Featured Stories

Nature Valley Grand Prix Stage 1 Full Results – Ramsden 7th

by pedalmag.com
June 13, 2012 – Denise Ramsden (Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies) lead the Canadian charge at the Stage 1 St. Paul Riverfront Time Trial 12.4km won by her teammate Carmen Small (USA) as the Nature Valley Grand Prix got underway. Jackie Crowell (USA) Exergy TWENTY12 place second and Amber Neben (USA) Specialized-lululemon was third on the podium.

Results

Elite Women
1. Carmen Small (USA) Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies 0:17:30
2. Jackie Crowell (USA) Exergy TWENTY12 0:00:09
3. Amber Neben (USA) Specialized-lululemon
4. Janel Holcomb (USA) Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies 0:00:13
5. Kristin McGrath (USA) Exergy TWENTY12 0:00:19
6. Jade Wilcoxson (USA) Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies 0:00:22
7. Denise Ramsden (Can) Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies
8. Brianna Walle (USA) Nature Valley Cycling Team 0:00:25
9. Emilia Fahlin (Swe) Specialized-lululemon 0:00:26
10. Amber Gaffney (USA) SC Velo-Empower Coaching 0:00:30
11. Tayler Wiles (USA) Exergy TWENTY12 0:00:32
12. Leah Kirchmann (Can) Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies 0:00:46
13. Annie Ewart (Can) Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies 0:00:47
14. Julie Beveridge (Can) Colavita/EspnW 0:00:49
15. Heather Logan Sprenger (Can) Exergy TWENTY12 0:00:59
16. Jamie Dinkens Bookwalter (USA) Colavita/EspnW 0:01:00
17. Kathryn Hunter (USA) FCS-ROUSE p/b Mr. Restore 0:01:02
18. Amanda Miller (USA) Team TIBCO -To The Top
19. Anna Barensfeld (USA) Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies
20. Theresa Cliff-Ryan (USA) Exergy TWENTY12 0:01:06
21. Ally Stacher (USA) Specialized-lululemon
22. Veronique Fortin (Can) Team TIBCO -To The Top 0:01:07
23. Loren Rowney (Aus) Specialized-lululemon 0:01:11
24. Lindsay Bayer (USA) Nature Valley Cycling Team 0:01:14
25. Meredith Miller (USA) Team TIBCO -To The Top 0:01:15
26. Veronica Leal (Mex) Mexican National Team 0:01:17
27. Emily Collins (Nzl) Vanderkitten-Focus 0:01:18
28. Bridie O’Donnell (Aus) Vanderkitten-Focus
29. Julie Cutts (USA) SC Velo-Empower Coaching 0:01:19
30. Jasmin Hurikino (Aus) Vanderkitten-Focus 0:01:21
31. Mary Zider (USA) Colavita/EspnW
32. Amity Elliot (USA) Team Kenda p/b Geargrinder 0:01:23
33. Raquel Miller (USA) Freewheel Bike 0:01:30
34. Erin Burton (USA) Nature Valley Cycling Team 0:01:31
35. Allison Bevridge (Can) Specialized-Mazda-SGC
36. Rebecca Werner (Aus) Specialized-lululemon 0:01:32
37. Briana Clark (USA) Nature Valley Cycling Team 0:01:33
38. Lauren Stephens (USA) FCS-ROUSE p/b Mr. Restore 0:01:34
39. Kaitlin Antonneau (USA) Exergy TWENTY12 0:01:36
40. Lindsay Myers (USA) Team TIBCO -To The Top 0:01:37
41. Megan Guarnier (USA) Team TIBCO -To The Top
42. Kathleen Billington (USA) Vanderkitten-Focus 0:01:39
