Featured Stories

Recent Videos

Ontario Time Trial Championships 2013 – Full Results

by pedalmag.com

September 01, 2013 (Chatham Ontario) – Here are the full results from the Ontario Provincial Time Trial Championships presented by 3Sixty Cycling Promotions in Chatham, ON on Saturday, Aug. 31st.

Results

Junior Women – 15km – Average Speed 40.4km/h
1G Marie-Pierre Nadon (Two Wheel Racing – RWJ ) 0:22:18
DNS Sarah Mason (Invita-Fcv – RWJ)

Sportif Women – 15km – Average Speed 31.3km/h
1. Madison Hathaway (Cobourg Cycling Club – RWU17 ) 0:28:46

Sportif Men – 15km – Average Speed 42.2km/h
1. Alan Russell (Independent – PMMB.3 ) 0:21:20
2. Garrett Belanger (Maple Leaf Cycling Club – RMU17 ) 01:26.30
3. Jeffrey Shore (Morning Glory Cycling Club – RMMB ) 01:47.37
4. Jamie O’Connor (Elite Health – PMMB.3 ) 02:33.39
5. Randy Mount (Independent – PMMC.3 ) 07:24.17

Sportif Men – 35km – 35km – Average Speed 43.9km/h
1. Ming-Chang Tsai (Morning Glory Cycling Club – PMMB.3 ) 0:47:53
2. Myke Seppa (Sudbury Cycle Club – PME.4 ) 01:17.10
3. Arthur Parsons (Morning Glory Cycling Club – RMMB ) 02:05.71
4. Scott Gammon (Waterloo Cycling Club – PME.4 ) 02:34.61
5. Dale Radin (Independent – PMMB.3 ) 05:26.76
6. Shane Anthony Lue (Independent – PMMB.3 ) 05:32.22
7. Charles Robba (Beaches Cycling Club – PMMC.3 ) 05:35.95
8. Enoch Tse (Newmarket Eagles Cycling Club – RMMA ) 08:07.14

Para C1-C3 Men / Hommes – 15km – Average Speed 35.3km/h
1G Stephan Postmus (The Hamilton Cycling Club – PMC.3 ) 0:25.31

Para H1-H2 – 15km – Average Speed 36.5km/h
1G Alex Hyndman (Independent – PMH.2 ) 0:24.40
2S Roger Koert (Waterloo Cycling Club – PMH.2 ) 07:23.40

Master A Women – 25 km – Average Speed 38.6 km/h
1G Shelly Mckee (Novofit-C360r – RWMA)    0:38:50
2S Danielle McKibbon (Novofit-C360r – RWMA)    1:00.28
3B Sasha Gollish (Realdeal/Gears p/b Fieldgate – RWMA)   2:46.51

Master B Women – 25 km – Average Speed 35.4 km/h
1G Carmen Diges (Independent – RWMB)    0:42:19

Master C Women – 25 km – Average Speed 37.3 km/h
1G Robyn Angeles (Independent – RWMC)    0:40:12
2S Anna Tykoliz (Coachchris.ca/Ted Velikonja – RWMC)   2:10.88
DNS Jane Rinard (Novofit-C360r – RWMC)

Master D Men – 25km – Average Speed 42.7km/h
1G Charlie Squires (Team London Cycling – RMMD ) 0:35:07
2S Jack Sasseville (Newmarket Eagles Cycling Club – RMMD ) 01:31.94
3B Tim Buckley (Morning Glory Cycling Club – RMMD ) 01:42.96
4. Gary Cluett (Zm Cycle & Fitness Club – RMMD ) 01:44.00
5. Rodney Godard (Kirwin Partners Llp Cycling Te – RMMD ) 02:39.33
6. Peter T . Morris (Independent – RMMD ) 03:53.56
7. Douglas Taylor (Ontario Masters Cycling Associ – RMMD ) 04:06.95
8. Peter Meadows (The Hamilton Cycling Club – RMMD ) 06:15.71
DNS David Kay (Waterloo Cycling Club – RMMD)

Master C Men – 25km – Average Speed 44.0km/h
1G Zbig Anuszkiewicz (Wheels Of Bloor/Graywood Devel – RMMC ) 0:34:05
2S Keith Williams (Aquila/Racer Sportif/Mattamy H – RMMC ) 00:11.40
3B James Hutcheson (P-K Express/Hnzstrategic.Com – RMMC ) 00:18.35
4. Peter Kofman (Erace Cancer Cycling Team – RMMC ) 00:52.40
5. Derek De Gannes (Nacsworld.Com Norco – RMMC ) 00:55.24
6. Greg Cushing (Team Tdi Zuck Bikes, Team Tdi – RMMC ) 00:58.93
7. Rob Droughan (The Hamilton Cycling Club – RMMC ) 01:02.09
8. Joe Narciso (Team London Cycling – RMMC ) 01:36.47
9. Leo St. Germain (Wheels Of Bloor/Graywood Devel – RMMC ) 01:40.52
10. Carlos Goncalves (Team London Cycling – RMMC ) 01:48.16
11. Daniel Lundenberg (Newmarket Eagles Cycling Club – RMMC ) 02:38.96
12. Rob Cheskey (Cyclepath Oakville Race Team – RMMC ) 02:59.30
13. James Nugent (Independent – RMMC ) 03:26.78
14. James Gouin (Tower International Cycling Te – RMMC ) 03:41.01
15. Dennis James (Esteemtraining.Com – RMMC ) 04:06.87
16. Ken Macdermid (Newmarket Eagles Cycling Club – RMMC ) 04:32.35
17. Raymond Gagnon (Independent – RMMC ) 05:57.24
DNS Allan Kliger (Morning Glory Cycling Club – RMMC)

