Featured Stories

Mississippi Mills Grand Prix O-Cup Road #7 Stages 1, 2, 3 Full Results + GC

by pedalmag.com

June 08, 2013 (Almonte, ON) – Derrick St. John (Stevens P/B The Cyclery took the Stage 1 road race, 110km with second-placed Aaron Fillion (Ride With Rendall grabbing the 18km Stage 2 ITT victory. Jean Sebastien Perron (Stevens P/B The Cyclery won the Stage 3 Almonte Criterium, 62km with Fillion in 13th holding on to the GC lead over Matteo Dal-Cin (Stevens P/B The Cyclery) in second and Douglas Van Den Ham (Nine 2 Five Pro.Co) in third.

Results

Stage 1 – June 8 – Blakeney Circuit Race

Elite / Master 1 / Junior Men – 110 km – Average Speed 42.6 km/h
1. Derrick St. John (Stevens P/B The Cyclery – RME.1 ) 2:34:49
2. Aaron Fillion (Ride With Rendall – Elite – RME.1 )
3. Douglas Van Den Ham (Nine 2 Five Pro.Com – RME.1 )
4. Stephen Keeping (Stevens P/B The Cyclery – RME.1 ) 01:50
5. Kevin Massicotte (Ride With Rendall – Elite – RMU23.1 ) 01:50
6. Osmond Bakker (Octto – Cervelo – RME.1 ) 01:50
7. Matteo Dal-Cin (Stevens P/B The Cyclery – RMU23.1 ) 01:53
8. Ron Amos (Ride With Rendall – Masters – RMMB.1 ) 01:53
9. Charlie Gorman (Nine 2 Five Pro.Com – RME.2 ) 01:53
10. Jean Sebastien Perron (Stevens P/B The Cyclery – RME.1 ) 01:53
11. David Byer (Octto – Cervelo – RME.1 ) 03:02
12. Justin Rogers (Nacsworld.Com Norco – RMMA.1 ) 03:02
13. Chris Firek (Wheels Of Bloor – RMMB.1 ) 03:02
14. Bayden Pritchard (Octto – Cervelo – RME.1 ) 03:02
15. Jason Valenti (Composite Team – RMMA.1 ) 03:02
16. Kiernan Orange (Ride With Rendall – Elite – RME.1 ) 03:02
17. Andrew House (Composite Team – RME.1 ) 03:02
18. Ed Veal (Wheels Of Bloor – RME.1 ) 03:02
19. Brandon Spencer (Nine 2 Five Pro.Com – RMU23.1 ) 03:02
20. Colm Cassidy (Octto – Cervelo – RME.1 ) 03:02
21. Dale Danner (Ride With Rendall – Masters – RMMB.1 ) 03:02
22. Greg Boileau (Nine 2 Five Pro.Com – RME.2 ) 03:02
23. Marc Lapointe (Nine 2 Five Pro.Com – RMMB.1 ) 03:02
24. Braydon Bourne (Stevens P/B The Cyclery – RMU23.2 ) 03:02
25. Ben Andrew (Composite Team – RMU23.2 ) 03:02
26. Brian Trafford (Octto – Cervelo – RMU23.1 ) 03:02
27. Shawn Clarke (The Cyclery – RME.2 ) 03:02
28. Conor O’Brien (Stevens P/B The Cyclery – RMU23.2 ) 03:02
29. Jon Gee (Ride With Rendall – Masters – RMMC.1 ) 03:02
30. James Lucas Bent (Composite Team – RME.1 ) 03:02
31. Woody Marrouch (Wheels Of Bloor – RMU23.2 ) 03:02
32. Steve Mckee (Nacsworld.Com Norco – RMMB.1 ) 03:02
33. Daniel Belley (Veloselect Cycling Team – RME.1 ) 03:02
34. Kevin Tearle (Nacsworld.Com Norco – RMMA.1 ) 03:02
35. Lorenzo Caterini (Ride With Rendall – Masters – RMMB.1 ) 03:02
36. Derek De Gannes (Nacsworld.Com Norco – RMMC.1 ) 03:02
37. Karol-Ann Canuel (The Cyclery – RWE.1 ) 03:02
38. Marc Boudreau (Stevens P/B The Cyclery – RME.2 ) 03:02
39. Mike Nash (Ride With Rendall – Masters – RMMB.1 ) 03:02
40. Andrew Lees (Nine 2 Five Pro.Com – RME.1 ) 03:02
41. Steve Proulx (Stevens P/B The Cyclery – RME.2 ) 03:02
42. Bob Tomsic (Nacsworld.Com Norco – RMMA.1 ) 03:12
43. Casey Roth (Ride With Rendall – Elite – RME.1 ) 03:12
44. Czeslaw Lukaszewicz (Veloselect Cycling Team – RME.1 ) 03:12
45. Erik Lyman (Veloselect Cycling Team – RME.1 ) 03:12
46. Miguel Lukaszewicz (Veloselect Cycling Team – RMJ ) 03:12
47. Brent Arthurs (Wheels Of Bloor – RMMB.1 ) 06:31
48. Kevin Black (Octto – Cervelo – RME.1 ) 06:48
49. Charles Dumas (Wheels Of Bloor – RME.2 ) 06:57
50. Gerald Chen (Nine 2 Five Pro.Com – RME.2 ) 13:21
51. Chris Reid (The Cyclery – RME.1 ) 14:04
52. Sean Wakefield (Ride With Rendall – Elite – RME.2 ) 14:38
DNS Shawn Torcotte (Veloselect Cycling Team – RMJ)
DNS Felix Wiberg (The Cyclery – RME.1)