43. Nicole Whitburn (Aus) Freewheel Bike
44. Heather Fischer (USA) Kowalski’s Collegiate All-Stars 0:01:43
45. Anna Sanders (USA) FCS-ROUSE p/b Mr. Restore 0:01:44
46. Julie Jerue (USA) ISCorp Cycling Team 0:01:49
47. Samantha Schneider (USA) Team TIBCO -To The Top 0:01:50
48. Kathryn Bertine (Skn) Colavita/EspnW 0:01:51
49. Mayra del Rocio Rocha (Mex) Mexican National Team 0:01:54
50. Jenny Rios (Mex) SC Velo-Empower Coaching
51. Lenore Pipes (Gum) Kowalski’s Collegiate All-Stars 0:01:56
52. Karlee Gendron (Can) Specialized-Mazda-SGC
53. Rachel Warner (USA) FCS-ROUSE p/b Mr. Restore 0:02:01
54. Lauren De Crescenzo (USA) Team Kenda p/b Geargrinder 0:02:02
55. Courteney Lowe (Nzl) Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies 0:02:03
56. Melina Bernecker (USA) SC Velo-Empower Coaching 0:02:06
57. Elizabeth Lauer (USA) Team Kenda p/b Geargrinder 0:02:08
58. Nik Vogler (Can) Specialized-Mazda-SGC 0:02:09
59. Jasmine Hansen (USA) Kowalski’s Collegiate All-Stars 0:02:10
60. Zoe Reker (USA) ISCorp Cycling Team 0:02:16
61. Katie Quinn (USA) Kowalski’s Collegiate All-Stars 0:02:19
62. Christina Birch (USA) Freewheel Bike 0:02:20
63. Amy Alison Dombroski (USA) FCS-ROUSE p/b Mr. Restore 0:02:23
64. Holly Breck (USA) SC Velo-Empower Coaching
65. Ingrid Drexel (Mex) Mexican National Team
66. Kate Chilcott (Nzl) Vanderkitten-Focus 0:02:24
67. Virginie Gauthier (Can) Specialized-Mazda-SGC
68. Jennifer Reither (USA) Vanderkitten-Focus 0:02:25
69. Hayley Giddens (Nzl) ISCorp Cycling Team 0:02:26
70. Laura Meadley (Aus) MVP Health Care Cycling
71. Ana Teresa Casas (Mex) Mexican National Team 0:02:27
72. Erin Silliman (USA) MVP Health Care Cycling
73. Terra James (USA) Team Kenda p/b Geargrinder 0:02:35
74. Amy McGuire (USA) FCS-ROUSE p/b Mr. Restore 0:02:36
75. Katie Spittlehouse (Can) ISCorp Cycling Team
76. Anne-Marie Morin (Can) Specialized-Mazda-SGC 0:02:41
77. Jenn Perricone (USA) ISCorp Cycling Team
78. Casey Kelly (USA) MVP Health Care Cycling 0:02:43
79. Lindsey Durst (USA) ISCorp Cycling Team 0:02:45
80. Jennifer Purcell (USA) Team TIBCO -To The Top 0:02:51
81. Catherine Johnson (USA) Nature Valley Cycling Team 0:02:52
82. Sarah Sturm (USA) Kowalski’s Collegiate All-Stars 0:02:53
83. Veronique Drapeau-Zgoralski (Can) Specialized-Mazda-SGC 0:02:55
84. Arley Kemmerer (USA) MVP Health Care Cycling 0:03:00
85. Abby Ruess (USA) Freewheel Bike 0:03:03
86. Jenny Ives (USA) Team Kenda p/b Geargrinder
87. Alexsis Ryan (USA) Team TIBCO -To The Top 0:03:07
88. Rachel Byus (USA) FCS-ROUSE p/b Mr. Restore 0:03:08
89. Sarah Fader (USA) FCS-ROUSE p/b Mr. Restore 0:03:11
90. Joy McCulloch (USA) Nature Valley Cycling Team 0:03:13
91. Starla Teddergreen (USA) Vanderkitten-Focus 0:03:14
92. Stephanie Bunnett (USA) Kowalski’s Collegiate All-Stars 0:03:19
93. Trina Jacobson (USA) Nature Valley Cycling Team 0:03:22
94. Alice Wallet (Aus) MVP Health Care Cycling 0:03:29
95. Courtney Dimpel (USA) Vanderkitten-Focus 0:03:42

