Featured Stories

Paris-Nice – Stage 5 – Full Results and Photos

March 14, 2008 (Saint-Étienne, France) — Carlos Barredo (Spa) Quick Step takes Stage 5 from Althen-des-Paluds to Sisteron, 172.5km as Robert Gesink (Ned) Rabobank, in 23rd today, continues to lead.

Results

1. Carlos Barredo (Spa) Quick Step 3.58.01 (43.48 km/h) 4.44.59 (40.423 km/h)
2. Karsten Kroon (Ned) Team CSC 0.04 0.12
3. Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Scott
4. Christophe Moreau (Fra) Agritubel
5. Pierre Rolland (Fra) Crédit Agricole 0.17
6. Simon Gerrans (Aus) Crédit Agricole 1.33 0.22
7. Maxime Monfort (Bel) Cofidis 0.23
8. Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 0.26
9. Ivan Santaromita (Swi) Liquigas
10. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne
11. Aurélien Passeron (Fra) Saunier Duval-Scott 0.31
12. Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
13. José Luis Arrieta (Spa) Ag2r-La Mondiale 1.42
14. Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 2.15
15. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 0.37
16. Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
17. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas 0.44
18. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
19. Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
20. Andreas Klier (Ger) High Road
21. Juan Manuel Gárate (Spa) Quick Step 0.5
22. Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 0.53
23. Robert Gesink (Ned) Rabobank 0.56
24. Lilian Jégou (Fra) Française des Jeux
25. Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r-La Mondiale
26. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto
27. Peter Velits (Svk) Team Milram 1.01
28. Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
29. Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step 1.3
30. Josep Jufré (Spa) Saunier Duval-Scott
31. Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre
32. Paolo Bossoni (Ita) Lampre 1.45
33. Nicolas Portal (Fra) Caisse d’Epargne
34. Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
35. Bobby Julich (USA) Team CSC
36. Yann Huguet (Fra) Cofidis 2.04
37. Clément L’Hottelerie (Fra) Skil-Shimano 2.09
38. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre 2.12
39. Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
40. Luis León Sánchez (Spa) Caisse d’Epargne
41. Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
42. Stéphane Goubert (Fra) Ag2r-La Mondiale 2.2
43. Alexander Efimkin (Rus) Quick Step
44. Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Scott 2.37
45. Bingen Fernández (Spa) Cofidis
46. Cyril Dessel (Fra) Ag2r-La Mondiale 2.44
47. Morris Possoni (Ita) High Road 2.55
48. Hubert Dupont (Fra) Ag2r-La Mondiale
49. Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
50. Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole 3.2
51. Simon Spilak (Slo) Lampre 3.42
52. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 3.53
53. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 4.13
54. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto 5.05
55. Jurgen Van den Broeck (Bel) Silence-Lotto 5.08
56. Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel
57. Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle – H30 7.01
58. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne
59. Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto 7.04
60. Iouri Trofimov (Rus) Bouygues Telecom
61. José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Scott 7.05
62. Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux
63. Damiano Cunego (Ita) Lampre
64. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC
65. Danny Pate (USA) Slipstream Chipotle – H30
66. Michael Albasini (Swi) Liquigas
67. Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.12
68. Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel
69. Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner 7.18
70. Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
71. Fränk Schleck (Lux) Team CSC
72. Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole
73. Beñat Intxausti (Spa) Saunier Duval-Scott 8.11
74. Jens Voigt (Ger) Team CSC
75. Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole 10.02
76. Bernhard Eisel (Aut) High Road
77. David Moncoutié (Fra) Cofidis
78. David López García (Spa) Caisse d’Epargne
79. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
80. Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
81. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
82. Björn Schröder (Ger) Team Milram 3.28
83. Servais Knaven (Ned) High Road 4.46
84. Markus Eichler (Ger) Team Milram 5.48
85. Matteo Carrara (Ita) Quick Step 10.11
86. Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC 10.14
87. Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel
88. Kevin Ista (Bel) Agritubel 10.23
89. Yoann Le Boulanger (Fra) Française des Jeux 10.26
90. Craig Lewis (USA) High Road
91. Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle – H30
92. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
93. Sylvain Calzati (Fra) Ag2r-La Mondiale 6.54
94. Thierry Huppond (Fra) Skil-Shimano
95. Christian Vande Velde (USA) Slipstream Chipotle – H30 7.13
96. Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
97. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 10.31
98. Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas 8.21 10.38
99. Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
100. Amaël Moinard (Fra) Cofidis
101. Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi
102. Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 9.53 10.43
103. Matteo Bono (Ita) Lampre 11.06
104. Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
105. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner 10.55
106. Jason McCartney (USA) Team CSC 10.58
107. Sébastien Minard (Fra) Cofidis 11.58
108. Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
109. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
110. Kjell Carlström (Fin) Liquigas 11.12
111. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 13.12 11.15
112. Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
113. Bram Tankink (Ned) Rabobank 12.26
114. Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano 18.5 12.32
115. Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
116. Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
117. André Greipel (Ger) High Road 12.46
118. Vicente Reynes (Spa) High Road
119. Thomas Peterson (USA) Slipstream Chipotle – H30 12.49
120. Christophe Edaleine (Fra) Ag2r-La Mondiale
121. Michiel Elijzen (Ned) Rabobank 12.58
122. Gert Steegmans (Bel) Quick Step
123. Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
124. Massimiliano Mori (Ita) Lampre 13.01
125. Lucas Euser (USA) Slipstream Chipotle – H30 13.05
126. Lander Aperribai (Spa) Euskaltel-Euskadi
127. Christophe Rinero (Fra) Agritubel
128. Tyler Farrar (USA) Slipstream Chipotle – H30 13.11
129. Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom
130. Marc De Maar (Ned) Rabobank
131. Niki Terpstra (Ned) Team Milram
132. Marcel Sieberg (Ger) High Road 13.14
DNS David Millar (GBr) Slipstream Chipotle p/b – H30
DNS William Bonnet (Fra) Crédit Agricole
DNS Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas
DNF Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano
DNF Fumiyuki Beppu (Jpn) Skil-Shimano
DNF Andriy Grivko (Ukr) Team Milram
DNF Freddy Bichot (Fra) Agritubel
DNF Mathew Hayman (Aus) Rabobank
DNF Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis
DNF Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
DNF Rémy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux
DNF Bradley McGee (Aus) Team CSC
DNF Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto
DNF Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto
DNF Francesco Gavazzi (Ita) Lampre
DNF Carlo Westphal (Ger) Gerolsteiner
DNF Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner

GC after Stage 5

1. Robert Gesink (Ned) Rabobank 21.10.28 15.27
2. Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 0.32
3. Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r-La Mondiale 0.35
4. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto 0.42
5. Juan Manuel Gárate (Spa) Quick Step 1.06
6. Carlos Barredo (Spa) Quick Step 1.42
7. Luis León Sánchez (Spa) Caisse d’Epargne 2.06
8. Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.11
9. Alexander Efimkin (Rus) Quick Step 2.3 16.01
10. Clément L’Hottelerie (Fra) Skil-Shimano 3.25
11. Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 3.27 16.07
12. Simon Spilak (Slo) Lampre 3.32
13. Pierre Rolland (Fra) Crédit Agricole 3.51
14. Maxime Monfort (Bel) Cofidis 5.29
15. Christophe Moreau (Fra) Agritubel 5.59
16. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto 6.4
17. Damiano Cunego (Ita) Lampre 8.18 0.1
18. Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 8.26 0.18
19. Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle – H30 9.27 0.24
20. Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 9.54 0.32
21. Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi 11.14 0.4
22. Yann Huguet (Fra) Cofidis 11.5 0.5
23. Iouri Trofimov (Rus) Bouygues Telecom 12.51 0.54
24. Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 13.02
25. Michael Albasini (Swi) Liquigas 13.45
26. Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Scott 15.18 0.59
27. Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel 18.31
28. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 18.4
29. Karsten Kroon (Ned) Team CSC 18.57 1.12
30. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne 18.59
31. Bram Tankink (Ned) Rabobank 20.26 1.18
32. Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas 20.31
33. Simon Gerrans (Aus) Crédit Agricole 20.41
34. José Luis Arrieta (Spa) Ag2r-La Mondiale 21.1
35. Fränk Schleck (Lux) Team CSC 22.29 1.33
36. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 22.43
37. Jurgen Van den Broeck (Bel) Silence-Lotto 22.55
38. Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 23.17 1.43
39. Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 24.22 1.46
40. Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel 24.58
41. Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole 25.04 1.55
42. Josep Jufré (Spa) Saunier Duval-Scott 26.15 2.01
43. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 27.56 2.03
44. Bobby Julich (USA) Team CSC 28.16 2.09
45. Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 28.2
46. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas 28.42 2.51
47. Lilian Jégou (Fra) Française des Jeux 28.48
48. Hubert Dupont (Fra) Ag2r-La Mondiale 28.49 3.05
49. Bernhard Eisel (Aut) High Road 28.51
50. Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 28.52 3.11
51. Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto 29.51 3.14
52. Nicolas Portal (Fra) Caisse d’Epargne 30.58
53. Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 30.59 3.22
54. Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel-Euskadi 31.01
55. Jens Voigt (Ger) Team CSC 31.45 3.39
56. Morris Possoni (Ita) High Road 31.59 3.48
57. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre 32.43 3.57
58. Christian Vande Velde (USA) Slipstream Chipotle – H30 32.44 4.11
59. Kjell Carlström (Fin) Liquigas 33.09 4.55
60. Craig Lewis (USA) High Road 33.13 5.15
61. David López García (Spa) Caisse d’Epargne 33.35
62. Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 7.14
63. Ivan Santaromita (Swi) Liquigas 33.48
64. Danny Pate (USA) Slipstream Chipotle – H30 34.22 8.01
65. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step 34.38
66. José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Scott 35.11 8.14
67. Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole 35.28 8.2
