Featured Stories

Le Tour de Langkawi Stage 10 Final – Guardini Scores One More, Monsalve Takes All

by pedalmag.com

February 2, 2011 (Kuala Lumpur, Malaysia) – Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Neri Sotttoli sprinted to his fifth win of the Tour, wrapping up the 104k.6m last stage with a final stamp of sprinting dominance. But it was Jonathan Monsalve (Ven) Androni Giocattoli who went home with the overall GC victory, finishing 5s ahead of Libardo Nino Corredor (Col) Le Tua Cycling Team in the final ranking. David Veilleux (Can) Team Europcar finished 58th on the stage and 68th overall.

1. Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Neri Sotttoli 2:24:30
2. Robert Forster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling
3. Anuar Manan (Mas) Terengganu ProAsia Cycling
4. Christoff Van Heerden (Rsa) MTN Qhubeka
5. Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
6. Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team
7. Joeri Stallaert (Bel) Landbouwkrediet
8. André Schulze (Ger) CCC Polsat Polkowice
9. Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
10. Omar Lombardi (Ita) Colnago-CSF Inox
11. Boy Van Poppel (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling
12. Alireza Haghi (Iri) Azad University Cycling Team
13. Hamid Shirisisan (Iri) Suren Cycling Team
14. Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
15. Stuart Shaw (Aus) Drapac Professional Cycling
16. Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team
17. Adi Putera Yusof (Sin) Singapore National Team
18. Chan Jae Jang (Kor) Korea National Team
19. Puchong Sai-Udomsin (Tha) Terengganu ProAsia Cycling
20. Luca Barla (Ita) Androni Giocattoli
21. Manuele Caddeo (Ita) Colnago-CSF Inox
22. Meysam Ameli (Iri) Suren Cycling Team
23. Ji Wen Low (Sin) Singapore National Team
24. Zainal Mohd Nur Rizuan (Mas) Malaysia National Team
25. Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
26. Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team
27. Abulfazl Nazari Daghalian (Iri) Suren Cycling Team
28. Amir Zargari (Iri) Azad University Cycling Team
29. Nur Misbah M. Rauf (Mas) Malaysia National Team
30. Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
31. Jonnatha Monsalve (Ven) Androni Giocattoli
32. Dennis Van Niekerk (Rsa) MTN Qhubeka
33. Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago-CSF Inox
34. Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team
35. Hilton Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
36. Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
37. Jose Mendes (Por) CCC Polsat Polkowice
38. Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Team
39. Libardo Nino Corredor (Col) Le Tua Cycling Team
40. Othman M. Adiq (Mas) Drapac Professional Cycling
41. Gu Jang Kyung (Kor) Korea National Team
42. Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team
43. Darren Low (Sin) Singapore National Team
44. Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team
45. Elia Favilli (Ita) Farnese Vini-Neri Sotttoli
46. Ramin Mehrabani Azar (Iri) Suren Cycling Team
47. Alex Coutts (Gbr) Giant Kenda Pro Cycling Team
48. Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet
49. Hyosuk Gong (Kor) Korea National Team
50. Max Jenkins (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
51. Rahim Emami (Iri) Azad University Cycling Team
52. Mirsamad Pourseyedi G. (Iri) Azad University Cycling Team
53. Koen De Kort (Ned) Skil-Shimano
54. Guillaume Bourgeois (Sui) Team Champion System
55. Ghader Mizbani (Iri) Tabriz Petrochemical Team
56. Arran Brown (Rsa) MTN Qhubeka
57. Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports Cycling
58. David Veilleux (Can) Team Europcar
59. Alex Howes (USA) Chipotle Development Team
60. Sébastian Delfosse (Bel) Landbouwkrediet
61. Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
62. Rhys Pollock (Aus) Drapac Professional Cycling
63. Lachlan Morton (Aus) Chipotle Development Team
64. Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano
65. Kin San Wu (Hkg) Team Champion System
66. Yong Li Ng (Mas) Le Tua Cycling Team
67. Rusli Amir Mustafa (Mas) Malaysia National Team
68. Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet
69. Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini-Neri Sotttoli
70. Deon Locke (Aus) Team Champion System
71. David Pell (Aus) Drapac Professional Cycling
72. Matthias Friedemann (Ger) Team Champion System
73. Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano
74. Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
75. Mohd Salleh Mohd Razif (Mas) Le Tua Cycling Team
76. Floris Goesinnen (Ned) Drapac Professional Cycling
77. Gang Xu (Chn) Max Success Sports Cycling
78. Farshad Salehian (Iri) Azad University Cycling Team
79. Thomas Palmer (Aus) Drapac Professional Cycling
80. Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice
81. M. Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu ProAsia Cycling
82. Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team
83. Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Pro Cycling Team
84. M. Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu ProAsia Cycling
85. Paolo Locatelli (Ita) Colnago-CSF Inox
86. Choon Haut Goh (Sin) Singapore National Team
87. Ebrahim Javani (Iri) Suren Cycling Team
88. Lukasz Bodnar (Pol) CCC Polsat Polkowice
89. Rafai Ratajczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice
90. Roberto De Patre (Ita) Farnese Vini-Neri Sotttoli
91. Angelo Pagani (Ita) Colnago-CSF Inox
92. Abbas Saeidi Tanha (Iri) Azad University Cycling Team
93. Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli
94. David McCann (Irl) Giant Kenda Pro Cycling Team 0:00:46
95. Andrea Pasqualon (Ita) Colnago-CSF Inox
96. Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team
97. Jun Rong Ho (Sin) Singapore National Team 0:01:16
98. Hui Zhang (Chn) Max Success Sports Cycling 0:01:23
99. Adrian Chuah (Mas) Le Tua Cycling Team
100. James Tennent (Rsa) MTN Qhubeka 0:01:26
101. Suhardi Hassan (Mas) Malaysia National Team
102. Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 0:01:45
103. Dene Rogers (Nzl) Giant Kenda Pro Cycling Team
104. Bradley Potgieter (Rsa) MTN Qhubeka 0:02:09
105. Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:02:15
106. Hao Liu (Chn) Max Success Sports Cycling
107. Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu ProAsia Cycling
108. Sea Keong Loh (Mas) Malaysia National Team 0:02:36
109. Guillaume Le Floch (Fra) Team Europcar 0:03:00
110. Gianluca Mirenda (Ita) Farnese Vini-Neri Sotttoli 0:03:13
111. Otavio Bulgarelli (Bra) Farnese Vini-Neri Sotttoli
112. Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli
113. Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu ProAsia Cycling 0:03:31
114. Blazej Janiaczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:03:57
115. Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet 0:06:09
116. Alias Ahmad Fakhrullah (Mas) Malaysia National Team
117. Kihong Yoo (Kor) Korea National Team 0:12:00
DNF Marcel Kittel (Ger) Skil-Shimano

