Featured Stories

Ontario Summer Games MTB XC Results – Meeuwisse & Disera Again

by pedalmag.com

August 18, 2012 (Bolton, ON) – Both Soren Meeuwisse (Team Trek Store) and Peter Disera (Team Central/Timmins) scored back to back wins as both won yesterday’s TT and today’s MTB cross-country races. Meeuwisse’s time of 56:14 in the women’s 18.34km race was over a minute better than Silver Paige Foxcroft (Team Hardwood/Trek #1) who battle for second with Megan Fleury (Team Liberty powered by Clif Bar) edging out Fleury for the silver by one second.

Disera dominated the men’s 28.99km race with a 1:26 margin over William Elliott (Team BTG-BCC #1) in second followed by Adam Jamieson (Team Central/Timmins) in third.

Results

Women

Women
1. Gold Soren Meeuwisse (Team Trek Store) 0:56:14
2. Silver Paige Foxcroft (Team Hardwood/Trek #1) 1:19
3. Bronze Megan Fleury (Team Liberty powered by Clif Bar) 1:20
4. Erica Leonard (Team Hardwood/Trek #1) 1:57
5. Marie-Pierre Nadon (Team Central/Timmins) 3:17
6. Emily Thomas (Team Joyride 150-GTA West)) 4:35
7. Gillian Hague (Team BTG-BCC #2) 4:39
8. Siobhan Kelly (Team BTG-BCC #1) 6:03
9. Samantha Fuller (Team Toronto East) 6:47
10. Sarah Fabbro (Team St. Catherine’s Cycling Club) 7:03
11. Katherine Maine (Team Ottawa/Kingston) 9:12
12. Laura Inkila (Thunder Bay- Black Sheep) 12:05
13. Dana Gilligan (Team Hardwood/Trek #2) 14:46
14. Kristin Brooks (Team Liberty p/b Clif Bar) 21:42

Men
1. Gold Peter Disera (Team Central/Timmins) 1:15:06
2. Silver William Elliott (Team BTG-BCC #1) 1:26
3. Bronze Adam Jamieson (Team Central/Timmins) 1:36
4. Martin Rupes (Team BTG-BCC #1) 1:42
5. Jarred Jonker (Team Joyride 150-GTA West) 2:02
6. Jack Burke (Team Liberty powered by Clif Bar) 2:07
7. Aaron Thomas (Team Joyride 150-GTA West) 5:57
8. Bryan Meyers (Team Joyride 150-GTA West) 6:40
9. Quinton Disera (Team Trek Store) 7:36
10. Taylor Etzl (Team St. Catherine’s Cycling Club) 9:40
11. Liam Mulcahy (Team Toronto East) 9:41
12. Kaleb Hellreich (Team Trek Store) 9:51
13. Max Yule (Team St. Catherine’s Cycling Club) 12:21
14. Drew Davison (Team Trek Store) 12:51
15. Jake Sternberg (Team Central/Timmins) 13:17
16. Caleb Shaver (Team Liberty powered by Clif Bar) 13:30
17. Griffin Lambert (Team Hardwood/Trek #1)
18. Cole Schumacher (Team Hardwood/Trek #2) 13:33
19. Darcy Cornish (Thunder Bay-Black Sheep) 15:52
20. Trent Gordon (Team Ottawa/Kingston) 17:14
21. Aidan Crawley (Team Toronto East) 18:37
22. Vincent Girard (Thunder Bay-Black Sheep) 20:06
23. Damon Quinn (Thunder Bay-Black Sheep) 20:11
24. Cole Pugsley (Team BTG-BCC #2) 22:03
25. Nathan Jeffs (Team BTG-BCC #2) 22:49
26. Logan Duffy (Team Hardwood/Trek #1) 22:53
27. Jonathan Macaskill (Team Ottawa/Kingston) 23:26
28. Brody Sanderson (Team Hardwood/Trek #2) 26:40
29. Bobby Venier (Team Ottawa/Kingston) 37:20
30. Luke Fex (Team Hardwood/Trek #2) -1 lap
DNF Eric Johnston (Team BTG-BCC #1)
DNF Adam Pugsley (Team BTG-BCC #2)
DNF Matthew Jefferey (Team Toronto East)
DNF Eddie Skala (Team St. Catherine’s Cycling Club)





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.