Featured Stories

La Route de France Stage 4 – Samplonius 9th Overall

by pedalmag.com

August 12, 2010 (Saint Georges/Baulche, France) – Canada’s Anne Samplonius (Team Canada) is now 9th overall after finishing 13th at the 24.3km Stage 4 ITT in Saint Georges/Baulche won by Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women with Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno in second and Olga Zabelinskaia (Rus) Safi-Pasta Zara in third.

Results

1. Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women 0:35:07
2. Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 0:15
3. Olga Zabelinskaia (Rus) Safi-Pasta Zara 0:17
4. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 0:19
5. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 0:27
6. Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women 0:30
7. Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team 0:31
8. Shara Gillow (Aus) Australia 0:34
9. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 0:38
10. Elizabeth Armistead (Gbr) Cervelo Test Team 0:56
11. Patricia Schwager (Sui) Cervelo Test Team 1:04
12. Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products Uck 1:12
13. Anne Samplonius (Can) Canada 1:14
14. Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team 1:22
15. Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 1:33
16. Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno 1:36
17. Trine Schmidt (Den) Hitec Products Uck 1:46
18. Alexis Rhodes (Aus) Australia 1:49
19. Sara Mustonen (Swe) Hitec Products Uck 1:56
20. Kimberly Anderson (USA) HTC Columbia Women 2:00
21. Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs-Petrogradets 2:05
22. Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope 2:11
23. Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope 2:16

24. Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara
25. Joelle Numainville (Can) Canada 2:19
26. Marta Bastianelli (Ita) Fenixs-Petrogradets
27. Christel Ferrier Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope 2:30
28. Amanda Spratt (Aus) Australia 2:31
29. Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu 2:36
30. Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets 2:56
31. Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 3:04
32. Kirsty Broun (Aus) Australia 3:13
33. Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets 3:17
34. Mélodie Lesueur (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion
35. Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara
36. Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara 3:29
37. Erinne Willock (Can) Canada 3:31
38. Emilie Blanquefort (Fra) France 3:36
39. Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 3:37
40. Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 3:41
41. Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women
42. Denise Ramsden (Can) Canada
43. Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno 3:47
44. Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu 3:50
45. Rachel Neylan (Aus) Australia 3:56
46. Christine Majerus (Lux) Esgl 93-Gsd Gestion 3:57
47. Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope 4:11
48. Carla Swart (Rsa) Team MTN 4:12
49. Fröydis Waersted (Nor) Hitec Products Uck 4:16
50. Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion 4:17
51. Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope
52. Marie Laure Cloarec (Fra) France 4:26
53. Heather Logan-Sprenger (Can) Canada
54. Marion Azam (Fra) France
55. Lylanie Lauwrens (Rsa) Team MTN 4:40
56. Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara 4:43
57. Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno 4:47
58. Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit 4:51
59. Siobhan Horgan (Irl) Esgl 93-Gsd Gestion 4:57
60. Beatrice Thomas (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion 5:07
61. Cherise Taylor (Rsa) Team MTN 5:12
62. Ludivine Loze (Fra) France 5:13
63. Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara 5:14
64. Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit 5:16
65. Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno 5:18
66. Jacqueline Hahn (Aut) Hitec Products Uck 5:23
67. Leah Guloien (Can) Canada 5:30
68. Roxane Fournier (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion 5:42
69. Agnieta Francke (Ned) Nederland Bloeit 5:43
70. Robyn De Groot (Rsa) Team MTN 5:46
71. Lina Shi (Chn) Giant Pro Cycling 5:51
72. Marissa Van Der Merwe (Rsa) Team MTN 5:57
73. Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futuroscope 6:22
74. Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling 6:26
75. Suzie Godart (Lux) Fenixs-Petrogradets
76. Wan Yiu Jamie Wong (HKg) Giant Pro Cycling 6:34
77. Fan Li Shen (Chn) Giant Pro Cycling
78. Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu 6:41
79. Isabelle Söderberg (Swe) Hitec Products Uck 6:47
80. Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling
81. Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu 7:27
82. Chiara Bortolus (Ita) Team Valdarno 7:41