Final GC after Stage 10
1. Jonathan Monsalve (Ven) Androni Giocattoli 30:08:57
2. Libardo Nino Corredor (Col) Le Tua Cycling Team 0:00:05
3. Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 0:00:24
4. Dennis Van Niekerk (Rsa) MTN Qhubeka 0:00:25
5. Rahim Emami (Iri) Azad University Cycling Team
6. Lachlan Morton (Aus) Chipotle Development Team 0:00:32
7. Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago-CSF Inox 0:00:49
8. Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team 0:00:56
9. Hyosuk Gong (Kor) Korea National Team 0:00:57
10. Ghader Mizbani (Iri) Tabriz Petrochemical Team 0:01:15
11. Jose Mendes (Por) CCC Polsat Polkowice 0:01:30
12. Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 0:01:48
13. Alex Howes (USA) Chipotle Development Team 0:02:03
14. Amir Zargari (Iri) Azad University Cycling Team 0:02:19
15. Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team 0:02:26
16. Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team 0:02:40
17. Alex Coutts (Gbr) Giant Kenda Pro Cycling Team 0:03:02
18. Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar 0:03:03
19. Mirsamad Pourseyedi G. (Iri) Azad University Cycling Team 0:03:20
20. Gu Jang Kyung (Kor) Korea National Team 0:03:33
21. Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team 0:03:47
22. Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:03:53
23. Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports Cycling
24. Gang Xu (Chn) Max Success Sports Cycling 0:04:20
25. Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano 0:05:13
26. Ramin Mehrabani Azar (Iri) Suren Cycling Team 0:05:20
27. Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet 0:05:24
28. Max Jenkins (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:06:07
29. Guillaume Bourgeois (Sui) Team Champion System 0:06:23
30. Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team 0:06:26
31. M. Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu ProAsia Cycling 0:06:28
32. Hui Zhang (Chn) Max Success Sports Cycling 0:07:53
33. Sébastian Delfosse (Bel) Landbouwkrediet 0:08:18
34. David Pell (Aus) Drapac Professional Cycling 0:08:27
35. Yong Li Ng (Mas) Le Tua Cycling Team 0:08:38
36. Manuele Caddeo (Ita) Colnago-CSF Inox 0:08:59
37. M. Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu ProAsia Cycling 0:09:18
38. Farshad Salehian (Iri) Azad University Cycling Team 0:09:57
39. Puchong Sai-Udomsin (Tha) Terengganu ProAsia Cycling 0:10:18
40. Othman M. Adiq (Mas) Drapac Professional Cycling 0:10:37
41. Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team 0:12:07
42. Kin San Wu (Hkg) Team Champion System 0:12:16
43. David McCann (Irl) Giant Kenda Pro Cycling Team 0:12:57
44. Hamid Shirisisan (Iri) Suren Cycling Team 0:14:05
45. Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano 0:14:37
46. Deon Locke (Aus) Team Champion System 0:15:46
47. Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli 0:16:23
48. Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Pro Cycling Team 0:16:47
49. Jun Rong Ho (Sin) Singapore National Team 0:17:50
50. Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team 0:18:01
51. Rusli Amir Mustafa (Mas) Malaysia National Team 0:19:55
52. Alireza Haghi (Iri) Azad University Cycling Team 0:20:20
53. Koen De Kort (Ned) Skil-Shimano 0:20:35
54. Hao Liu (Chn) Max Success Sports Cycling 0:20:47
55. Christoff Van Heerden (Rsa) MTN Qhubeka 0:20:59
56. Nur Misbah M. Rauf (Mas) Malaysia National Team 0:21:56
57. Luca Barla (Ita) Androni Giocattoli 0:22:26
58. Guillaume Le Floch (Fra) Team Europcar 0:23:03
59. Angelo Pagani (Ita) Colnago-CSF Inox 0:24:39