GC after Stage 1

1. Carmen Small (USA) Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies 0:17:30
2. Jackie Crowell (USA) Exergy TWENTY12 0:00:09
3. Amber Neben (USA) Specialized-lululemon
4. Janel Holcomb (USA) Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies 0:00:13
5. Kristin McGrath (USA) Exergy TWENTY12 0:00:19
6. Jade Wilcoxson (USA) Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies 0:00:22
7. Denise Ramsden (Can) Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies
8. Brianna Walle (USA) Nature Valley Cycling Team 0:00:25
9. Emilia Fahlin (Swe) Specialized-lululemon 0:00:26
10. Amber Gaffney (USA) SC Velo-Empower Coaching 0:00:30
11. Tayler Wiles (USA) Exergy TWENTY12 0:00:32
12. Leah Kirchmann (Can) Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies 0:00:46
13. Julie Beveridge (Can) Colavita/EspnW 0:00:49
14. Annie Ewart (Can) Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies
15. Heather Logan Sprenger (Can) Exergy TWENTY12 0:00:59
16. Jamie Dinkens Bookwalter (USA) Colavita/EspnW 0:01:00
17. Kathryn Hunter (USA) FCS-ROUSE p/b Mr. Restore 0:01:02
18. Amanda Miller (USA) Team TIBCO -To The Top
19. Anna Barensfeld (USA) Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies
20. Theresa Cliff-Ryan (USA) Exergy TWENTY12 0:01:06
21. Ally Stacher (USA) Specialized-lululemon
22. Veronique Fortin (Can) Team TIBCO -To The Top 0:01:07
23. Loren Rowney (Aus) Specialized-lululemon 0:01:11
24. Lindsay Bayer (USA) Nature Valley Cycling Team 0:01:14
25. Meredith Miller (USA) Team TIBCO -To The Top 0:01:15
26. Veronica Leal (Mex) Mexican National Team 0:01:17
27. Emily Collins (Nzl) Vanderkitten-Focus 0:01:18
28. Bridie O’Donnell (Aus) Vanderkitten-Focus
29. Julie Cutts (USA) SC Velo-Empower Coaching 0:01:19
30. Jasmin Hurikino (Aus) Vanderkitten-Focus 0:01:21
31. Mary Zider (USA) Colavita/EspnW
32. Amity Elliot (USA) Team Kenda p/b Geargrinder 0:01:23
33. Raquel Miller (USA) Freewheel Bike 0:01:30
34. Erin Burton (USA) Nature Valley Cycling Team 0:01:31
35. Allison Bevridge (Can) Specialized-Mazda-SGC
36. Rebecca Werner (Aus) Specialized-lululemon 0:01:32
37. Briana Clark (USA) Nature Valley Cycling Team 0:01:33
38. Lauren Stephens (USA) FCS-ROUSE p/b Mr. Restore 0:01:34
39. Kaitlin Antonneau (USA) Exergy TWENTY12 0:01:36
40. Lindsay Myers (USA) Team TIBCO -To The Top 0:01:37
41. Megan Guarnier (USA) Team TIBCO -To The Top
42. Kathleen Billington (USA) Vanderkitten-Focus 0:01:39
43. Nicole Whitburn (Aus) Freewheel Bike
44. Heather Fischer (USA) Kowalski’s Collegiate All-Stars 0:01:43
45. Anna Sanders (USA) FCS-ROUSE p/b Mr. Restore 0:01:44
46. Julie Jerue (USA) ISCorp Cycling Team 0:01:49
47. Samantha Schneider (USA) Team TIBCO -To The Top 0:01:50
