Featured Stories

La Route de France Stage 1 – Numainville 12th

report by HTC Columbia Women

August 9, 2010 (Locmine, France) – HTC-Columbia’s Ina-Yoko Teutenberg claimed her twenty-first victory of the season on Monday when she crossed the line ahead of the field to win stage one of the Route de France. Teutenberg was the fastest on the 116.4-kilometre stage from Guingamp to Locmine which saw lots of different attacks before the race finally came together.

“It was a very fast-moving stage and it wasn’t ever certain it was going to be a bunch sprint,” said HTC-Columbia sports director Ronny Lauke. “Judith [Arndt, HTC-Columbia] brought back one dangerous move on a last climb, and after that Ina could go for it in the sprint.”

“I wanted to lead out Adrie [Visser, HTC-Columbia] for the sprint but I actually went too hard with 300 metres go and we lost contact,” Teutenberg said later. “I ended up closing a gap on some other riders, and then could hold off [Giorgia] Bronzini [of Italy] to get the win. It was a pretty flat finish, fairly straightforward, but I didn’t feel too great doing the sprint. The sprint hurt a lot more than it usually does. I haven’t raced since the Giro and I was suffering a lot on that last hill. I was about to get dropped.”

A winner of two stages last year in the Route de France, Teutenberg says there are at least two more stages that could end in bunch sprints. “We want to go for GC here, and there’s a time trial on Thursday, where [HTC-Columbia rider] Judith [Arndt] could be going for yellow. So we’ll take it day by day and see how it goes.”

Results

1. Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 2:58:18
2. Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu
3. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
4. Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno
5. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit
6. Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women
7. Elizabeth Armistead (Gbr) Cervelo Test Team
8. Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara
9. Kirsty Broun (Aus) Australia
10. Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu
11. Sara Mustonen (Swe) Hitec Products Uck
12. Joelle Numainville (Can) Canada
13. Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope
14. Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu
15. Carla Swart (Rsa) Team MTN
16. Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team
17. Christel Ferrier Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope
18. Cherise Taylor (Rsa) Team MTN
19. Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets
20. Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara
21. Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu
22. Olga Zabelinskaia (Rus) Safi-Pasta Zara
23. Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope
24. Mélodie Lesueur (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion
25. Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
26. Fröydis Waersted (Nor) Hitec Products Uck
27. Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women
28. Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team
29. Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets
30. Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products Uck
31. Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women
32. Megan Dunn (Aus) Australia
33. Heather Logan-Sprenger (Can) Canada
34. Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs-Petrogradets
35. Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara
36. Isabelle Söderberg (Swe) Hitec Products Uck
37. Karien Van Jaarsveld (Rsa) Team MTN
38. Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara
39. Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
40. Kimberly Anderson (USA) HTC Columbia Women
41. Rachel Neylan (Aus) Australia
42. Erinne Willock (Can) Canada
43. Alexis Rhodes (Aus) Australia
44. Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara
45. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit
46. Amanda Spratt (Aus) Australia
47. Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 0:25
48. Emilie Blanquefort (Fra) France 0:28
49. Shara Gillow (Aus) Australia
50. Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling
51. Robyn De Groot (Rsa) Team MTN
52. Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno
53. Roxane Fournier (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion
54. Fan Li Shen (Chn) Giant Pro Cycling
55. Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women
56. Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
57. Siobhan Horgan (Irl) Esgl 93-Gsd Gestion
58. Christine Majerus (Lux) Esgl 93-Gsd Gestion
59. Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope
60. Leah Guloien (Can) Canada
61. Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion
62. Lieselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team
63. Beatrice Thomas (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion
64. Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu
65. Denise Ramsden (Can) Canada
66. Patricia Schwager (Sui) Cervelo Test Team
67. Marta Vilajosana Andreu (Esp) Fenixs-Petrogradets
68. Trine Schmidt (Den) Hitec Products Uck
69. Marta Bastianelli (Ita) Fenixs-Petrogradets
70. Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno
71. Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno
72. Anne Samplonius (Can) Canada
73. Jacqueline Hahn (Aut) Hitec Products Uck 0:43
74. Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futuroscope 1:07
75. Wan Yiu Jamie Wong (HKg) Giant Pro Cycling
76. Lina Shi (Chn) Giant Pro Cycling
77. Lylanie Lauwrens (Rsa) Team MTN
78. Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling
79. Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team
80. Marion Azam (Fra) France 1:51
81. Suzie Godart (Lux) Fenixs-Petrogradets
82. Marissa Van Der Merwe (Rsa) Team MTN
83. Ludivine Loze (Fra) France
84. Marie Laure Cloarec (Fra) France
85. Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu
86. Chiara Bortolus (Ita) Team Valdarno
87. Agnieta Francke (Ned) Nederland Bloeit 6:49
88. Sylvie Riedle (Fra) France 0:25:47
DNF Aude Biannic (Fra) France