Stage 2 – June 9 – Clayton Time Trial

Elite / Master 1 / Junior Men – 18 km – Average Speed 45.5 km/h
1. Aaron Fillion (Ride With Rendall – Elite – RME.1 ) 0:23:45
2. Ed Veal (Wheels Of Bloor – RME.1 ) 00:02 88
3. Colm Cassidy (Octto – Cervelo – RME.1 ) 00:31 05
4. Matteo Dal-Cin (Stevens P/B The Cyclery – RMU23.1 ) 00:58 89
5. Douglas Van Den Ham (Nine 2 Five Pro.Com – RME.1 ) 00:59 13
6. Derrick St. John (Stevens P/B The Cyclery – RME.1 ) 01:01 06
7. Kevin Massicotte (Ride With Rendall – Elite – RMU23.1 ) 01:41 20
8. Charles Dumas (Wheels Of Bloor – RME.2 ) 01:43 77
9. Ron Amos (Ride With Rendall – Masters – RMMB.1 ) 01:45 32
10. Andrew House (Composite Team – RME.1 ) 01:46 86
11. Steve Mckee (Nacsworld.Com Norco – RMMB.1 ) 01:49 05
12. Casey Roth (Ride With Rendall – Elite – RME.1 ) 01:53 77
13. Brian Trafford (Octto – Cervelo – RMU23.1 ) 01:53 93
14. Chris Firek (Wheels Of Bloor – RMMB.1 ) 01:56 14
15. Brandon Spencer (Nine 2 Five Pro.Com – RMU23.1 ) 01:57 45
16. Mike Nash (Ride With Rendall – Masters – RMMB.1 ) 02:01 03
17. Osmond Bakker (Octto – Cervelo – RME.1 ) 02:05 86
18. Braydon Bourne (Stevens P/B The Cyclery – RMU23.2 ) 02:13 52
19. Charlie Gorman (Nine 2 Five Pro.Com – RME.2 ) 02:17 07
20. Jon Gee (Ride With Rendall – Masters – RMMC.1 ) 02:18 16
21. Kiernan Orange (Ride With Rendall – Elite – RME.1 ) 02:27 98
22. Greg Boileau (Nine 2 Five Pro.Com – RME.2 ) 02:38 99
23. Dale Danner (Ride With Rendall – Masters – RMMB.1 ) 02:42 74
24. Daniel Belley (Veloselect Cycling Team – RME.1 ) 02:44 74
25. Steve Proulx (Stevens P/B The Cyclery – RME.2 ) 02:50 15
26. Jean Sebastien Perron (Stevens P/B The Cyclery – RME.1 ) 02:52 31
27. Stephen Keeping (Stevens P/B The Cyclery – RME.1 ) 03:00 38
28. Kevin Tearle (Nacsworld.Com Norco – RMMA.1 ) 03:00 94
29. Chris Reid (The Cyclery – RME.1 ) 03:01 88
30. David Byer (Octto – Cervelo – RME.1 ) 03:06 49
31. Derek De Gannes (Nacsworld.Com Norco – RMMC.1 ) 03:13 73
32. Justin Rogers (Nacsworld.Com Norco – RMMA.1 ) 03:13 80
33. Bayden Pritchard (Octto – Cervelo – RME.1 ) 03:17 98
34. Lorenzo Caterini (Ride With Rendall – Masters – RMMB.1 ) 03:20 95
35. Andrew Lees (Nine 2 Five Pro.Com – RME.1 ) 03:32 62
36. Ben Andrew (Composite Team – RMU23.2 ) 03:35 97
37. Bob Tomsic (Nacsworld.Com Norco – RMMA.1 ) 03:40 81
38. Kevin Black (Octto – Cervelo – RME.1 ) 03:42 76
39. Shawn Clarke (The Cyclery – RME.2 ) 03:51 13
40. Woody Marrouch (Wheels Of Bloor – RMU23.2 ) 03:59 90
41. Jason Valenti (Composite Team – RMMA.1 ) 04:14 65
42. Marc Lapointe (Nine 2 Five Pro.Com – RMMB.1 ) 04:28 65
43. Karol-Ann Canuel (The Cyclery – RWE.1 ) 04:37 56
44. Conor O’Brien (Stevens P/B The Cyclery – RMU23.2 ) 04:42 32
45. James Lucas Bent (Composite Team – RME.1 ) 05:04 23
46. Brent Arthurs (Wheels Of Bloor – RMMB.1 ) 06:38 85
47. Gerald Chen (Nine 2 Five Pro.Com – RME.2 ) 07:05 88
48. Sean Wakefield (Ride With Rendall – Elite – RME.2 ) 09:01 73
49. Erik Lyman (Veloselect Cycling Team – RME.1 ) 09:28 57
50. Marc Boudreau (Stevens P/B The Cyclery – RME.2 ) 30:29 05
DNS Miguel Lukaszewicz (Veloselect Cycling Team – RMJ)
DNS Czeslaw Lukaszewicz (Veloselect Cycling Team – RME.1)

