Featured Stories

Nature Valley GP Stage 5 Full Results – Numainville 11th and 4th Overall

by pedalmag.com
June 15, 2013 (Minneapolis, MN) – Canada’s Joelle Numainville  (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) placed 11th in the 121.6km/76-mile Stage 5 Menomonie Road Race won by Lauren Stephens  (Team TIBCO). Numainville sits 4th overall and her teammate and fellow Canuck Denise Ramsden earned the Best Young Rider jersey as she placed 16th on the stage and sits 9th overall.

Results

1. Lauren Stephens  (Team TIBCO) 3.43:28
2. Shelley Olds  (Team TIBCO) 0:32
3. Kimberley Wells  (Colavita-Fine Cooking)
4. Jade Wilcoxson  (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
5. Brianna Walle  (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
6. Diana Carolina Penuela Martinez  (Colombia Specialized)
7. Carmen Small  (Specialized-lululemon)
8. Sophie Williamson  (Vanderkitten)
9. Kate Chilcott  (Vanderkitten)
10. Erica Zaveta  (Kowalski:s Markets Collegiate All-Stars)
11. Joelle Numainville  (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
12. Flavia Oliveira  (Birchwood Cycling)
13. Kimberley Turner  (Birchwood Cycling)
14. Claudia Hausler  (Team TIBCO)
15. Madeleine Pape  (ISCorp p/b Intelligentsia Coffee)
16. Denise Ramsden  (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
17. Jamie Bookwalter  (Colavita-Fine Cooking)
18. Janel Holcomb  (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
19. Anna Christiansen  (Nature Valley Cycling Team)
20. Sara Clafferty  (Birchwood Cycling)
21. Katharine Hall  (Kowalski:s Markets Collegiate All-Stars)
22. Tayler Wiles  (Specialized-lululemon)
23. Lindsay Bayer  (Colavita-Fine Cooking)
24. Mary Zider  (Colavita-Fine Cooking)
25. Leah Kirchmann  (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
26. Lenore Pipes  (St. Paul Bicycle Racing Club)
27. Jenny Ives  (Team Kenda p/b RACC) 0:42
28. Amber Gaffney  (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 0:50
29. Joanne Kiesanowski  (Team TIBCO) 0:50
30. Kaelly Farnham  (FCS|Zngine p/b Mr. Restore) 1:00
31. Irena Ossola  (Team Kenda p/b RACC)
32. Christina Birch  (Kowalski:s Markets Collegiate All-Stars) 1:06
33. Corey Coogan Cisek  (FCS|Zngine p/b Mr. Restore) 1:14
34. Lauren Hall  (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 1:19
35. Ally Stacher  (Specialized-lululemon) 1:19
36. Abby Ruess  (St. Paul Bicycle Racing Club) 1:29
37. Kerrin Strevell  (Nature Valley Cycling Team) 2:16
38. Olivia Dillon  (Specialized-lululemon) 3:16
39. Rushlee Buchanan  (Team TIBCO) 3:18
40. Danielle Bradley  (St. Paul Bicycle Racing Club) 3:52
41. Whitney Schultz  (Colavita-Fine Cooking) 3:55
42. Gabrielle Fortin  (Team Kenda p/b RACC)
43. Emily Georgeson  (Nature Valley Cycling Team) 4:41
44. Sarah Rice  (Nature Valley Cycling Team)
45. Lindsay Fox  (St. Paul Bicycle Racing Club) 4:49
46. Caroline Moakley  (Nature Valley Cycling Team)
47. Abigail Mickey  (Kowalski:s Markets Collegiate All-Stars)
48. Amanda Miller  (Team TIBCO) 4:58
49. Beth Duryea  (Specialized-lululemon)
50. Kristabel Doebel-Hickok  (Team TIBCO)
51. Amity Elliot  (Team Kenda p/b RACC) 6:18
52. Rose Long  (Kowalski:s Markets Collegiate All-Stars)
53. Anne Perry  (Birchwood Cycling)
54. Mia Loquai  (ISCorp p/b Intelligentsia Coffee) 7:20
55. Joy McCulloch  (Specialized-lululemon) 18:03
56. Leah Guloien  (Colavita-Fine Cooking) 22:46
57. Justine Boddy  (Kowalski:s Markets Collegiate All-Stars)
58. Gillian Carleton  (Specialized-lululemon)
59. Ana Milena Fagua Raquira  (Colombia Specialized)
60. Lisa Mueller  (Birchwood Cycling)
61. Jennifer Rife  (Team Kenda p/b RACC)
62. Leah Kleager  (St. Paul Bicycle Racing Club)
63. Hayley Giddens  (ISCorp p/b Intelligentsia Coffee)
64. Amy McGuire  (FCS|Zngine p/b Mr. Restore) 24:22
65. Heather Nielson  (Birchwood Cycling)
66. Jen Purcell  (Colavita-Fine Cooking) 24:42
67. Jenn Perricone  (ISCorp p/b Intelligentsia Coffee)
68. Samantha Schneider  (Team TIBCO)
69. Kelli Richter  (Nature Valley Cycling Team)
70. Nicole Mertz  (ISCorp p/b Intelligentsia Coffee)
DNF Terra James  (Team Kenda p/b RACC)
DNF Shannon Parrish  (Team Kenda p/b RACC)
DNF Vanessa Drigo  (Rose Bandits)
DNF Laura Parsons  (Rose Bandits)
DNF Ana Christina Sanabria Sanchez  (Colombia Specialized)