GC after Stage 1

1. Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 3:06:12
2. Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team 0:04
3. Olga Zabelinskaia (Rus) Safi-Pasta Zara 0:11
4. Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women 0:13
5. Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 0:15
6. Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 0:16
7. Ina Yoko Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 0:17
8. Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs-Petrogradets 0:21
9. Elizabeth Armistead (Gbr) Cervelo Test Team
10. Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team
11. Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit
12. Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope
13. Joelle Numainville (Can) Canada 0:22

14. Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets 0:25
15. Emilia Fahlin (Swe) HTC Columbia Women 0:26
16. Alexis Rhodes (Aus) Australia 0:27
17. Kirsty Broun (Aus) Australia 0:29
18. Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets 0:30
19. Rachel Neylan (Aus) Australia 0:32
20. Mélodie Lesueur (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion 0:36
21. Erinne Willock (Can) Canada 0:37
22. Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara 0:41
23. Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 0:44
24. Carla Swart (Rsa) Team MTN
25. Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu 0:45
26. Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara 0:46
27. Sara Mustonen (Swe) Hitec Products Uck 0:47
28. Cherise Taylor (Rsa) Team MTN 0:48
29. Christel Ferrier Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope 0:50
30. Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara 0:51
31. Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products Uck 0:53
32. Fröydis Waersted (Nor) Hitec Products Uck 0:55
33. Kimberly Anderson (USA) HTC Columbia Women
34. Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu 0:56
35. Amanda Spratt (Aus) Australia
36. Anne Samplonius (Can) Canada 0:58
37. Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 1:01
38. Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara
39. Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 1:02
40. Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit 1:04
41. Megan Dunn (Aus) Australia 1:05
42. Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope
43. Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno
44. Patricia Schwager (Sui) Cervelo Test Team 1:07
45. Shara Gillow (Aus) Australia 1:09
46. Denise Ramsden (Can) Canada 1:10
47. Trine Schmidt (Den) Hitec Products Uck 1:11
48. Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu
49. Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
50. Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno
51. Lieselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team 1:13
52. Isabelle Söderberg (Swe) Hitec Products Uck 1:14
53. Heather Logan-Sprenger (Can) Canada 1:15
54. Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara 1:19
55. Robyn De Groot (Rsa) Team MTN 1:26
56. Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope 1:28
57. Karien Van Jaarsveld (Rsa) Team MTN 1:30
58. Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit 1:34
59. Beatrice Thomas (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion 1:36
60. Marta Bastianelli (Ita) Fenixs-Petrogradets 1:40
61. Siobhan Horgan (Irl) Esgl 93-Gsd Gestion 1:43
62. Leah Guloien (Can) Canada 1:46
63. Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno 1:47
64. Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion
65. Emilie Blanquefort (Fra) France 1:48
66. Marta Vilajosana Andreu (Esp) Fenixs-Petrogradets 1:49
67. Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu 1:50
68. Christine Majerus (Lux) Esgl 93-Gsd Gestion 1:53
69. Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling 1:54
70. Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 1:57
71. Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno 2:01
72. Jacqueline Hahn (Aut) Hitec Products Uck 2:04
73. Roxane Fournier (Fra) Esgl 93-Gsd Gestion 2:05
74. Lylanie Lauwrens (Rsa) Team MTN 2:13
75. Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futuroscope 2:40
76. Fan Li Shen (Chn) Giant Pro Cycling 2:42
77. Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling 2:47
78. Ludivine Loze (Fra) France 2:51
79. Lina Shi (Chn) Giant Pro Cycling 2:59
80. Marissa Van Der Merwe (Rsa) Team MTN 3:05
81. Wan Yiu Jamie Wong (Hkg) Giant Pro Cycling 3:06
82. Marie Laure Cloarec (Fra) France 3:14
83. Marion Azam (Fra) France 3:19
84. Chiara Bortolus (Ita) Team Valdarno
85. Suzie Godart (Lux) Fenixs-Petrogradets 3:42
86. Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu 3:59
87. Agnieta Francke (Ned) Nederland Bloeit 8:30
88. Sylvie Riedle (Fra) France 0:27:28






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.