Stage 3 – June 9 – Almonte Criterium

Elite / Master 1 / Junior Men – 62 km – Average Speed 45.7 km/h
1. Jean Sebastien Perron (Stevens P/B The Cyclery – RME.1 ) 1:21:22
2. Matteo Dal-Cin (Stevens P/B The Cyclery – RMU23.1 )
3. Kevin Massicotte (Ride With Rendall – Elite – RMU23.1 ) 02:02
4. Derrick St. John (Stevens P/B The Cyclery – RME.1 ) 02:02
5. Douglas Van Den Ham (Nine 2 Five Pro.Com – RME.1 ) 02:02
6. Osmond Bakker (Octto – Cervelo – RME.1 ) 02:02
7. Chris Firek (Wheels Of Bloor – RMMB.1 ) 02:02
8. Stephen Keeping (Stevens P/B The Cyclery – RME.1 ) 02:02
9. Ed Veal (Wheels Of Bloor – RME.1 ) 02:02
10. Conor O’Brien (Stevens P/B The Cyclery – RMU23.2 ) 02:02
11. Brandon Spencer (Nine 2 Five Pro.Com – RMU23.1 ) 02:02
12. Colm Cassidy (Octto – Cervelo – RME.1 ) 02:02
13. Aaron Fillion (Ride With Rendall – Elite – RME.1 ) 02:02
14. Steve Mckee (Nacsworld.Com Norco – RMMB.1 ) 02:02
15. Bayden Pritchard (Octto – Cervelo – RME.1 ) 02:02
16. Marc Boudreau (Stevens P/B The Cyclery – RME.2 ) 02:02
17. Jason Valenti (Composite Team – RMMA.1 ) 02:02
18. Shawn Clarke (The Cyclery – RME.2 ) 02:02
19. Andrew Lees (Nine 2 Five Pro.Com – RME.1 ) 02:02
20. Ben Andrew (Composite Team – RMU23.2 ) 02:02
21. James Lucas Bent (Composite Team – RME.1 ) 02:02
22. Brian Trafford (Octto – Cervelo – RMU23.1 ) 02:02
23. Kiernan Orange (Ride With Rendall – Elite – RME.1 ) 02:02
24. Lorenzo Caterini (Ride With Rendall – Masters – RMMB.1 ) 02:02
25. Charlie Gorman (Nine 2 Five Pro.Com – RME.2 ) 02:15
26. Braydon Bourne (Stevens P/B The Cyclery – RMU23.2 ) 02:02
27. Andrew House (Composite Team – RME.1 ) 02:02
28. David Byer (Octto – Cervelo – RME.1 ) 03:39
29. Greg Boileau (Nine 2 Five Pro.Com – RME.2 ) 03:39
30. Jon Gee (Ride With Rendall – Masters – RMMC.1 ) 02:02
31. Karol-Ann Canuel (The Cyclery – RWE.1 ) 04:08
32. Sean Wakefield (Ride With Rendall – Elite – RME.2 ) 04:53
33. Dale Danner (Ride With Rendall – Masters – RMMB.1 ) 04:53
34. Mike Nash (Ride With Rendall – Masters – RMMB.1 ) 04:53
35. Daniel Belley (Veloselect Cycling Team – RME.1 ) 07:02
36. Casey Roth (Ride With Rendall – Elite – RME.1 ) 07:09
37. Erik Lyman (Veloselect Cycling Team – RME.1 ) 11:48
DNF Derek De Gannes (Nacsworld.Com Norco – RMMC.1)
DNF Bob Tomsic (Nacsworld.Com Norco – RMMA.1)
DNF Charles Dumas (Wheels Of Bloor – RME.2)
DNF Kevin Tearle (Nacsworld.Com Norco – RMMA.1)
DNF Marc Lapointe (Nine 2 Five Pro.Com – RMMB.1)
DNF Justin Rogers (Nacsworld.Com Norco – RMMA.1)
DNF Gerald Chen (Nine 2 Five Pro.Com – RME.2)
DNF Brent Arthurs (Wheels Of Bloor – RMMB.1)
DNF Kevin Black (Octto – Cervelo – RME.1)
DNF Chris Reid (The Cyclery – RME.1)
DNF Woody Marrouch (Wheels Of Bloor – RMU23.2)
DNF Steve Proulx (Stevens P/B The Cyclery – RME.2)
DNF Ron Amos (Ride With Rendall – Masters – RMMB.1)

