Featured Stories

Octoberfest Challenge \’Cross

October 5, 2005 – Here are the results from this weekend’s Octoberfest Challenge `Cross held in Cedervale Park, in Toronto, Ontario.

Overall Results

1. Nathan Chown (St. Catharines – S1)
2. Tristan Galbraith (Thunder Bay/Kona – S2)
3. Andrew Watson (Gears Racing – S2)
4. Martin Lazarski (Rocky Mountain – S2)
5. Peter Morse (Chain Reaction – S1)
6. Peter Glassford (Epic Ride – S2)
7. David Dermont (True North – S2)
8. John Roden (Shickluna – S2)
9. Warren Tilbrook (St. Catharines – S2)
10. Paul Greene (Chain Reaction – MA)
11. Ed Campbell (St. Catharines – MC)
12. Shawn Marshall (Ind – S3)
13. Zach Gammage (Epic Ride – S2)
14. Keith Moore (Flying Dogs – S2)
15. Kyle Douglas (Bay Cycle – S2)
16. Matthew Berridge (Ind – MA)
17. Zachary Winn (Impala – J)
18. Andrew Nicholas (Flying Dogs – MA)
19. Howard Knapp (Impala – MB) 1 Lap
20. Kris Tobias (Sport Swap – MA) 1 Lap
21. Steve Holditch (Flying Dogs – MA) 1 Lap
22. Peter Hennessy (Ind – MB) 1 Lap
23. Daniel Salter (D’Ornellas Racing – MA) 1 Lap
24. Chris Kiziak (Bikesports – MA) 1 Lap
25. Richard Strong (Flying Dogs – MA) 1 Lap
26. Ian Starke (Ind – MB) 1 Lap
27. Rob Cheskey (Hamilton Cycling – MC) 1 Lap
28. Curtis Donnahee (Speed River – MA) 1 Lap
29. Aiken Scherberger (Sport Swap – MC) 1 Lap
30. Adam Lucas (Ind – S2) 1 Lap
31. Chris Wood (Flying Dogs – MA) 1 Lap
32. Hugh Hill (Hardwood – MB) 1 Lap
33. Ian Manning (Bikesports/Pfaff – S2) 1 Lap
34. Jason Woerner (Ind – MA) 1 Lap
35. Tara Ross (Diet Cheewine – S2) 1 Lap
36. Dave Brown (Bikesports/Pfaff – S2) 1 Lap
37. Paul Dean (Westhaven – MC) 1 Lap
38. Glen Laycock (Ind – MB) 1 Lap
39. Ernest Muzzatti (Ind – MA) 1 Lap
40. Sam Babe (Ind – MA) 1 Lap
41. Kevin Hazzard (McMaster Cycling – J) 1 Lap
42. Ron Spencer (Ind – MB) 1 Lap
43. Richard Wade (Newmarket – MC) 1 Lap
44. Martin Kohn (Ind – MC) 1 Lap
45. Christopher Redden (Speed River – MA) 1 Lap
46. Pierre Perrin (Midweek Cycling – MB) 1 Lap
47. Joel Rose (Flying Dogs – MA) 1 Lap
48. Clifford Vanclief (Hub Bicycle – MA) 1 Lap
49. Maogosha Pyjor (Wheels of Bloor – W) 1 Lap
50. John Monette (Mississauga – MB) 1 Lap
51. Roaul Khan (ZM Cycling Club – MA) 1 Lap
52. Erik Box (Hub Bike – S1) 1 Lap
53. Murray Wood (Ind – MC) 1 Lap
54. Rick Ross (Ind – MA) 1 Lap
55. Alex Sanna (Flying Dogs – MA) 1 Lap
56. Andrew McRae (Aztech Cyclepath – S3) 1 Lap
57. Kyle Rothwell (Cavern Cycle/Sneaky Dees – S2) 1 Lap
58. Andrew Bradbury (Ind – J) 2 Laps
59. Chris McDonald (Ind – MB) 2 Laps
60. Tabitha Ferguson (Flying Dogs – W) 2 Laps
61. Adam Jameel (Lapdog Cycling – MA) 2 Laps
62. Lesley Chown (St. Catharines – W) 2 Laps
63. Norman Young (St. Catharines – MA) 2 Laps
64. Duncan Andrews (Lanterne Rouge – MA) 2 Laps
65. Carolyne Haill (Chain Reaction – W) 2 Laps
66. Jaymie McGowan (McMaster Cycling – W) 2 Laps
67. Andrea Bacik (Mississauga Bicycle – W) 2 Laps
68. Paul Smith (Ind – MA) 2 Laps
69. Heidi Nixdorf (True North – W) 2 Laps
70. Rob Varder Wanden (Hub Bike – S1) 2 Laps
71. Mary Clare Haley (Hamilton Cycling – W) 2 Laps
72. Maggie Bennedsen (Ind – W) 3 Laps
73. Briana Illingworth (Ind – W) 3 Laps
74. Prisca Natterer (True North – W) 3 Laps
75. Dawn Hamel (Ind – W) 3 Laps






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.