Featured Stories

Paris-Nice – Stage 1 Full Results and Photos

March 10, 2008 (Nevers, France) — Gert Steegmans (Bel) Quick Step, second overall, took Stage 1, Amilly to Nevers, 184.5km on Monday while Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole who was 3rd today maintained his hold on the leader’s jersey.

Results

1. Gert Steegmans (Bel) Quick Step 2.21.29
2. Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.02
3. Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole
4. Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
5. Karsten Kroon (Ned) Team CSC
6. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas 0.04
7. Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre
8. Bernhard Eisel (Aut) High Road
9. Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
10. Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas 0.07
11. Juan Manuel Gárate (Spa) Quick Step
12. Luis León Sánchez (Spa) Caisse d’Epargne
13. Christian Knees (Ger) Team Milram
14. Marcel Sieberg (Ger) High Road
15. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner
16. Robert Gesink (Ned) Rabobank
17. Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
18. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
19. Fränk Schleck (Lux) Team CSC
20. Alexander Efimkin (Rus) Quick Step
21. Andriy Grivko (Ukr) Team Milram
22. Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r-La Mondiale
23. Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel
24. Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
25. Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto
26. Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
27. Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle – H30
28. Simon Gerrans (Aus) Crédit Agricole
29. David Millar (GBr) Slipstream Chipotle – H30
30. Niki Terpstra (Ned) Team Milram
31. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto
32. Mickaël Chérel (Fra) Française des Jeux
33. Vicente Reynes (Spa) High Road 0.17
34. Marc De Maar (Ned) Rabobank
35. Peter Velits (Svk) Team Milram 0.24
36. Lilian Jégou (Fra) Française des Jeux 0.33
37. William Bonnet (Fra) Crédit Agricole 0.5
38. Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step 1.05
39. Bram Tankink (Ned) Rabobank 0.17
40. Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.37
41. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre
42. Pierre Rolland (Fra) Crédit Agricole
43. Josep Jufré (Spa) Saunier Duval-Scott
44. Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel-Euskadi
45. Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano
46. Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
47. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto
48. Claudio Corioni (Ita) Liquigas
49. Servais Knaven (Ned) High Road
50. Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi
51. Maxime Monfort (Bel) Cofidis
52. Simon Spilak (Slo) Lampre
53. Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano
54. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC
55. Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
56. Robert Wagner (Ger) Skil-Shimano
57. Carlos Barredo (Spa) Quick Step
58. Michael Albasini (Swi) Liquigas
59. Matteo Carrara (Ita) Quick Step
60. José Luis Arrieta (Spa) Ag2r-La Mondiale
61. Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto
62. Bobby Julich (USA) Team CSC
63. Christian Vande Velde (USA) Slipstream Chipotle – H30
64. Nicolas Portal (Fra) Caisse d’Epargne
65. Sébastien Minard (Fra) Cofidis
66. André Greipel (Ger) High Road
67. Craig Lewis (USA) High Road
68. Clément L’Hottelerie (Fra) Skil-Shimano
69. Bradley McGee (Aus) Team CSC
70. Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
71. Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
72. Danny Pate (USA) Slipstream Chipotle – H30
73. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
74. Tyler Farrar (USA) Slipstream Chipotle – H30
75. Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
76. Paolo Bossoni (Ita) Lampre
77. Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.48
78. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 3.23
79. Kjell Carlström (Fin) Liquigas
80. Iouri Trofimov (Rus) Bouygues Telecom
81. Fumiyuki Beppu (Jpn) Skil-Shimano
82. Cyril Dessel (Fra) Ag2r-La Mondiale
83. Jason McCartney (USA) Team CSC
84. Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole
85. Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
86. Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel
87. Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 3.3
88. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner
89. Jens Voigt (Ger) Team CSC
90. Carlo Westphal (Ger) Gerolsteiner
91. Michiel Elijzen (Ned) Rabobank
92. Sylvain Calzati (Fra) Ag2r-La Mondiale
93. Mathew Hayman (Aus) Rabobank
94. Matteo Bono (Ita) Lampre
95. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
96. Massimiliano Mori (Ita) Lampre 6.32
97. Thierry Huppond (Fra) Skil-Shimano
98. Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano
99. Lander Aperribai (Spa) Euskaltel-Euskadi
100. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
101. Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
102. Christophe Moreau (Fra) Agritubel
103. Morris Possoni (Ita) High Road
104. Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle – H30
105. Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom
106. Hubert Dupont (Fra) Ag2r-La Mondiale
107. Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
108. Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas
109. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre
110. Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Scott
111. Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Scott
112. Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
113. Damiano Cunego (Ita) Lampre
114. Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner
115. Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
116. Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
117. Jurgen Van den Broeck (Bel) Silence-Lotto
118. Dario Cioni (Ita) Silence-Lotto
119. Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux
120. Philip Deignan (Irl) Ag2r-La Mondiale
121. Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
122. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
123. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
124. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne
125. David López García (Spa) Caisse d’Epargne
126. Christophe Edaleine (Fra) Ag2r-La Mondiale
127. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
128. Andreas Klier (Ger) High Road
129. Amaël Moinard (Fra) Cofidis
130. Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole
131. Aurélien Passeron (Fra) Saunier Duval-Scott
132. Yann Huguet (Fra) Cofidis
133. Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole
134. Markus Eichler (Ger) Team Milram
135. Beñat Intxausti (Spa) Saunier Duval-Scott 8.26
136. Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
137. Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC
138. Stéphane Goubert (Fra) Ag2r-La Mondiale
139. Christophe Rinero (Fra) Agritubel
140. Björn Schröder (Ger) Team Milram
141. Thomas Peterson (USA) Slipstream Chipotle – H30
142. Ivan Santaromita (Swi) Liquigas
143. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis
144. Yoann Le Boulanger (Fra) Française des Jeux
145. Kevin Ista (Bel) Agritubel
146. Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto
147. José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Scott
148. José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Scott
149. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne
150. Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
151. Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel
152. Freddy Bichot (Fra) Agritubel
153. Lucas Euser (USA) Slipstream Chipotle – H30
154. Bingen Fernández (Spa) Cofidis 13.04
155. Oscar Pereiro (Spa) Caisse d’Epargne
156. Rémy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux
157. David Moncoutié (Fra) Cofidis
158. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne
159. Arkaitz Durán (Spa) Saunier Duval-Scott

