Featured Stories

Recent Videos

Nibali Delivers Italy’s first Win at the Giro With Dramatic Queen Stage Victory as Dumoulin Falters

by pedalmag.com
Vincenzo Nibali (r) wins exciting sprint over Michael Landa to take Stage 16 [P] Cor Vos
May 23, 2017 (Bormio, ITA) – Defending champ, Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida, conquered the 222km queen stage in an exciting finishing sprint over Mikel Landa (Esp) Team Sky capturing Italy’s first stage victory at this year’s Giro.

Passo Dello Stelvio [P] Cor Vos
Passo-Dello-Stelvio [P] Cor Vos
Nairo Quintana (Col) Movistar Team finished third as Stage 16 from Rovetta to Bormio, featuring the renowned Stelvio Pass, saw Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb suffer to finish 13th as his strong lead vanished now only 31 seconds over Quintana with Nibali at 1:12.

Quintana (l) and Nibali [P] Cor Vos
Tom Dumoulin [P] Cor Vos
Michael Woods [P] Cor Vos
Canada’s Michael Woods (Cannondale-Drapac) lost time as well finishing 74th on the brutal stage and is now 35th overall. Fellow Canuck Svein Tuft (Orica-Scott) was 116th and sits 149th overall.

Tom Dumoulin [P] Cor Vos

Results

1. Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida 6:24:22
2. Mikel Landa (Esp) Team Sky
3. Nairo Quintana (Col) Movistar Team 0:12
4. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 0:24
5. Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 0:34
6. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac 1:26
7. Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 1:35
8. Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors
9. Adam Yates (Gbr) Orica-Scott
10. Thibaut Pinot (Fra) FDJ
11. Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice
12. Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo
13. Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 2:18
14. Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 5:10
15. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 5:17
16. Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 5:19
17. Sébastien Reichenbach (Sui) FDJ 6:07
18. Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 6:41
19. Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
20. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 7:30
21. Winner Anacona (Col) Movistar Team 7:46
22. Andrey Amador (CRc) Movistar Team
23. Igor Anton (Esp) Dimension Data
24. Gorka Izagirre (Esp) Movistar Team
25. Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida
26. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 7:52
27. Stef Clement (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:12:05
28. Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice 0:13:10
29. Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:16:36
30. Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin
31. Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors 0:18:38
32. Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac
33. Laurens Ten Dam (Ned) Team Sunweb 0:20:27
34. Jesus Hernandez (Esp) Trek-Segafredo 0:20:42
35. Ruben Plaza (Esp) Orica-Scott
36. François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale 0:21:51
37. Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 0:22:17
38. Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team 0:22:27
39. Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal
40. Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team
41. Jacques Janse Van Rensburg (Rsa) Dimension Data
42. Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
43. Daniel Martinez (Col) Wilier Triestina 0:23:23
44. José Mendes (Por) Bora-Hansgrohe
45. Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
46. Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida 0:23:42
47. Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:24:33
48. Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – Rusvelo
49. Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac 0:24:37
50. Natnael Berhane (Eri) Dimension Data 0:24:52
51. Felix Großschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice 0:25:03
52. José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin 0:25:14
53. Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac 0:25:51
54. Simon Geschke (Ger) Team Sunweb 0:29:48
55. Chad Haga (USA) Team Sunweb
56. Jose Herrada (Esp) Movistar Team 0:37
57. Philip Deignan (Irl) Team Sky
58. Sebastian Henao (Col) Team Sky
59. Kanstantsin Siutsou (Blr) Bahrain-Merida 0:33:08
60. Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida
61. Matvey Mamykin (Rus) Katusha-Alpecin
62. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
63. Carlos Verona (Esp) Orica-Scott
64. Victor De La Parte (Esp) Movistar Team
65. Julen Amezqueta (Esp) Wilier Triestina
66. Steve Morabito (Sui) FDJ
67. Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
68. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
69. Rudy Molard (Fra) FDJ
70. Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
71. Jérémy Roy (Fra) FDJ
72. Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
73. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
74. Michael Woods (Can) Cannondale-Drapac
75. Francisco Ventoso (Esp) BMC Racing Team
76. Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina 0:33:25
77. Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe 0:33:58
78. Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:34:44
79. Luis León Sánchez (Esp) Astana Pro Team
80. Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 0:36:10
81. Pello Bilbao (Esp) Astana Pro Team 0:37:18
82. Omar Fraile (Esp) Dimension Data
83. Georg Preidler (Aut) Team Sunweb 0:41
84. Jose Rojas (Esp) Movistar Team 0:40:26
85. Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
86. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
87. Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Sunweb
88. Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
89. Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors
90. Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
91. Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates
92. Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin
93. Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ
94. Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF 0:47:08
95. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
96. Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal
97. Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
98. Jan Bárta (Cze) Bora-Hansgrohe
99. Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo
100. Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe
101. Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
102. Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida 0:47:22
103. Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
104. Cristian Rodriguez (Esp) Wilier Triestina
105. Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
106. Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – Rusvelo
107. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
108. Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
109. Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo
110. Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina
111. Diego Rosa (Ita) Team Sky
112. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
113. Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates
114. Michael Hepburn (Aus) Orica-Scott
115. Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
116. Svein Tuft (Can) Orica-Scott
117. Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
118. Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice
119. Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice
120. Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
121. Adam James Hansen (Aus) Lotto Soudal
122. Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
123. Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
124. Tobias Ludvigsson (Swe) FDJ
125. Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
126. Michal Golas (Pol) Team Sky
127. Christopher Juul Jensen (Den) Orica-Scott
128. Matej Mohoric (Slo) UAE Team Emirates
129. Luka Mezgec (Slo) Orica-Scott
130. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
131. Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac
132. Hugh Carthy (Gbr) Cannondale-Drapac
133. Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina
134. Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo
135. Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
136. Ángel Vicioso (Esp) Katusha-Alpecin 0:47:39
137. Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida
138. Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina 0:51:21
139. Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
140. Aleksei Tcatevich (Rus) Gazprom – Rusvelo
141. Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin
142. Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors
143. Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
144. Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
145. Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors
146. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
147. Johann Van Zyl (Rsa) Dimension Data
148. Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – Rusvelo
149. Sacha Modolo (Ita) UAE Team Emirates
150. Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom – Rusvelo
151. Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – Rusvelo
152. Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb
153. Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac
154. Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac
155. Marcin Bialoblocki (Pol) CCC Sprandi Polkowice
156. Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo 0:52:04
157. Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF 0:52:08
158. Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team
159. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
160. Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF 0:52:15
161. Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF
162. Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina 0:52:18
163. Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
164. Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice 0:52:22
165. Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates
166. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
167. Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors 0:52:28
168. Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
169. Alberto Losada (Esp) Katusha-Alpecin 0:52:32
DNS Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
DNS William Bonnet (Fra) FDJ
DNS Alexander Edmondson (Aus) Orica-Scott
DNS Ryan Gibbons (Rsa) Dimension Data
DNF Kenny Elissonde (Fra) Team Sky
DNF Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
DNF Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
DNF Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
DNF Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo

GCC after Stage 16

1. Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 70:14:48
2. Nairo Quintana (Col) Movistar Team 0:31
3. Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida 1:12
4. Thibaut Pinot (Fra) FDJ 2:38
5. Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 2:40
6. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 3:05
7. Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 3:49
8. Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors 4:35
9. Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo 6:20
10. Adam Yates (Gbr) Orica-Scott 7:00
11. Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac 7:17
12. Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:11:29
13. Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:12:13
14. Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:13:26
15. Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:14:46
16. Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice 0:19:02
17. Sébastien Reichenbach (Sui) FDJ 0:25:20
18. Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 0:26:50
19. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:28:27
20. Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:29:07
21. Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida 0:30:15
22. Stef Clement (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:36:51
23. Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:39:07
24. Mikel Landa (Esp) Team Sky 0:41:58
25. Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors 0:42:40
26. Gorka Izagirre (Esp) Movistar Team 0:45:39
27. Winner Anacona (Col) Movistar Team 0:45:53
28. Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 0:46:35
29. Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:48:31
30. Laurens Ten Dam (Ned) Team Sunweb 0:51:14
31. Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 0:53:35
32. Jacques Janse Van Rensburg (Rsa) Dimension Data 0:56:58
33. Rudy Molard (Fra) FDJ 1:02:46
34. Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac 1:02:55
35. Michael Woods (Can) Cannondale-Drapac 1:03:28
36. Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice 1:07:33
37. Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin 1:09:29
38. Kanstantsin Siutsou (Blr) Bahrain-Merida 1:10:14
39. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 1:11:11
40. Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal 1:11:40
41. Cristian Rodriguez (Esp) Wilier Triestina 1:12:23
42. Igor Anton (Esp) Dimension Data 1:13:36
43. Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida 1:13:41
44. Ruben Plaza (Esp) Orica-Scott 1:15:22
45. José Mendes (Por) Bora-Hansgrohe 1:16:02
46. Philip Deignan (Irl) Team Sky 1:16:20
47. Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors 1:20:29
48. François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale 1:21:09
49. Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 1:22:08
50. Sebastian Henao (Col) Team Sky 1:22:24
51. Luis León Sánchez (Esp) Astana Pro Team 1:24:01
52. Steve Morabito (Sui) FDJ 1:26:25
53. Alexander Foliforov (Rus) Gazprom – Rusvelo 1:27:37
54. Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 1:28:29
55. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 1:29:48
56. Jose Herrada (Esp) Movistar Team 1:30:38
57. Victor De La Parte (Esp) Movistar Team 1:32:58
58. Simon Geschke (Ger) Team Sunweb 1:33:07
59. Natnael Berhane (Eri) Dimension Data 1:34:35
60. Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo 1:35:08
61. Silvan Dillier (Sui) BMC Racing Team 1:35:22
62. José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin 1:37:57
63. Jesus Hernandez (Esp) Trek-Segafredo 1:38:33
64. Jose Rojas (Esp) Movistar Team 1:39:51
65. Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 1:40:44
66. Georg Preidler (Aut) Team Sunweb 1:44:30
67. Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida 1:51:23
68. Carlos Verona (Esp) Orica-Scott 1:52:16
69. Diego Rosa (Ita) Team Sky 1:54:40
70. Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team 1:55:40
71. Pello Bilbao (Esp) Astana Pro Team 1:57:36
72. Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo 1:58:03
73. Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida 1:58:09
74. Chad Haga (USA) Team Sunweb 2:01:26
75. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 2:01:43
76. Tobias Ludvigsson (Swe) FDJ 2:03:01
77. Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 2:04:30
78. Felix Großschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice 2:06:25
79. Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac 2:08:17
80. Jérémy Roy (Fra) FDJ 2:08:36
81. Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 2:11:57
82. Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale 2:14:14
83. Hugh Carthy (Gbr) Cannondale-Drapac 2:14:30
84. Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac 2:14:53
85. Matvey Mamykin (Rus) Katusha-Alpecin 2:15:34
86. Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 2:15:46
87. Omar Fraile (Esp) Dimension Data 2:16:34
88. Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team 2:20:16
89. Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice 2:21:24
90. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 2:21:42
91. Francisco Ventoso (Esp) BMC Racing Team 2:22:01
92. Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac 2:22:12
93. Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale 2:24:08
94. Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – Rusvelo 2:24:47
95. Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina 2:25:10
96. Adam James Hansen (Aus) Lotto Soudal 2:28:21
97. Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors 2:30:25
98. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo 2:30:26
99. Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida 2:31:40
100. Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 2:33:27
101. Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data 2:34:40
102. Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ 2:38:26
103. Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Sunweb 2:38:29
104. Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo 2:39:23
105. Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 2:39:59
106. Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 2:41:41
107. Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida 2:44:02
108. Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 2:44:25
109. Julen Amezqueta (Esp) Wilier Triestina 2:44:44
110. Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe 2:45:08
111. Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice 2:46:28
112. Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice 2:47:28
113. Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo
114. Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data 2:48:13
115. Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 2:48:42
116. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 2:49:01
117. Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice 2:49:05
118. Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF 2:50:24
119. Ángel Vicioso (Esp) Katusha-Alpecin 2:51:49
120. Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice 2:52:37
121. Ivan Rovny (Rus) Gazprom – Rusvelo 2:52:46
122. Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo 2:52:48
123. Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 2:53:25
124. Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina 2:55:12
125. Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors 2:55:17
126. Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors
127. Michael Hepburn (Aus) Orica-Scott 2:56:12
128. Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF 2:57:18
129. Matej Mohoric (Slo) UAE Team Emirates 2:57:36
130. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 2:57:49
131. Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin 2:58:09
132. Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo 2:58:33
133. Christopher Juul Jensen (Den) Orica-Scott 2:59:24
134. Rory Sutherland (Aus) Movistar Team 3:00:33
135. Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin 3:01:57
136. Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 3:02:46
137. Aleksei Tcatevich (Rus) Gazprom – Rusvelo 3:03:08
138. Sacha Modolo (Ita) UAE Team Emirates 3:04:23
139. Daniel Martinez (Col) Wilier Triestina 3:04:47
140. Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal 3:05:33
141. Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac 3:05:34
142. Jan Bárta (Cze) Bora-Hansgrohe 3:06:26
143. Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina 3:06:41
144. Michal Golas (Pol) Team Sky 3:08:04
145. Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac 3:08:36
146. Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo 3:09:06
147. Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF 3:10:51
148. Luka Mezgec (Slo) Orica-Scott 3:11:08
149. Svein Tuft (Can) Orica-Scott 3:14:10
150. Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors 3:15:57
151. Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors 3:16:26
152. Johann Van Zyl (Rsa) Dimension Data 3:16:50
153. Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 3:17:02
154. Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – Rusvelo 3:17:30
155. Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb 3:18:17
156. Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo 3:23:32
157. Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors 3:23:33
158. Sergey Lagutin (Rus) Gazprom – Rusvelo 3:25:45
159. Alberto Losada (Esp) Katusha-Alpecin 3:29:02
160. Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb 3:31:06
161. Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 3:32:40
162. Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom – Rusvelo 3:32:49
163. Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe 3:32:53
164. Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF 3:40:27
165. Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF 3:41:05
166. Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team 3:41:48
167. Marcin Bialoblocki (Pol) CCC Sprandi Polkowice 3:50:49
168. Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina 3:52:38
169. Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina 4:10:10





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.