Featured Stories

Manchester Track World Cup Day 2

January 9, 2005 – Here are the results from the second day of competition, held yesterday, January 8, in Manchester, Great Britain.

Team Pursuit

Qualifying

1. Great Britain 4:07.168 (58.260 km/h)
Steven Cummings
Robert Hayles
Paul Manning
Christopher Newton
2. Spain 4:12.077 (57.125 km/h)
Carlos Castano Panadero
Carlos Torrent Tarres
Gillermo Ferrer Garcia
Asier Maeztu
3. Germany 4:12.890 (56.942 km/h)
Christian Bach
Robert Bengsch
Henning Bommel
Leif Lampater
4. Netherlands 4:13.892 (56.717 km/h)
Levi Heimans
Wim Stroetinga
Niki Terpstra
Sipke Zijlstra
5. Russia 4:16.093 (56.230 km/h)
Mikhail Ignatiev
Sergey Klimov
Alexander Serov
Nikolay Trousov
6. Denmark 4:16.131 (56.221 km/h)
Alex Rasmussen
Casper Jørgensen
Jens Erik Madsen
Michael Mørkøv
7. New Zealand 4:18.067 (55.799 km/h)
Jason Allen
Richard Bowker
Anthony Chapman
Matthew Haydock
8. Ukraine 4:20.724 (55.231 km/h)
Lyubomyr Polatayko
Volodymyr Rybin
Alexandre Symonenko
Vasyl Yakovlev
9. Kazakhstan 4:21.526 (55.061 km/h)
Vladimir Bushanskiy
Yuriy Yuda
Alexey Kolessov
Alexey Lyalko
10. Italy 4:23.769 (54.593 km/h)
Alessandro Bernardini
Claudio Cucinotta
Claudio Masnata
Alessandro Mazzolani

Finals

For Bronze
3. Germany 4:09.327 (57.755 km/h)
Christian Bach
Robert Bengsch
Henning Bommel
Leif Lampater

4. Netherlands 4:14.272 (56.632 km/h)
Levi Heimans
Wim Stroetinga
Niki Terpstra
Sipke Zijlstra

For Gold
1. Great Britain 4:03.033 (59.251 km/h)
Steven Cummings
Robert Hayles
Paul Manning
Christopher Newton