GC after Stage 5

1. Jade Wilcoxson  (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 10.01:18
2. Shelley Olds  (Team TIBCO) 0:01
3. Carmen Small  (Specialized-lululemon) 0:11
4. Joelle Numainville  (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 0:29
5. Brianna Walle  (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 0:39
6. Claudia Hausler  (Team TIBCO) 0:50
7. Lauren Stephens  (Team TIBCO) 1:00
8. Janel Holcomb  (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 1:08
9. Denise Ramsden  (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 1:18
10. Tayler Wiles  (Specialized-lululemon) 1:18
11. Lauren Hall  (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 1:23
12. Leah Kirchmann  (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 1:27
13. Jamie Bookwalter  (Colavita-Fine Cooking) 1:51
14. Joanne Kiesanowski  (Team TIBCO) 2:01
15. Lindsay Bayer  (Colavita-Fine Cooking) 2:05
16. Kimberley Wells  (Colavita-Fine Cooking) 2:23
17. Katharine Hall  (Kowalski:s Markets Collegiate All-Stars) 2:30
18. Mary Zider  (Colavita-Fine Cooking) 2:42
19. Jenny Ives  (Team Kenda p/b RACC) 2:47
20. Anna Christiansen  (Nature Valley Cycling Team) 2:52
21. Sara Clafferty  (Birchwood Cycling) 3:07
22. Lenore Pipes  (St. Paul Bicycle Racing Club) 3:08
23. Flavia Oliveira  (Birchwood Cycling) 3:14
24. Kimberley Turner  (Birchwood Cycling) 3:17
25. Kate Chilcott  (Vanderkitten) 3:25
26. Erica Zaveta  (Kowalski:s Markets Collegiate All-Stars) 3:27
27. Ally Stacher  (Specialized-lululemon) 3:34
28. Madeleine Pape  (ISCorp p/b Intelligentsia Coffee) 3:37
29. Olivia Dillon  (Specialized-lululemon) 4:51
30. Rushlee Buchanan  (Team TIBCO) 5:16
31. Amanda Miller  (Team TIBCO) 6:17
32. Whitney Schultz  (Colavita-Fine Cooking) 6:45
33. Diana Carolina Penuela Martinez  (Colombia Specialized) 8:13
34. Emily Georgeson  (Nature Valley Cycling Team) 8:18
35. Irena Ossola  (Team Kenda p/b RACC) 9:01
36. Mia Loquai  (ISCorp p/b Intelligentsia Coffee) 9:12
37. Anne Perry  (Birchwood Cycling) 9:57
38. Sarah Rice  (Nature Valley Cycling Team) 10:55
39. Abby Ruess  (St. Paul Bicycle Racing Club) 12:02
40. Sophie Williamson  (Vanderkitten) 12:09
41. Kerrin Strevell  (Nature Valley Cycling Team) 12:35
42. Amber Gaffney  (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 12:37
43. Gabrielle Fortin  (Team Kenda p/b RACC) 14:04
44. Danielle Bradley  (St. Paul Bicycle Racing Club) 14:09
45. Abigail Mickey  (Kowalski:s Markets Collegiate All-Stars) 14:23
46. Christina Birch  (Kowalski:s Markets Collegiate All-Stars) 14:29
47. Beth Duryea  (Specialized-lululemon) 14:52
48. Lindsay Fox  (St. Paul Bicycle Racing Club) 15:02
49. Caroline Moakley  (Nature Valley Cycling Team) 15:51
50. Kaelly Farnham  (FCS|Zngine p/b Mr. Restore) 15:54
51. Corey Coogan Cisek  (FCS|Zngine p/b Mr. Restore) 17:55
52. Rose Long  (Kowalski:s Markets Collegiate All-Stars) 18:21
53. Amity Elliot  (Team Kenda p/b RACC) 18:23
54. Joy McCulloch  (Specialized-lululemon) 22:12
55. Kristabel Doebel-Hickok  (Team TIBCO) 22:12
56. Leah Guloien  (Colavita-Fine Cooking) 24:41

58. Samantha Schneider  (Team TIBCO) 27:06
59. Amy McGuire  (FCS|Zngine p/b Mr. Restore) 27:28
60. Kelli Richter  (Nature Valley Cycling Team) 28:02
61. Jen Purcell  (Colavita-Fine Cooking) 28:59
62. Leah Kleager  (St. Paul Bicycle Racing Club) 33:33
63. Justine Boddy  (Kowalski:s Markets Collegiate All-Stars) 34:48
64. Jenn Perricone  (ISCorp p/b Intelligentsia Coffee) 36:45
65. Nicole Mertz  (ISCorp p/b Intelligentsia Coffee) 37:25
66. Lisa Mueller  (Birchwood Cycling) 38:33
67. Ana Milena Fagua Raquira  (Colombia Specialized) 39:14
68. Hayley Giddens  (ISCorp p/b Intelligentsia Coffee) 40:49
69. Heather Nielson  (Birchwood Cycling) 42:34
70. Jennifer Rife  (Team Kenda p/b RACC) 45:27





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.