GC after Stage 1

1. Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 2.26.55
2. Gert Steegmans (Bel) Quick Step 0.06
3. Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.12
4. Karsten Kroon (Ned) Team CSC
5. Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 0.17
6. Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle – H30 0.18
7. David Millar (GBr) Slipstream Chipotle – H30 0.2
8. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step 0.21
9. Luis León Sánchez (Spa) Caisse d’Epargne 0.22
10. Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto 0.24
11. Niki Terpstra (Ned) Team Milram 0.25
12. Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
13. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas 0.26
14. Simon Gerrans (Aus) Crédit Agricole
15. Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
16. Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
17. Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.27
18. Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r-La Mondiale 0.28
19. Juan Manuel Gárate (Spa) Quick Step
20. Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner 0.29
21. Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas 0.3
22. Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 0.33
23. Christian Knees (Ger) Team Milram 0.34
24. Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre 0.36
25. Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto 0.38
26. Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel
27. Robert Gesink (Ned) Rabobank 0.4
28. Bernhard Eisel (Aut) High Road 0.42
29. Fränk Schleck (Lux) Team CSC 0.43
30. Marcel Sieberg (Ger) High Road
31. Bram Tankink (Ned) Rabobank 0.44
32. Alexander Efimkin (Rus) Quick Step
33. Vicente Reynes (Spa) High Road 0.46
34. Lilian Jégou (Fra) Française des Jeux 0.54
35. Peter Velits (Svk) Team Milram
36. William Bonnet (Fra) Crédit Agricole 0.58
37. Mickaël Chérel (Fra) Française des Jeux 1.01
38. Marc De Maar (Ned) Rabobank 1.09
39. Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step 1.25
40. Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.43
41. Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 2.44
42. Bradley McGee (Aus) Team CSC
43. Danny Pate (USA) Slipstream Chipotle – H30 2.45
44. Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 2.52
45. Craig Lewis (USA) High Road
46. José Luis Arrieta (Spa) Ag2r-La Mondiale 2.55
47. Bobby Julich (USA) Team CSC
48. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto 2.56
49. Simon Spilak (Slo) Lampre 2.57
50. Carlos Barredo (Spa) Quick Step 2.59
51. Sébastien Minard (Fra) Cofidis
52. Maxime Monfort (Bel) Cofidis 3
53. André Greipel (Ger) High Road 3.01
54. Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 3.02
55. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre
56. Robert Wagner (Ger) Skil-Shimano 3.03
57. Michael Albasini (Swi) Liquigas 3.04
58. Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi
59. Clément L’Hottelerie (Fra) Skil-Shimano 3.05
60. Servais Knaven (Ned) High Road 3.06
61. Claudio Corioni (Ita) Liquigas 3.07
62. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
63. Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto 3.08
64. Nicolas Portal (Fra) Caisse d’Epargne
65. Christian Vande Velde (USA) Slipstream Chipotle – H30 3.09
66. Pierre Rolland (Fra) Crédit Agricole
67. Paolo Bossoni (Ita) Lampre 3.1
68. Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano
69. Matteo Carrara (Ita) Quick Step 3.11
70. Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.12
71. Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC 3.13
72. Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 3.18
73. Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano 3.19
74. Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.21
75. Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.37
76. Kjell Carlström (Fin) Liquigas 3.42
77. Josep Jufré (Spa) Saunier Duval-Scott 3.43
78. Jens Voigt (Ger) Team CSC
79. Michiel Elijzen (Ned) Rabobank 3.48
80. Jason McCartney (USA) Team CSC
81. Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole 3.53
82. Iouri Trofimov (Rus) Bouygues Telecom 3.54
83. Carlo Westphal (Ger) Gerolsteiner 3.55
84. Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
85. Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto 3.57
86. Fumiyuki Beppu (Jpn) Skil-Shimano 3.58
87. Mathew Hayman (Aus) Rabobank 4
88. Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel 4.01
89. Cyril Dessel (Fra) Ag2r-La Mondiale 4.06
90. Matteo Bono (Ita) Lampre
91. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 4.07
92. Sylvain Calzati (Fra) Ag2r-La Mondiale 4.13
93. Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
94. Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner 4.2
95. Tyler Farrar (USA) Slipstream Chipotle – H30 5.52
96. Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas 6.41
97. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne 6.46
98. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
99. Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 6.47
100. Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
101. Markus Eichler (Ger) Team Milram 6.48
102. Christophe Edaleine (Fra) Ag2r-La Mondiale 6.49
103. Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 6.53
104. Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole 6.54
105. Jurgen Van den Broeck (Bel) Silence-Lotto 6.56
106. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 6.58
107. Thierry Huppond (Fra) Skil-Shimano
108. Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner
109. Yann Huguet (Fra) Cofidis 6.59
110. David López García (Spa) Caisse d’Epargne
111. Amaël Moinard (Fra) Cofidis
112. Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle – H30 7
113. Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Scott
114. Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 7.02
115. Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole
116. Christophe Moreau (Fra) Agritubel 7.03
117. Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom 7.04
118. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre
119. Dario Cioni (Ita) Silence-Lotto
120. Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano 7.05
121. Andreas Klier (Ger) High Road 7.06
122. Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.07
123. Damiano Cunego (Ita) Lampre
124. Philip Deignan (Irl) Ag2r-La Mondiale 7.08
125. Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Scott 7.09
126. Hubert Dupont (Fra) Ag2r-La Mondiale
127. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 7.14
128. Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 7.15
129. Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux 7.16
130. Lander Aperribai (Spa) Euskaltel-Euskadi
131. Aurélien Passeron (Fra) Saunier Duval-Scott
132. Massimiliano Mori (Ita) Lampre 7.27
133. Morris Possoni (Ita) High Road 7.3
134. Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 7.5
135. Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel 8.42
136. Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 8.43
137. Ivan Santaromita (Swi) Liquigas 8.51
138. Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 8.52
139. Björn Schröder (Ger) Team Milram 8.55
140. Kevin Ista (Bel) Agritubel
141. Thomas Peterson (USA) Slipstream Chipotle – H30 8.56
142. Freddy Bichot (Fra) Agritubel 8.57
143. Stéphane Goubert (Fra) Ag2r-La Mondiale 9.01
144. Yoann Le Boulanger (Fra) Française des Jeux 9.03
145. Lucas Euser (USA) Slipstream Chipotle – H30 9.05
146. José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Scott 9.06
147. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis 9.07
148. Beñat Intxausti (Spa) Saunier Duval-Scott 9.08
149. Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto 9.09
150. José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Scott 9.11
151. Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 9.12
152. Christophe Rinero (Fra) Agritubel 9.2
153. Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC 9.4
154. Bingen Fernández (Spa) Cofidis 13.24
155. Oscar Pereiro (Spa) Caisse d’Epargne 13.25
156. Anthony Charteau (Fra) Caisse d’Epargne 13.45
157. Rémy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 13.49
158. Arkaitz Durán (Spa) Saunier Duval-Scott 13.54
159. David Moncoutié (Fra) Cofidis 14.04







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.