Cycling Team
56. Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
57. Luca Barla (Ita) Androni Giocattoli
58. André Greipel (Ger) Omega Pharma-Lotto
59. Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard
60. Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli
61. Manuel Ortega Ocana (Esp) Andalucia Caja Granada 0:47:06
62. Rubén Reig Conejero (Esp) Caja Rural
63. Damiano Margutti (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
64. Jean-Pierre Drucker (Lux) Veranda’s Willems-Accent
65. Evgeni Gerganov (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
66. Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto
67. Lucas Euser (USA) Team SpiderTech Powered By C10
68. Thomas Bonnin (Fra) Skil-Shimano
69. Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano
70. Angelo Pagani (Ita) Colnago-CSF Inox
71. Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
72. Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 0:47:12
73. Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo 0:47:13
74. Marcel Sieberg (Ger) Omega Pharma-Lotto
75. Sacha Modolo (Ita) Colnago-CSF Inox 0:47:15
76. Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural 0:47:16
77. Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana 0:47:32
78. Vicente David Bernabeu Armengol (Esp) Andalucia Caja Granada 0:47:35
79. Robin Chaigneau (Ned) Skil-Shimano
80. Omar Lombardi (Ita) Colnago-CSF Inox
81. Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre-ISD 0:47:38
82. Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1-Sanofi Aventis
83. Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Pro Team Astana
84. Gianfranco Visconti (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
85. Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank Sungard 0:47:41
86. Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1-Sanofi Aventis
87. Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp
88. Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 0:47:42
89. Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil-Shimano
90. Will Routley (Can) Team SpiderTech Powered By C10
91. Kasper Klostergaard Larsen (Den) Saxo Bank Sungard
92. Allan Davis (Aus) Pro Team Astana 0:47:49
93. José Luis Roldan Carmona (Esp) Andalucia Caja Granada 0:47:58
94. Ahmet Akdylek (Tur) Manisaspor Cycling Team 0:48:33
95. Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
96. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-ISD
97. Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano
98. Roman Kireyev (Kaz) Pro Team Astana
99. Sergio Lagana (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
100. Eloy Ruiz Pinto (Esp) Andalucia Caja Granada
101. Salazar Hugo Sebastian (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia
102. Igor Romero Etxebarria (Esp) Caja Rural
103. Bünyamin Özdemir (Tur) Manisaspor Cycling Team
104. Lubos Pelanek (Cze) Farnese Vini-Neri Sottoli
105. Jens Debusschere (Bel) Omega Pharma-Lotto
106. Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank Sungard
107. Timothy Duggan (USA) Liquigas-Cannondale
108. Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural 0:48:40
109. Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia 0:48:53
110. Vicente Reynes Mimo (Esp) Omega Pharma-Lotto 0:49:07
111. Juan Jose Lobato Del Valle (Esp) Andalucia Caja Granada 0:49:08
112. Carlos Andres Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion-Cafe De Colombia 0:49:22
113. Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini-Neri Sottoli 0:49:30
114. Feng Han (Chn) Skil-Shimano 0:49:49
115. Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Cervelo 0:50:10
116. Elia Favilli (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 0:50:12
117. Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale 0:50:16
118. Jure Kocjan (Slo) Team Type 1-Sanofi Aventis 0:50:26
119. Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling Team 0:51:03
120. Andrea Pasqualon (Ita) Colnago-CSF Inox 0:51:11
121. Antonio Cabello Baena (Esp) Andalucia Caja Granada 0:51:14
122. Enrico Magazzini (Ita) Lampre-ISD 0:51:31
123. Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre-ISD
124. Balint Szeghalmi (Hun) Lampre-ISD 0:51:45
125. Brett Lancaster (Aus) Team Garmin-Cervelo 0:53:12
126. Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:53:21
127. Travis Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo 0:53:42
128. Lucas Sebastian Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard 0:54:42
129. Timon Seubert (Ger) Team Netapp 0:54:43
130. Paolo Locatelli (Ita) Colnago-CSF Inox 0:55:12
131. Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:55:27
132. Arthur Vichot (Fra) FDJ
133. Sven Vandousselaere (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:55:57
134. Evert Verbist (Bel) Veranda’s Willems-Accent 0:56:17
136. Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
137. Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
138. Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1-Sanofi Aventis
139. Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli
140. Rob Goris (Bel) Veranda’s Willems-Accent
141. Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team
142. Fatih Harmanci (Tur) Manisaspor Cycling Team
143. Marek Canecky (Svk) Manisaspor Cycling Team
144. Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 0:58:07
145. Cristiano Benenati (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia 0:58:21
146. Eyup Karagobek (Tur) Konya Torku Seker Spor-Vivelo
147. Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli 0:58:29
148. Filippo Baggio (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia 0:58:59
149. Wim De Vocht (Bel) Veranda’s Willems-Accent 1:09
150. Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Neri Sottoli 1:02:01
151. Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor-Vivelo 1:02:19





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.