Featured Stories

Recent Videos

Manchester Track World Cup Day 1

January 8, 2005 – Here are the results from the first day of competition, held yesterday, January 8, in Manchester, Great Britain.

Results
Men’s 15km Scratch Race

1. Jérôme Neuville (France)
2. Volodymyr Rybin (Ukraine)
3. Ioannis Tamouridis (Greece)
4. Alex Rasmussen (Denmark)
5. Nikolay Trousov (Russian Federation)

Men’s keirin

Round 1

Heat 1

1. Pavel Buran (Czech Republic) 11.096 (64.888 km/h)
2. Ross Edgar (Great Britain)
3. René Wolff (Germany)
4. Josiah Ng (Malaysia)
5. Andrew Williams (New-Zealand)
6. Andrei Vynokurov (Ukraine)
7. Kazunari Watanabe (Japan)

Heat 2

1. Sergey Ruban (Russian Federation) 11.126 (64.713 km/h)
2. Konstandinos Pendarakis (Greece)
3. Kin Chung Wong (Hong-Kong, China)
4. Kasper Jessen (Denmark)
5. Cédric Stoller (Switzerland)
6. Damian Zielinski (Poland)

Heat 3

1. Shane John Kelly (Australia) 10.736 (67.064 km/h)
2. José Antonio Escuredo Raimondez (Spain)
3. Mickaël Bourgain (France)
4. Tim Veldt (Netherlands)
5. Matthew Chater (Canada)
6. Michael Rodriguez (Puerto Rico)
7. Vahur Valvas (Estonia)

Round 2

Heat 1

1. René Wolff (Germany) 11.257 (63.960 km/h)
2. Josiah Ng (Malaysia)
3. Andrei Vynokurov (Ukraine)
4. Konstandinos Pendarakis (Greece)
5. José Antonio Escuredo Raimondez (Spain)

Heat 2

1. Mickaël Bourgain (France) 10.836 (66.445 km/h)
2. Shane John Kelly (Australia)
3. Sergey Ruban (Russian Federation)
4. Ross Edgar (Great Britain)
5. Kasper Jessen (Denmark)

Final classification

1. René Wolff (Germany) 12 pts
2. Mickaël Bourgain (France) 10
3. Shane John Kelly (Australia) 8
4. Andrei Vynokurov (Ukraine) 7
5. Josiah Ng (Malaysia) 6
6. Sergey Ruban (Russian Federation) 5
7. Ross Edgar (Great Britain) 4
8. José Antonio Escuredo Raimondez (Spain) 3
9. Konstandinos Pendarakis (Greece) 2
10. Pavel Buran (Czech Republic) 1

Men’s Individual Pursuit

Qualifying

1. Sergio Escobar Roure (Spain) 4:23.39 (54.672 km/h)
2. Robert Hayles (Great Britain) 4:27.79 (53.773 km/h)
3. Fabien Sanchez (France) 4:29.68 (53.395 km/h)
4. Levi Heimans (Netherlands) 4:30.04 (53.325 km/h)
5. Alexander Khatuntsev (Russian Federation) 4:31.24 (53.088 km/h)
6. Alessandro Mazzolani (Italy) 4:34.62 (52.436 km/h)
7. Robert Bengsch (Germany) 4:35.03 (52.357 km/h)
8. Kei Uchida (Japan) 4:36.12 (52.151 km/h)
9. Vasil Kiryienka (Belarus) 4:38.16 (51.767 km/h)
10. Matthew Haydock (New-Zealand) 4:41.30 (51.189 km/h)

Final Bronze

1. Fabien Sanchez (France)
2. Levi Heimans (Netherlands)

Final Gold and Silver

3. Sergio Escobar Roure (Spain)
4. Robert Hayles (Great Britain)

Men’s 1km Time Trial

1 Christopher Hoy (Great Britain) 1:01.67 (58.374 km/h)
2 Ben Kersten (Australia) 1:01.94 (58.116 km/h)
3 Stefan Nimke (Germany) 1:02.99 (57.146 km/h)
4 Alois Kankovsky (Czech Republic) 1:03.70 (56.511 km/h)
5 Tim Veldt (Netherlands) 1:03.79 (56.430 km/h)
6 Hervé Gane (France) 1:03.97 (56.273 km/h)
7 Athanasios Mantzouranis (Greece) 1:04.23 (56.047 km/h)
8 Kamil Kuczynski (Poland) 1:04.51 (55.798 km/h)
9 Rizal Mohd Tisin (Malaysia) 1:06.04 (54.511 km/h)
10 Yusho Oikawa (Japan) 1:06.23 (54.351 km/h)

Women’s Points Race
1 Katherine Bates (Australia) 34 pts
2 Vera Carrara (Italy) 31
3 Alexis Rhodes (Australia) 28
4 Lyudmyla Vypyraylo (Ukraine) 20
5 Yulia Arustamova (Russian Federation) 9
6 Nicole Cooke (Great Britain) 9
7 Marlijn Binnendijk (Netherlands) 8
8 Apollinaria Bakova (Russian Federation) 7
9 Ashley Kimmet (United States Of America) 5
10 Adrie Visser (Netherlands) 3

14 Gina Grain (Canada) 2





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.