2. Spain 4:10.915 (57.390 km/h)
Carlos Castano Panadero
Carlos Torrent Tarres
Gillermo Ferrer Garcia
Asier Maeztu

Men’s Sprints

1/8 Final

Heat 1

1. Mickaël Bourgain (France) 11.318 (63.615 km/h)
2. Christian Stahl (United States Of America)

Heat 2

1. Ross Edgar (Great Britain) 11.434 (62.970 km/h)
2. Sergey Ruban (Russian Federation)

Heat 3

1. Matthias John (Germany) 10.855 (66.329 km/h)
2. Kin Chung Wong (Hong-Kong, China)

Heat 4

1. Grégory Bauge (France) 11.240 (64.057 km/h)
2. René Wolff (Germany)

Heat 5

1. Teun Mulder (Netherlands) 11.299 (63.722 km/h)
2. Kazuya Narita (Japan)

Heat 6

1. José Antonio Villanueva Trinidad (Spain) 11.314 (63.638 km/h)
2. Ivan Vrba (Czech Republic)

Heat 7

1. Lukasz Kwiatkowski (Poland) 11.054 (65.135 km/h)
2. Kazunari Watanabe (Japan)

Heat 8

1. Jobie Dajka (Australia) 11.105 (64.836 km/h)
2. Tim Veldt (Netherlands)

1/4 Final

Heat 1

1. Mickaël Bourgain (France) 10.998 (65.466 km/h)
2. Jobie Dajka (Australia)

Heat 2

1. Lukasz Kwiatkowski (Poland) 10.553 (68.227 km/h)
2. Ross Edgar (Great Britain)

Heat 3

1. José Antonio Villanueva Trinidad (Spain) 11.085 (64.953 km/h)
2. Matthias John (Germany)

Heat 4

1. Grégory Bauge (France) 10.981 (65.568 km/h)
2. Teun Mulder (Netherlands)

Semi-Final

Heat 1 Race #1

1. Mickaël Bourgain (France) 11.485 (62.690 km/h)
2. Grégory Bauge (France)

Heat 1 Race #2

1. Mickaël Bourgain (France) 10.700 (67.290 km/h)
2. Grégory Bauge (France)

Heat 2 Race #1

1. Lukasz Kwiatkowski (Poland) 11.110 (64.806 km/h)
2. José Antonio Villanueva Trinidad (Spain)

Heat 2 Race #2

.1 Lukasz Kwiatkowski (Poland) 10.906 (66.019 km/h)
2. José Antonio Villanueva Trinidad (Spain)

For 5th-8th

5. Teun Mulder (Netherlands) 10.827 (66.500 km/h)
6. Matthias John (Germany)
7. Jobie Dajka (Australia)
8. Ross Edgar (Great Britain)

Final

3/4 Race #1

1. José Antonio Villanueva Trinidad (Spain) 11.195 (64.314 km/h)
2. Grégory Bauge (France)

3/4 Race #2

1. José Antonio Villanueva Trinidad (Spain) 11.155 (64.545 km/h)
2. Grégory Bauge (France)

Final Race #1

1. Mickaël Bourgain (France) 10.912 (65.982 km/h)
2. Lukasz Kwiatkowski (Poland)

Final Race #2

1. Mickaël Bourgain (France) 10.544 (68.285 km/h)
2. Lukasz Kwiatkowski (Poland)

Men’s points race

1. Vasil Kiryienka (Belarus) 39
2. Nikita Eskov (Russian Federation) 35
3. Colby Pearce (United States Of America) 35
4. Sergio Escobar Roure (Spain) 24
5. Angelo Ciccone (Italy) 24
6. Bradley Wiggins (Great Britain) 14
7. Andreas Muller (Germany) 13
8. Tony Gibb (DFL) 10
9. Ilya Chernyshov (Kazakhstan) 10
10. Niki Terpstra (Netherlands) 3


Women’s individual pursuit

Qualifying

1. Emma Davies (Great Britain) 3:40.404 (49.001 km/h)
2. Katherine Bates (Australia) 3:41.007 (48.867 km/h)
3. Karin Thürig (Switzerland) 3:41.303 (48.802 km/h)
4 .Verena Joos (Germany) 3:45.484 (47.897 km/h)
5. Tatsiana Sharakova (Belarus) 3:50.771 (46.800 km/h)
6 .Lyudmyla Vypyraylo (Ukraine) 3:51.712 (46.610 km/h)
7. Lada Kozlikova (Czech Republic) 3:52.161 (46.519 km/h)
8. Lisa Gatto (Italy) 3:54.576 (46.041 km/h)
9. Adrie Visser (Netherlands) 3:55.713 (45.818 km/h)
10. Catherine Sell (New-Zealand) 3:55.884 (45.785 km/h)

Final

For Bronze

3. Karin Thürig (Switzerland) 3:44.777 (48.048 km/h)
4. Verena Joos (Germany) 3:45.431 (47.908 km/h)

For Gold

1. Katherine Bates (Australia) 3:39.264 (49.256 km/h)
2. Emma Davies (Great Britain) 3:40.971 (48.875 km/h)

Women’s 500m TT

1. Tamilla Abassova (Russian Federation) 34.830 (51.680 km/h)
2. Victoria Pendleton (Great Britain) 35.305 (50.984 km/h)
3. Elisa Frisoni (Italy) 35.324 (50.957 km/h)
4. Natallia Tsylinskaya (Belarus) 35.384 (50.870 km/h)
5. Simona Krupeckaite (Lithuania) 35.426 (50.810 km/h)
6. Willy Kanis (Netherlands) 35.844 (50.218 km/h)
7. Clara Sanchez (France) 35.927 (50.102 km/h)
8. Susann Panzer (Germany) 36.455 (49.376 km/h)
9. Magdalena Sara (Poland) 36.848 (48.849 km/h)
10. Katri Laike (New-Zealand) 36.912 (48.765 km/h)
11. Lenka Valova (Czech Republic) 38.637 (46.587 km/h)





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.