Featured Stories

London 2012 Olympic Games Track Day 2 Results – GBR Sets World Record 2X

by pedalmag.com
August 03, 2012 (London, UK) – Here are some results from Day 2 on the Track at the London 2012 Olympic Games. Today’s races include the women’s Keirin featuring Canada’s Monique Sullivan, the women’s Team Pursuit qualifications with the Canadian team of Tara Whitten, Jasmin Glaessar and Gillian Carleton, and Round 2 and Finals of the men’s Team Pursuit – – see our Day 1 report, photos and full results HERE.

Results

Women’s Keirin

Qualifications

Heat One

1. Kristina Vogel (Germany) 11.573
2. Ekaterina Gnidenko (Russia)
3. Lisandra Guerra Rodriguez (Cuba)
4. Juliana Gaviria Rendon (Colombia)
5. Monique Sullivan (Canada) 
6. Clara Sanchez (France)

Heat Two

1. Victoria Pendleton (Great Britain) 11.120
2. Anna Meares (Australia)
3. Natasha Hansen (New Zealand)
4. Fatehah Mustapa (Malaysia)
5. Lyubov Shalika (Ukraine)
6. Willy Kanis (Netherlands)

Heat Three

1. Shuang Gho (China) 11.454
2. Simona Krupeckaite (Lithuania)
3. Daniela Larreal (Venezuela)
4. Wai Lee (Hong Kong)
5. Hyejin Lee (South Korea)
6. Olga Panarina (Belarus)

Repechage

Heat 1

1. Wai Lee (Hong Kong) 11.175
2. Willy Kanis (Netherlands)
3. Monique Sullivan (Canada)
4. Lisandra Guerra Rodriguez (Cuba)
5. Olga Panarina (Belarus)
6. Juliana Gaviria Rendon (Colombia)

Heat 2

1. Clara Sanchez (France)
2. Natasha Hansen (New Zealand)
3. Daniela Larreal (Venezuela)
4. Lyubov Shalika (Ukraine)
5. Fatehah Mustapa (Malaysia)
6. Hyejin Lee (Korea)

Top 3 riders advance to the second round

Round 2

Heat 1
1. Anna Meares (Australia)     11.175
2. Monique Sullivan (Canada)           
3. Wai Sze Lee (Hong Kong, China)
4. Willy Kanis (Netherlands)
5. Simona Krupeckaite (Lithuania)
6. Kristina Vogel (Germany)

Heat 2
1. Victoria Pendleton (Great Britain)     11.093
2. Clara Sanchez (France)
3. Shuang Guo (People’s Republic of China)
4. Ekaterina Gnidenko (Russian Federation)
5. Natasha Hansen (New Zealand)
6 . Daniela Grelui Larreal (Venezuela)

Top three advance to final round for gold – remainder to 7-12

Final 1-6

1. Victoria Pendleton (Great Britain)
2. Shuang Guo (China)
3. Wai Sze Lee (Hong Kong)
4. Clara Sanchez (France)
5. Anna Meares (Australia)
6. Monique Sullivan (Canada)

Final 7-12

7. Simona Krupeckaite (Lithuania)
8. Ekaterina Gnidenko (Russian Federation)
9. Daniela Grelui Larreal (Venezuela)
10. Kristina Vogel (Germany)
11. Natasha Hansen (New Zealand)
12. Willy Kanis (Netherlands)

13.    Lisandra Guerra Rodriguez (Cuba)
13.    Lyubov Shulika (Ukraine)
15.    Olga Panarina (Belarus)
15.    Fatehah Mustapa (Malaysia)
17.    Juliana Gaviria Rendon (Colombia)
17.    Hyejin Lee (Republic of Korea)

Women’s Team Pursuit

Qualifications

1. Great Britain  3:15.669           World Record
Dani King
Laura Trott
Joanna Rowsell

2. United States  3:19.406
Sarah Hammer
Dotsie Bausch
Jennie Reed

3. Australia 3:19.719
Annette Edmondson
Melissa Hoskins
Josephine Tomic

4. Canada 3:19.816
Tara Whitten
Jasmin Glaesser
Gillian Carleton

5. New Zealand   3:20.421
Lauren Ellis
Jaime Nielsen
Alison Shanks

6. Netherlands     3:21.602
Kirsten Wild
Amy Pieters
Ellen van Dijk

7. Germany     3:22.058
Judith Arndt
Charlotte Becker
Lisa Brennauer

8. Belarus     3:22.850
Tatsiana Sharakova
Alena Dylko
Aksana Papko

9. Ukraine     3:25.160
Yelizaveta Bochkarova
Svitlana Galyuk
Lesya Kalitovska

10. China     3:26.049
Fan Jiang
Wenwen Jiang
Jing Liang

Top eight teams advance to Round One on Saturday, Aug. 4.

Men’s Team Pursuit

Round 2

Heat 1
1. Spain 3:59.520
2. Colombia 05.965

Heat 2
1. Russia 3:57.237
2. Netherlands 06.792

Heat 3
1. Australia 3:54.317
2. New Zealand 02.125

Heat 4
1. Great Britain 3:52.743
2. Denmark 04.653

Top two teams race for gold – 3rd and 4th teams race for bronze

For Gold

1. Great Britain     3:51.659 World Record
Edward Clancy
Steven Burke
Peter Kennaugh
Geraint Thomas

2. Australia     3:54.581
Jack Bobridge
Glenn O’shea
Rohan Dennis
Michael Hepburn

For Bronze

3. New Zealand     3:55.952
Sam Bewley
Marc Ryan
Jesse Sergent
Aaron Gate

4. Russia     3:58.282
Evgeny Kovalev
Ivan Kovalev
Alexey Markov
Alexander Serov

Final 5-8th

5.    Denmark     4:02.7
Michael Morkov
Mathias Moller Nielsen
Rasmus Christian Quaade
Casper von Folsach

6.    Spain     4:02.7
Eloy Teruel Rovira
Sebastian Mora Vedri
David Muntaner Juaneda
Albert Torres Barcelo

7.    Netherlands     4:04.6
Levi Heimans
Jenning Huizenga
Wim Stroetinga
Tim Veldt

8.    Colombia     4:04.8
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Arles Antonio Castro Laverde
Kevin Daniel Rios Quintana
Weimar Alfonso Roldan Ortiz





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.