Featured Stories

Ontario Summer Games – Time Trial Results

by pedalmag.com

August 17, 2012 (Bolton, ON) – Soren Meeuwisse (Team Trek Store) topped the women’s field in the TT while Peter Disera (Team Central/Timmins)  was the clear winner in the men’s competition as the Ontario Summer Games got underway at the Albion Hills Conservaton Area on Friday – read more on the OSG here.

Results

Women

1. Soren Meeuwisse (Team Trek Store)  13:08.013
2. Marie-Pierre Nadon (Team Central/Timmins) 12.372
3. Paige Foxcroft (Team Hardwood/Trek #1) 14.012
4. Erica Leonard (Team Hardwood/Trek #1) 26.584
5. Megan Fleury (Team Liberty Powered by Clif Bar) 39.495
6. Gillian Hague (Team BTG-BCC #2) 01:01.3
7. Siobhan Kelly (Team BTG-BCC #1) 01:08.4
8. Katherine Maine (Team Ottawa/Kingston) 01:30.4
9. Emily Thomas (Team Joyride 150 – GTA West) 01:42.9
10. Sarah Fabbro (Team St. Catherine`s Cycling Club) 01:46.7
11. Samantha Fuller (Team Toronto East) 02:22.4
12. Dana Gilligan (Team Hardwood/Trek #2) 02:27.5
13. Laura Inkila (Thunder Bay – Black Sheep) 02:56.2
14. Kristin Brooks (Team Liberty Powered by Clif Bar) 04:32.0

Men

1. Peter Disera (Team Central/Timmins) 10:56.3
2. Martin Rupes (Team BTG-BCC #1) 32.3
3. William Elliott (Team BTG-BCC #1) 35.287
4. Jarred Jonker (Team Joyride 150 – GTA West) 47.926
5. Eric Johnston (Team BTG-BCC #1) 49.317
6. Jack Burke (Team Liberty Powered by Clif Bar) 50.291
7. Adam Jamieson (Team Central/Timmins) 54.223
8. Aaron Thomas (Team Joyride 150 – GTA West) 01:00.5
9. Bryan Meyers (Team Joyride 150 – GTA West) 01:11.9
10. Jake Sternberg (Team Central/Timmins) 01:25.7
11. Quinton Disera (Team Trek Store) 01:27.6
12. Eddie Skala (Team St. Catherine`s Cycling Club) 01:30.2
13. Kaleb Hellreich (Team Trek Store) 01:37.0
14. Griffin Lambert (Team Hardwood/Trek #1) 01:40.6
15. Taylor Etzl (Team St. Catherine`s Cycling Club) 01:45.9
16. Liam Mulcahy (Team Toronto East) 01:55.6
17. Max Yule (Team St. Catherine`s Cycling Club) 01:57.0
18. Caleb Shaver (Team Liberty Powered by Clif Bar) 01:57.8
19. Damon Quinn (Thunder Bay – Black Sheep) 01:59.1
20. Darcy Cornish (Thunder Bay – Black Sheep) 02:01.8
21. Drew Davison (Team Trek Store) 02:05.3
22. Cole Schumacher (Team Hardwood/Trek #2) 02:18.1
23. Cole Pugsley (Team BTG-BCC #2) 02:19.6
24. Aidan Crawley (Team Toronto East) 02:25.2
25. Matthew Jefferey (Team Toronto East) 02:31.6
26. Trent Gordon (Team Ottawa/Kingston) 02:35.0
27. Vincent Girard (Thunder Bay – Black Sheep) 02:37.9
28. Nathan Jeffs (Team BTG-BCC #2) 02:44.9
29. Jonathan Macaskill (Team Ottawa/Kingston) 02:55.7
30. Brody Sanderson (Team Hardwood/Trek #2) 03:10.4
31. Logan Duffy (Team Hardwood/Trek #1) 03:17.7
32. Adam Pugsley (Team BTG-BCC #2) 03:30.1
33. Bobby Venier (Team Ottawa/Kingston) 03:55.3
34. Luke Fex (Team Hardwood/Trek #2) 05:18.4





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.