Featured Stories

Paris-Nice – Stage 7 — Final Full Results and Photos

March 16, 2008 (Nice, France) — Italy’s Davide Rebellin (Gerolsteiner) has won Paris-Nice as Luis León Sánchez (Spa) Caisse d’Epargne held on to win the final 119km Stage 7 in Nice.

Results

1. Luis León Sánchez (Spa) Caisse d’Epargne 2.51.12 (40.3 km/h)
2. Maxime Monfort (Bel) Cofidis
3. Carlos Barredo (Spa) Quick Step
4. Christophe Moreau (Fra) Agritubel 0.05
5. Alexander Efimkin (Rus) Quick Step
6. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
7. Simon Spilak (Slo) Lampre
8. Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
9. Peter Velits (Svk) Team Milram
10. José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Scott
11. Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
12. Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
13. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto
14. Aurélien Passeron (Fra) Saunier Duval-Scott
15. Pierre Rolland (Fra) Crédit Agricole
16. Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
17. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto
18. Juan Manuel Gárate (Spa) Quick Step
19. Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole
20. Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole
21. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne
22. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne
23. Bobby Julich (USA) Team CSC
24. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner
25. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
26. Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
27. Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r-La Mondiale
28. Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle – H30
29. Robert Gesink (Ned) Rabobank
30. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
31. Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi
32. Clément Lhôtellerie (Fra) Skil-Shimano
33. Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner
34. Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
35. Hubert Dupont (Fra) Ag2r-La Mondiale
36. Damiano Cunego (Ita) Lampre 0.12
37. Kjell Carlström (Fin) Liquigas 0.35
38. Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC 0.36
39. Danny Pate (USA) Slipstream Chipotle – H30
40. Stéphane Goubert (Fra) Ag2r-La Mondiale 0.05
41. Sébastien Minard (Fra) Cofidis 3.29
42. Bingen Fernández (Spa) Cofidis
43. Amaël Moinard (Fra) Cofidis
44. Yann Huguet (Fra) Cofidis
45. Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
46. Morris Possoni (Ita) High Road
47. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC
48. Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
49. Karsten Kroon (Ned) Team CSC
50. Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto
51. Michael Albasini (Swi) Liquigas 5.05
52. Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre
53. Jens Voigt (Ger) Team CSC
54. Ivan Santaromita (Swi) Liquigas
55. José Luis Arrieta (Spa) Ag2r-La Mondiale
56. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 9.14
57. David López García (Spa) Caisse d’Epargne
58. Jurgen Van den Broeck (Bel) Silence-Lotto
59. Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole
60. Claudio Corioni (Ita) Liquigas
61. Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step 15.08
62. Josep Jufré (Spa) Saunier Duval-Scott
63. Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
64. Björn Schröder (Ger) Team Milram
65. Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
66. Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
67. Beñat Intxausti (Spa) Saunier Duval-Scott
68. Thierry Huppond (Fra) Skil-Shimano
69. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
70. Marc De Maar (Ned) Rabobank
71. Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle – H30
72. Christian Vande Velde (USA) Slipstream Chipotle – H30
73. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre
74. Yoann Le Boulanger (Fra) Française des Jeux
75. Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
76. Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
77. Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole
78. Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel
79. Christophe Edaleine (Fra) Ag2r-La Mondiale
80. Cyril Dessel (Fra) Ag2r-La Mondiale
81. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
82. Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel
83. Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel
84. Lucas Euser (USA) Slipstream Chipotle – H30
85. Nicolas Portal (Fra) Caisse d’Epargne
86. Niki Terpstra (Ned) Team Milram 20.05
DNF Thomas Peterson (USA) Slipstream Chipotle – H30
DNF Markus Eichler (Ger) Team Milram
DNF Christophe Rinero (Fra) Agritubel
DNF Kevin Ista (Bel) Agritubel
DNF Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
DNF Gert Steegmans (Bel) Quick Step
DNF Sylvain Calzati (Fra) Ag2r-La Mondiale
DNF Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
DNF Michiel Elijzen (Ned) Rabobank
DNF David Moncoutié (Fra) Cofidis
DNF Marcel Sieberg (Ger) High Road
DNF Vicente Reynes (Spa) High Road
DNF Craig Lewis (USA) High Road
DNF Servais Knaven (Ned) High Road
DNF Andreas Klier (Ger) High Road
DNF André Greipel (Ger) High Road
DNF Bernhard Eisel (Aut) High Road
DNF Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom
DNF Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
DNF Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
DNF Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Scott
DNF Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux
DNF Lilian Jégou (Fra) Française des Jeux
DNF Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Lander Aperribai (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Fränk Schleck (Lux) Team CSC
DNF Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto
DNF Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas
DNF Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
DNF Enrico Franzoi (Ita) Liquigas
DNF Massimiliano Mori (Ita) Lampre
DNF Paolo Bossoni (Ita) Lampre
DNF Matteo Bono (Ita) Lampre
DNF Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
DNF Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner

Final GC

1. Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 29.02.48
2. Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r-La Mondiale 0.03
3. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto 0.48
4. Robert Gesink (Ned) Rabobank 0.51
5. Luis León Sánchez (Spa) Caisse d’Epargne 1.09
6. Juan Manuel Gárate (Spa) Quick Step 1.12
7. Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.17
8. Carlos Barredo (Spa) Quick Step 2.24
9. Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 2.39
10. Alexander Efimkin (Rus) Quick Step 3.21
11. Clément Lhôtellerie (Fra) Skil-Shimano 4.11
12. Simon Spilak (Slo) Lampre 4.23
13. Pierre Rolland (Fra) Crédit Agricole 4.42
14. Maxime Monfort (Bel) Cofidis 5.24
15. Christophe Moreau (Fra) Agritubel 7.22
16. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto 7.31
17. Damiano Cunego (Ita) Lampre 7.48
18. Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 10
19. Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 13.08
20. Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle – H30 13.53
21. Yann Huguet (Fra) Cofidis 16.37
22. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne 19.05
23. Michael Albasini (Swi) Liquigas 19.36
24. Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole 25.55
25. Karsten Kroon (Ned) Team CSC 26.5
26. Bobby Julich (USA) Team CSC 27.33
27. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 28.02
28. Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi 29.54
29. José Luis Arrieta (Spa) Ag2r-La Mondiale 30.39
30. Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 32.15
31. Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 33.07
32. Hubert Dupont (Fra) Ag2r-La Mondiale 33.18
33. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step 34.44
34. Aurélien Passeron (Fra) Saunier Duval-Scott 36.13
35. Jurgen Van den Broeck (Bel) Silence-Lotto 36.33
36. Stéphane Goubert (Fra) Ag2r-La Mondiale 37.25
37. Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto 37.44
38. Kjell Carlström (Fin) Liquigas 38.08
39. Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner 38.43
40. Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC 38.55
41. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner 41.48
42. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 42.15
43. Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 42.49
44. Ivan Santaromita (Swi) Liquigas 43.17
45. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 43.34
46. David López García (Spa) Caisse d’Epargne 43.35
47. Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel 43.39
48. Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel 44.3
49. Josep Jufré (Spa) Saunier Duval-Scott 45.47
50. Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre 45.53
51. Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 46
52. Jens Voigt (Ger) Team CSC 47.1
53. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre 48.37
54. Nicolas Portal (Fra) Caisse d’Epargne 50.3
55. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC 52.15
56. Christian Vande Velde (USA) Slipstream Chipotle – H30 52.16
57. Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 53.07
58. Danny Pate (USA) Slipstream Chipotle – H30 53.33
59. José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Scott 53.48
60. Morris Possoni (Ita) High Road 54.03
61. Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole 54.08
62. Peter Velits (Svk) Team Milram 55.52
63. Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 57
64. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 58.01
65. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 1.03.34
66. Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step 1.03.43
67. Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle – H30 1.05.12
68. Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 1.06.57
69. Beñat Intxausti (Spa) Saunier Duval-Scott 1.08.25
70. Marc De Maar (Ned) Rabobank 1.10.19
71. Sébastien Minard (Fra) Cofidis 1.11.52
72. Bingen Fernández (Spa) Cofidis 1.12.24
73. Yoann Le Boulanger (Fra) Française des Jeux 1.13.21
74. Amaël Moinard (Fra) Cofidis 1.13.44
75. Cyril Dessel (Fra) Ag2r-La Mondiale 1.15.30
76. Thierry Huppond (Fra) Skil-Shimano 1.18.25
77. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 1.25.49
78. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 1.25.56
79. Niki Terpstra (Ned) Team Milram 1.28.50
80. Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 1.29.30
81. Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 1.29.39
82. Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel 1.32.12
83. Lucas Euser (USA) Slipstream Chipotle – H30 1.34.22
84. Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.35.36
85. Björn Schröder (Ger) Team Milram 1.38.19
86. Christophe Edaleine (Fra) Ag2r-La Mondiale 1.51.45





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.