48. Kathryn Bertine (Skn) Colavita/EspnW 0:01:51
49. Mayra del Rocio Rocha (Mex) Mexican National Team 0:01:54
50. Jenny Rios (Mex) SC Velo-Empower Coaching
51. Lenore Pipes (Gum) Kowalski’s Collegiate All-Stars 0:01:56
52. Karlee Gendron (Can) Specialized-Mazda-SGC
53. Rachel Warner (USA) FCS-ROUSE p/b Mr. Restore 0:02:01
54. Lauren De Crescenzo (USA) Team Kenda p/b Geargrinder 0:02:02
55. Courteney Lowe (Nzl) Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies 0:02:03
56. Melina Bernecker (USA) SC Velo-Empower Coaching 0:02:06
57. Elizabeth Lauer (USA) Team Kenda p/b Geargrinder 0:02:08
58. Nik Vogler (Can) Specialized-Mazda-SGC 0:02:09
59. Jasmine Hansen (USA) Kowalski’s Collegiate All-Stars 0:02:10
60. Zoe Reker (USA) ISCorp Cycling Team 0:02:16
61. Katie Quinn (USA) Kowalski’s Collegiate All-Stars 0:02:19
62. Christina Birch (USA) Freewheel Bike 0:02:20
63. Amy Alison Dombroski (USA) FCS-ROUSE p/b Mr. Restore 0:02:23
64. Holly Breck (USA) SC Velo-Empower Coaching
65. Ingrid Drexel (Mex) Mexican National Team
66. Kate Chilcott (Nzl) Vanderkitten-Focus 0:02:24
67. Virginie Gauthier (Can) Specialized-Mazda-SGC
68. Jennifer Reither (USA) Vanderkitten-Focus 0:02:25
69. Hayley Giddens (Nzl) ISCorp Cycling Team 0:02:26
70. Laura Meadley (Aus) MVP Health Care Cycling
71. Ana Teresa Casas (Mex) Mexican National Team 0:02:27
72. Erin Silliman (USA) MVP Health Care Cycling
73. Terra James (USA) Team Kenda p/b Geargrinder 0:02:35
74. Amy McGuire (USA) FCS-ROUSE p/b Mr. Restore 0:02:36
75. Katie Spittlehouse (Can) ISCorp Cycling Team
76. Anne-Marie Morin (Can) Specialized-Mazda-SGC 0:02:41
77. Jenn Perricone (USA) ISCorp Cycling Team
78. Casey Kelly (USA) MVP Health Care Cycling 0:02:43
79. Lindsey Durst (USA) ISCorp Cycling Team 0:02:45
80. Jennifer Purcell (USA) Team TIBCO -To The Top 0:02:51
81. Catherine Johnson (USA) Nature Valley Cycling Team 0:02:52
82. Sarah Sturm (USA) Kowalski’s Collegiate All-Stars 0:02:53
83. Veronique Drapeau-Zgoralski (Can) Specialized-Mazda-SGC 0:02:55
84. Arley Kemmerer (USA) MVP Health Care Cycling 0:03:00
85. Abby Ruess (USA) Freewheel Bike 0:03:03
86. Jenny Ives (USA) Team Kenda p/b Geargrinder
87. Alexsis Ryan (USA) Team TIBCO -To The Top 0:03:07
88. Rachel Byus (USA) FCS-ROUSE p/b Mr. Restore 0:03:08
89. Sarah Fader (USA) FCS-ROUSE p/b Mr. Restore 0:03:11
90. Joy McCulloch (USA) Nature Valley Cycling Team 0:03:13
91. Starla Teddergreen (USA) Vanderkitten-Focus 0:03:14
92. Stephanie Bunnett (USA) Kowalski’s Collegiate All-Stars 0:03:19
93. Trina Jacobson (USA) Nature Valley Cycling Team 0:03:22
94. Alice Wallet (Aus) MVP Health Care Cycling 0:03:29
95. Courtney Dimpel (USA) Vanderkitten-Focus 0:03:42





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.