GC after Stage 3

Elite / Master 1 / Junior Men – 190.0 km – Average Speed 43.5 km/h
1. Aaron Fillion (Ride With Rendall – Elite – RME.1 ) 4h 21:58
2. Matteo Dal-Cin (Stevens P/B The Cyclery – RMU23.1 ) 00:40
3. Douglas Van Den Ham (Nine 2 Five Pro.Com – RME.1 ) 00:59
4. Derrick St. John (Stevens P/B The Cyclery – RME.1 ) 01:01
5. Jean Sebastien Perron (Stevens P/B The Cyclery – RME.1 ) 02:28
6. Ed Veal (Wheels Of Bloor – RME.1 ) 03:05
7. Kevin Massicotte (Ride With Rendall – Elite – RMU23.1 ) 03:26
8. Colm Cassidy (Octto – Cervelo – RME.1 ) 03:33
9. Osmond Bakker (Octto – Cervelo – RME.1 ) 03:56
10. Charlie Gorman (Nine 2 Five Pro.Com – RME.2 ) 04:23
11. Andrew House (Composite Team – RME.1 ) 04:49
12. Stephen Keeping (Stevens P/B The Cyclery – RME.1 ) 04:50
13. Steve Mckee (Nacsworld.Com Norco – RMMB.1 ) 04:51
14. Brian Trafford (Octto – Cervelo – RMU23.1 ) 04:56
15. Chris Firek (Wheels Of Bloor – RMMB.1 ) 04:58
16. Brandon Spencer (Nine 2 Five Pro.Com – RMU23.1 ) 04:59
17. Braydon Bourne (Stevens P/B The Cyclery – RMU23.2 ) 05:15
18. Jon Gee (Ride With Rendall – Masters – RMMC.1 ) 05:20
19. Kiernan Orange (Ride With Rendall – Elite – RME.1 ) 05:30
20. Bayden Pritchard (Octto – Cervelo – RME.1 ) 06:20
21. Lorenzo Caterini (Ride With Rendall – Masters – RMMB.1 ) 06:23
22. Andrew Lees (Nine 2 Five Pro.Com – RME.1 ) 06:35
23. Ben Andrew (Composite Team – RMU23.2 ) 06:38
24. Shawn Clarke (The Cyclery – RME.2 ) 06:53
25. Jason Valenti (Composite Team – RMMA.1 ) 07:17
26. Greg Boileau (Nine 2 Five Pro.Com – RME.2 ) 07:18
27. Conor O’Brien (Stevens P/B The Cyclery – RMU23.2 ) 07:44
28. David Byer (Octto – Cervelo – RME.1 ) 07:45
29. Mike Nash (Ride With Rendall – Masters – RMMB.1 ) 07:54
30. James Lucas Bent (Composite Team – RME.1 ) 08:06
31. Dale Danner (Ride With Rendall – Masters – RMMB.1 ) 08:36
32. Karol-Ann Canuel (The Cyclery – RWE.1 ) 09:45
33. Casey Roth (Ride With Rendall – Elite – RME.1 ) 10:13
34. Daniel Belley (Veloselect Cycling Team – RME.1 ) 10:47
35. Erik Lyman (Veloselect Cycling Team – RME.1 ) 22:26
36. Sean Wakefield (Ride With Rendall – Elite – RME.2 ) 26:31
37. Marc Boudreau (Stevens P/B The Cyclery – RME.2) 33:31





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.