Master B Men – 35km – Average Speed 48.8km/h
1G David Frake (Realdeal/Gears P/B Fieldgate – RMMB ) 0:43:00
2S Carlo Capaldi (Team T1C London Honda-Village – RMMB ) 01:55.37
3B Mike Nash (Ride With Rendall – RMMB ) 02:02.79
4. Ian Scott (Wheels Of Bloor/Graywood Devel – RMMB ) 02:05.64
5. Bryan King (Novofit-C360R – RMMB ) 03:48.26
6. Rob Nishman (Morning Glory Cycling Club – RMMB ) 04:49.79
7. Andy Mill (Speed River Cycling Club – RMMB ) 05:04.32
8. Conrad Mrowiec (Forest City Velodrome – RMMB ) 05:39.83
9. Rolston Miller (Morning Glory Cycling Club – RMMB ) 05:59.50
10. Rick Bulmann (Forest City Velodrome – RMMB ) 08:21.94
11. Richard Maclean (Independent – RMMB ) 08:25.71

Master A Men – 35km – Average Speed 46.9km/h
1G Grahame Rivers (Dark Horse Flyers – RMMA ) 0:44:46
2S Peter Mogg (Team T1C London Honda-Village – RMMA ) 00:32.34
3B Kevin Tearle (Nacsworld.Com Norco – RMMA ) 01:40.72
4. Bryan Tyers (Team Chch – National Cycling C – RMMA ) 02:33.14
5. Mark Rattenbury (Morning Glory Cycling Club – RMMA ) 04:14.88
6. Sean Ryan (Tower International Cycling Te – RMMA.3 ) 10:27.28

Under 23 Men – 35km – Average Speed 45.6km/h
1G Luke Vanlauwe (Waterloo Cycling Club – RMU23.2 ) 0:46:06
2S Ben Andrew (Euro-Sports – RMU23.2 ) 00:45.98
3B Christopher Rowley (Coachchris.Ca/Ted Velikonja – RMU23.2 ) 01:13.82

Elite Women – 25 km – Average Speed 41.9 km/h
1G Jamie Gilgen (Infinit Canada/Cyclepower – RWE.1)    0:35:46
2S Laura Gazzola (P-K Express/Hnzstrategic.com – RWE.1)    0:37.76
3B Suzanne Zelazo (Trek Store C.C. – RWE.1)      1:13.07
4 Leanna Lee (Realdeal/Gears p/b Fieldgate – RWE.1)     2:53.25
5 Kael Deverell (Gsd Gestion-Kallisto – RWE.1)       3:17.62
6 Andrea Elliott (Independent – RWE.1)       4:12.09
7 Emily Flynn (West Of Quebec Wheelers – RWE.1)      4:12.60
8 Kristina Skovbjerg (Team CHCH – National Cycling Centre – RWE.1)        4:19.93
9 Sarah Mckenzie-Picot (Coachchris.ca/Ted Velikonja – RWE.1)      8:46.17

Elite Men – 35km – Average Speed 50.0km/h
1G Aaron Fillion (Ride With Rendall – RME.1 ) 0:42:02
2S Derrek Ivey (Uw+Tc De Volharding – RME.1 ) 01:02.06
3B Bruce Bird (Wheels Of Bloor/Graywood Devel – RME.1 ) 01:15.34
4. Colm Cassidy (Octto-Cervelo – RME.1 ) 02:09.41
5. Darko Ficko (La Bicicletta Cycling Club – RME.1 ) 02:56.96
6. Michael Aston (Adrenalineracer/Towheels – RME.2 ) 03:00.20
7. Casey Roth (Ride With Rendall – RME.1 ) 03:02.09
8. Glen Rendall (Ride With Rendall – RME.1 ) 03:10.36
9. Anthony Sreblowski (Cyclepath Oakville Race Team – RME.2 ) 03:25.78
10. Charles Dumas (Sudbury Cycle Club – RME.2 ) 04:46.17
11. John Stewart (The Hub Race Team – RME.2 ) 05:59.88
12. Larbi Benhabib (Waterloo Cycling Club – RME.3) 06:24.20





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.