Featured Stories

Nicolai & Tabak Wouden Klassieker – Canada’s Keir Plaice 5th

by pedalmag.com

April 20, 2011 (The Netherlands) – Canada’s Keir Plaice (Wilton-Care4Bike-AAdrink) placed 5th at the 169km Nicolai & Tabak Wouden Klassieker held on Sunday, April 17 won by Sipke Zijlstra (Ubbink-Koga Cycling Team) with Jan Bos (Cycling Team Jo Piels) in second and Wouter Haan (Ruiter Dakkapellen WT) in third. Plaice was the lone Canuck racing and you can check out Keir’s blog here.

Results

1. Sipke Zijlstra (Ubbink-Koga Cycling Team) 3:52:47
2. Jan Bos (Cycling Team Jo Piels)
3. Wouter Haan (Ruiter Dakkapellen WT)
4. Dennis Smit (Metec Cycling Team)
5. Keir Plaice (Wilton-Care4Bike-AAdrink) 3:52:53
6. Harm Bronkhorst (RWC Ahoy) 3:53:01
7. Wim Stroetinga (Ubbink-Koga Cycling Team) 3:53:02
8. Marco Bos (Cycling Team Jo Piels)
9. Rudy Botter (SG/Automatisering Emmen)
10. Robbert-Jan Mol (West-Frisia)
11. Ron Timmermans (WV Meteoor Assen-Roden)
12. Joost Koelen (OWC Oldenzaal)
13. Cor van Leeuwen (Hepro Kozijnen NWVG)
14. Willem-Sytse Sipkema (WV Meteoor Assen-Roden)
15. Niels van Otterloo (Niels ARTV De Adelaar)
16. Jos Pronk (Ruiter Dakkapellen WT)
17. Pim de Beer (Cycling Team Jo Piels)
18. Alex de Lange (WV De IJsselstreek)
19. Joris de Boer (Rucanor-Line CyclingTeam)
20. Stefan Poutsma (WV De Kannibaal)
21. Emiel Klein (SG/Automatisering Emmen)
22. Lars Horring (Metec Cycling Team)
23. Jeroen Boelen (De Jonge Renner/WV Omega)
24. Rogier van Doorn (Wilton-Care4Bike-AAdrink)
25. Bram Imming (WV Noord-Holland)
26. Stefan Breemes (Koopmans Batavus CT)
27. Sjors Roosen (De Jonge Renner/WV Omega)
28. Coen Otterspeer (Rojo-Specialized-Wielerl)
29. Martin van de Pol (Wilton-Care4Bike-AAdrink)
30. Jos Harms (Metec Cycling Team)
31. Hidde van Nuil (SG/Automatisering Emmen)
32. Robert Berk (RWC Ahoy)
33. Nick Kweldam (Kanjers voor Kanjers CT)
34. Ivor Bruin (Koopmans Batavus CT)
35. Mike Bond (Koopmans Batavus CT)
36. Robin Braamhaar (Craft-Sensa Cycling Team)
37. Coen Rijpma (SG/Automatisering Emmen)
38. Geertjan Jonkman (Ubbink-Koga Cycling Team)
39. Roderik Groenewold (Craft-Sensa Cycling Team)
40. Rudy Vriend (Ruiter Dakkapellen WT)
41. Vries de (Harm Ruiter Dakkapellen WT)
42. Andries Weening (WV Woonexpo Kapenga)
43. Sjoerd Bakker (WV Meteoor Assen-Roden)
44. Ruurd-Jan Zwarts (RWC Ahoy)
45. Martijn van den Belt (WV De IJsselstreek)
46. Patrick Ruckert (Rucanor-Line CyclingTeam)
47. Jasper Hamelink (Cycling Team Jo Piels)
48. Erwin Binnenpoorte (Craft-Sensa Cycling Team)
49. Josbert de Vries (WV Stormvogels/Gaul!)
50. Peter Koning (Rucanor-Line CyclingTeam)
51. Adrie Lindeman (Hepro Kozijnen NWVG)
52. Freek Geurts (Grontmij Team Amsterdam)
53. Rick Fransen (OWC Oldenzaal)
54. Dennis Kreder (Rucanor-Line CyclingTeam)
55. Engbert de Vegt (WV Woonexpo Kapenga) 3:53:10
56. Folkert de Haan (WV Stormvogels/Gaul!)
57. Niels de Blaauw (Hepro Kozijnen NWVG)
58. Ronald Puttenstein (ARTV De Adelaar) 3:53:13
