Featured Stories

Paris-Nice – Stage 2 – Full Results and Photos

March 11, 2008 (Belleville, France) — Gert Steegmans (Bel) Quick Step won again today taking Stage 2 from Nevers to Belleville, 201km inching closer to the yellow leader’s jersey still in the hands of Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole who was second today.

Results

1. Gert Steegmans (Bel) Quick Step 5.29.47 (36.57 km/h)
2. Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole
3. Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
4. Michael Albasini (Swi) Liquigas
5. Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 0.03
6. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
7. Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre
8. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas
9. Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Scott
10. Vicente Reynes (Spa) High Road
11. Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas
12. Alexander Efimkin (Rus) Quick Step
13. Karsten Kroon (Ned) Team CSC
14. Juan Manuel Gárate (Spa) Quick Step
15. Maxime Monfort (Bel) Cofidis
16. Carlos Barredo (Spa) Quick Step
17. Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole
18. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne
19. Niki Terpstra (Ned) Team Milram
20. Robert Gesink (Ned) Rabobank
21. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto
22. Simon Gerrans (Aus) Crédit Agricole
23. Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
24. Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
25. Simon Spilak (Slo) Lampre
26. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner
27. Luis León Sánchez (Spa) Caisse d’Epargne
28. Kjell Carlström (Fin) Liquigas
29. Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
30. Bram Tankink (Ned) Rabobank
31. Bingen Fernández (Spa) Cofidis
32. Marc De Maar (Ned) Rabobank
33. Lilian Jégou (Fra) Française des Jeux
34. Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi
35. Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
36. Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle – H30
37. Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
38. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
39. Christophe Moreau (Fra) Agritubel
40. David Millar (GBr) Slipstream Chipotle – H30
41. Yann Huguet (Fra) Cofidis
42. Clément L’Hottelerie (Fra) Skil-Shimano
43. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto
44. Paolo Bossoni (Ita) Lampre
45. Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
46. Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel
47. Christian Vande Velde (USA) Slipstream Chipotle – H30
48. Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
49. Damiano Cunego (Ita) Lampre
50. Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Scott 0.13
51. Sébastien Minard (Fra) Cofidis
52. Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r-La Mondiale 0.15
53. Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.15
54. Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano 2.04
55. Craig Lewis (USA) High Road
56. Hubert Dupont (Fra) Ag2r-La Mondiale
57. Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel
58. Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto
59. Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto
60. Beñat Intxausti (Spa) Saunier Duval-Scott
61. Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
62. Bernhard Eisel (Aut) High Road
63. Danny Pate (USA) Slipstream Chipotle – H30
64. Peter Velits (Svk) Team Milram
65. Matteo Carrara (Ita) Quick Step
66. Morris Possoni (Ita) High Road
67. Pierre Rolland (Fra) Crédit Agricole
68. Stéphane Goubert (Fra) Ag2r-La Mondiale
69. Ivan Santaromita (Swi) Liquigas
70. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
71. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre
72. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
73. Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas
74. Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 2.56
75. Bobby Julich (USA) Team CSC
76. Fränk Schleck (Lux) Team CSC
77. Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
78. Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step
79. Marcel Sieberg (Ger) High Road
80. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto
81. Iouri Trofimov (Rus) Bouygues Telecom
82. David López García (Spa) Caisse d’Epargne
83. Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel-Euskadi
84. Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle – H30
85. Servais Knaven (Ned) High Road
86. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner
87. José Luis Arrieta (Spa) Ag2r-La Mondiale
88. Massimiliano Mori (Ita) Lampre
89. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
90. José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Scott
91. Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
92. Andreas Klier (Ger) High Road
93. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC 4.25
94. Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
95. Christian Knees (Ger) Team Milram
96. Claudio Corioni (Ita) Liquigas
97. Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom
98. Matteo Bono (Ita) Lampre
99. Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC
100. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre
101. Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
102. Mathew Hayman (Aus) Rabobank
103. Christophe Rinero (Fra) Agritubel
104. Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
105. Jurgen Van den Broeck (Bel) Silence-Lotto 6.15
106. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis 8.01
107. Jens Voigt (Ger) Team CSC
108. Josep Jufré (Spa) Saunier Duval-Scott
109. Lander Aperribai (Spa) Euskaltel-Euskadi
110. Tyler Farrar (USA) Slipstream Chipotle – H30
111. Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
112. Thierry Huppond (Fra) Skil-Shimano
113. Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux
114. Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner
115. Aurélien Passeron (Fra) Saunier Duval-Scott
116. Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto
117. Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole
118. William Bonnet (Fra) Crédit Agricole
119. Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole
120. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
121. Yoann Le Boulanger (Fra) Française des Jeux
122. Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
123. Nicolas Portal (Fra) Caisse d’Epargne 9.01
124. Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel
125. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 9.03
126. Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 9.45
127. Carlo Westphal (Ger) Gerolsteiner
128. Amaël Moinard (Fra) Cofidis 13.23
129. Sylvain Calzati (Fra) Ag2r-La Mondiale
130. Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano 14.01
131. Rémy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux
132. Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 15.05
133. Björn Schröder (Ger) Team Milram
134. Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
135. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 16.31
136. David Moncoutié (Fra) Cofidis
137. André Greipel (Ger) High Road
138. Jason McCartney (USA) Team CSC 19.02
139. Bradley McGee (Aus) Team CSC
140. Christophe Edaleine (Fra) Ag2r-La Mondiale
141. Cyril Dessel (Fra) Ag2r-La Mondiale
142. Michiel Elijzen (Ned) Rabobank
143. Markus Eichler (Ger) Team Milram
144. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
145. Thomas Peterson (USA) Slipstream Chipotle – H30
146. Lucas Euser (USA) Slipstream Chipotle – H30
147. Mickaël Chérel (Fra) Française des Jeux
148. Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano 26.2
149. Christophe Edaleine (Fra) Ag2r-La Mondiale
150. Fumiyuki Beppu (Jpn) Skil-Shimano
151. Robert Wagner (Ger) Skil-Shimano
152. Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
153. Kevin Ista (Bel) Agritubel
154. Freddy Bichot (Fra) Agritubel 29.33
DNF Arkaitz Durán (Spa) Saunier Duval-Scott
DNF José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Scott
DNF Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Dario Cioni (Ita) Silence-Lotto
DNS Oscar Pereiro (Spa) Caisse d’Epargne

