Featured Stories

Recent Videos

Mutual of Enumclaw Stage Race Stage 3 Full Results, Final GC – Canada WINS Big

by pedalmag.com

Garrett McLeod winning the Stage 2 Crit [P] courtesy of Team H&R Block
May 19, 2014 (Enumclaw, Washington) – Garrett Mcleod (Team H&R Block) took top honours winning the final Stage 3 RR and the Men’s Pro 1 / 2 overall victory while fellow Canuck Justine Clift (Glotman Simpson) topped the women’s Pro 1/2/3 field for the GC win as Shoshauna Laxson (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic won the women’s final Stage 3 road race. Congrats to ALL of the Canadians who raced well and took home some hardware… full results links below.

Results

Men Cat Pro 1 / 2
1.  Garrett Mcleod (Team H&R Block) 3:34:11
2.  Cody Canning (Accent Inns/Russ Hays p/b Scoti)
3.  Sebastian Trillini (Haggens Burmen U232)
4.  Jason Cemanski (Cycle U / Apex Racing)
5.  Ian Baldwin (Broadmark Capital)
6.  Kent Ross (Unattached)
7.  Kaler Marshall (Audi)
8.  Gabriel Varela (Canyon Bicycles-Shimano)
9.  Carson Miller (UCI CT: Jamis Hagens Berman)
10. Gregory Christian (Accent Inns/Russ Hays p/b Scoti)
11. Bailey Mcknight (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)
12. Nigel Kinney (Musette Racing)
13. Jay Lamoureux (Tripleshot Cycling)
14.  Kyle Buckosky (Team H&R Block)
15.  Zach Bowden (Audi)
16.  Jordan Landolt (IRC)
17.  Jackson Pickell (Local Ride Racing)
18.  Jeffrey Werner (Russ Hay)
19.  Jordan Cheyne (Accent Inns/Russ Hays p/b Scoti)
20.  Chris Prendergast (Team H&R Block)
21.  Dylan Davies (Accent Inns/Russ Hays) 00:15
22.  Ryan Short (Unattached) 01:44
23.  Jake Perrin (Unattached) 01:48
24.  Adam Devos (Team H&R Block) 04:49
25.  Dustin Andrews (Trek Red Truck Racing p/b Mosai) 04:49
26.  Jeff Hoover (Audi) 04:49
27.  Joel Taylor (VAC/Pro City Racing) 04:49
28.  Christopher D’Arcy (Todd’s Racing) 04:49
29.  Ryan Macdonald (Team H&R Block) 11:13
30.  Evan Siroky (Unattached) 15:20
31.  Will Teal (HSP) 15:20
32.  Vincent Marcotte (Musette Racing) 17:07
33.  Christian Shubartknapton (Musette Racing) 17:07
34.  Tyler Tangen (Audi) 17:37
35.  Normand Richard (Escape Velocity P/C Catalyst Ki) 23:03
36.  Mark Rainer (Glotman Simpson Cycling) 23:03
37.  Pj Bauser (Hagens Berman Cycling) 31:51
38.  Mark Sherman (Musette racing) 31:51
39.  Neal Joslyn (Hagens Berman-Society Consultin) 31:51
DNF  Thorsten Askervold (HSP)
DNF  Andrew Austin (Unattached)
DNF  Henri De Boever (Trek Red Truck pb Mosaic Homes)
DNF  Emile De Rosnay (Musette Racing)
DNF  Jordan Duncan (Accent Inns / Russ Hays p/b Sco)
DNF  Mac Garvin (cyclemiesters bow ycle)
DNF  Stephen Gavette (Cycle U / Apex Racing)
DNF  Colin Gibson (Keller Rohrback Cycling)
DNF  David Gillam (Glotman Simpson Cycling)
DNF  Bart Hawkinson (Unattached)
DNF  Nicholas Jones (Musette Caffe)
DNF  Lonny Knabe (Team Novo Nordisk Elite)
DNF  Scott Laliberte (Team Musette)
DNF  Federico Marchiori (Team H&R Block)
DNF  Zach Mcdonald (Team Rapha-FOCUS)
DNF  Travis Monroe (Audi)
DNF  Geordie Morrison (Trek Red Truck pb Mosaic Homes)
DNF  Anders Nystrom (Unattached)
DNF  Cid Martinez (Accent Inns/ Russ Hays p/b Scot)
DNF  Benjamin Swedberg (Unattached)
DNF  Chris Worsfold (Code Clothing)
DNF  Maurice Worsfold (CODE Sports)
DNF  John Wolters (Unattached)