GC after Stage 4

1. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 9:57:24
2. Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women 1
3. Olga Zabelinskaia (Rus) Safi-Pasta Zara 7
4. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 0:41
5. Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team 0:45
6. Elizabeth Armistead (Gbr) Cervelo Test Team 0:52
7. Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team 1:05
8. Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 1:21
9. Anne Samplonius (Can) Canada 2:14
10. Sara Mustonen (Swe) Hitec Products Uck 2:16
11. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 3:09
12. Amanda Spratt (Aus) Australia 3:15
13. Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women 3:53
14. Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 4:22
15. Shara Gillow (Aus) Australia 4:40
16. Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products Uck 5:02
17. Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 5:09
18. Alexis Rhodes (Aus) Australia 5:13
19. Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs-Petrogradets 5:23
20. Joelle Numainville (Can) Canada 5:29
21. Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope

22. Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women
23. Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 5:31
24. Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno 5:38
25. Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara 5:45
26. Kimberly Anderson (USA) HTC Columbia Women 5:52
27. Christel Ferrier Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope 6:08
28. Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu 6:18
29. Trine Schmidt (Den) Hitec Products Uck 6:19
30. Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets 6:23
31. Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope 6:24
32. Kirsty Broun (Aus) Australia 6:30
33. Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets 6:39
34. Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara 7:03
35. Patricia Schwager (Sui) Cervelo Test Team 7:04
36. Erinne Willock (Can) Canada 7:05
37. Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara
38. Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu 7:34
39. Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 7:36
40. Denise Ramsden (Can) Canada 7:48
41. Carla Swart (Rsa) Team MTN 7:53
42. Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno 7:55
43. Fröydis Waersted (Nor) Hitec Products Uck 7:59
44. Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope 8:04
45. Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara 8:41
46. Christine Majerus (Lux) Esgl 93-Gsd Gestion 8:47
47. Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara 9:30
48. Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit 9:47
49. Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit 0:15
50. Marie Laure Cloarec (Fra) France 0:10:55
51. Isabelle Söderberg (Swe) Hitec Products Uck 0:10:58
52. Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling 0:11:17
53. Lina Shi (Chn) Giant Pro Cycling 0:11:47
54. Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futuroscope 0:12:17
55. Marissa Van Der Merwe (Rsa) Team MTN 0:13:55
56. Wan Yiu Jamie Wong (HKg) Giant Pro Cycling 0:14:08
57. Marion Azam (Fra) France 0:16:08
58. Jacqueline Hahn (Aut) Hitec Products Uck 0:16:25
59. Lylanie Lauwrens (Rsa) Team MTN 0:17:22
60. Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling 0:17:39
61. Chiara Bortolus (Ita) Team Valdarno 0:21:15
62. Cherise Taylor (Rsa) Team MTN 0:23:04
63. Mélodie Lesueur (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion 0:23:38
64. Marta Bastianelli (Ita) Fenixs-Petrogradets 0:23:44
65. Rachel Neylan (Aus) Australia 0:25:06
66. Emilie Blanquefort (Fra) France 0:25:09
67. Heather Logan-Sprenger (Can) Canada 0:25:14
68. Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope 0:25:30
69. Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion 0:25:37
70. Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno 0:26:19
71. Siobhan Horgan (Irl) Esgl 93-Gsd Gestion 0:26:25
72. Beatrice Thomas (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion 0:26:28
73. Leah Guloien (Can) Canada 0:27:15
74. Roxane Fournier (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion 0:27:23
75. Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno 0:27:30
76. Robyn De Groot (Rsa) Team MTN 0:27:58
77. Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:28:16
78. Ludivine Loze (Fra) France 0:28:42
79. Fan Li Shen (Chn) Giant Pro Cycling 0:29:50
80. Suzie Godart (Lux) Fenixs-Petrogradets 0:30:49
81. Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:32:19
82. Agnieta Francke (Ned) Nederland Bloeit 0:32:50





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.