GC after Stage 2


1. Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 7.56.34
2. Gert Steegmans (Bel) Quick Step 0.03
3. Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.23
4. Karsten Kroon (Ned) Team CSC
5. Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle – H30 0.29
6. Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 0.3
7. David Millar (GBr) Slipstream Chipotle – H30
8. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step 0.32
9. Luis León Sánchez (Spa) Caisse d’Epargne 0.33
10. Niki Terpstra (Ned) Team Milram 0.36
11. Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
12. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas 0.37
13. Simon Gerrans (Aus) Crédit Agricole
14. Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
15. Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.38
16. Juan Manuel Gárate (Spa) Quick Step 0.39
17. Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas 0.41
18. Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 0.44
19. Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre 0.47
20. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto 0.49
21. Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r-La Mondiale 0.51
22. Robert Gesink (Ned) Rabobank
23. Bram Tankink (Ned) Rabobank 0.55
24. Alexander Efimkin (Rus) Quick Step
25. Vicente Reynes (Spa) High Road 0.57
26. Lilian Jégou (Fra) Française des Jeux 1.05
27. Marc De Maar (Ned) Rabobank 1.2
28. Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto 2.36
29. Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel 2.5
30. Bernhard Eisel (Aut) High Road 2.54
31. Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 2.55
32. Peter Velits (Svk) Team Milram 3.06
33. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto 3.07
34. Simon Spilak (Slo) Lampre 3.08
35. Carlos Barredo (Spa) Quick Step 3.1
36. Maxime Monfort (Bel) Cofidis 3.11
37. Michael Albasini (Swi) Liquigas 3.12
38. Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.15
39. Clément L’Hottelerie (Fra) Skil-Shimano 3.16
40. Christian Vande Velde (USA) Slipstream Chipotle – H30 3.2
41. Sébastien Minard (Fra) Cofidis
42. Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 3.21
43. Paolo Bossoni (Ita) Lampre
44. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner 3.33
45. Fränk Schleck (Lux) Team CSC 3.47
46. Marcel Sieberg (Ger) High Road
47. Kjell Carlström (Fin) Liquigas 3.53
48. Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole 4.04
49. Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel 4.12
50. Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step 4.29
51. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner 4.31
52. Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.35
53. Danny Pate (USA) Slipstream Chipotle – H30 4.57
54. Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 5.04
55. Craig Lewis (USA) High Road
56. Christian Knees (Ger) Team Milram 5.07
57. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 5.19
58. Pierre Rolland (Fra) Crédit Agricole 5.21
59. Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano 5.22
60. Matteo Carrara (Ita) Quick Step 5.23
61. José Luis Arrieta (Spa) Ag2r-La Mondiale 5.59
62. Bobby Julich (USA) Team CSC
63. Servais Knaven (Ned) High Road 6.1
64. Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.25
65. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne 6.57
66. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
67. Iouri Trofimov (Rus) Bouygues Telecom 6.58
68. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 7.01
69. Yann Huguet (Fra) Cofidis 7.1
70. Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Scott 7.11
71. Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 7.13
72. Christophe Moreau (Fra) Agritubel 7.14
73. Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.16
74. Damiano Cunego (Ita) Lampre 7.18
75. Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 7.26
76. Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Scott 7.3
77. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre 7.35
78. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 7.4
79. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC 7.46