Women Category Pro 1/2
1.  Shoshauna Laxson (Trek Red Truck Racing p/b Mosai) 2:54:09
2.  Justine Clift (Glotman Simpson)
3.  Ivy Audrain (Keller Rohrback Cycling)
4.  Megan Rathwell (IRC/Rumble)
5.  Annalisa Fish (Unattached)
6.  Bethann Orton (Unattached)
7.  Janna Gillick (MIVA)
8.  Sydney Running (Unattached)
9.  Jenny Lehmann (Trek Red Truck Racing)
10.  Megan Gray (SCCA/Starbucks Cycling)
11.  Morgan Cabot (Glotman Simpson Cycling)
12.  Tessa Pinckston (Trek Red Truck Racing)
13.  Cady Chintis (Unattached) 01:27
14.  Sarah Coney (Trek Red Truck Racing p/b Mosai) 01:27
15.  Laura Dodd (Unattached) 01:28
16.  Tamara Bessette (Jacobson-Schutte Racing) 01:32
17.  Sarah Carroll (SCCA/Starbucks Cycling) 01:32
18.  Katie Rushton (Accent Inns / Russ Hays p/b Sco) 07:25
DNF  Jennifer Burtner (SCCA/Starbucks Cycling)
DNF  Claire Cameron (Glotman Simpson)
DNF  Vanessa Johnson (SCCA/Starbucks Cycling)
DNF  Heather Nielson (HSP)
DNF  Erin Redl (Steed Cycles)
DNS  Michele Conrad (Keller Rohrback Cycling)
DNS  Meghan Grant (Accent Inns / Russ Hays p/b Sco)
DNS  Leah Guloien (Trek Red Truck Racing p/b Mosai)

Final GC

Men Pro 1/2
1.  Garrett Mcleod (Team H&R Block) 4:52:05
2.  Gregory Christian (Accent Inns/Russ Hays p/b Scoti) 00:16
3.  Bailey Mcknight (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 00:23
4.  Carson Miller (UCI CT: Jamis Hagens Berman) 00:36
5.  Jordan Landolt (IRC) 00:47
6.  Sebastian Trillini (Haggens Burmen U232) 00:48
7.  Jordan Cheyne (Accent Inns/Russ Hays p/b Scoti) 00:59
8.  Kyle Buckosky (Team H&R Block) 01:04
9.  Chris Prendergast (Team H&R Block) 01:12
10.  Jason Cemanski (Cycle U / Apex Racing) 01:16
11.  Ian Baldwin (Broadmark Capital) 01:18
12.  Cody Canning (Accent Inns/Russ Hays p/b Scoti) 01:19
13.  Kaler Marshall (Audi) 01:22
14.  Nigel Kinney (Musette Racing) 01:22
15.  Gabriel Varela (Canyon Bicycles-Shimano) 01:24
16.  Dylan Davies (Accent Inns/Russ Hays) 01:26
17.  Jay Lamoureux (Tripleshot Cycling) 01:36
18.  Jeffrey Werner (Russ Hay) 01:44
19.  Kent Ross (Unattached) 01:50
20.  Zach Bowden (Audi) 02:31
21.  Ryan Short (Unattached) 02:52
22.  Jackson Pickell (Local Ride Racing) 03:43
23.  Dustin Andrews (Trek Red Truck Racing p/b Mosai) 05:38
24.  Adam Devos (Team H&R Block) 06:17
25.  Joel Taylor (VAC/Pro City Racing) 06:33
26.  Jeff Hoover (Audi) 07:32
27.  Christopher D’Arcy (Todd’s Racing) 09:14
28.  Jake Perrin (Unattached) 10:10
29.  Ryan Macdonald (Team H&R Block) 12:43
30.  Will Teal (HSP) 16:48
31.  Evan Siroky (Unattached) 17:18
32.  Vincent Marcotte (Musette Racing) 18:40
33.  Christian Shubartknapton (Musette Racing) 19:04
34.  Tyler Tangen (Audi) 19:21
35.  Mark Rainer (Glotman Simpson Cycling) 25:43
36.  Normand Richard (Escape Velocity P/C Catalyst Ki) 30:47
37.  Mark Sherman (Musette racing) 33:59
38.  Neal Joslyn (Hagens Berman-Society Consultin) 38:31
39.  Pj Bauser (Hagens Berman Cycling) 40:15

Women Pro 1/2/3
1.  Justine Clift (Glotman Simpson) 3:48:41
2.  Bethann Orton (Unattached) 00:04
3.  Megan Rathwell (IRC/Rumble) 00:33
4.  Annalisa Fish (Unattached) 00:35
5.  Shoshauna Laxson (Trek Red Truck Racing p/b Mosai) 00:36
6.  Ivy Audrain (Keller Rohrback Cycling) 00:39
7.  Morgan Cabot (Glotman Simpson Cycling) 00:40
8.  Janna Gillick (MIVA) 00:41
9.  Jenny Lehmann (Trek Red Truck Racing) 00:48
10.  Sydney Running (Unattached) 01:08
11.  Tessa Pinckston (Trek Red Truck Racing) 01:16
12.  Sarah Carroll (SCCA/Starbucks Cycling) 01:56
13.  Tamara Bessette (Jacobson-Schutte Racing) 02:25
14.  Sarah Coney (Trek Red Truck Racing p/b Mosai) 02:37
15.  Laura Dodd (Unattached) 03:04
16.  Megan Gray (SCCA/Starbucks Cycling) 05:07
17.  Cady Chintis (Unattached) 07:02
18.  Katie Rushton (Accent Inns / Russ Hays p/b Sco) 10:59

Stage 3 all categories here.
Final GC all categories here.





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.