Featured Stories

Recent Videos

Ontario XC MTB Championships / Scott O-Cup #7 FULL Results

by pedalmag.com
Cameron Jette [P] Peter Kraiker
August 30, 2015 (Duntroon, ON) – Here are some brief unofficial results from the 2015 Ontario XC Championships / Scott O-Cup #7 p/b Plastiglas being held today at Highlands Nordic in Duntroon, ON. Elyse Nieuwold (Holiday Inn Calgary Northwest/P-K Express) and Cameron Jette (Scott-3Rox Racing) took the Elite titles while Erica Leonard (Centurion Next Wave) and Tyler Orschel (Trek Canada Mountain Bike Team) captured the Junior Expert crowns.

Elyse Nieuwold [P] Peter Kraiker

Results

Junior Expert Women – 21.98km – 3 laps
1. Erica Leonard (Centurion Next Wave) 1:21:36
2. Rebecca Harvey (Cycle Solutions Angry Johnny’s CC p/b Norco LG) 1:33:58
DNS Paige Foxcroft (Cycle Solutions Angry Johnny’s CC p/b Norco LG)
DNS Soren Meeuwisse (Trek Canada Mountain Bike Team)

Junior Expert Men – 29.26km – 4 laps
1. Tyler Orschel (Trek Canada Mountain Bike Team) 1:27:17.8
2. Liam Mulcahy (Cycle Solutions Angry Johnny’sCC p/b Norco LG) 02:14.1
3. Malcolm Barton (Cycle Solutions Angry Johnny’sCC p/b Norco LG) 03:47.7
4. Kaleb Hellreich (Trek Store CC from Thornton) 07:42.3
5. Jan Kocemba (Progressive p/b SuperFly/Maverix Racing) 08:42.6
6. Owen Flood (Arrow Racing from Haliburton) 10:23.5
7. Brandon Wright (Team Spoke O’Motion) 11:23.0
8. Aidan Webster (Waterloo Cycling Club/Kitchener) 12:13.5
9. Cole Schumacher (Cycle Solutions Angry Johnny’sCC p/b Norco LG) 14:25.0
10. Griffin Lambert (Cycle Solutions Angry Johnny’sCC p/b Norco LG) 17:52.0
11. Dylan Sanders (Bikesports Cycling Club) 20:35.1
DNF Matthew Staples (Centurion Next Wave/Oro Medonte)
DNS Quinton Disera (Cycle Solutions Angry Johnny’sCC p/b Norco LG)

Senior Women – 29.26km – 4 laps
1. Elyse Nieuwold (Holiday Inn Calgary Northwest/P-K Express) 1:43:20.3
2. Sue Haviland (Norco Evolution from Whitby) 02:01.8
3. Laura Bietola (from Greenwood) 04:19.6

Under 23 Women – 29.26km – 4 laps
1. Katlyn Dundas (Wolfpak Racing/Inception Cyclery) 1:46:28.3
2. Sarah Lynch (Two Wheel Racing from Waterloo) 02:07.4
3. Allison Sauder (Waterloo Cycling Club) 05:37.0
4. Siobhan Kelly (ToWheels/EpicSportsPerf/BCC) 07:36.2

Senior Men – 36.53km – 5 Laps
1. Cameron Jette (SCOTT-3 Rox Racing/Toronto) 1:43:34.8
2. Peter Glassford (Trek Canada Mountain Bike Team) 10
3. Adam Morka (Trek Canada Mountain Bike Team) 53.5
4. Matthew Martindill (Arrow Racing from Owen Sound) 04:24.5
5. Jon Slaughter (Cycle Solutions Angry Johnny’sCC p/b Norco LG) 09:18.0
6. Jon Winfield (AWI Racing from Barrie) 11:21.1
7. Luke Hlavenka (Giro/Bell/Blackburn/Alliston) 12:14.9
8. Dylan Bailey (Rollin’ Thunder Racing) 14:18.8
9. Michael Hermanovsky (Norco Evolution/Richmond Hill) 15:50.6
10. David Klaver (Norco Evolution from Kitchener) 17:27.6
11. Scott Lynch (from Waterloo) 17:42.3
12. Robin Wallar (Giro/Bell/Blackburn/Hamilton) 18:08.7
13. Jacob McClelland (AWI Racing from Orillia) 19:34.5
14. Chris Fruetel (Progressive p/b SuperFly/Maverix Racing) 20:41.0
15. Alex Lefebvre (Speedriver.com from Guelph) 21:59.1
16. Mark Winfield (AWI Racing from Barrie) 22:31.8
17. Timothy Carleton (from Toronto) 27:40.9
DNF Andrew Watson (Norco Factory Team from Barrie)
DNF Bret Waghorne (Bateman’s Bicycle Company Ltd.)
DNS Kelsey Krushel (Progressive p/b SuperFly/Maverix Racing)

Under 23 Men – 36.53km – 5 Laps
1. Davis Ross (AWI Racing from Wyevale) 1:46:38.8
2. Corey Brioschi (Giro/Bell/Blackburn/Bolton) 11:27.4
3. Alex Schmidt (Wolfpak Racing/Inception Cyclery) 15:31.1
4. Trent Meyers (Giro/Bell/Blackburn/Brampton) 21:54.4
5. Eddie Skala (Wolfpak Racing/Inception Cyclery) 22:33.9
6. Colin Pendziwol (Rollin’ Thunder Racing) 35:31.0
DNS William Clarke (AWI Racing from Thornton)
DNS Bryan Meyers (Cycle Solutions Angry Johnny’sCC p/b Norco LG)

Full results for all categories here.





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.