80. Mathew Hayman (Aus) Rabobank 8.33
81. Matteo Bono (Ita) Lampre 8.39
82. Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas 8.53
83. William Bonnet (Fra) Crédit Agricole 9.07
84. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre 9.16
85. Hubert Dupont (Fra) Ag2r-La Mondiale 9.21
86. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 9.26
87. Morris Possoni (Ita) High Road 9.42
88. Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 9.57
89. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 10.02
90. David López García (Spa) Caisse d’Epargne 10.03
91. Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle – H30 10.04
92. Andreas Klier (Ger) High Road 10.1
93. Massimiliano Mori (Ita) Lampre 10.31
94. Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 10.54
95. Ivan Santaromita (Swi) Liquigas 11.03
96. Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 11.11
97. Stéphane Goubert (Fra) Ag2r-La Mondiale 11.13
98. Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto 11.17
99. Beñat Intxausti (Spa) Saunier Duval-Scott 11.2
100. Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto 11.21
101. Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 11.27
102. Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom 11.37
103. Josep Jufré (Spa) Saunier Duval-Scott 11.52
104. Jens Voigt (Ger) Team CSC
105. José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Scott 12.1
106. Nicolas Portal (Fra) Caisse d’Epargne 12.17
107. Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 13.16
108. Jurgen Van den Broeck (Bel) Silence-Lotto 13.19
109. Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 13.25
110. Bingen Fernández (Spa) Cofidis 13.35
111. Carlo Westphal (Ger) Gerolsteiner 13.48
112. Christophe Rinero (Fra) Agritubel 13.53
113. Tyler Farrar (USA) Slipstream Chipotle – H30 14.01
114. Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC 14.13
115. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 14.56
116. Thierry Huppond (Fra) Skil-Shimano 15.01
117. Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole 15.03
118. Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner 15.07
119. Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 15.11
120. Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux 15.25
121. Lander Aperribai (Spa) Euskaltel-Euskadi
122. Aurélien Passeron (Fra) Saunier Duval-Scott
123. Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 16.4
124. Yoann Le Boulanger (Fra) Française des Jeux 17.12
125. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis 17.16
126. Sylvain Calzati (Fra) Ag2r-La Mondiale 17.44
127. Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel 17.51
128. Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 19.08
129. Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 19.26
130. André Greipel (Ger) High Road 19.4
131. Mickaël Chérel (Fra) Française des Jeux 20.11
132. Amaël Moinard (Fra) Cofidis 20.3
133. Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano 21.14
134. Bradley McGee (Aus) Team CSC 21.54
135. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 22.56
136. Michiel Elijzen (Ned) Rabobank 22.58
137. Jason McCartney (USA) Team CSC
138. Cyril Dessel (Fra) Ag2r-La Mondiale 23.16
139. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 23.17
140. Björn Schröder (Ger) Team Milram 24.08
141. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 25.51
142. Markus Eichler (Ger) Team Milram 25.56
143. Philip Deignan (Irl) Ag2r-La Mondiale 26.18
144. Rémy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 27.58
145. Thomas Peterson (USA) Slipstream Chipotle – H30 28.06
146. Lucas Euser (USA) Slipstream Chipotle – H30 28.15
147. Robert Wagner (Ger) Skil-Shimano 29.31
148. Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano 29.47
149. Fumiyuki Beppu (Jpn) Skil-Shimano 30.26
150. David Moncoutié (Fra) Cofidis 30.43
151. Christophe Edaleine (Fra) Ag2r-La Mondiale 33.17
152. Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi 33.35
153. Kevin Ista (Bel) Agritubel 35.23
154. Freddy Bichot (Fra) Agritubel 38.38








Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.