Featured Stories

Recent Videos

Mount Washington Island Throw-Down

August 29, 2006 – Here are results from this past weekend’s Mount Washington Island Throw-Down:

Female Junior 17-18
1. Hughes, Lauren 1:01:15
2. Mcclements, Jaclynclaire (Team Squamish) 1:04:24
3. Lynch, Christine (na) 1:08:59
Female Master 40+
1. Reid, Sue (na) 0:55:21
Female Master Sport 30 to 39
1. Fisher, Danielle (na) 1:08:31
Female Master X 30 to 39
1. Quaedvlieg, Karen (Floraglo Norco) 1:30:20
Female Senior Elite 19-29
1. Walter, Sandra (X.O-Felt) 1:52:34
2. Dekker, Melissa 2:00:40
DNF. Guloien, Leah (Team Sugoi Giant)
Female Senior X 19-29
1. Svenson, Brandy (Island Cycle) 1:28:05
2. Guynup, Joele (Chain Chain Chain) 1:36:40
Female Sport 19-29
1. Aragon, Melissa 1:10:46
Female Under 13 11-12
1. Hamilton, Kerry (Epic Ride/Team Whistler) 0:41:54
Female Under 15 13-14
1. Phelps, Jenna (On The Edge Race Club) 0:33:37
2. Brabant, Yani (na) 0:39:27
Female Under 17 15-16
1. Brown, Jennifer (On The Edge Race Team) 1:05:59
2. Mcclements, Alison (Team Squamish) 1:09:12
3. Lone, Kjersten (North Park Bikes/Tri Flow) 1:12:20
DNF. Short, Katherine (Sprockids/Ote)
Male Junior Expert 17-18
1. Clarkson, Jeff (Avia West) 1:45:07
2. Horn, Jesse (On The Edge) 1:59:40
3. Salter, Kyle (Team Squamish) 2:03:38
Male Junior Expert 15-16
1. Guthrie, Evan (Bike Barn/ZMS Music) 1:12:05
2. Cairns, Philip (Team Squamish) 1:12:41
Male Master Expert 30 to 39
1. Hopkins, Trevor (TeamWhistler) 1:46:15
2. Drown, Matt (na) 1:48:02
3. Shoji, Nobuo (na) 1:48:50
4. Kent, Andrew 1:49:00
5. Gosslein, Robert 1:56:53
6. Svenson, Mark (Team Sugoi) 2:02:43
7. Young, Alan (Horizon Dental Centre) 2:05:54
DNF. Perrin, David (na)
DNF. Brown, Andrew
Male Master Sport 30-39
1. Fabische, Craig (Overtime Sports) 0:58:17
Male Master Sport 40 +
1. Morris, Dave (na) 0:54:47
2. Roberts, John (Upland Excavating) 0:59:16
3. Hamilton, Craig (Epic Ride Team Whistler) 1:02:52
4. Lane, William (na) 1:16:52
Male Master X 50+
1. Willard, Robin (Oak Bay Bikes) 1:29:23
Male Master X 40-49
1. Allison, Bob (WORCA) 1:20:19
2. Bugslag, Bryan (na) 1:32:16
3. Douglas, Jim (Marin Bikes) 1:39:04
Male Senior Elite 19-29
1. Richey, Craig (Sugoi Giant Bicycles) 1:51:58
2. Mackenzie, Drew (Sugoi Giant) 1:57:37
3. Hodgson, Fred (Island Cycle) 2:06:18
4. Gordon, Dustin (Team Whistler/Natures Pat) 2:12:03
DNF. Taylor, Ryan (Surly/DCC/Riding Fool)
DNF. Carston, Ivany
DNS. Ravlic, Christian (na)
DNS. Galbraith, Tristan (Drop Machine/Commecal)
Male Senior X 19-29
1. Jones, Trevor 1:53:57
DNF. Henderson, Norrie (Kelowna Cycle)
DNS. Riemer, Jeff (Arrowsmith MTB Club)
Male Under 15 13-14
1. Tyler, Allison (Trem, Nike, Fizik, Manito) 0:48:45
2. Sleep, Sebastian (On The Edge) 0:51:29
3. Geddes, Nicholas (na) 0:57:15
4. Brown, Matthew (On The Edge Race Team) 0:59:16
5. Bates, Kevin (On the Edge Race Club) 1:04:12
Male Under 17 Sport 15-16
1. Gartside, Zac (Corsa Cycles) 0:51:40
2. Bandy, Chris (Nanaimo MTB Club) 0:56:36
3. Blair, Spencer (On The Edge Race Team) 1:03:05
4. Douglas, Matt (na) 1:12:07
Male Under13 11-12
1. Protter, Mason (Epic Riders) 0:41:44








Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.