60. Choon Haut Goh (Sin) Singapore National Team 0:27:14
61. Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet 0:27:46
62. Lukasz Bodnar (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:27:55
63. Gianluca Mirenda (Ita) Farnese Vini-Neri Sotttoli 0:28:14
64. Abulfazl Nazari Daghalian (Iri) Suren Cycling Team 0:28:33
65. Andrea Pasqualon (Ita) Colnago-CSF Inox 0:28:42
66. Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team 0:30:09
67. Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet 0:32:18
68. David Veilleux (Can) Team Europcar 0:33:08
69. Joeri Stallaert (Bel) Landbouwkrediet 0:33:16
70. Anuar Manan (Mas) Terengganu ProAsia Cycling 0:34:07
71. Hilton Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:34:13
72. Meysam Ameli (Iri) Suren Cycling Team 0:34:47
73. Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Team 0:35:07
74. Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini-Neri Sotttoli 0:35:16
75. Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team 0:35:22
76. Zainal Mohd Nur Rizuan (Mas) Malaysia National Team 0:35:51
77. Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:36:10
78. Adrian Chuah (Mas) Le Tua Cycling Team
79. Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team 0:36:23
80. Floris Goesinnen (Ned) Drapac Professional Cycling 0:36:27
81. Elia Favilli (Ita) Farnese Vini-Neri Sotttoli 0:36:45
82. Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu ProAsia Cycling 0:37:11
83. Kihong Yoo (Kor) Korea National Team 0:37:33
84. Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:37:45
85. Abbas Saeidi Tanha (Iri) Azad University Cycling Team 0:39:33
86. Stuart Shaw (Aus) Drapac Professional Cycling 0:39:43
87. Blazej Janiaczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:40:16
88. Darren Low (Sin) Singapore National Team 0:42:47
89. Robert Forster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:42:50
90. Chan Jae Jang (Kor) Korea National Team 0:43:08
91. Omar Lombardi (Ita) Colnago-CSF Inox 0:43:18
92. Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu ProAsia Cycling 0:43:22
93. Dene Rogers (Nzl) Giant Kenda Pro Cycling Team 0:43:29
94. Matthias Friedemann (Ger) Team Champion System 0:43:39
95. Boy Van Poppel (Ned) UnitedHealthcare Pro Cycling
96. Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Neri Sotttoli 0:44:09
97. Rafai Ratajczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:44:20
98. Thomas Palmer (Aus) Drapac Professional Cycling 0:44:48
99. Suhardi Hassan (Mas) Malaysia National Team 0:44:56
100. Rhys Pollock (Aus) Drapac Professional Cycling 0:45:04
101. Arran Brown (Rsa) MTN Qhubeka 0:46:48
102. Adi Putera Yusof (Sin) Singapore National Team 0:47:17
103. Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
104. Ji Wen Low (Sin) Singapore National Team 0:47:37
105. Otavio Bulgarelli (Bra) Farnese Vini-Neri Sotttoli 0:48:39
106. André Schulze (Ger) CCC Polsat Polkowice 0:48:44
107. Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 0:49:33
108. Sea Keong Loh (Mas) Malaysia National Team 0:50:00
109. Paolo Locatelli (Ita) Colnago-CSF Inox 0:50:01
110. Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 0:50:28
111. Alias Ahmad Fakhrullah (Mas) Malaysia National Team 0:50:44
112. Roberto De Patre (Ita) Farnese Vini-Neri Sotttoli 0:55:36
113. Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 0:57:57
114. Bradley Potgieter (Rsa) MTN Qhubeka 0:59:14
115. James Tennent (Rsa) MTN Qhubeka 1:00:29
116. Ebrahim Javani (Iri) Suren Cycling Team 1:05:53
117. Mohd Salleh Mohd Razif (Mas) Le Tua Cycling Team 1:08:09





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.