59. Peter Mohlmann (ARTV De Adelaar)
60. Arno van der Zwet (Ubbink-Koga Cycling Team) 3:53:27
61. Peter Schep (Ubbink-Koga Cycling Team) 3:53:36
62. Rob van der Niet (Swabo Cycling Team) 3:54:00
63. Maarten Hol (ZWC DTS/Alcmaria Victrix)
64. Tjeerd van der Schaaf (LWV De Friesche)
65. Bart Harmsen (Rucanor-Line CyclingTeam)
66. Robbert van Andel (Swabo Cycling Team)
67. Theo Kik (WV De Kannibaal)
68. Jasper Keulemans (WV Hanzerenners-Zwolle)
69. Bram Wegter (Hepro Kozijnen NWVG)
70. Johan Procee (De Jonge Renner/WV Omega) 3:54:04
71. Wieger van der Wier (WV De Kannibaal)
72. Rick Beemsterboer (West-Frisia)
73. Querian Eijgensteijn (Koopmans Batavus CT)
74. Harry Sweering (LWV De Friesche Leeuw)
75. Stefan Boeve (Craft-Sensa Cycling Team)
76. Carlo Kop (ZWC DTS/Alcmaria Victrix)
77. Simon Bargeman (Kanjers voor Kanjers CT)
78. Peter Reef (OWC Oldenzaal)
79. Elzo Vos (WV Woonexpo Kapenga)
80. Henri Mol (WV De IJsselstreek) 3:54:10
81. Erick Tol (Rojo-Specialized-Wielerl)
82. Erik van Lakerveld (Swabo Cycling Team)
83. Bram Bruschke (WV Noord-Holland)
84. Richard de Jonge (Craft-Sensa Cycling Team)
85. Jorne Videler (RWC Ahoy)
86. Frank Vreugdenhil (Hepro Kozijnen NWVG) 3:54:15
87. Tim Nederlof (Rojo-Specialized-Wielerl) 3:54:17
88. Roy Boeve (Ubbink-Koga Cycling Team) 3:54:26
89. Sierd Steiginga (Ruiter Dakkapellen WT) 3:55:12
90. Edwin Zwaan (West-Frisia)
91. Pascal Aandewiel (Grontmij Team Amsterdam) 3:55:13
92. Jasper Lenferink (Metec Cycling Team) 3:55:19
93. Joakim Zuidema (WV Otto Ebbens) 3:55:59
94. Yin-Chih Wang (Wilton-Care4Bike-AAdrink)
95. Erik van Bekkum (Metec Cycling Team) 3:56:01
96. Albert Schurer (WV De Kannibaal) 3:56:04
97. Bram Slager (WV De Kannibaal)
98. Sander Kreder (Koopmans Batavus CT)
99. Jannis Nikolakakis (ZWC DTS/Alcmaria Victrix) 3:56:13
100. Erik Hopman (WV Noord-Holland) 3:56:26
101. Ruben Hoekstra (WV Otto Ebbens) 3:57:37
102. Bart Ursem (West-Frisia)
103. Jeroen Nijhuis (OWC Oldenzaal)
104. Paul van den Broek (WV De Kannibaal)
105. Marc Janssen (Kanjers voor Kanjers CT)
106. Rolf Dames (WV De IJsselstreek)
107. Delon Braamhaar (OWC Oldenzaal)
108. Corné Thijssen (De Jonge Renner/WV Omega)
109. Roy Nijkamp (Kanjers voor Kanjers CT)
110. Quintero Bloemers (Wilton-Care4Bike-AAdrink)
111. Raymond Splinter (ZWC DTS/Alcmaria Victrix)
112. Jesse de Haan (Koopmans Batavus CT)
113. Thomas Kruithof (Grontmij Team Amsterdam)
114. Sierk-Jan de Haan (Cycling Team Jo Piels)
115. Wim Engel (WV De IJsselstreek)
116. Sjors Handgraaf (Swabo Cycling Team) 3:57:42
117. Joost Mouris (Grontmij Team Amsterdam)
118. Frank Wierstra (WV Woonexpo Kapenga)
119. Bas de Lange (Hepro Kozijnen NWVG)
120. Sander Aardenburg (ZWC DTS/Alcmaria Victrix)
121. Dennis Deelen (Rojo-Specialized-Wielerl) 3:57:48
122. Mart van Blanken (Metec Cycling Team)
123. Evert de Vries (WV Otto Ebbens) 3:57:52






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.