68. Aurélien Passeron (Fra) Saunier Duval-Scott 36.07 8.26
69. Stéphane Goubert (Fra) Ag2r-La Mondiale 36.34 10.04
70. Marc De Maar (Ned) Rabobank 36.36 10.09
71. Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 36.45 11.03
72. Peter Velits (Svk) Team Milram 37.12 11.04
73. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner 37.19 11.13
74. Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC 37.37 11.14
75. Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step 38.35 11.26
76. Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner 38.38
77. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 39.05 11.43
78. Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre 40.02 11.57
79. Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle – H30 40.04 11.59
80. Paolo Bossoni (Ita) Lampre 40.06 12.14
81. Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux 40.46 13.24
82. Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 41.49 13.27
83. Vicente Reynes (Spa) High Road 42.16 13.44
84. Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Scott 44.11 14.12
85. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC 44.22
86. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 44.23
87. Servais Knaven (Ned) High Road 45.17 15.19
88. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 46.16 15.22
89. Matteo Carrara (Ita) Quick Step 48.11 15.23
90. Yoann Le Boulanger (Fra) Française des Jeux 48.28 15.24
91. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 48.46
92. Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 48.47
93. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 49.17 15.27
94. Andreas Klier (Ger) High Road 49.25 15.37
95. Sébastien Minard (Fra) Cofidis 49.48
96. Niki Terpstra (Ned) Team Milram 50.1
97. Bingen Fernández (Spa) Cofidis 50.2 16.09
98. Cyril Dessel (Fra) Ag2r-La Mondiale 50.22 16.22
99. David Moncoutié (Fra) Cofidis 50.26 16.3
100. Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 52.31
101. Beñat Intxausti (Spa) Saunier Duval-Scott 18.21
102. Gert Steegmans (Bel) Quick Step 55.53
103. Matteo Bono (Ita) Lampre 56.45
104. Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 56.5
105. Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 57.02
106. Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 57.57
107. Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel 58 18.33
108. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 58.07
109. Thierry Huppond (Fra) Skil-Shimano 58.55 18.42
110. Sylvain Calzati (Fra) Ag2r-La Mondiale 58.59 18.45
111. Marcel Sieberg (Ger) High Road 59.37
112. Christophe Rinero (Fra) Agritubel 1.00.41
113. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 1.00.56
114. Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 1.03.37
115. Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 1.04.22
116. Björn Schröder (Ger) Team Milram 1.04.36 18.5
117. Amaël Moinard (Fra) Cofidis 1.05.51
118. Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano 1.05.56
119. Massimiliano Mori (Ita) Lampre 1.06.21
120. Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom 1.07.27
121. Lander Aperribai (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.08.36 19.02
122. Lucas Euser (USA) Slipstream Chipotle – H30 1.09.14
123. Tyler Farrar (USA) Slipstream Chipotle – H30 1.09.51
124. Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 1.10.07
125. Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.10.28
126. Kevin Ista (Bel) Agritubel 1.10.54 20.51
127. Jason McCartney (USA) Team CSC 1.11.04
128. Markus Eichler (Ger) Team Milram 1.11.17 21.08
129. André Greipel (Ger) High Road 1.15.30 21.14
130. Michiel Elijzen (Ned) Rabobank 1.18.48 21.17
131. Thomas Peterson (USA) Slipstream Chipotle – H30 1.23.56 21.2
132. Christophe Edaleine (Fra) Ag2r-La Mondiale 1.26.37 21.24







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.