Featured Stories

Recent Videos

Lobster Crawl Road Race Results

June 13, 2008 (Yarmouth NS) – Here are the results for the Lobster Crawl Road Race organized by the Sea Level Cycling Club held in Yarmouth, NS on Sunday, June 8 – conditions were 18 degrees with light wind.

Results

Junior Male (17-18)
1. Coburn Brown (Independent, rd) 2:21:34
DNF Josh Bullerwell (Independent, rd)

Master A Men
1. Kevin Besner (Glen Eagle Bakery) 2:40:32
2. Gabriel LeBlanc (Sea Level CC)
3. Derek Goodwin (Sea Level CC) 0:01:17
4. Fil Bohac (Independent, rd) 0:05:07
5. Ian Loughead (Sport Wheels) 0:09:20
6. Greg Doucette (Independent, rd) 0:11:31

Master B Men
1. Jose Martins (Bicycles Plus) 2:36:54
2. James Currie (Hub Racing) 0:00:00
3. Eric Weaver (Glen Eagle Bakery) 0:00:01
4. Jim Dikaios (Cyclesmith) 0:00:03
5. Mark Cosman (Sea Level CC) 0:00:03
6. Randy Gray (Cyclesmith) 0:00:26
DNF Doug Brown (Independent, rd)

Master C+ Men
1. Gayland Goodwin (Sea Level CC) 2:36:56
2. Fenton Cunningham (Sea Level CC) 0:00:19
3. John Bower (Sea Level CC) 0:00:25
4. Barry Misener (Bicycles Plus) 0:02:53

Senion 123 Men
1. Garrett McLeod (Apogee-Kuota) 2:56:23
2. Kristopher Barr (Bicycles Plus) 0:00:57
3. Andrew L’Esperance (Cyclesmith) 0:08:45
4. Eli Chiasson (Cyclesmith) 0:15:58
5. Terry Tomlin 0:16:01
6. Geoff O’Toole 0:16:02
7. Jon Burgess (Cyclesmith) 0:16:03
8. Lorenzo Caterini (Hub Cycle) 0:16:07
9. Chad Lennon (Hub Racing) 0:16:13
10. Yanick Lajeunesse (Bicycles Plus) 0:16:20
11. Charles Verge (Bicycles Plus) 0:16:20
12. James Atwood (Sea Level CC) 0:17:00
13. Thomas Beazley (Bicycles Plus) 0:28:58
DNF Derek Neil (Cyclesmith)

Senior 4 Men
1. Mathew White (Bicycles Plus) 2:40:02
2. Mathew Rockwell (Bicycles Plus) 0:00:29
3. Paul Goodyear (Cyclesmith) 0:00:30
4. Jonathan Spinney (Sea Level CC) 0:00:57

Senior Women
1. Kaarin Tae (Bicycles Plus) 2:43:53
2. Jeanne Ju (Bicycles Plus) 0:00:03
3. Janette Meyrick (Bicycles Plus) 0:00:17
4. Stephanie Skoreyko (Independent, rd) 0:02:32
5. Suzie Ketene (Independent, rd) 0:06:03
6. Enid Schaller (Cyclesmith) 0:09:25
7. Cynthia Fry (Bicycles Plus) 0:40:32
DNF Laurie d’Entremont (Sea Level CC)

Under 13 Men
1. Pierce Atwood (Sea Level CC) 0:54:33
2. Zachary Beazley (Bicycles Plus) 0:02:52
3. Cameron Atwood (Sea Level CC) 0:03:05







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.